עבירות שימוש בטלפון נייד

תוכן עניינים
עבירות-שימוש-בטלפון-נייד

"שוטר רשם לי דו"ח על טלפון נייד אבל בכלל לא דיברתי בטלפון"

כך טוענים מרבית לקוחותיי. שימוש בטלפון סלולרי בזמן נהיגה הפך להיות מכת מדינה ומשטרת ישראל מבצעת אכיפה מוגברת ע"מ למגר את התופעה. סכום הקנס בגין שימוש בטלפון בזמן נהיגה עומד כיום על 1000 ש״ח + 8 נקודות. שימוש בטלפון הסלולרי מותר בזמן נהיגה רק באמצעות דיבורית.

תקנה 28 (ב) לתקנות התעבורה קובעת

בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב

  1. לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית.
  2. לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s.).

בתקנת משנה זו

"דיבורית" – התקן המשמש שימוש בטלפון בלא אחיזה בו ובלבד שאם ההתקן מצוי בטלפון, הטלפון יונח ברכב באופן יציב המונע את נפילתו.

"טלפון" – מכשיר המיועד לתקשורת אשר קיימים בו לחצנים לחיוג.

מה נחשב שימוש בטלפון נייד?

אחיזת הטלפון, דיבור בטלפון שלא באמצעות דיבורית, צפייה בסרטונים, קריאת מיילים, כל אלו ועוד יכולות להיחשב כשימוש בטלפון הנייד. גם העברתו ממקום למקום ברכב עלולה להיחשב כשימוש בעיניי חלק משופטי התעבורה. 

האיסור להשתמש בטלפון בזמן נהיגה כולל החזקה שלו ביד!

שימוש בטלפון כולל גם מסרונים – כתיבה, העברה או קריאה של sms אסורה בזמן הנהיגה!

שימו לב, לא ניתן להמיר עבירת שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה בדו"ח התראה!

האם מותר להשתמש בטלפון ברמזור אדום? 

גם רכב שעומד ברמזור באור אדום נחשב לרכב בתנועה לפי פסיקה של בית המשפט המחוזי. עם זאת, פסיקה זו אינה מחייבת ויש שופטי תעבורה שקבעו כי בעת עצירה מלאה ברמזור אדום הרכב לא נחשב בתנועה. מאחר ואינכם יכולים לדעת לאיזה שופט תגיעו אם חלילה תקבלו דו"חות תנועה על שימוש בטלפון נייד מומלץ שלא להשתמש בו גם בעת עצירה ברמזור אדום.

השוטר שערך את הדו"ח חייב לציין פרטים רבים ע"מ שהדו"ח יהיה תקין. בפועל, מרבית השוטרים לא מקפידים על מילוי הדו"ח כראוי, לא מציינים את כלל הפרטים המחויבים ע"מ שניתן יהיה להרשיע את הנהג ולכן שכירת שירותיו של עורך דין תעבורה מיומן ומנוסה תוביל במקרים רבים לביטול דו"ח טלפון או לתיקון כתב האישום לעבירה מקלה יותר, ללא נקודות.

עבירת שימוש בתצוגה הנראית לנהג

תקנה 28א לתקנות התעבורה קובעת

(א) ברכב מנועי המצוי בנסיעה לא תופעל תצוגה הנראית ממושב הנהג, יותקן ברכב מנגנון לניתוקה בהיות הרכב בנסיעה ולא ינהג בו אדם אלא אם נותקה התצוגה כאמור.

(ב) האמור בתקנת משנה (א) לא יחול על תצוגה המיועדת לבקרה או ניווט של הרכב או על מערכות תצוגה בכלי רכב המשמשים את משטרת ישראל או את שירות הבטחון הכללי לצורך מילוי תפקידם או את צבא הגנה לישראל למטרה ביטחונית.

(ג) על אף האמור בתקנה זו, רשאי השר ליתן היתר להפעלה למטרה בטיחותית של תצוגה הנראית לנהג גם בעת נסיעת הרכב, ובלבד שהתצוגה אינה מחייבת צפייה רצופה בה והנהג ברכב בשבו מותקנת התצוגה כאמור קיבל הכשרה לשימוש בה תוך כדי נהיגה.

אסור להציג לנהג במערכות מולטימדיה (בין אם הן מובנות ברכב ובין אם לא) – סרטים, סרטונים, יוטיוב, תצוגת וידאו, שיחות וידאו וכיוצ"ב. מותר להציג תצוגת ניווט, טלפון, ניגון שירים, מצלמה לתיעוד הנסיעה וכו' (כל עוד מדובר בתצוגה בטיחותית שאינה מחייבת צפיה רצופה של הנהג בזמן הנסיעה.

יובהר – אם מדובר בצג הטלפון הנייד לא תרשם הזמנה לדין בגין סעיף זה.

קיבלתם הזמנה לדין בגין תצוגה הנראית ממושב הנהג?  פנו עכשיו לעו"ד תעבורה ע"מ שיבחן האם הדו"ח מוצדק והאם ניתן לפעול לביטולו או לשנות את סעיף האישום.

איזה דו"ח יכול נהג לקבל בעבירות של טלפון נייד?

חשוב לציין שבשנים האחרונות ישנה אכיפה מוגברת כנגד עבירות השימוש בטלפון בזמן נהיגה וכיו, לשוטר שעוצר נהג יש מספר אפשרויות – 

העבירה הקלאסית של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה

דו"ח טלפון נייד הכולל קנס בסך 1000 ₪ + 8 נקודות לפי תקנה 28)ב)(1)(א) לתקנות התעבורה.

קריאה או כתיבה של הודעות טקסט בנהיגה

דו"ח על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה הכולל קנס בסך 1000 ₪ + 8 נקודות לפי תקנה 28)ב)(1)(ב) לתקנות התעבורה.

נהיגה בחוסר זהירות

דו"ח טלפון נייד הכולל קנס בסך 500 ₪ + 6 נקודות לפי תקנה 21(ג) נהיגה בחוסר זהירות. דו"ח זה ינתן במקרים בהם על צג הטלפון הנייד מופיע תוכן כגון רשת חברתית, חדשות, סרטונים או כל תוכן דומה אחר. 

תצוגה הנראית ממושב הנהג בעת נהיגה

זימון לבית משפט + 4 נקודות לפי לתקנה 28א לתקנות התעבורה. קיים סיכון לפסילת הרישיון.

מורה לנהיגה המשתמש בטלפון נייד בזמן לימוד נהיגה

זימון לבית משפט + 8 נקודות לפי סעיף 16(ב) לפקודת התעבורה. עבירה זו נאכפת גם כשהרכב בעצירה מוחלטת. קיים סיכון לפסילת הרישיון.

נהיגה עם אוזניות

דו"ח הכולל קנס בסך 250 ₪ ללא נקודות לפי תקנה 169 לתקנות התעבורה. 

הליכה בכביש עם אוזניות (דו"ח להולכי רגל)

דו"ח הכולל קנס בסך 100 ₪ ללא נקודות.

אם קיבלתם דו"ח על אחת העבירות המצויינות לעיל או שקיבלתם הזמנה לדין כדאי מאוד להתייעץ עם עו”ד תעבורה מומחה שיבחן היטב את כלל הפרטים שנרשמו בדו”ח ע"מ לבחון אפשרות לבטלו או למצער, לבטל את הנקודות בצידו. לרוב, עורך דין תעבורה מנוסה יצליח לתקן את הדו"ח שנרשם נגדכם לעבירה שאין בצידה נקודות – אי אחיזת הגה בשתי ידיים.

אחיזת הגה בשתי ידיים

תקנות התעבורה קובעות כי נהג חייב להחזיק בהגה (או בכידון) בשתי ידיו. מותר להסיר יד מההגה רק אם נדרשת פעולה הקשורה לנהיגה כמו החלפת הילוך.  

"נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה; אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה."

לסיכום

אם עצר אתכם שוטר על עבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה אל תמהרו להודות! אין טעם להתנצל או לנסות לתרץ שלא השתמשתם בטלפון. ההגדרה שלכם לשימוש בטלפון שונה מהגדרת החוק לשימוש בטלפון ולכן זה לא יועיל ואף עלול להקשות על עורך דין תעבורה להגן עליכם בהמשך, אם תבחרו להישפט על עבירה זו. 

 כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין תעבורה שידע להעריך את הסיכוי לסייע לכם ואף יסביר לכם מה ההשלכות של הדו"ח שקיבלתם על רישיון הנהיגה שלכם. מוזמנים לפנות לעורכת דין יערית אוליאל לקבלת ייעוץ ראשוני.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו