דו"ח התראה (אזהרה) – תנאים לרישום

כחלק ממדיניות המשטרה, בעת התרחשות עבירת תעבורה קלה, תינתן האפשרות בפני השוטר בשטח להמיר את הדו"ח בהתראה או באזהרה לנהגים זהירים עם וותק רב של נהיגה. חשוב לציין כי אין חובה לרישום דו"ח התראה, אלא מדובר במדיניות הניתנת לשיקולו של השוטר וזאת בהתאם לתנאים הנדרשים לכך. מהם התנאים לרישום דוחות התראה (אזהרה) ? האם ניתן להמיר דו"ח שכבר ניתן לדו"ח התראה? כל זה ועוד בהמשך המאמר.

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

רישום דו"ח התראה (אזהרה) לנהגים/משתמשים אחרים בדרך, בעבירות ברירת משפט בלבד

בפני השוטר עומדת האפשרות לרישום דו"ח אזהרה לאור עבירת התעבורה שביצעתם.

 

עפ"י הקריטריונים הבאים (שימו לב כי מדובר בתנאים מצטברים):

• לנהג ותק נהיגה של שבע שנים לפחות בארץ.

• לנהג לא נרשם דו"ח אזהרה או התראה ואין לחובתו הרשעה בחמש שנים האחרונות שקדמו לביצוע העבירה הנוכחית.

• כאשר נסיבות ביצוע העבירה ומידת הסיכון או ההפרעה שגרמה אינן חמורות.

• הנהג מודה בביצוע העבירה.

 

העבירה שבוצעה הינה מסוג ברירת משפט, למעט בעבירות הבאות שעליהן לא ירשם דו"ח אזהרה:

אור אדום

עקיפות וסטיות

• חנייה בחניית נכה

• מטען

שימוש בטלפון נייד

אי מתן זכות קדימה להולך רגל

• תמרור עצור

• נהיגה בשול

• נהיגה על אי תנועה

• חציית שטח הפרדה

עבירות מהירות בדרגת קנס של 1500 ש"ח:

• עבירות תקינות הרכב

 

חשוב לדעת כי :

  • לא ירשמו דו"חות התראה (אזהרה) למי שאינו אזרח מדינת ישראל
  • לא ירשמו דוחו"ת התראה (אזהרה) בעבירות מסוג הזמנה לדין וב"הדבקות" לרכב חונה.

 

קיבלתי דו"ח ברירת משפט ואני עומד בקריטריונים להתראה, מה אני יכול לעשות?

למרות שהשוטר רשם דו"ח ברירת משפט, עומדת בפני הנהג האפשרות להגשת בקשה בעניין המרת הדו"ח להתראה. מומלץ להגיש את הבקשה למשטרת ישראל ולא למרכז לפניות נהגים. מרכז הפניות קובע תנאים מחמירים לרבות: וותק של 10 שנים ובנוסף, עבר תעבורתי נקי בפרק זמן של 10 שנים (כמובן שגם יתר התנאים שצוינו קודם לכן נדרשים להתקיים).

נהג שבוחר לפנות למשטרה לעניין המרת הדו"ח בהתראה , צריך לעשות זאת תוך 30 ימים מרגע קבלת הדו"ח בצירוף העתק של הדו"ח שקיבל ובנוסף צילום רישיון הנהיגה.

 

האם קיימת חשיבות משפטית להמרת דו"ח להתראה?

מעבר לחסכון הכספי בתשלום הקנס, להמרת הדו"ח קיימת חשיבות בעניין רישום הנקודות שתצברו לחובתכם. זכרו כי, צבירת נקודות במהלך השנים עשויה לסכן את רישיון הנהיגה שלכם. לכן אם בעבירת התנועה שביצעתם נרשמה לכם נקודות, המרת הדו"ח לא נחשב להרשעה בגיליון ההרשעות.

 

האם אני יכול לבקש להמיר לי מספר דו"חות להתראה?

התשובה לכך בקצרה – לא.

המרת דו"ח לדו"ח בהתראה, תינתן כאפשרות כל חמש שנים בלבד. לכן, אם קיבלת דו"ח בגין עבירת תעבורה שביצעת, ובטרם מלאו להן חמש שנים האחרונות כבר הסבו לך דו"ח להתראה, בקשתך תסורב.

אזהרה במשטרה

במקרה בו השוטר בשטח בחר שלא להמיר לך את הדו"ח בנסיבות כאלו ואחרות, הינך רשאי להגיש בקשה מקוונת דרך אתר האינטרנט להמרת הדו"ח באזהרה. חשוב לזכור כי המרת דו"ח אזהרה במשטרה איננה חובה, אלא מותנית לשיקול דעתם של השוטרים בהתאם לנסיבות.

לכמה זמן תקף דו"ח אזהרה

בהתאם לתנאים הנדרשים לרישום דו"ח באזהרה, נהג שלא נרשם לחובתו דו"ח אזהרה ואין לחובתו הרשעות בשלוש שנים האחרונות, עומד בקריטריונים הנדרשים להמרת הדו"ח באזהרה. מכאן אנו מבינים כי דו"ח אזהרה עשוי להינתן כל שלוש שנים.

שיקול דעת עומד לשוטר בעניין רישום דו"ח התראה

בעת מילוי דו"ח אזהרה וזאת לפי חומרת העבירה ובהתאם לנסיבות. כלומר, גם אם הנהג עומד בקריטריונים לרישום דו"ח אזהרה – יש לשוטר שיקול דעת אם לרשום דו"ח אזהרה או דו"ח תנועה רגיל. אם אתם עומדים בתנאים שצויינו מעלה, כדאי לנסות ולהגיש בקשה להמרה באזהרה. זיכרו, תשלום הקנס הוא כהודאה באשמה והרשעה בעבירה ואם יש בצידה נקודות הרי שאלו נצברות לחובתכם.

להסבר מפורט בעניין הנקודות לחץ כאן.

ניתן להגיש בקשה להמרה באזהרה באתר המשטרה – להגשת בקשה מקוונת לחץ כאן.

או לשלוח את הבקשה בדואר רשום למשטרת ישראל מרכז פניות נהגים ארצי – מפנ”א ת.ד 120 מיקוד 49100.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה

נכון להיום, דו"ח אזהרה תקף לחמש שנים. המשמעות היא שאם קיבלת אזהרה, לא תהיה זכאי לאזהרה נוספת בחמש השנים הקרובות. הסבר מלא באתר

תנאים לרישום דו
במאמר זה דיברנו על:
המחבר
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.

 עו"ד יערית אוליאל בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד יערית אוליאל 

קצת על משרדנו
בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
עו"ד תעבורה יכול לעזור
חייג עכשיו
אהבתם את הכתבה? שתפו!
אפשר לעזור גם לך!​
אל תתמודד לבד​, אנחנו כאן

משרדנו עוסק בתחום התעבורה בלבד ומונה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים לרבות – עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים וכן, בוחני תנועה יוצאי משטרת ישראל עם 40 שנות ניסיון! 

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add a heading
משרד עורך דין תעבורה
יערית אוליאל
לייעוץ ראשוני מעורך דין ללא התחייבות
חייגו או השאירו את פרטיכם