לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מכשיר הדבורה – אכיפת מהירות מופרזת

בשנים האחרונות הכניסה משטרת ישראל לשימוש מכשירים רבים המסייעים לה באכיפת עבירות תנועה. עיקר המיכשור המופעל ע"י המשטרה נועד לאתר עבירות מהירות מופרזת. כיום, מופעלים במשטרת ישראל הממל"ז, מצלמות המהירות, מולטונובה ומכשיר הדבורה. כל אחד ממכשירי המדידה הללו פועל בטכנולוגיה שונה אך המטרה של כולם זהה – למדוד את מהירות כלי הרכב בזמן אמת וכך לאתר נהגים שעוברים על החוק ונוהגים במהירות מופרזת.

מכשיר הדבורה (BEE), המשמש לאכיפת עבירות של מהירות מופרזת מבוסס על רדאר. הרדאר היה בשימוש משטרת ישראל בעבר ומכשיר הדבורה מהווה למעשה דגם משוכלל של אותה טכנולוגיה. מכשיר הדבורה מאפשר למשטרה לבצעה מדידה לרכבים אחרים כשהניידת בנסיעה או בעמידה והמכשיר אף יכול למדוד תנועה מתקרבת או מתרחקת בטווח של 1,200 מטר. היכולות של המכשיר הופכות אותו למכשיר אכיפה אפקטיבי ביותר עבור משטרת ישראל.

 

 

איך נראה מכשיר הדבורה?

מכשיר הדבורה מחולק לשתי אנטנות, קדמית ואחורית. המכשיר מותקן לרוב על הגג של הניידת בסמוך לאורות המהבהבים ובניידת סמויה מורכב המכשיר על הגגון. צג ההפעלה והשלט המחובר לצג מותקנים בתוך הניידת.

מכשיר הדבורה
מכשיר הדבורה

כיצד פועל מכשיר הדבורה?

המכשיר מופעל ברגע שנכנסים רכבים לטווח הקליטה שלו אפילו אם השוטר לא בקשר עין עם הרכב הנמדד. כך, ניידת יכולה להמתין לכם אחרי עיקול בכביש או בסיום עלייה ורכבכם נמדד עוד לפני שראיתם את הניידת.

כדי שהמשטרה תוכל להשתמש בנתוני המדידה, רכבכם חייב להיות  במרחק של חמישים מטר לפחות מכל כלי רכב אחר. זאת הסיבה שמרבית האכיפה באמצעות הדבורה מתבצעת בכבישים מבודדים ולא בכבישים עירוניים שם הצפיפות גדולה. בצג של המכשיר, שנמצא בתוך הניידת מופיע חיווי על הרכב הנמדד אם הוא מתקרב או מתרחק ואז השוטר צריך "לנעול" את המכשיר למשך 3 שניות במהלכן נמדד הרכב במהירות קבועה. על הצג תראה נקודה, מתקרבת או מתרחקת, והשוטר צריך לעקוב אחריה עד שהוא עוצר את הרכב.

מכשיר הדבורה – אכיפת מהירות מופרזת - uliel

נתפסת נוהג במהירות מופרזת? רישיונך בסכנה!
רגע… זה לא אומר שאין מה לעשות! 

משרדנו מתמחה בייצוג נהגים הנאשמים בנהיגה במהירות מופרזת 
בין הצלחות משרדנו באישום חמור כזה הצלחנו אף לסיים תיקים כאלו בלי קנס! בלי נקודות!  והיו גם תיקים בהם בוטל כתב האישום לגמרי! 

  • 67 קמ"ש מעל המותר – התיק הסתיים בלי פסילת רישיון
  • נמדד בממל״ז 143 קמ"ש – התיק הסתיים בביטול הפסילה והחזרת הרישיון לנהגת
  • נהג שנמדד בממל"ז במהירות של 63 קמ"ש מעל המותר, הסתיים בהסדר מקל.

לחץ כאן לעוד מקרים דומים לשלך בהם הצלחנו לשמור על הרישיון 
צור קשר ונציל גם לך את הרישיון!

אמינות מכשיר הדבורה

נכון לתחילת שנת 2021, מכשיר הדבורה לא זוכה לאמינות אוטומטית בבתי המשפט. על כן, בכל תיק המתנהל בבתי המשפט על עורך דין תעבורה המייצג את הנהג שקיבל דו"ח על מהירות מופרזת שנמדד באמצעות הדבורה לכפור באמינות המכשיר. בתי המשפט קבעו במהלך השנים מספר כללים שאם המאשימה תצליח להוכיח כי התקיימו, "יהנה" המכשיר מאמינות באותו מקרה ספציפי.

כך, בכל תיק בו כפר עורך דין תעבורה באמינות המכשיר, על התביעה להוכיח כי המכשיר עבר בדיקות תקינות במעבדה מוסמכת כל חצי שנה, שהשוטר שהפעיל את המכשיר עבר הכשרה להפעלת המכשיר ומחזיק בתעודת מפעיל בתוקף ליום ההפעלה וכי מפעיל הדבורה ביצע את כל בדיקות התקינות והכיול שהיה עליו לבצע בתחילת המשמרת ובסופה.

כמו כן, השוטר שהפעיל את מכשיר הדבורה חייב לציין בדו"ח פעולה ולפרט את אופן ההפעלה – האם היה נייד או נייח, האם המדידה בוצעה באמצעות האנטנה הקדמית או האחורית, ומה היתה מהירות הניידת אם המכשיר הופעל בתנועה. השוטר חייב לציין שלא היתה תנועת כלי רכב בשני צידי הכביש בטווח של חמישים מטר מהרכב הנמדד (כולל כבישי שירות/ שטח, רכבת, טרקטורונים, כלי טיס וכו').

לאחר שהרכב הנמדד ננעל במהירות קבועה למשך שלוש שניות – על השוטר להפחית מהמהירות הנמדדת 5 קמ"ש כדי למנוע אי דיוקים במדידה. כלל דומה חל על כלל המכשירים המודדים מהירות.

מכשיר הדבורה - אכיפת מהירות מופרזת
מכשיר הדבורה - אכיפת מהירות מופרזת

 

מתי ובאיזה תנאים אסור למשטרה להפעיל את מכשיר הדבורה לאכיפת מהירות מופרזת?

  • אסור להפעיל את המכשיר בתנאי מזג אוויר של גשם או שלג.
  • אסור להפעיל את המכשיר באיזורים בהם יש קרינה אלקטרומגנטית חזקה (אנטנות שידור, קווי מתח ועוד).

למכשיר הדבורה חסרונות רבים, להלן סרטונה של עו"ד אוליאל בעניין:

 

קיבלתי דו"ח על מהירות משוטר שמדד באמצעות הדבורה – יש מה לעשות?

בוודאי! עורך דין תעבורה הבקיא בתחום ידע לבחון היטב את הדו"ח שקיבלתם, לבקש מהמשטרה שתמציא לידיו את כלל הראיות המצביעות על תקינות המכשיר, כיולו, בדיקות שבוצעו במעבדה מוסמכת, הכשרת השוטר שהפעיל את הדבורה ועוד. עורך דין תעבורה ידע לאתר כשלים חומרי הראיות, כשלים אלו יכולים לעורר ספ סביר לעניין אמינות המדידה ולהביא לביטול הדו"ח.

כמו כן, העובדה שהמכשיר מבצע מדידה מבלי שנוצר קשר עין בין הרכב הנמדד לשוטר היא בעייתית מאוד מאחר ועניין זה מעורר ספק גדול באשר לזהות הרכב הנמדד. עורך דין תעבורה ידע להצביע על הקושי בזיהוי רכבכם כרכב שנקלט ע"י הדבורה ולשכנע את בית המשפט שיתכן ונפלה טעות בזיהוי.

הצלחות המשרד בתיקי נהיגה במהירות מופרזת

משרד עו"ד יערית אוליאל לתעבורה בלבד! 

דו"ח מהירות מופרזת – הסתיים לא נקודות!

מאה ש"ח קנס בלבד בתיק מהירות מופרזת!

מהירות מופרזת מצולמת! נתפס ע" מצלמה ועדיין התיק הסתיים ללא נקודות!

במשרדנו נוהלו מאות תיקי מהירות מופרזת, אפשר לעזור גם לך! 

אנחנו כאן כי הרישיון שלך חשוב 

 

דוגמה לזיכוי מדו"ח מהירות מכשיר הדבורה

ביום 10.11.2020 כבוד השופט יעקב בכר בבית המשפט בעכו זיכה נהג מעבירת מהירות מופרזת. בית המשפט קבע שהמאשימה לא עמדה בנטל שהוטל עליה ולא הביאה ראיות להוכחת אמינות המכשיר (בתת"ע (עכו) 12572-01-18 מדינת ישראל נ' ג'ימי מטוסובסקי). השופט בכר התבסס בהכרעת הדין על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בעפ"ת (מחוזי חי') 31751-11-17 ג'ון חנא נ' מדינת ישראל שקבע כי:

"ביהמ"ש רשאי להניח כי מכשיר מדידה מסוים הוא בעל אמינות ומהימנות עקרונית ומכך להסיק באופן דדוקטיבי על אמינות ומהימנות המכשיר הפרטני, כאשר קיימת "מסה קריטית" של פסיקה שדנה והכריעה בעניין לגופו, באמצעות חוות דעת של מומחים וחקירתם ככל שיש בכך צורך. אין די בפסיקה הקיימת כדי ללמד על חזקת אמינות ומהימנות הדבורה ואף לא הוסדרה חזקת אמינותו ומהימנותו של המכשיר בחקיקה.

תעודת ההסמכה ותעודות עובד הציבור אינן מלמדות על פעולה כלשהי שעשתה המעבדה על מנת לאשש את אמינות ומהימנות מכשיר הדבורה. היש הראייתי מתייחס לתקינותו ולכיולו של המכשיר הספציפי בלבד, ובאלו אין די. משכך, הטילה ההגנה ספק סביר בסוגיית אמינות ומהימנות מכשיר הדבורה ויש לזכות את המערער מחמת הספק".

מכשיר הדבורה – אכיפת מהירות מופרזת - uliel

קיבלת דו"ח מהירות מופרזת? עורך דין תעבורה יכול לעזור

לסיכום, אם קיבלת דו"ח על מהירות מופרזת או שהוזמנת לבית משפט בשל כך, אנו מזמינים אותך ליצור קשר עם משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל ע"מ שנוכל לסייע לך להגיע לתוצאה הטובה ביותר בנסיבות העניין שלך.

עורך דין תעבורה העוסק בתחום באופן קבוע ובלעדי מכיר היטב את הפסיקה בנושא המכשיר, את כלל הנהלים וההנחיות של משטרת ישראל וכן את המדריך להפעלת הדבורה. רק עורך דין תעבורה מנוסה ומיומן ידע להטיל ספק באמינות המדידה במקרה שלך. תן לנו לעזור לך לשמור על רישיון הנהיגה שלך. קבע פגישה בהקדם עם עורכת דין תעבורה יערית אוליאל.

המחבר
Picture of עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
עבירת מהירות – נהגים חדשים

בהתאם למחקרים שהתבצעו, עולה כי נהגים חדשים נוטים להיות מעורבים יותר בתאונות דרכים מאשר נהגים וותיקים, כאשר הגורם העיקרי לכך

עונש על נהיגה במהירות מופרזת

כולנו יודעים שנהיגה במהירות מופרזת היא עבירה על החוק אשר יכולה להוביל לענישה מחמירה, ועדיין רבים מאיתנו לא מהססים לנהוג

משרדנו מתמחה רק בתעבורה