דו"ח על חגורה

רבים מאיתנו מזלזלים בחשיבות של חגירת חגורה ברכב, כיוון שאיננו מבינים את הסיכון הגדול הכרוך באי חגירת חגורה, ואת חומרתו של העונש שאנו עשויים לשאת בו במקרה שניתפס. חשוב להכיר את הדין באשר לחגירת חגורת בטיחות, על מנת לדעת מהן חובותיכם ומהן זכויותיכן. כל הפרטים במאמר שידבר על נושא דו"ח על חגורה.

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

חובת חגירת חגורת בטיחות ברכב, בהתאם לקבוע בחוק

כפי שצוין בהקדמה, חגירת חגורת בטיחות הינה חשובה ומהותית לשם מניעת פגיעות גופניות קשות בעת התרחשות תאונת דרכים. בהתאם לכך תקנה 83ב לתקנות התעבורה, מסדירה את אופן הנהיגה בנושא חגורת בטיחות:

לפי התקנה הנוכחית, חל איסור מוחלט הן לנוסעים והן לנהג להימצא בכלי רכב או בכל כלי אחר אשר מותקנות בו חגורות בטיחות, ללא חגירת חגורת הבטיחות! בנוסף, תקנה 83 מסדירה גם את חובת חגירת הילדים ברכב לרבות:

 • ילדם שטרם מלאו לו שלוש שנים – חלה החובה לרתום את הילד במושב בטיחות אשר מותאם למשקלו וגובהו.
 • ילד שגילו מעל שלוש שנים אך טרם מלאו לו שמונה שנים – יש לרתום את הילד במושב מגביה או במושב בטיחות המותאם לגובהו ומשקלו.
 • ילד שטרם מלאו לו שנה – יש למקם את מושב הבטיחות שלו כאשר גבו של הילד מופנה לחזית הרכב.
 • בעת הסעת ילד במושב בטיחות/מושב מגביה במקום שיש אל מולו כרית אוויר(לצד מושב הנהג) יש לנתק את מנגנון ההפעלה של הכרית.

מדוע ישנה חובה לחגור חגורת בטיחות?

כידוע, נהיגה או נסיעה ברכב ללא חגורת בטיחות עשויה להיות מסוכנת מאוד ואפילו להוביל למוות. לכן, החובה לחגור חגורת בטיחות מהווה חובה פטרנליסטית. כלומר, המדינה בחרה לקבוע את החובה הזו בספר החוקים הישראלי על מנת לעודד את אזרחיה לדאוג לעצמם. בשונה מחוקים אחרים, האוסרים על התנהגויות שעשויות לפגוע בזולת, החובה לחגור חגורת בטיחות נועדה על מנת שאזרחים ישמרו על ביטחונם האישי.

כמעט כל אדם יודע שנהיגה או נסיעה ברכב, מבלי לחגור חגורת בטיחות, עשויה להעמיד אותו בסיכון גבוה. אדם שעובר תאונת דרכים ואינו חוגר חגורת בטיחות, למשל, עשוי לשאת בתוצאות הרות אסון, לעומת אדם שעובר תאונת דרכים כאשר הוא חגור.

בהתאם לכך, בחר המחוקק להחיל את חובת חגירת החגורה לא רק על כל אדם, אלא גם על כל אדם שהינו בעל אחריות על קטין, כמו הורה, אפוטרופוס או אדם המופקד על תלמידים הנוסעים בהסעה. זאת מכיוון שקטינים אינם בעלי אחריות כדין לדאוג לעצמם ולקיים את חוקי ישראל במלואם.

 

פטור מהחובה לחגור חגורת בטיחות

קיימים מקרים בהם ניתן פטור מחגירת חגורת בטיחות מבלי חשש לקבלת דו"ח תנועה בגין כך. בהתאם לתקנה 83ג לתקנות התעבורה, אלו הם המקרים בהם פטורים הנהגים / הנוסעים מנסיעה עם חגורת בטיחות לרבות:

 • אדם אשר עובד בשירות הביטחון הכללי וקיים בידו אישור מראש השירות הביטחון הכללי.
 • מאבטח שיש לו אישור ידני מקצין מוסמך או משוטר אשר נוהג ברכב משטרתי וכן המפקח הכללי של המטרה נתן אישור בכתב כי מדובר ברכב מבצעי.
 • חייל הנוהג ברכב צבאי כאשר מטרת הנסיעה הינה משימה מבצעית אשר ניתן לה אישור בכתב על ידי קצין מוסמך אודות המבצע.
 • אדם שנוהג לאחור(רוורס).
 • אדם הנוגע במונית בדרך עירונית כאשר במהלך הנסיעה קיימים נוסעים במושב האחורי.
 • אדם שקיבל פטור מרשות הרישוי בכתב למשל: במקרים רפואיים בהם לא ניתן לחגור חגורה כדוגמת פגיעות הממוקמות בגפיו העליונות של הנוסע / נהג.
 • אדם שטרם מלאו לו 14 שנים כאשר משקל גופו עד 35 ק"ג לכל היותר וגובהו לא עולה על 150 ס"מ.

