שלילת רישיון לנהג חדש

הדין הישראלי מתייחס באופן שונה לנהגים חדשים – לרוב מדובר באוכלוסייה צעירה עם ניסיון מוגבל בכבישים ובקיאות חלקית בחוקי התעבורה, שיחד עם נטייה לנהיגה פזיזה ומסוכנת, נמצאת בסיכון מוגבר לעבור תאונת דרכים. בהתאם לכך, החוק מעמיד תנאים וסנקציות מיוחדות על עבירות תנועה בקרב נהגים חדשים, ובמקרים מסוימים אף נוקט בשלילת רישיון זמנית או מוחלטת.

מי נחשב "נהג חדש?"

פקודת התעבורה מגדיר "נהג חדש" מיהו –

12א.   (א) מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור.."

נוסף על כך, פקודת התעבורה מגדירה חובות נוספות ל"נהג חדש צעיר", המוגדר כ"נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים".

מהן החובות המוטלות על נהג חדש?

נהג חדש צעיר מחויב בליווי במשך שישה חודשים – ליווי מלא בשלושת החודשים הראשונים לקבלת הרישיון, וליווי לילי בלבד בשלושת החודשים הנותרים, בין השעה תשע בלילה לשש בבוקר. על נהג חדש צעיר לצבור בתקופת הליווי לפחות חמישים שעות נהיגה, לרבות נהיגה בדרך עירונית, נהיגה בשעות הלילה ונהיגה בדרך בין עירונית.

נהג חדש צעיר שגילו מתחת ל- 21 שנים, מוגבל להסעת שני נוסעים ברכבו, עד לתום תקופתו כנהג חדש (שנתיים), או עד להגעתו לגיל 21.

נהג חדש מעל גיל 24, אמנם אינו חייב בליווי או אינו נדרש להגבלת נוסעיו, אך בדומה לנהג חדש צעיר מחויב בהצמדת שלט "נהג חדש" לשמשה האחורית למשך שנתיים. כמו כן, כל נהג חדש ללא קשר לגילו, עומד בפני עבירות חמורות אשר עבירה עליהן תפעיל ענישה מחמירה נגדו יותר מהרגיל בשל היותו נהג חדש.

העבירות החמורות שבגינן אפשר להגיע לשלילת רישיון לנהג חדש

 • נהיגה ללא מלווה (עבור נהג חדש צעיר שחייב במלווה בששת החודשים הראשונים לנהיגתו).
 • נהיגה ללא רישיון תקף, או נהיגה שאינה בהתאם לתנאי הרישיון.
 • עקיפה לא חוקית.
 • אי-מתן זכות קדימה כחוק.
 • עבירת עבירה שבעקבותיה נגרמה תאונת דרכים ונפגע אדם.
 • נהיגה מעל המהירות המותרת.
 • אי-מילוי חובת הדיווח על תאונת דרכים.
 • מי-מילוי חובת מתן העזרה לנפגע תאונת דרכים.
 • הימנעות מעצירה כחוק לפני מסילת ברזל, או חציית מסילת ברזל בדרך לא סלולה.
 • נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים.
 • ביצוע עבירה שביהמ"ש גזר עליה פסילת רישיון בפועל לשלושה חודשים או יותר.

העבירות הללו לא יסתיימו תמיד בסיטואציה של דו"חות תנועה אלא לפעמים גם לפסילת רישיון.

העונש על עבירת עבירה חמורה

נהג חדש שהורשע באחת מהעבירות החמורות שלעיל, עתיד לעמוד בפני העונשים הבאים:

 • בחינת תיאוריה נוספת, והארכת תקופת הנהג החדש למשך שנתיים נוספות.
 • אם בית המשפט פסל את רישיונכם לשלושה חודשים או יותר, תאלצו לעבור מבחן תיאוריה נוסף, מבחן מעשי נוסף (טסט) ותקופתכם כנהג חדש תתארך בשנתיים נוספות. לא ניתן לחזור לנהוג כל עוד לא עברתם בהצלחה את המבחן המעשי והמבחן התיאורטי.

בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אם העבירה בה הורשעתם גרמה לתאונת דרכים שהובילה למותו או לפציעתו של אדם, או שהעבירה הייתה נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים, תאלצו לעבור בדיקות רפואיות ונפשיות במרב"ד – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. הבדיקות כוללות הערכה נפשית, הערכה רפואית, ביקורת ומעקב. בסמכות המרב"ד להכריע כי אדם אינו כשיר לנהיגה, ולהוביל לשלילת רישיונו.      

שלילת רישיון לנהג חדש

בית המשפט רשאי לפסוק כי אדם מנוע מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה, לצמיתות או לתקופה מסוימת או עד שיתמלאו התנאים שנקבעו בבית המשפט. על מנת להימנע מפסילת רישיון, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה. פסילת רישיון היא עונש מחמיר, שעשוי לשבש משמעותית את חיי היום-יום.

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או עבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם. עורכת הדין יערית אוליאל היא עורכת דין המומחית לדיני תעבורה, המזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד.

מה עליי לעשות אם הואשמתי בעבירת עבירה חמורה?

אם אתם ניצבים בפני כתב אישום על עבירת תעבורה, ועל פי אחת כמה וכמה אם אתם נהגים חדשים, מומלץ להיעזר בעו"ד המומחה לדיני תעבורה באופן מידי. זכרו כי כל פעולה שאתם מבצעים ללא סיוע משפטי עשויה להחמיר את העונש. על מנת להימנע משלילת רישיון, צרו קשר עם עורך דין תעבורה מנוסה, וודאו שאתם מצוידים בעזרה המשפטית המקצועית ביותר. 

אם אתם או אחד מיקיריכם עומדים בפני אישום הנוגע לעבירת נהיגה או בעבירה אחרת הכרוכה בנהיגה ברכב, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני תעבורה בהקדם.

עורכת דין יערית אוליאל הינה עורכת דין מומחית לדיני תעבורה, מזמינה אתכם ליצור קשר לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, על מנת להימנע מפסילת רישיון ומעונשים מחמירים נוספים, שעשויים להשפיע באופן בלתי הפיך על עתידכם כנהגים, ובייחוד אם אתם נהגים חדשים, החשופים ליחס מחמיר במיוחד. 

הסתייעות בייעוץ משפטי מקצועי בהקדם עשויה לשפר משמעותית את סיכוייכם במשפט.

ראיון רדיו בנושא שלילת רישיון לנהג חדש

נגן וידאו
שלילת רישיון לנהג חדש
במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו