לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שלילת רישיון לנהג חדש

הדין הישראלי מתייחס באופן שונה לנהגים חדשים – לרוב מדובר באוכלוסייה צעירה עם ניסיון מוגבל בכבישים ובקיאות חלקית בחוקי התעבורה, שיחד עם נטייה לנהיגה פזיזה ומסוכנת, נמצאת בסיכון מוגבר לעבור תאונת דרכים. בהתאם לכך, החוק מעמיד תנאים וסנקציות מיוחדות על עבירות תנועה בקרב נהגים חדשים, ובמקרים מסוימים אף נוקט בשלילת רישיון לנהג חדש בצורה זמנית או מוחלטת.

 

 

מי נחשב "נהג חדש?"

פקודת התעבורה מגדיר "נהג חדש" מיהו:

12א.   (א) מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור.."

נוסף על כך, פקודת התעבורה מגדירה חובות נוספות ל"נהג חדש צעיר", המוגדר כ"נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים".

שלילת רישיון לנהג חדש
שלילת רישיון לנהג חדש

 

מהן החובות המוטלות על נהג חדש?

שלילת רישיון לנהג חדש - uliel

נהג חדש צעיר מחויב בליווי במשך שישה חודשים

ליווי מלא בשלושת החודשים הראשונים לקבלת הרישיון, וליווי לילי בלבד בשלושת החודשים הנותרים, בין השעה תשע בלילה לשש בבוקר. על נהג חדש צעיר לצבור בתקופת הליווי לפחות חמישים שעות נהיגה, לרבות נהיגה בדרך עירונית, נהיגה בשעות הלילה ונהיגה בדרך בין עירונית.

 

נהג חדש צעיר שגילו מתחת ל- 21 שנים

מוגבל להסעת שני נוסעים ברכבו, עד לתום תקופתו כנהג חדש (שנתיים), או עד להגעתו לגיל 21.

 

נהג חדש מעל גיל 24

אמנם אינו חייב בליווי או אינו נדרש להגבלת נוסעיו, אך בדומה לנהג חדש צעיר מחויב בהצמדת שלט "נהג חדש" לשמשה האחורית למשך שנתיים. כמו כן, כל נהג חדש ללא קשר לגילו, עומד בפני עבירות חמורות אשר עבירה עליהן תפעיל ענישה מחמירה נגדו יותר מהרגיל בשל היותו נהג חדש.

העבירות החמורות שבגינן ניתן לשלול לנהג החדש את רישיונו

לצערנו הרב, אין יום בו לא נפתח חדשות ונתבשר על תאונת דרכים קשה שהתרחשה בכביש כזה או אחר בישראל. תאונות אלו מתרחשות לרוב בגין ביצוע עבירות תנועה חמורות כדוגמת:

סוגי העבירות: הסבר:
נהיגה ללא מלווה כפי שקבוע בחוק, נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים, חייב בחובת הליווי למשך ששת החודשים הראשונים מיום קבלת היתר לנהיגה. נהיגה ללא מלווה הינה עבורה חמורה בגין הסכנה הממשית לביטחונם של משתמשי הדרך השונים, ועל כן צפוי הנהג להיפרד מרישיון הנהיגה שלו בגין העבירה הנוכחית.
נהיגה ללא רישיון נהיגה ללא רישיון עשויה להתרחש במספר מצבים שונים כדוגמת – נהיגה ללא רישיון תקף, נהיגה בזמן פסילה, או שמא נהיגה שאינה תואמת לתנאי הרישיון.
עקיפה מסוכנת שאינה חוקית עקיפה לא חוקית עשויה להוות סיכון ליתר משתמשי הדרך השונים, ובהתאם לכך נהג חדש שיבצע עקיפה מסוכנת צפוי לקבל הזמנה לדין, ולהיות חשוף לסנקציית של פסילת רישיון הנהיגה שלו בפועל.
הרשעה בביהמ"ש בגין עבירת תנועה במקרה בו נהג חדש הורשע בביצוע עבירת תנועה בבית המשפט לתעבורה ונגזר עליו סנקציה של פסילת רישיון הנהיגה בפועל לתקופה של מינימום שלושה חודשים, לא יוכל לקבל את רישיון הנהיגה שלו עד אשר יבצע את אמצעי התיקון המוטל עליו ממשרד הרישוי לרבות: תיאוריה, טסט, הארכת תוקף היותו נהג חדש לשנתיים נוספות.
נהיגה תחת השפעת סמים / אלכוהול נהיגה בשכרות, הן סמים והן אלכוהול, הינה עבירה חמורה ועל כן קבע המחוקק רף אכיפה מחמיר לנהגים חדשים (עד 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף). נהג חדש שיימצא נוהג בשכרות בהיותו נמצא מעל הרף המותר הקבוע בחוק, יהיה צפוי לקבל כתב אישום חמור בהיותו צפוי לעונש של פסילה בפועל לתקופה של מינימום 24 חודשים !! בנוסף, מעצם היותו נהג חדש, יידרש בביצוע אמצעי תיקון נוספים בכדי להשיב את רישיונו כדוגמת: מבחן מעשי, מבחן עיוני, קורסי נהיגה, מבדקים במרב"ד וכיוצ"ב

בנוסף, קיימות עבירות נוספות אשר עשויות להביא לשלילת רישיון הנהיגה לנהג חדש כדוגמת – אי מתן זכות קדימה, גרימת תאונת דרכים, נהיגה במהירות מופרזת, אי מילוי חובת הדיווח אודות התרחשות תאונת דרכים וכן אי מתן עזרה כנדרש לנפגעים בתאונה.

שלילת רישיון לנהג חדש – העונש על עבירת עבירה חמורה

נהג חדש שהורשע באחת מהעבירות החמורות שלעיל, עתיד לעמוד בפני העונשים הבאים:

  • בחינת תיאוריה נוספת, והארכת תקופת הנהג החדש למשך שנתיים נוספות.
  • אם בית המשפט פסל את רישיונכם לשלושה חודשים או יותר, תאלצו לעבור מבחן תיאוריה נוסף, מבחן מעשי נוסף (טסט) ותקופתכם כנהג חדש תתארך בשנתיים נוספות. לא ניתן לחזור לנהוג כל עוד לא עברתם בהצלחה את המבחן המעשי והמבחן התיאורטי.

 

בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אם העבירה בה הורשעתם גרמה לתאונת דרכים שהובילה למותו או לפציעתו של אדם, או שהעבירה הייתה נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים, תאלצו לעבור בדיקות רפואיות ונפשיות במרב"ד – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. הבדיקות כוללות הערכה נפשית, הערכה רפואית, ביקורת ומעקב. בסמכות המרב"ד להכריע כי אדם אינו כשיר לנהיגה, ולהוביל לשלילת רישיונו.

 

שלילת רישיון לנהג חדש

בית המשפט רשאי לפסוק כי אדם מנוע מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה, לצמיתות או לתקופה מסוימת או עד שיתמלאו התנאים שנקבעו בבית המשפט. על מנת להימנע מפסילת רישיון, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה. פסילת רישיון היא עונש מחמיר, שעשוי לשבש משמעותית את חיי היום-יום.

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או עבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם. עורכת הדין יערית אוליאל היא עורכת דין המומחית לדיני תעבורה, המזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד.

שלילת רישיון לנהג חדש - uliel

מה עליי לעשות אם הואשמתי בעבירת עבירה חמורה?

אם אתם ניצבים בפני כתב אישום על עבירת תעבורה, ועל פי אחת כמה וכמה אם אתם נהגים חדשים, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה באופן מידי. זכרו כי כל פעולה שאתם מבצעים ללא סיוע משפטי עשויה להחמיר את העונש. על מנת להימנע משלילת רישיון, צרו קשר עם עורך דין תעבורה מנוסה, וודאו שאתם מצוידים בעזרה המשפטית המקצועית ביותר.

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או בעבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם.

עורכת דין יערית אוליאל הינה עורכת דין מומחית לדיני תעבורה, מזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד.

הסתייעות בייעוץ משפטי מקצועי בהקדם עשויה לשפר משמעותית את סיכוייכם במשפט.

 

ראיון רדיו בנושא שלילת רישיון לנהג חדש

נגן וידאו
שאלות נפוצות
נהג חדש מוגדר כמי שניתן לו רישיון נהיגה (ושלא היה לו רישיון לפני כן). הגדרת הנהג החדש תקפה למשך שנתיים מיום קבלת הרישיון. חשוב להבדיל גם בין ההגדרה של נהג חדש צעיר אשר מגדיר נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים, זאת לעומת ההגדרה של נהג חדש בכלליות שאינה מבדילה בין גילאי הנהגים.
שלילת רישיון לנהג חדש מתבצעת בעבור עבירות שמוגדרות כחמורות וכוללות בתוכן: נהיגה ללא מלווה, נהיגה ללא רישיון, עקיפה מסוכנת, נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול. נוסף לכך, עבור עבירות בהן יבקש הנהג להישפט או שהעונש בגינה הינו זימון לדין, עשוי בית המשפט לפסוק לעונש של שלילת רישיון של הנהג החדש.
מלבד תקופת השלילה, בה הנהג החדש אינו ראשי לנהוג ברכב, הנהג צפוי להידרש במספר תהליכים ועונשים נוספים. ראשית הנהג יידרש בבחינת תיאוריה מחודשת ותקופת הנהג החדש תאורך לשנתיים נוספות. במקרה של שלילה לתקופה של יותר משלושה חודשים, הנהג ידרש גם לטסט מחודש בטרם יקבל את רישיונו בחזרה.
הדבר החשוב ביותר שנדרש מכם לעשות הינו לפנות לעורך דין תעבורה המתמחה בשלילת רישיון לנהג חדש. עבירות חמורות עבור נהג חדש הינן משמעותיות יותר מאשר לנהג ותיק ובית המשפט נוטה להיות סלחן פחות במקרים אלו. חשוב לקבל ליווי וייעוץ לאורך כל התהליך ולא לוותר על בעל מקצוע מומחה. למידע נוסף לחצו כאן.
Picture of עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
בדיקת מצב רישיון נהיגה

נתחיל ונאמר כי, רישיון הנהיגה שלנו מהווה אסמכתה רשמית לכך שאנו זכאים לנהוג ברחבי כבישי הארץ באופן חוקי. יחד עם

עורך דין דו"חות תנועה

הוצאתם רישיון נהיגה? מזל טוב! עלייה מאחורי ההגה ונסיעה ברחבי הכבישים השונים דורשת ממכם אחריות רבה וציות לכללי התעבורה השונים.

משרדנו מתמחה רק בתעבורה