דו"ח על חגורה – העונש על אי ציות לחובה לחגור חגורה

העונש על אי-ציות לחובה לחגור חגורות משתנה בהתאם לדרגת האחריות של הנהג או הנוסע, ולחומרת העבירה. לצורך העניין, העונש על אי חגירת חגורת בטיחות עבור נהג הוא קנס כספי בסך 250 ₪ ושש נקודות תעבורה, ועבור נוסע – קנס כספי בסך 250 ₪ וארבע נקודות תעבורה.

לעומת זאת, כאשר אדם נתפס מסיע ילד מתחת לגיל שלוש ללא כיסא בטיחות, הוא יישא בקנס בסך 1000 ₪ ושמונה נקודות תעבורה. הסעת ילד מתחת לגיל שמונה ומעל לגיל שלוש כאשר אינו חגור ובכיסא מתאים תגרור מתן קנס כספי בסך 750 ₪ ושמונה נקודות, והסעת ילד מעל לגיל שמונה ומתחת לגיל ארבע עשרה כשאינו חגור תגרור קנס כספי בסך 500 ₪ ושתי נקודות תעבורה. כפי שניתן לראות, העונש מחמיר באופן משמעותי כאשר אדם אינו חוגר כהלכה ילד שהוא מופקד על ביטחונו האישי. בשל סיכון ילד, הנהג יעמוד בפני סנקציה מחמירה יותר.

חשוב לזכור, שכאשר מדובר בילד עד גיל שמונה, יש להושיבו במושב בטיחות בהתאם לגילו – ילד שגילו מתחת לשנה יש להושיב במושב בטיחות כאשר גבו מופנה לכיוון הנסיעה. ילד שגילו מתחת לשלוש מושיבים במושב בטיחות המותאם לגילו, וניתן להושיבו עם הפנים עם כיוון הנסיעה. בשני המקרים, יש לנטרל את כרית האוויר.

 

העבירה

קנס כספי

נקודות תעבורה

אי חגירת חגורת בטיחות – עבור הנהג 250 ₪ 6 נקודות
אי חגירת חגורת בטיחות – עבור הנוסע 250 ₪ 4 נקודות
הסעת ילד מתחת לגיל-3, ללא כיסא בטיחות 1000 ₪ 8 נקודות
הסעת ילד מתחת לגיל-8 ומעל 750 ₪ 8 נקודות
גיל-8, כשאינו חגור וללא כיסא בטיחות
הסעת ילד מעל גיל-8 ומתחת 500 ₪ 2 נקודות
לגיל-14, ללא חגורת בטיחות

 

דו"ח על חגורה – עורך דין לדיני תעבורה

כפי שניתן לראות, ניתן לשאת בעונשים מחמירים אם לא מצייתים כראוי לחובה לחגור חגורה. חוץ מהקנס הכספי הגבוה, אדם שאינו מציית לתקנות אלו עלול למצוא את עצמו עם מספר גבוה של נקודות תעבורה. חשוב לדעת כי נקודות תעבורה מצטברות, והחל ממספר מסוים עשויות לחייב אתכם לעבור קורס נהיגה מונעת או אפילו לשלול את רישיונכם.

מעבר לסכנה הכרוכה בצבירת נקודות תעבורה, ריבוי נקודות תעבורה בתיקכם האישי עלול להשפיע לרעה על עונשכם במשפטי תעבורה עתידיים, בשל היסטוריית נהיגה בעייתית. לכן, אין לקחת את נקודות התעבורה בקלות ראש, וחשוב להבין שיש להן השפעה משמעותית על עתידכם כנהגים וכאזרחים.

בהתאם לכך, אם קיבלתם דו"ח תעבורה או דו"ח תנועה – ודו"ח בגין אי חגירת חגורה בפרט – מומלץ להיעזר בעורך דין על מנת להבין האם וכיצד ניתן לבטל נקודות אלו. עורך דין מנוסה ינחה אתכם כיצד להציג ראיות שישמשו אתכם בביהמ"ש לתעבורה וכיצד יש לערער על רוע הגזרה. חשוב להיעזר בעורך דין מנוסה המתמחה בדיני תעבורה על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר.

עורך הדין יערית אוליאל מזמינה אתכם ליצור קשר עם משרדה על מנת לקבל ליווי משפטי מטובי המשפטנים המתמחים בדיני התעבורה. צרו קשר עוד היום על מנת שנוכל לסייע לכם למצות את זכויותיכם ולקבל כל מה שהחוק יכול להעניק לכם.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.

 עו"ד יערית אוליאל בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד יערית אוליאל 

קצת על משרדנו
בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
עו"ד תעבורה יכול לעזור
חייג עכשיו
אהבתם את הכתבה? שתפו!
Police-Officer
הרישיון חשוב לך?
לא צוברים נקודות ברישיון! מטפלים ומוחקים!

משרדנו מטפל במספר גדול של דו"חות תעבורה כל חודש בכל בתי המשפט לתעבורה הארץ!! אפשר לעזור גם לך!

צוות המשרד עוסק בתחום התעבורה בלבד ומונה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים לרבות – עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים וכן, בוחני תנועה יוצאי משטרת ישראל עם 40 שנות ניסיון! 

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add a heading
משרד עורך דין תעבורה
יערית אוליאל
לייעוץ ראשוני מעורך דין ללא התחייבות
חייגו או השאירו את פרטיכם