שלילת רישיון לנהג חדש

הדין הישראלי מתייחס באופן שונה לנהגים חדשים – לרוב מדובר באוכלוסייה צעירה עם ניסיון מוגבל בכבישים ובקיאות חלקית בחוקי התעבורה, שיחד עם נטייה לנהיגה פזיזה ומסוכנת, נמצאת בסיכון מוגבר לעבור תאונת דרכים. בהתאם לכך, החוק מעמיד תנאים וסנקציות מיוחדות על עבירות תנועה בקרב נהגים חדשים, ובמקרים מסוימים אף נוקט בשלילת רישיון לנהג חדש בצורה זמנית או מוחלטת.

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

מי נחשב "נהג חדש?"

פקודת התעבורה מגדיר "נהג חדש" מיהו:

12א.   (א) מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור.."

נוסף על כך, פקודת התעבורה מגדירה חובות נוספות ל"נהג חדש צעיר", המוגדר כ"נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים".

שלילת רישיון לנהג חדש
שלילת רישיון לנהג חדש

 

מהן החובות המוטלות על נהג חדש?

 

נהג חדש צעיר מחויב בליווי במשך שישה חודשים

ליווי מלא בשלושת החודשים הראשונים לקבלת הרישיון, וליווי לילי בלבד בשלושת החודשים הנותרים, בין השעה תשע בלילה לשש בבוקר. על נהג חדש צעיר לצבור בתקופת הליווי לפחות חמישים שעות נהיגה, לרבות נהיגה בדרך עירונית, נהיגה בשעות הלילה ונהיגה בדרך בין עירונית.

 

נהג חדש צעיר שגילו מתחת ל- 21 שנים

מוגבל להסעת שני נוסעים ברכבו, עד לתום תקופתו כנהג חדש (שנתיים), או עד להגעתו לגיל 21.

 

נהג חדש מעל גיל 24

אמנם אינו חייב בליווי או אינו נדרש להגבלת נוסעיו, אך בדומה לנהג חדש צעיר מחויב בהצמדת שלט "נהג חדש" לשמשה האחורית למשך שנתיים. כמו כן, כל נהג חדש ללא קשר לגילו, עומד בפני עבירות חמורות אשר עבירה עליהן תפעיל ענישה מחמירה נגדו יותר מהרגיל בשל היותו נהג חדש.

העבירות החמורות שבגינן ניתן לשלול לנהג החדש את רישיונו

לצערנו הרב, אין יום בו לא נפתח חדשות ונתבשר על תאונת דרכים קשה שהתרחשה בכביש כזה או אחר בישראל. תאונות אלו מתרחשות לרוב בגין ביצוע עבירות תנועה חמורות כדוגמת:

סוגי העבירות: הסבר:
נהיגה ללא מלווה כפי שקבוע בחוק, נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים, חייב בחובת הליווי למשך ששת החודשים הראשונים מיום קבלת היתר לנהיגה. נהיגה ללא מלווה הינה עבורה חמורה בגין הסכנה הממשית לביטחונם של משתמשי הדרך השונים, ועל כן צפוי הנהג להיפרד מרישיון הנהיגה שלו בגין העבירה הנוכחית.
נהיגה ללא רישיון נהיגה ללא רישיון עשויה להתרחש במספר מצבים שונים כדוגמת – נהיגה ללא רישיון תקף, נהיגה בזמן פסילה, או שמא נהיגה שאינה תואמת לתנאי הרישיון.
עקיפה מסוכנת שאינה חוקית עקיפה לא חוקית עשויה להוות סיכון ליתר משתמשי הדרך השונים, ובהתאם לכך נהג חדש שיבצע עקיפה מסוכנת צפוי לקבל הזמנה לדין, ולהיות חשוף לסנקציית של פסילת רישיון הנהיגה שלו בפועל.
הרשעה בביהמ"ש בגין עבירת תנועה במקרה בו נהג חדש הורשע בביצוע עבירת תנועה בבית המשפט לתעבורה ונגזר עליו סנקציה של פסילת רישיון הנהיגה בפועל לתקופה של מינימום שלושה חודשים, לא יוכל לקבל את רישיון הנהיגה שלו עד אשר יבצע את אמצעי התיקון המוטל עליו ממשרד הרישוי לרבות: תיאוריה, טסט, הארכת תוקף היותו נהג חדש לשנתיים נוספות.
נהיגה תחת השפעת סמים / אלכוהול נהיגה בשכרות, הן סמים והן אלכוהול, הינה עבירה חמורה ועל כן קבע המחוקק רף אכיפה מחמיר לנהגים חדשים (עד 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף). נהג חדש שיימצא נוהג בשכרות בהיותו נמצא מעל הרף המותר הקבוע בחוק, יהיה צפוי לקבל כתב אישום חמור בהיותו צפוי לעונש של פסילה בפועל לתקופה של מינימום 24 חודשים !! בנוסף, מעצם היותו נהג חדש, יידרש בביצוע אמצעי תיקון נוספים בכדי להשיב את רישיונו כדוגמת: מבחן מעשי, מבחן עיוני, קורסי נהיגה, מבדקים במרב"ד וכיוצ"ב

בנוסף, קיימות עבירות נוספות אשר עשויות להביא לשלילת רישיון הנהיגה לנהג חדש כדוגמת – אי מתן זכות קדימה, גרימת תאונת דרכים, נהיגה במהירות מופרזת, אי מילוי חובת הדיווח אודות התרחשות תאונת דרכים וכן אי מתן עזרה כנדרש לנפגעים בתאונה.

שלילת רישיון לנהג חדש – העונש על עבירת עבירה חמורה

נהג חדש שהורשע באחת מהעבירות החמורות שלעיל, עתיד לעמוד בפני העונשים הבאים:

  • בחינת תיאוריה נוספת, והארכת תקופת הנהג החדש למשך שנתיים נוספות.
  • אם בית המשפט פסל את רישיונכם לשלושה חודשים או יותר, תאלצו לעבור מבחן תיאוריה נוסף, מבחן מעשי נוסף (טסט) ותקופתכם כנהג חדש תתארך בשנתיים נוספות. לא ניתן לחזור לנהוג כל עוד לא עברתם בהצלחה את המבחן המעשי והמבחן התיאורטי.

 

בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אם העבירה בה הורשעתם גרמה לתאונת דרכים שהובילה למותו או לפציעתו של אדם, או שהעבירה הייתה נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים, תאלצו לעבור בדיקות רפואיות ונפשיות במרב"ד – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. הבדיקות כוללות הערכה נפשית, הערכה רפואית, ביקורת ומעקב. בסמכות המרב"ד להכריע כי אדם אינו כשיר לנהיגה, ולהוביל לשלילת רישיונו.

 

שלילת רישיון לנהג חדש

בית המשפט רשאי לפסוק כי אדם מנוע מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה, לצמיתות או לתקופה מסוימת או עד שיתמלאו התנאים שנקבעו בבית המשפט. על מנת להימנע מפסילת רישיון, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה. פסילת רישיון היא עונש מחמיר, שעשוי לשבש משמעותית את חיי היום-יום.

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או עבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם. עורכת הדין יערית אוליאל היא עורכת דין המומחית לדיני תעבורה, המזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד.

 

מה עליי לעשות אם הואשמתי בעבירת עבירה חמורה?

אם אתם ניצבים בפני כתב אישום על עבירת תעבורה, ועל פי אחת כמה וכמה אם אתם נהגים חדשים, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה באופן מידי. זכרו כי כל פעולה שאתם מבצעים ללא סיוע משפטי עשויה להחמיר את העונש. על מנת להימנע משלילת רישיון, צרו קשר עם עורך דין תעבורה מנוסה, וודאו שאתם מצוידים בעזרה המשפטית המקצועית ביותר.

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או בעבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם.

עורכת דין יערית אוליאל הינה עורכת דין מומחית לדיני תעבורה, מזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד.

הסתייעות בייעוץ משפטי מקצועי בהקדם עשויה לשפר משמעותית את סיכוייכם במשפט.

 

ראיון רדיו בנושא שלילת רישיון לנהג חדש

נגן וידאו
במאמר זה דיברנו על:
המחבר
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.

 עו"ד יערית אוליאל בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד יערית אוליאל 

קצת על משרדנו
בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
עו"ד תעבורה יכול לעזור
חייג עכשיו
אהבתם את הכתבה? שתפו!
Police-Officer
הרישיון חשוב לך?
לא צוברים נקודות ברישיון! מטפלים ומוחקים!

משרדנו מטפל במספר גדול של דו"חות תעבורה כל חודש בכל בתי המשפט לתעבורה הארץ!! אפשר לעזור גם לך!

צוות המשרד עוסק בתחום התעבורה בלבד ומונה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים לרבות – עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים וכן, בוחני תנועה יוצאי משטרת ישראל עם 40 שנות ניסיון! 

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add a heading
משרד עורך דין תעבורה
יערית אוליאל
לייעוץ ראשוני מעורך דין ללא התחייבות
חייגו או השאירו את פרטיכם