מיזם שומרי הדרך

תוכן עניינים
מיזם שומרי הדרך

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הקימה בשנת 2016 את מיזם שומרי הדרך. המטרה – תיעוד עבירות תנועה חמורות בזמן אמת בכבישי ישראל ע"י מתנדבי המיזם. המיזם מתרכז בעבירות תנועה מסכנות חיים ועבירות של בריונות בכביש.  

מיזם שומרי הדרך – איך זה עובד?

המיזם מופעל ע"י מתנדבים. כל אזרח רשאי להצטרף כמתנדב למיזם ובאמצעות אפליקציה שפותחה במיוחד עבור המיזם, לתעד עבירות תנועה במהלך נסיעה. האפליקציה מופעלת מהטלפון הנייד לפני תחילת הנסיעה ומצלמם באופן רציף את כלל הנסיעה. ברגע שהמתנדב מזהה עבירת תנועה שנראית דרך השמשה הקדמית של רכבו – הוא נותן הוראה קולית.

עם מתן ההוראה הקולית, נשלח דיווח למרכז סינון ובקרה של הרשות הלאומית. התיעוד נבחן היטב ואם מתברר שאכן קיים תיעוד ברור של עבירת תנועה מסכנת חיים וכי ניתן להבחין בבירור בפרטי הרכב שביצע את העבירה – יועבר התיעוד המלא באופן מאובטח להמשך טיפול באגף התנועה.

מי הקים את המיזם?

המיזם הוקם ע"י אזרחים שהם או בני משפחותיהם נפגעו בתאונות דרכים ומתוך רצון להביא לשינוי בכבישי הארץ. מרת המיזם היא למנוע תאונת דרכים ובכך להציל חיים. 

איזה עבירות אוכפים שומרי הדרך?

שומרי הדרך מתמקדים בעבירות מסכנות חיים כמו עקיפה מסוכנת, אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה, עקיפה בדרך לא פנויה או עקיפה על קו הפרדה רציף, רמזור אדום ועוד.

אם שומר דרך קלט עבירה שאינה עומדת בקריטריונים למעבר לטיפול המשטרה, יתכן כי ישלח מכתב יידוע לאזרח החשוד בביצוע העבירה במטרה להתריע שימנע מביצוע עבירות נוספות בעתיד.

שיתוף משטרת ישראל

מיזם שומרי הדרך זוכה לשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל. המתנדבים במיזם לא מחליפים את שוטרי אגף התנועה ואין להם כל סמכות שאין לאזרח אחר. המתנדבים מעבירים את המידע בדרך שנקבעה ולפי כללים ברורים ובזה מסתיים טיפולם.

התיישנות עבירה שתועדה ע"י מיזם שומר דרך

המחוקק קבע כי עבירות תעבורה המתועדות בצילום – על המשטרה לשלוח את הדו"ח לנהג תוך 4 חודשים ממועד ביצוע העבירה. נראה כי עבירה שתועדה ע"י שומר דרך בצילום היתה צריכה להיכנס בגדר סעיף זה אך בית המשפט המחוזי קבע אחרת:

"העובדה שסרטון שצולם ע"י שומר דרך נבחן ע"י שוטר קודם הגשתו, אינה מלמדת כי החשד לביצוע העבירה המתועדת בו "מבוסס על צילום"." (מתוך עפת (י-ם) 40062-01-19 מדינת ישראל נ' אלעזר זמל וכך נקבע גם בעפת (ב"ש) 5160-01-19 מדינת ישראל נ' אברגיל חיים). לאור האמור, על המשטרה לשלוח את הדו"ח לנהג תוך שנה מיום ביצוע העבירה. 

קיבלתי דו"ח שתועד ע"י מיזם שומרי הדרך – מה אפשר לעשות?

יש להתייחס לדו"ח זה כמו אל כל דו"חות תנועה אחרים. הצילום שתועד ע"י שומר הדרך יוכל לשמש כראיה רק אם יוכח כי הוא עומד בכלל דיני הראיות ורק אם שומר הדרך שתיעד את הצילום יעיד בעצמו בבית המשפט. בכל מקרה, עורך דין תעבורה מיומן יוכל לאתר כשלים, טכניים או מהותיים, ע"מ לסייע לך בבית המשפט. 

אם מדובר בדו"ח תנועה מסוג הודעת תשלום קנס, תוכל לבחור באחת משלוש האפשרויות העומדות בפניך – לשלם, להגיש בקשה לביטול או להגיש בקשה להישפט. להרחבת הידע על אפשרויות אלה לחץ כאן.

ייצוג ע"י עורך דין תעבורה בדו"ח שתועד ע"י מיזם שומרי הדרך

כמו בכל דו"ח, עורך דין תעבורה מנוסה ידע לבחון את כלל הראיות ולאתר כשלים ע"מ להביא לביטול הדו"ח או לצורך הגעה להסדר מקל. קיבלת דו"ח שתועד ע"י שומר דרך? פנה עכשיו לייעוץ למשרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו