אי עצירה בתמרור עצור

כולנו מכירים את תמרור העצור היטב, אך רבים מאיתנו לא תמיד מייחסים לו חשיבות מספקת. זוהי טעות גמורה – תמרור עצור הוא תמרור שיכול להציל חיים, והעונשים בגין אי עצירה בתמרור עצור הם חמורים ביותר. חשוב להכיר את דרישות החוק בנוגע לעצירה בתמרור עצור, ולדעת כיצד עליכם לפעול אם נתפסתם עוברים על כללי תמרור זה.

 

מהו תמרור עצור?

סביר להניח שתמרור עצור הוא התמרור המוכר ביותר בכל העולם. בישראל, מדובר במתומן שווה צלעות בצבע אדום, המוקף במסגרת לבנה ובמרכזו – כף יד לבנה. ממדינה למדינה נראותו של התמרור משתנה מעט, אך בסופו של דבר לא ניתן לפספס את משמעותו של התמרור. תמרור העצור מוצב לרוב בצמתים, ומטרתו היא להורות לנהג שעליו לעצור באופן מלא ולתת זכות קדימה לרכבים שבצומת.

אי עצירה בתמרור עצור

 

כיצד יש לפעול בצומת עם תמרור עצור?

תקנה 64 (ד) לתקנות התעבורה קובעת כך:

"(ד)  נוהג רכב המתקרב לצומת שלפניו מוצב תמרור המציין חובה לעצור, יעצור במקום שיוכל לראות את התנועה בדרך החוצה, ואם סומן קו עצירה – לפני קו העצירה, ויתן את זכות הקדימה לרכב אחר המתקרב או הנכנס לצומת מכביש אחר".

מניסוחו של החוק, ניתן להבין כי חובתו של נהג הניצב בפני תמרור עצור מתחלקת לשניים: קודם כל, עליו לעצור עצירה מלאה, במקום שבו הוא יכול לראות את התנועה, או לפני קו העצירה, בהינתן קו כזה. לאחר שעצר, הוא יידרש להעניק זכות קדימה לרכב שנכנס לצומת או לרכב המתקרב לצומת מהכביש השני. רק לאחר שעשה זאת, יורשה להמשיך בנסיעתו.

 

מדוע יש צורך בתמרור עצור?

בישראל יש שימוש נרחב בתמרורי עצור בצמתים עם שדה ראייה מוגבל. כיוון שבצמתים אלו אין טעם בתמרור המורה על מתן זכות קדימה בשל הראות המוגבלת, הוחלט להציב תמרורי עצור שמחייבים את הנהג הנכנס לצומת להפעיל שיקול דעת רחב ולהיזהר.

למעשה, אי עצירה בתמרור עצור עשויה להוות סכנת נפשות – נהג שנכנס לצומת ולא נדרש ממנו לעמוד בתמרור עצור, יודע כי רכבים שיגיעו מן הכביש השני יתבקשו לעצור בתמרור זה. אם הרכבים שמתבקשים לעצור בתמרור לא יעשו זאת, ישנה סבירות גבוהה לתאונה בצומת, ובייחוד בגלל שדה הראייה המוגבל.

כמו כן, תמרור עצור מהווה לעיתים חלופה לרמזורים, כאשר הם אינם פועלים או לא ניצבים באותו הצומת.

 

מהו העונש?

העונש הניתן על אי עצירה בתמרור עצור ישתנה בהתאם לחומרת האירוע.

 

אי עצירה בתמרור עצור שלא סיכנה עוברי דרך

במקרה בו הנהג לא עצר בתמרור עצור כחוק, אך לא נגרם סיכון לעוברי הדרך (לרבות נהגים אחרים), הנהג יקבל קנס של 250 ₪ וארבע נקודות. עונש זה אינו כולל התייצבות בביהמ"ש, אך הנהג רשאי לבקש להישפט בגין העבירה בבית המשפט לתעבורה על מנת להגן על עצמו ולהקל על העונש. כמו דו"חות תנועה רגילים לחלוטין.

 

אי עצירה בתמרור עצור ואי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה הינה עבירה חמורה כיוון שהיא מהווה סכנה משמעותית עבור עוברי דרך אחרים. לכן, אי מתן זכות קדימה שמהווה פועל יוצא של אי עצירה בתמרור עצור, תעלה משמעותית את הענישה מארבע נקודות לעשר נקודות.

כמו כן, תיתכן פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה של הנהג. במקרה כזה, הנהג יתבקש להגיע לתחנת המשטרה על מנת לעבור שימוע בידי קצין משטרה. קצין המשטרה יקשיב לדבריו של הנהג ויחליט אם יש לפסול את רישיונו של הנהג באופן מנהלי.

על מנת למנוע פסילה מנהלית מוטב להתייעץ בטרם ההגעה לשימוע עם עורך דין המומחה לדיני התעבורה על מנת לנסות למנוע את הפסילה המנהלית מראש, שהרי פסילה מנהלית של רישיון נהיגה יכולה להימשך כ- 30 ימים, וזוהי כמובן תקופה ארוכה ולא נוחה עבור אדם שמשתמש ברכבו באופן יומיומי. אם השימוע כבר בוצע, יכול הנהג באמצעות עורך דין תעבורה להגיש ערעור לבית המשפט לתעבורה.

בנוסף, עבירה זו גוררת לרוב הזמנה לדין. לשופטי תעבורה יש כמובן סמכויות נרחבות יותר משל שוטרים, ועל כן הם יכולים להטיל עונשים מחמירים יותר, כמו שלילת רישיון.

 

נהג חדש לא עצר בתמרור עצור

אי מתן זכות קדימה כחוק, נחשבת כעבירה חמורה עבור נהג חדש. כאשר נהג חדש מבצע עבירה חמורה, הוא עומד בפני ענישה מחמירה יותר משמעותית, לרבות הארכת תקופתו כנהג חדש בשנתיים נוספות, ביצוע מבחן תיאוריה או מבחן מעשי (טסט) נוספים, ואפילו שלילת רישיון.

 

תאונת דרכים עקב המשך נסיעה בתמרור עצור

אי עצירה בתמרור עצור ואי מתן זכות קדימה שהובילו לכך שהתרחשה תאונת דרכים, ככל הנראה תוביל להרשעתו של הנהג שעבר על עבירות אלו. הרשעה זו יכולה לגרור שלילת רישיון, פיצויים כספיים גבוהים ואפילו מאסר בפועל.

 

לא עצרתי בתמרור עצור ונתפסתי, מה לעשות?

כפי שניתן לראות, הרשויות לוקחות ברצינות רבה את החובה לציית לתמרורים בכלל ולתמרור עצור בפרט. לכן, אם לא עצרתם בתמרור עצור, ייתכן מאוד שתישאו בעונשים גבוהים. המלצתנו החמה ביותר היא לפנות מיד לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה, ובמיוחד אם אי העצירה בתמרור עצור הובילה לתאונת דרכים עם נפגעים. חשוב להבין כי עתידכם כנהגים וכאזרחים עומד על הפרק, וכי אתם עשויים למצוא את עצמכם עם ענישה חמורה ביותר, לרבות מאסר.

דוגמה לטענה שיכולה לסייע להגנתכם במשפט – אם תצליחו להוכיח כי התמרור הוצב, סומן או נקבע שלא כדין:

"22.   (א)  עובר דרך חייב לקיים את ההוראות הניתנות בתמרור, אולם תהיה הגנה טובה לנאשם אם יוכיח שהתמרור הוצב, סומן או נקבע שלא כדין".

כלומר, מיקום שגוי של התמרור (לדוגמא, מאחורי עץ, בצורה שאי אפשר לראותו) עשויה להעניק לנהג הגנה מהרשעה.

לכן, אם הואשמתם באי עצירה בתמרור עצור על ידי שוטר או הייתם מעורבים בתאונת דרכים בצומת עם תמרור עצור, דאגו לתעד את הזירה כולה, לרבות תמרור העצור ומיקומו ביחס למכונית. כמו כן, רצוי לאסוף מכל עדי הראייה את פרטיהם. כך תוכלו להבטיח שאם תתבקשו להופיע בבית משפט, תוכלו לספק הגנה טובה באמצעות ראיות ועדים.

 

ליווי משפטי בידי עורך דין לתעבורה

כפי שניתן להבין, אי עצירה בתמרור עצור היא עבירת תעבורה חמורה. אם הוגש נגדכם כתב אישום והוזמנתם לדיון בבית המשפט בגין עבירה זו, מומלץ כי תצרו קשר בהקדם האפשרי עם עורך דין לענייני תעבורה, וזאת מכיוון שהעונשים העומדים על הפרק הם חמורים מאוד, ולא תמיד פשוט לספק הוכחות חותכות לכך שלא ביצעתם עבירה.

יצירת קשר מיידי עם עורך דין תעבורה יכולה לסייע בכך שעורך הדין ישיג מיד את כל המידע הרלוונטי מזירת העבירה או התאונה, ובכך יוכל למצוא פרטים חשובים שעשויים לערער את הטענות נגדכם.

אי לכך, בבואכם לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני תעבורה, ודאו כי עורך הדין שאתם מעסיקים הוא בעל ניסיון ומיומנות בתחום זה, כך תוכלו להבטיח שתקבלו את ההגנה הטובה ביותר.

עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה ומזמינה אתכם ליצור קשר עוד היום על מנת לקבל ליווי משפטי איכותי ואישי. למשרד עורכת הדין אוליאל ניסיון רב בדיני תעבורה ובעבירות תעבורה בפרט, והצלחות רבות בתחום.

אי-עצירה-בתמרור-עצור
במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו