072-371-8608

מהירות מופרזת נהג חדש

כל נהג שנוהג במהירות מופרזת עשוי למצוא את עצמו ניצב בפני ענישה ביד קשה, ועל פי כמה וכמה כאשר מדובר מהירות מופרזת נהג חדש. כידוע, החוק מתייחס בחומרה רבה יותר לנהגים חדשים שעוברים עבירות תעבורה, פעוטות ככל שיהיו. בהתאם לכך, הענישה שנהג חדש ניצב בפניה היא מחמירה מאוד, ועשויה אפילו לעלות לכדי שלילת רישיון וחזרה על המבחן המעשי.

מאמר זה יסביר את חובותיהם של נהגים חדשים, וכיצד עורך דין יוכל לסייע להם במקרה שנתפסו נוהגים במהירות מופרזת. 

 

מי נחשב כנהג חדש?

פקודת התעבורה מגדירה מי נחשב כ"נהג חדש" –

12"א.   (א( מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור.."

לצד ההגדרה לנהג חדש, קיימת הגדרה נוספת ל"נהג חדש צעיר" – "נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים".

ההבחנה העיקרית בין נהג חדש צעיר לבין נהג חדש מצויה בכך שנהג חדש צעיר מחויב בליווי של נהג ותיק במשך ששת החודשים הראשונים מיום קבלת הרישיון ובכך שהוא אינו מורשה להסיע יותר משני נוסעים ברכבו, אלא בליווי של נהג ותיק.

עם זאת, כל הנהגים החדשים ללא קשר לגילם, עומדים בפני ענישה מחמירה כאשר הם עוברים עבירה שנחשבת חמורה לפי החוק. בין היתר, גם נהיגה במהירות מופרזת הינה עבירה חמורה שגוררת יחס קפדני וענישה ביד קשה.

 

מהירות מופרזת נהג חדש – למה נהג חדש זוכה ליחס מחמיר יותר?

נהגים חדשים נתפסים כנהגים מסוכנים יותר הן בעיני החוק והן בעיני החברה הישראלית, בשל כמה סיבות. ראשית, ברוב המקרים נהגים חדשים משתייכים לפלח אוכלוסייה צעיר יותר, אשר מתוקף גילם וחוסר ניסיונם נוהגים לפעול בפזיזות רבה יותר, להשתמש בסלולרי במהלך הנהיגה, לנהוג בצורה מסוכנת וכן הלאה.

שנית, נהגים חדשים אינם מיומנים דיו על מנת לעמוד בכל האתגרים שהכביש מציב. רבים מהם מתקשים להגיב בקור רוח למכשולים יומיומיים, נבהלים יותר וכתוצאה מכך נוהגים בצורה לא אחראית.  שלישית, היות ונהגים חדשים הם נהגים פחות אחראיים על פי רוב, למדינה יש אינטרס ליצור הרתעה ולעודד את נהגיה החדשים להימנע ככל האפשר מפעולות שמסכנות אותם ואת סובביהם.

לכן, יצירת מנגנון ענישה מחמיר המופנה לנהגים חדשים בלבד תיצור הרתעה טובה ויעילה יותר.

 

מה נחשבת כמהירות מופרזת?

הגדרתה של עבירת מהירות מופרזת משתנה בהתאם לסוג הכביש –  כאשר הנהג נוהג במהירות של 25 קילומטר לשעה מעל המותר בדרך לא עירונית זוהי מהירות מופרזת. בדרך עירונית, לעומת זאת, חריגה של 20 קילומטר לשעה בלבד תיחשב כמהירות מופרזת.

 

מהירות מופרזת נהג חדש – מה העונש?

נהג חדש שנתפס נוהג במהירות מופרזת ייענש בחומרה – הנהג יידרש לעבור בהצלחה בחינת תיאוריה נוספת, וחמור מכך – תקופתו כנהג חדש תוארך בשנתיים נוספת. כלומר, כל עוד הנהג החדש הוא מתחת לגיל 24, הוא לא יוכל להסיע יותר משני נוסעים ללא מלווה מתאים. כמו כן, הוא ייאלץ להמשיך לנסוע כששלט "נהג חדש" מתנוסס על השמשה האחורית של רכבו.

להארכת תקופת הנהג החדש, ללא קשר לגילו של הנהג, יש השלכות נוספות – קודם כל, על פי רוב ביטוח הרכב יקר יותר באופן משמעותי. בנוסף, כל עבירת תנועה, פעוטה ככל שתהיה, עשויה לפגוע ברישיונו של הנהג ולעכב עוד יותר את סיומה של תקופת הנהג החדש.

 

שלילת רישיון לנהג חדש שנהג במהירות מופרזת

במקרים רבים, עונשו של נהג חדש שנתפס נוהג במהירות מופרזת לא יסתיים במבחן תיאוריה והארכת תקופתו כנהג חדש בלבד – אם הדיון בעונשו של הנהג הגיע לכותלי בית המשפט, בין אם בשל בחירתו בברירת משפט במקום תשלום דו"ח ובין אם בשל עבירות נוספות שעבר כתוצאה מהמהירות המופרזת, בית המשפט יוכל לפסול את רישיונו של הנהג.

במקרה בו פסילת הרישיון נמשכת שלושה חודשים או יותר, הנהג החדש יידרש לעמוד בהצלחה במבחן תיאוריה נוסף ובמבחן מעשי נוסף (טסט). כמו כן, תקופתו כנהג חדש תיארך בשנתיים נוספות. כל עוד הנהג לא עובר את המבחנים הללו בהצלחה, הוא לא יוכל לחזור לנהוג.

חשוב להבין שפסילת רישיון מצטיירת באופן שלילי מאוד בבתי המשפט – ככל הנראה, אם תעמדו שנית בבית המשפט לתעבורה בשל עבירה נוספת, ייתכן כי עונשכם יוחמר בשל היסטוריית העבירות שלכם.  לכן, ככל שתוכלו, הימנעו מסיטואציה בה אתם נוהגים במהירות מופרזת כנהגים חדשים.

אם קרה הדבר ומצאתם את עצמכם עוברים עבירה זו, היוועצו באופן מידי עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה על מנת שיוכל להגן על רישיונכם ועל עתידכם כנהגים.

 

קבלת ליווי משפטי מעורך דין המתמחה במהירות מופרזת

ההמלצה הטובה ביותר עבור נהגים חדשים שנתפסים נוהגים במהירות מופרזת היא להיעזר בעורך דין תעבורה המתמחה בתחום. המלצה זו מתחזקת פי כמה וכמה כאשר הנהיגה במהירות מופרזת הובילה לעבירת עבירה חמורה אחרת, כמו חציית צומת ברמזור אדום, עקיפה לא חוקית ואפילו תאונת דרכים שיש בה נפגעי גוף או פגיעות ברכוש.

חשוב להבין שככל שתוצאתה של העבירה חמורה יותר, כך יהיה לכם קשה יותר להפחית את עונשכם. במקרה שנהגתם במהירות מופרזת תחת השפעת סמים או אלכוהול, או שנהיגתכם המהירה הובילה לתאונת דרכים עם נפגעים, ייתכן מאוד כי אתם ניצבים בפני עונש מאסר.

כמו כן, במקרה כזה תזומנו לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת לקבוע את כשירותכם לנהיגה. במכון תעברו בדיקות רפואיות, בדיקות נפשיות ותעמדו בפני מעקב. הבעיה הגדולה הטמונה בבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים היא כי לעיתים קרובות המכון נוטה להחלטות שרירותיות ומחמירות יתר על המידה, ומחליט על שלילת רישיונו של אדם מתוקף אי כשירותו לנהיגה.

לאורך ההליך כולו, מומלץ כי לא תבצעו אף החלטה מבלי להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה. אחרת, אתם עשויים למצוא את עצמכם חסרי רישיון במדינה בה רישיון הוא תנאי בסיסי לחיים איכותיים ונוחים. בידי עורך דין המיומנות והמומחיות הנדרשת על מנת להפחית את עונשכם ואף לבטל אותו כליל, ובמידת הצורך – לערער על החלטת בית המשפט.

אמנם שכירת שירותיו של עורך דין תעבורה כרוכה בעלויות נוספות, אך זכרו – ייתכן מאוד כי תמצאו את עצמכם מוציאים סכומים גבוהים עוד יותר על ערעורים לבית המשפט ועל חלופות תחבורתיות, כמו מוניות. ככל שתקדימו לשכור את שירותיו של עורך דין, כך ככל הנראה תימנעו מהוצאת עלויות מיותרות ותסיימו את ההליך המשפטי בהקדם האפשרי.

משרד עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה ומזמין אתכם ליצור קשר על מנת שנוכל להגן על רישיונכם. משרדנו מתמחה בדיני תעבורה מזה שנים רבות, ובעל הצלחות רבות בייצוג נהגים חדשים שנהגו במהירות מופרזת. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם ייצוג משפטי מהדרגה הראשונה.

במאמר זה דיברנו על:
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print