ביטול דו"ח תנועה / עילות לביטול דו"חות משטרה

בכל שנה, מחולקים במדינת ישראל מאות דו"חות משטרה בהיקף של מיליוני שקלים. לפי נתוני אגף התנועה, בשנת 2020 חולקו 620 אלף דו"חות תנועה כאשר העבירות הבולטות ביותר הן נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בשכרות ושימוש בטלפון הנייד. משטרת ישראל פועלת בצורה ממוקדת על מנת להרתיע נהגים לבצע עבירות בזמן הנהיגה ובכך מצמצמת את התרחשות תאונות הדרכים. ביטול דו"ח תנועה הוא אחד מההליכים השכיחים ביותר בתחום התעבורה. נתון זה נובע כתוצאה ממחלוקות רבות שנעות סביב תקלות טכניות או אנושיות מצד גורמי האכיפה, לאור כך ניתן לומר כי, נהגים רבים מועמדים לדין בגין עבירה שאינם ביצעו. מהן העילות לביטול דו"חות משטרה? האם ישנן נסיבות מקלות שעשויות לסייע לביטול דו"ח תנועה? כל אלו ועוד, במאמר המלא.

 

קיבלתי דו"ח תנועה, מהן האפשרויות שיש לי?

קיימת חשיבות לסיווג הדו"ח – האם מדובר בדו"ח מסוג הזמנה לדין או דו"ח מסוג תשלום קנס?. 

אם דו"ח התנועה שקיבלת הוא לעניין תשלום קנס, להלן האופציות שעומדות לפניך :

 1. תשלום הקנס במזומן בדואר ישראל תוך 90 ימים בלבד מיום המצאת הדו"ח. 
 2. ניתן להגיש בקשה להישפט במסגרת 90 הימים מיון המצאת הדו"ח. 
 3. ניתן להגיש בקשה לעניין ביטול הקנס תוך 30 ימים מיום המצאת הדו"ח בהתאם לעילות הקבועות בחוק. 

 

אני מעוניין לפנות למפנ"א (מרכז פניות נהגים ארצי) לבירור דו"ח תנועה, באילו דרכים ניתן? 

נהגים שקיבלו דו"חות תנועה, רשאים לפנות למרכז פניות נהגים ארצי בכדי לקבל מענה לכל שאלה הקשורה לדו"ח התנועה שקיבלו. להלן הדרכים ליצירת קשר:

 • ניתן לפנות טלפונית למוקד 110, שלוחה 2. שימו לב כי קיימות במוקד שתי אפשרויות:
  1. מערכת אוטומטית הנותנת מענה במשך 24 שעות ביממה. 
  2. מענה אנושי, בין הימים א'-ה', בטווח השעות 08:00-16:00. 
 • הגשת מכתב לכתובת- פתח תקווה, ת.ד 120, מיקוד 4910002
 • פנייה מקוונת באתר האינטרנט – עליכם לציין את מטרת הפנייה, מספר הדו"ח (בלי מקף), צילום תעודת הזהות שלכם, צילום הדו"ח ואת כל הפרטים הנדרשים למילוי הפנייה. שימו לב כי לאחר שלחצתם שליחה בתחתית הטופס קיבלת אישור למייל שלכם בעניין הפנייה, אישור זה מהווה אסמכתא רישמית לשליחת הבקשה שלכם.  

 

הליך ביטול דו"ח תעבורה

על מנת לבטל דו"ח תעבורה, חשוב תחילה להבין כיצד מתנהלת מערכת אכיפת החוק. קיימים שני סוגי של דו"חות תעבורה: 

 1. דו"ח מסוג הזמנה לדין שבגינו יקבל הנהג כתב אישום.
 2. דו"ח מסוג ברירת משפט. 

דו"ח תנועה מסוג ברירת משפט ניתן לאחר ביצוע עבירות תנועה קלות יותר כדוגמת חנייה באזור שאינו מיועד לכך ועוד. במקרה זה, יהיה על הנהג לשלם את דו"ח הנהיגה תוך 90 ימים ממועד המצאת הדו"ח. בנוסף, לצד הקנס כספי עשויים לעמוד לחובת הנהג נקודות, אשר הצטברותן עשויה להביא לנטילת סנקציות נוספות לרבות: קורס נהיגה מונעת, תיאוריה, טסט, מבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (בהתאם למספר הנקודות). הנהג רשאי לבחור באחת מן החלופות הבאות: א. תשלום הקנס ב. לעמוד לדין מול שופט במטרה לנסות להוכיח את חפותו.

דו"חות תנועה מסוג הזמנה לדין ניתנות בעבירות חמורות לרבות: נהיגה תחת השפעות חומרים משכרים (אלכוהול או סמים), מעורבות בתאונת דרכים, נהיגה ללא רישיון, נהיגה בזמן פסילה ועוד. הנהג הנאשם לא יוכל לבחור באחת מן החלופות המצויות בדו"חות תנועה מסוג ברירת משפט מכיוון שהוא מחויב לעמוד בפני שופט בבית משפט תעבורה. ניתן לראות כי במקרים אלו בית המשפט רשאי להטיל סנקציות חמורות כדוגמת מאסר בפועל ואף פסילה רישיון הנהיגה לפרק זמן ממושך. 

 

קיבלתי דו"ח תנועה שאינו מוצדק, כיצד ניתן לבטל אותו?

נהג שחש חוסר צדק בגין דו"ח התנועה שקיבל, רשאי לערער על כך באמצעות הכלים שבאמתחתו. בבקשתו הוא יכול למנות את זכאותו להגשת בקשה לביטול הדו"ח, ואף להגיש בקשה לעניין המרת הדו"ח התנועה להתראה/אזהרה. לבסוף, עליו להגיש בקשה בגין רצונו להישפט בבית משפט לענייני תעבורה. 

 

האם ניתן לבטל דו"ח תנועה לאחר שהוא שולם?

מרבית הנהגים נוטים לשלם את דו"ח התנועה ולחשוב כי הם עשו את המעשה הנכון, אך אינם מבינים את המשמעות העומדת מאחורי תשלום הדו"ח. אם בחרתם לשלם את דו"ח התנועה משמע שבחרתם להודות באשמה. לאור האמור, אם אכן שילמתם את הקנס המצוין בדו"ח, יהיה מאוד קשה לבטל לכם את האישום בגין העבירה שביצעתם. 

אתם סבורים שהדו"ח אינו מוצדק? לא ביצעתם את העבירה שמייחסים לכם? אל תמהרו לשלם את הדו"ח! היוועצו עם עורך דין תעבורה טרם נקיטת צעדים. 

 

כיצד ניתן לבטל אישום דו"ח תעבורה?

עבור הנהג נאשם עומדים 30 ימים בלבד מיום המצאת לדו"ח להגשת בקשה למרכזת הארצי לפניות נהגים. מכיוון שמפנ"א מתאפיין כגוף שאינו מרבה לבטל דו"חות תנועה, אנו ממליצים לכם לעמוד בהנחיות הבאות:

 • את הבקשה לביטול אישום  דו"ח תעבורה רשאי לעשות הנהג עצמו או עורך דין תעבורה מטעמו.
 • סיוע משפטי על ידי עורך דין תעבורה מיומן – במסגרת הגשת הבקשה למפנ"א קיימת חשיבות מרבית להיוועץ עם עורך דין תעבורה בכדי שזה יביא עבורכם את התוצאה הטובה ביותר שניתן.
 • הבקשה צריכה להיעשות בכתב ובפירוט רב. 
 • על הנהג להסביר בצורה כנה, מדוע בדו"ח התעבורה שקיבל קיים יסוד סביר לביטולו. 
 • אם ישנם מסמכים רלוונטיים אשר עשויים להשפיע על קבלת ההחלטה, יש לצרפם לבקשה, לדוגמא: נהג שקיבל דו"ח תנועה בגין אי עצירה בתמרור עצור, וטוען בבקשתו כי תמרור העצור היה מוסתר ע"י עשבייה, יצטרך להביא הוכחה מצולמת בעניין זה. 
 • אם קיים תיעוד ממצלמת הרכב העשוי להוכיח את חפות הנהג, יש לצרף זאת גם לבקשת ביטול הדו"ח.

רשיון הנהיגה שלך  בסכנה? אל תתמודדו לבד!! אנחנו כאן למענך!  072-371-8608

אני מעוניין לבטל דו"ח שקיבלתי מכיוון שלא אני נהגתי ברכב, מה ניתן לעשות?

לא ניתן לבטל את הדו"ח אלא, ניתן לבצע הסבת דו"ח על נהג אחר במקרים בהם הדו"ח שהתקבל ניתן לאחר תיעוד באמצעות מצלמה. דו"ח מצלמה מונפק באופן אוטומטי על שמו של בעל הרכב מכוח חזקת הבעלות עליו. אם בעל הרכב לא ביצע את עבירת התעבורה, ניתן להגיש בקשה להסבת הדו"ח בצירוף תצהיר של הנהג בעניין זה. בנוסף, על התצהיר להיות מאומת על ידי עורך דין תעבורה. 

 

האם ניתן להמיר דו"ח באזהרה?

על מנת להמיר דו"ח תנועה באזהרה/התראה, על הנהג לעמוד במספר תנאים שיבואו בחשבון בעת קבלת הבקשה:

 1. ותק נהיגה של 5 שנים.
 2. עבר תעבורתי נקי.
 3. נסיבות אישיות רלוונטיות.

כל אלו ועוד עשויים להטיב עם הנהג ולהביא להמרת דו"ח התנועה באזהרה.

 

ביטול אישום דו"ח תעבורה

בית המשפט לתעבורה רשאי לבטל דו"ח תעבורה בכללותו במקרים בהם התביעה כשלה בניסיונה להוכיח מעבר לכל ספק סביר כי הנהג אכן אשם בביצוע עבירת התעבורה. חשוב לדעת כי מנגד, בית המשפט רשאי גם להחמיר בענישה כלפי הנהג הנאשם.

לאחר מתן פסק הדין, רשאים הצדדים – הנהג הנאשם והתביעה, להגיש ערר לבית המשפט המחוזי בטווח של 45 ימים מיום קבלת פסק הדין. 

 

עורך דין תעבורה בעניין ביטול דו"ח תנועה או ביטול דו"ח משטרה

היוועצות עם עורך דין תעבורה במקרים בהם הנהגים מואשמים בעבירת תעבורה הינה מהותית ובעלת חשיבות מכרעת. עורך דין תעבורה מיומן ידע למצוא עבורכם את כל הכשלים האפשריים שהתרחשו במעמד הדו"ח ובכך לנסות ולהשיג עבורכם תוצאה טובה וראויה ככל הניתן. 

אם קיבלתם דו"ח משטרה, טענות הגנה ראויות יכולות לסייע לכם החל מהקלה בעונשכם ועד לביטול מלא של הדו"ח.

במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו