מיזם שומרי הדרך

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הקימה בשנת 2016 את מיזם שומרי הדרך. המטרה – תיעוד עבירות תנועה חמורות בזמן אמת בכבישי ישראל ע"י מתנדבי המיזם. המיזם מתרכז בעבירות תנועה מסכנות חיים ועבירות של בריונות בכביש.  

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

מיזם שומרי הדרך – איך זה עובד?

המיזם מופעל ע"י מתנדבים. כל אזרח רשאי להצטרף כמתנדב למיזם ובאמצעות אפליקציה שפותחה במיוחד עבור המיזם, לתעד עבירות תנועה במהלך נסיעה. האפליקציה מופעלת מהטלפון הנייד לפני תחילת הנסיעה ומצלמם באופן רציף את כלל הנסיעה. ברגע שהמתנדב מזהה עבירת תנועה שנראית דרך השמשה הקדמית של רכבו – הוא נותן הוראה קולית.

עם מתן ההוראה הקולית, נשלח דיווח למרכז סינון ובקרה של הרשות הלאומית. התיעוד נבחן היטב ואם מתברר שאכן קיים תיעוד ברור של עבירת תנועה מסכנת חיים וכי ניתן להבחין בבירור בפרטי הרכב שביצע את העבירה – יועבר התיעוד המלא באופן מאובטח להמשך טיפול באגף התנועה.

 

מי הקים את המיזם?

המיזם הוקם ע"י אזרחים שהם או בני משפחותיהם נפגעו בתאונות דרכים ומתוך רצון להביא לשינוי בכבישי הארץ. מרת המיזם היא למנוע תאונת דרכים ובכך להציל חיים.

 

איזה עבירות אוכפים שומרי הדרך?

שומרי הדרך מתמקדים בעבירות מסכנות חיים כמו עקיפה מסוכנת, אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה, עקיפה בדרך לא פנויה או עקיפה על קו הפרדה רציף, רמזור אדום ועוד. אם שומר דרך קלט עבירה שאינה עומדת בקריטריונים למעבר לטיפול המשטרה, יתכן כי ישלח מכתב יידוע לאזרח החשוד בביצוע העבירה במטרה להתריע שימנע מביצוע עבירות נוספות בעתיד.

שומרי הדרך, דו"ח

לרוב, הדו"חות אשר מונפקים בגין תיעוד של שומרי הדרך הינכם דו"חות מסוג הזמנה לדין לאור העובדה כי מדובר בתיעוד של עבירות חמורות כדוגמת, עקיפה מסוכנת, חציית צומת באור אדום וכיו"צב. בתרחיש שכזה,עליכם להסתייע בהקדם האפשרי בשירותיו של עורך דין תעבורה, בכדי שזה יעניק לכם הגנה משפטית מקסימאלית וייצוג כנדרש.

במקרה שקיבלתם דו"ח מסוג ברירת משפט(קנס כספי + נקודות) משומרי הדרך, ניתן לסרוק את הברקוד המופיע בדו"ח ולראות את ביצוע העבירה. לא בכל תרחיש יוכל עורך הדין לסייע לכם, לכם מומלץ טרם תשלום הקנס הכספי להיוועץ עם עו"ד תעבורה וכן לשלוח לו את סרטון ביצוע העבירה, בכדי שזה ינחה אתכם באופן הרצוי בעניינכם.

שיתוף משטרת ישראל

מיזם שומרי הדרך זוכה לשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל. המתנדבים במיזם לא מחליפים את שוטרי אגף התנועה ואין להם כל סמכות שאין לאזרח אחר. המתנדבים מעבירים את המידע בדרך שנקבעה ולפי כללים ברורים ובזה מסתיים טיפולם.

 

התיישנות עבירה שתועדה ע"י מיזם שומר דרך

המחוקק קבע כי עבירות תעבורה המתועדות בצילום – על המשטרה לשלוח את הדו"ח לנהג תוך 4 חודשים ממועד ביצוע העבירה. נראה כי עבירה שתועדה ע"י שומר דרך בצילום היתה צריכה להיכנס בגדר סעיף זה אך בית המשפט המחוזי קבע אחרת:

"העובדה שסרטון שצולם ע"י שומר דרך נבחן ע"י שוטר קודם הגשתו, אינה מלמדת כי החשד לביצוע העבירה המתועדת בו "מבוסס על צילום"." (מתוך עפת (י-ם) 40062-01-19 מדינת ישראל נ' אלעזר זמל וכך נקבע גם בעפת (ב"ש) 5160-01-19 מדינת ישראל נ' אברגיל חיים). לאור האמור, על המשטרה לשלוח את הדו"ח לנהג תוך שנה מיום ביצוע העבירה.

 

קיבלתי דו"ח שתועד ע"י מיזם שומרי הדרך – מה אפשר לעשות?

יש להתייחס לדו"ח זה כמו אל כל דו"חות תנועה אחרים. הצילום שתועד ע"י שומר הדרך יוכל לשמש כראיה רק אם יוכח כי הוא עומד בכלל דיני הראיות ורק אם שומר הדרך שתיעד את הצילום יעיד בעצמו בבית המשפט. בכל מקרה, עורך דין תעבורה מיומן יוכל לאתר כשלים, טכניים או מהותיים, ע"מ לסייע לך בבית המשפט.

אם מדובר בדו"ח משטרת ישראל מסוג הודעת תשלום קנס, תוכל לבחור באחת משלוש האפשרויות העומדות בפניך – לשלם, להגיש בקשה לביטול או להגיש בקשה להישפט. להרחבת הידע על אפשרויות אלה לחץ כאן.

 

ייצוג ע"י עורך דין תעבורה בדו"ח שתועד ע"י מיזם שומרי הדרך

כמו בכל דו"ח, עורך דין תעבורה מנוסה ידע לבחון את כלל הראיות ולאתר כשלים ע"מ להביא לביטול הדו"ח או לצורך הגעה להסדר מקל. קיבלת דו"ח שתועד ע"י שומר דרך? פנה עכשיו לייעוץ למשרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל.

מיזם שומרי הדרך
במאמר זה דיברנו על:
המחבר
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.

 עו"ד יערית אוליאל בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד יערית אוליאל 

קצת על משרדנו
בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
עו"ד תעבורה יכול לעזור
חייג עכשיו
אהבתם את הכתבה? שתפו!
אפשר לעזור גם לך!​
אל תתמודד לבד​, אנחנו כאן

משרדנו עוסק בתחום התעבורה בלבד ומונה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים לרבות – עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים וכן, בוחני תנועה יוצאי משטרת ישראל עם 40 שנות ניסיון! 

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add a heading
משרד עורך דין תעבורה
יערית אוליאל
לייעוץ ראשוני מעורך דין ללא התחייבות
חייגו או השאירו את פרטיכם