שלילת רישיון לנהג חדש

תוכן עניינים
שלילת רישיון לנהג חדש

הדין הישראלי מתייחס באופן שונה לנהגים חדשים – לרוב מדובר באוכלוסייה צעירה עם ניסיון מוגבל בכבישים ובקיאות חלקית בחוקי התעבורה, שיחד עם נטייה לנהיגה פזיזה ומסוכנת, נמצאת בסיכון מוגבר לעבור תאונת דרכים. בהתאם לכך, החוק מעמיד תנאים וסנקציות מיוחדות על עבירות תנועה בקרב נהגים חדשים, ובמקרים מסוימים אף נוקט בשלילת רישיון זמנית או מוחלטת.

מי נחשב "נהג חדש?"

פקודת התעבורה מגדיר "נהג חדש" מיהו –

12א.   (א) מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור.."

נוסף על כך, פקודת התעבורה מגדירה חובות נוספות ל"נהג חדש צעיר", המוגדר כ"נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים".

מהן החובות המוטלות על נהג חדש?

נהג חדש צעיר מחויב בליווי במשך שישה חודשים – ליווי מלא בשלושת החודשים הראשונים לקבלת הרישיון, וליווי לילי בלבד בשלושת החודשים הנותרים, בין השעה תשע בלילה לשש בבוקר. על נהג חדש צעיר לצבור בתקופת הליווי לפחות חמישים שעות נהיגה, לרבות נהיגה בדרך עירונית, נהיגה בשעות הלילה ונהיגה בדרך בין עירונית.

נהג חדש צעיר שגילו מתחת ל- 21 שנים, מוגבל להסעת שני נוסעים ברכבו, עד לתום תקופתו כנהג חדש (שנתיים), או עד להגעתו לגיל 21.

נהג חדש מעל גיל 24, אמנם אינו חייב בליווי או אינו נדרש להגבלת נוסעיו, אך בדומה לנהג חדש צעיר מחויב בהצמדת שלט "נהג חדש" לשמשה האחורית למשך שנתיים. כמו כן, כל נהג חדש ללא קשר לגילו, עומד בפני עבירות חמורות אשר עבירה עליהן תפעיל ענישה מחמירה נגדו יותר מהרגיל בשל היותו נהג חדש.

העבירות החמורות שבגינן אפשר להגיע לשלילת רישיון לנהג חדש

 • נהיגה ללא מלווה (עבור נהג חדש צעיר שחייב במלווה בששת החודשים הראשונים לנהיגתו).
 • נהיגה ללא רישיון תקף, או נהיגה שאינה בהתאם לתנאי הרישיון.
 • עקיפה לא חוקית.
 • אי-מתן זכות קדימה כחוק.
 • עבירת עבירה שבעקבותיה נגרמה תאונת דרכים ונפגע אדם.
 • נהיגה מעל המהירות המותרת.
 • אי-מילוי חובת הדיווח על תאונת דרכים.
 • מי-מילוי חובת מתן העזרה לנפגע תאונת דרכים.
 • הימנעות מעצירה כחוק לפני מסילת ברזל, או חציית מסילת ברזל בדרך לא סלולה.
 • נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים.
 • ביצוע עבירה שביהמ"ש גזר עליה פסילת רישיון בפועל לשלושה חודשים או יותר.

העבירות הללו לא יסתיימו תמיד בסיטואציה של דו"חות תנועה אלא לפעמים גם לפסילת רישיון.

העונש על עבירת עבירה חמורה

נהג חדש שהורשע באחת מהעבירות החמורות שלעיל, עתיד לעמוד בפני העונשים הבאים:

 • בחינת תיאוריה נוספת, והארכת תקופת הנהג החדש למשך שנתיים נוספות.
 • אם בית המשפט פסל את רישיונכם לשלושה חודשים או יותר, תאלצו לעבור מבחן תיאוריה נוסף, מבחן מעשי נוסף (טסט) ותקופתכם כנהג חדש תתארך בשנתיים נוספות. לא ניתן לחזור לנהוג כל עוד לא עברתם בהצלחה את המבחן המעשי והמבחן התיאורטי.

בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אם העבירה בה הורשעתם גרמה לתאונת דרכים שהובילה למותו או לפציעתו של אדם, או שהעבירה הייתה נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים, תאלצו לעבור בדיקות רפואיות ונפשיות במרב"ד – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. הבדיקות כוללות הערכה נפשית, הערכה רפואית, ביקורת ומעקב. בסמכות המרב"ד להכריע כי אדם אינו כשיר לנהיגה, ולהוביל לשלילת רישיונו.      

שלילת רישיון לנהג חדש

בית המשפט רשאי לפסוק כי אדם מנוע מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה, לצמיתות או לתקופה מסוימת או עד שיתמלאו התנאים שנקבעו בבית המשפט. על מנת להימנע מפסילת רישיון, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה. פסילת רישיון היא עונש מחמיר, שעשוי לשבש משמעותית את חיי היום-יום.

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או עבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם. עורכת הדין יערית אוליאל היא עורכת דין המומחית לדיני תעבורה, המזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד.

מה עליי לעשות אם הואשמתי בעבירת עבירה חמורה?

אם אתם ניצבים בפני כתב אישום על עבירת תעבורה, ועל פי אחת כמה וכמה אם אתם נהגים חדשים, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה באופן מידי. זכרו כי כל פעולה שאתם מבצעים ללא סיוע משפטי עשויה להחמיר את העונש. על מנת להימנע משלילת רישיון, צרו קשר עם עורך דין תעבורה מנוסה, וודאו שאתם מצוידים בעזרה המשפטית המקצועית ביותר. 

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או בעבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם.

עורכת דין יערית אוליאל הינה עורכת דין מומחית לדיני תעבורה, מזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד. 

הסתייעות בייעוץ משפטי מקצועי בהקדם עשויה לשפר משמעותית את סיכוייכם במשפט.

ראיון רדיו בנושא שלילת רישיון לנהג חדש

נגן וידאו
עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו