נהיגה ללא רישיון רכב / טסט

כידוע לכל, נהיגה ללא רישיון רכב היא אסורה בהחלט, ובוודאי נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף, שהרי משמעות הדבר היא כי רכבכם לא עבר את הטסט השנתי ולכן הוא עשוי להוות סכנה של ממש לכם ולסביבתכם. במקרה כזה, ייתכן מאוד שתאלצו לשלם קנס כספי גבוה ותקבלו מספר משמעותי של נקודות רישוי, שעשויות בהחלט להשפיע על עתידכם כנהגים.

במקרים חמורים יותר תאלצו לעמוד בפני בית המשפט לדיני תעבורה ולשאת בעונש מחמיר יותר. חשוב לדעת מהם זכויותיכם במקרה בו נתפסתם ללא רישיון רכב בתוקף, מהי הענישה הצפויה לכם ומה תוכלו לעשות על מנת להקל על הענישה. 

מהו רישיון רכב?

תקנה 266 לתקנות התעבורה קובעת את ההגדרה לרישיון רכב –   

"רשיון רכב" – פנקס הרכב, בצירוף אישור על תשלום אגרת רשיון הרכב וכשירותו לתנועה, ובצירוף אישור על שינוי רישום בעלות על הרכב – בטפסים שקבעה רשות הרישוי";

כלומר, רישיון רכב הוא מסמך שכולל את כל הפרטים של הרכב – סוג הרכב, מספר שלדה, מידע על בעליו, אישור על עבירת טסט בהצלחה, תשלום אגרה ועוד. רישיון הרכב בעצם מאפשר לשוטר או לקונה לקבל את כל המידע הרלוונטי לרכב. 

מהו רישיון רכב תקף? 

רישיון רכב תקף הוא רישיון רכב מעודכן שמעיד על כך שהמבחן עבר את הטסט בהצלחה וכי אגרת הרישוי שיש לשלם מדי שנה שולמה. 

החובה לנהוג עם רישיון רכב

קובע הסעיף השני לפקודת התעבורה את החובה לנהוג עם רישיון רכב תקף – 

"2. לא ינהג אדם רכב ולא ירשה לאחר לנהוג רכב שברשותו, אלא אם נרשם הרכב בהתאם להוראות פקודה זו ויש עליו רשיון רכב תקף שניתן לפי הפקודה; ובלבד שלא יהיה בעל רכב אחראי לפי סעיף זה על נהיגת רכבו על ידי אדם אחר, אם הוכיח שנקט כל האמצעים הסבירים כדי שאותו אדם לא יוכל לנהוג ברכב".

לפי סעיף זה, אדם אינו רשאי לנהוג או להרשות לאדם אחר לנהוג ברכב שברשותו, אלא אם הרכב רשום בהתאם להוראות החוק ובעל רישיון רכב תקף.

העונש על נהיגה ללא רישיון רכב 

העונש על נהיגה ללא רישיון רכב מתחלק לשני מקרים בעלי חומרה משתנה – נהג שנוסע עם רישיון רכב בתוקף אך הרישיון אינו בנמצא, ונהג שנוסע ללא רישיון רכב בתוקף. 

נסיעה עם רישיון רכב תקף שאינו בנמצא 

במקרה בו שוטר עוצר נהג ומגלה כי רישיון הרכב אינו בנמצא, על אף שהוא מחזיק ברישיון רכב בתוקף, הנהג יתבקש לגשת לתחנת המשטרה הקרובה לביתו ולהציג את רישיון הרכב התקף תוך עשרים וארבע שעות. ברוב המקרים, הנהג יקבל קנס על נסיעה ללא רישיון רכב. 

נסיעה ללא רישיון רכב בתוקף 

עבירה זו מתחלקת לתת-עבירות בהתאם לחומרת המעשה וכך משתנים דו"חות התנועה – 

  • נהיגה ללא רישיון רכב, כאשר תוקף רישיון הרכב פקע לפני פחות מארבעה חודשים – הנהג ייאלץ לשאת בקנס בשווי של 250 שקלים ובשש נקודות רישוי.
  • נהיגה ללא רישיון רכב, כאשר תוקף רישיון הרכב פקע לפני יותר מארבעה חודשים ופחות משנה – הנהג ייאלץ לשאת בקנס בשווי 1,000 ₪ ובשש נקודות רישוי.
  • נהיגה ללא רישיון רכב, כאשר תוקף רישיון הרכב פקע לפני יותר משנה – הנהג יזומן לדין, דבר שעשוי לגרור ענישה מחמירה יותר וקנס כספי משמעותי. 
  • נהיגה ללא רישיון רכב כלל – הנהג יזומן לדין ויישא בשש נקודות רישוי.  

מהי הענישה הצפויה בבית המשפט על נהיגה ללא רישיון רכב? 

בבית המשפט לדיני תעבורה כל מקרה יישקל באופן נפרד בהתאם למידת חומרתו של האירוע, ההיסטוריה התעבורתית והפלילית של הנהג, נסיבות האירוע ועוד. חשוב לזכור בית המשפט לדיני תעבורה הוא בית משפט פלילי לכל דבר ועניין, ולכן שופטיו מוסמכים להעניק עונשים מחמירים לרבות שלילת רישיון, פסילת רישיון זמנית ואפילו עונש מאסר בפועל או על תנאי. 

ישנם מספר פרמטרים שעשויים להילקח בחשבון על ידי בית המשפט לדיני תעבורה ולהחמיר את מידת העונש. למשל, ככל שהנהג משך יותר זמן מבלי לחדש את תוקפו של רישיון הנהיגה, כך תעלה הסבירות כי בית המשפט לדיני תעבורה יתייחס לעבירה בצורה חמורה יותר. 

כמו כן, אם מדובר ברכב ישן ופחות בטיחותי, תעלה גם הסבירות לעונש יותר מחמיר מצד שופטי התעבורה, שהרי משמעות הדבר היא שהנהג המשיך לנסוע ברכב מבלי לבדוק את מצבו, על אף שידע שהוא עשוי להיות מסוכן לעצמו ולסביבתו.  

כאמור, גם ההיסטוריה של הנהג עשויה להשפיע על חומרת או הקלת העונש. ייתכן מאוד שנהג שהיסטוריית הנהיגה שלו היא ללא רבב יזכה בעונש קל יותר מאשר נהג שהיסטוריית הנהיגה שלו רצופה בעבירות, נקודות רישוי וקנסות. 

לכן, במקרה בו אתם מזומנים לבית המשפט לדיני תעבורה בשל נהיגה ללא רישיון רכב, מומלץ מאוד שתיעזרו בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה, כיוון שעורך דין מיומן יידע להצביע על הנסיבות שעשויות להקל על עונשכם. 

קבלת ליווי משפטי בידי עורך דין המתמחה בדיני תעבורה 

אם נתפסתם נוהגים ללא רישיון רכב ומצאתם את עצמכם מוזמנים לדין, ההמלצה המרכזית היא לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה. בבואכם לשכור עורך דין, ודאו כי אתם נעזרים בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה ובעל ניסיון רב והצלחות בתחום. כך, תוכלו להבטיח כי אתם נעזרים בשירותיו של משפטן בקיא שככל הנראה מכיר היטב את המצב אליו נקלעתם ויודע כיצד להתמודד עמו. 

היתרון העיקרי בשכירת שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה הוא קבלת הסיוע מאדם  שיידע להסביר לכם כיצד לנהוג ומה לעשות על מנת לשפר את מצבכם המשפטי. ישנן נסיבות רבות שעשויות להקל על עונשכם ולהפוך את המצב על פיו, וככל הנראה לא תדעו להצביע על נסיבות אלו ללא ליווי של עורך דין. 

תוכלו להיעזר בעורך דין גם במקרה בו אתם מתמודדים עם קנס כספי ונקודות רישוי בלבד, על מנת לערער על העונש. זכרו כי הצטברות רבה של נקודות רישוי עשויה להוביל לסנקציות רבות מקורס ריענון נהיגה ועד לשלילת רישיון מלאה. לכן, חשוב מאוד לברר האם יש לכם טיעון טוב על מנת לערער על נקודות הרישוי כדי שתוכלו להסירן מהתיק האישי שלכם. 

לסיכום

זכרו כי על הפרק עומד רישיון הנהיגה שלכם ועתידכם כנהגים. על מנת להימנע בכל מחיר מפסילת רישיון, אפילו זמנית, ומקנסות כספיים גבוהים, יש להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה על מנת להבטיח כי אתם מטופלים בידיים הטובות ביותר וכי אתם עושים כל מה שאפשר על מנת להימנע מסנקציה מחמירה. 

משרד עורכת הדין יערית אוליאל מזמין אתכם ליצור קשר בהקדם בכל מקרה בו אתם מעוניינים לערער על קנס או זקוקים לייצוג בבית המשפט לדיני תעבורה. משרדנו מתמחה בדיני תעבורה מזה שנים רבים, ובעל היכרות עמוקה עם כל סוגי המקרים והעבירות. אנו מזמינים אתכם לייעוץ ללא התחייבות, על מנת שנוכל ליידע אתכם על מצבכם ולשקול יחדיו ליווי משפטי כדי להבטיח שלא תישאו בענישה מחמירה.  

במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו