הסעת נוסעים במספר העולה על המצוין ברישיון הרכב

כל רכב בישראל מוגבל למספר מסוים של נוסעים על מנת לשמור על בטיחותם. בהתאם לכך, נהג אינו מורשה להסיע נוסעים במספר העולה על המצוין ברישיון הרכב, ועלול לשאת בענישה קשה אם יעבור על עבירה זו. מאמר זה יפרט את האיסור על הסעת נוסעים העולה על המותר בהתאם לסוגי הרכבים השונים, ואת הענישה הכרוכה בעבירת עבירה זו.

 

האיסור על הסעת נוסעים מעל המותר

תקנה 84(ב) לתקנות התעבורה קובעת כי אדם אינו רשאי להסיע יותר מכמות הנוסעים המוגבלת ברישיונו ובטבלה המופיעה בחוק. איסור זה נובע מהצורך להגן על נוסעי הרכבים השונים, שהרי הסעת מספר נוסעים גבוה מדי ביחס לסוג הרכב עשויה להקשות על הרכב לתפקד, ולהוות סיכון משמעותי עבור נוסעי הרכב.

לכן, תקנה 84(ב) מפרטת את סוגי הרכבים השונים ואת מספר הנוסעים המותרים בהם –

 

אוטובוס זעיר

באוטובוס זעיר מספר הנוסעים המותר הוא המספר המצוין ברישיון הרכב. מעבר לכך נ יתן לקבל דו"חות תנועה.

 

רכב נוסעים פרטי ורכב פרטי

ברכב נוסעים פרטי וברכב פרטי מספר הנוסעים המותר נקבע בהתאם למספר חגורות הבטיחות המצויות ברכב. כאשר הרכב פטור מהתקנת חגורות בטיחות, מספר הנוסעים המותר נקבע בהתאם למספר המקומות ברכב.

 

רכב חשמלי

ברכב חשמלי מספר הנוסעים המותר הוא המספר המצוין ברישיון הרכב.

רכב מסחרי אחוד שמשקלו הכולל המותר עד 3,500 ק"ג.

ברכב מסחרי אחוד מסוג זה, מספר הנוסעים המותר הוא שמונה נוסעים – בנוסף לנהג – אלא אם ברישיון הרכב צוין פחות.

 

רכב מסחרי אחוד שמשקלו הכולל עולה על 3,500 ק"ג

ברכב מסחרי אחוד מסוג זה, מספר הנוסעים המותר הוא שמונה נוסעים – בנוסף לנהג – אלא אם ברישיון הרכב צוין פחות.

 

רכב מסחרי בלתי אחוד

אם ברכב מותקן מרכב תקני – מספר הנוסעים המותר בכל הרכב – מלבד הנהג – הוא שמונה נוסעים. מלבד זאת, אין להסיע יותר משישה נוסעים בנוסף לנוסעים שבתא הנהג. בכפוף לכך שלא צוין מספר נוסעים נמוך יותר ברישיון הרכב.

אם ברכב מותקן בו מרכב לא תקני – מספר הנוסעים המותר הוא שישה נוסעים – בנוסף לנהג – בכל הרכב, ולא יותר מארבעה נוסעים במרכב עצמו, והכל בפוך לכך שלא צוין מספר נוסעים נמוך יותר ברישיון הרכב.

 

רכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר עולה על 3,500 ק"ג

אם ברכב מותקן מרכב תקני – מספר הנוסעים המותר בכל הרכב – מלבד הנהג – הוא המספר המצוין ברישיון הרכב, ועד שלושים נוסעים.

אם ברכב מותקן בו מרכב לא תקני – מספר הנוסעים המותר הוא שישה נוסעים – בנוסף לנוסעים שיושבים ליד הנהג.

 

טיולית

בטיולית מספר הנוסעים המותר הוא המספר המצוין ברישיון הרכב.

 

רכב מדברי

ברכב מדברי מספר הנוסעים המותר הוא המספר המצוין ברישיון הרכב.

 

רכב סיור ומונית

ברכב חשמלי מספר הנוסעים המותר הוא המספר המצוין ברישיון הרכב. רכב מנועי שאין לו ארגז, רכב המוביל מכולה, רכב המוביל ארגז מתחלף או רכב עבודה ברכבים מסוגים אלו מספר הנוסעים המותר הוא כמספר המקומות בתא הנהג.

 

אמבולנס

באמבולנס מספר הנוסעים המותר הוא שישה נוסעים מלבד הנהג או מספר נמוך יותר כפי שמצוין ברישיון הרכב.

 

האיסור על הסעת נוסעים מעל המותר עבור נהג חדש

נהגים חדשים אינם רשאים להסיע יותר משני נוסעים, בלי קשר למספר הנוסעים המצוין ברישיון הרכב. ההגדרה לנהג חדש מופיעה בפקודת התעבורה –

12א.   (א( מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור.."

בנוסף, יש הגדרה מיוחדת לנהג חדש צעיר, המוגדר כ"נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים".

  • נהג חדש צעיר, הצעיר מ- 21 שנים, לא רשאי להסיע יותר משני נוסעים ברכבו (מלבדו), אלא אם כן לצידו יושב מלווה. הגבלה זו תבוטל כשיגיע לגיל 21, או כשיסיים את תקופתו כנהג חדש, הנמשכת שנתיים.

"12א2. נהג חדש שטרם מלאו לו 21 שנים וחלפה לגביו התקופה שבה חלה עליו חובת הליווי האמורה בסעיף 12א1, לא יסיע ברכב מנועי יותר משני נוסעים עד שימלאו לו 21 שנים, אלא אם כן יושב, במושב שלצדו, מלווה".

  • נהג חדש מעל גיל 24, אינו מוגבל למספר הנוסעים שהוא רשאי להסיע.

 

העונש על הסעת נוסעים במספר העולה על המצוין ברישיון הרכב

נהג רגיל שנתפס מסיע נוסעים במספר העולה על המותר, יקבל כתב אישום ויוזמן לדין בבית המשפט לתעבורה. חשוב לדעת כי בית המשפט לדיני תעבורה הוא בית משפט פלילי מן המניין, ועל כן שופטיו מוסמכים להעניק עונשים מחמירים, לרבות קנסות גבוהים, שלילת רישיון זמנית או מוחלטת ואפילו מאסר בפועל או מאסר על תנאי.

העונש שיינתן בבית המשפט לדיני תעבורה יהיה תלוי במספר פרמטרים, כמו היסטוריית הנהיגה וההיסטוריה הפלילית של הנהג המואשם, מידת הסיכון שיצר בעבירה שעבר, האנשים שאותם סיכן בכך שעבר את העבירה (לדוגמא, אם סיכן ילדים אז העונש עשוי להיות חמור יותר), ועוד.

גם כאשר מדובר בנהג חדש, העונש ישתנה בהתאמה לחומרה הספציפית של העבירה.

 

נתפסתי מסיע מספר נוסעים אסור, מה לעשות?

בראש ובראשונה, ההמלצה החמה ביותר היא ליצור קשר מיידי עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יוכל לייצג אתכם בבית המשפט לתעבורה ולסייע לכם להפחית את עונשכם באופן ניכר.

בבואכם לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה, ודאו כי עורך הדין שאתם שוכרים בקיא היטב בדיני תעבורה ובעל ניסיון והצלחות בתחום. כך תוכלו להבטיח כי אתם נעזרים באדם מנוסה שמכיר את המקרה הספציפי עמו אתם מתמודדים, ויידע להעלות טענות שעשויות להקטין את עונשכם ואפילו לבטלו כליל.

 

לסיכום

זכרו – הסעת נוסעים במספר העולה על המצוין ברישיון הרכב, ובמיוחד כאשר העבירה גררה עמה עבירות נוספות או אפילו תאונת דרכים, עשויה להוביל לפסילת רישיונכם ואף למאסר. לכל הזמנה לדין עלולות להיות השלכות כבדות על חייכם ועתידכם כנהגים, ולכן מומלץ להיעזר בעורך דין תעבורה מנוסה על מנת שיסייע לכם.

משרד עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה ומזמין אתכם ליצור קשר בהקדם על מנת שנוכל ללוות אתכם במאבקכם הצודק. משרדנו מציע ליווי משפטי מן הדרגה הראשונה, וישמח להעמיד לשירותכם את הצוות המשפטי המצוין שלנו על מנת שנוכל להעניק לכם סיוע משפטי אמין, מקצועי ויסודי.

במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו