למה לא כדאי להכנס לבימ"ש בלי עורך דין תעבורה?

תוכן עניינים

דיון הקראה ראשון בתיק של נהג שנתפס נוהג עם רישיון שפג תוקפו.
נכנסת לאולם השופטת בעכו ומחכה לתורי. האולם מלא סנגורים, אזרחים ונאשמים. חלקם הגיעו עם עורך דין מטעם וחלקם הגיעו לבד.

הקראת כתב אישום

אז הגיע תורו של נהג שהוגש נגדו כתב אישום על נהיגה בחוסר זהירות שגרמה לתאונת דרכים. השופטת מתחילה להקריא לו את כתב האישום והוא מביט לאחור, אל חברו שישב בספסל. החבר קם והסביר לכבוד השוטת שהנאשם אינו מבין עברית וביקש את אישורה לתרגם. השופטת הסכימה.
עד כה הכל רגיל.


מהקראת כתב האישום אפשר היה להבין שהנהג לא מואשם בעבירות חמורות. תאונת דרכים קלילה בה נגרם נזק קל לרכב בלבד. אין נפגעים בגוף. הנהג לא ביצע שום עבירת תנועה חמורה שגרמה לתאונת הדרכים. חוסר תשומת לב רגעי בלבד. זה כל חטאו ע"פ כתב האישום.

כבר בשלב הזה מרבית הסנגורים שנכחו באולם בית המשפט הרימו גבה בפליאה. אי מתי המאשימה מגישה כתבי אישום בתאונות קלות כל כך? לרוב, זה לא קורה. אבל ניחא, מותר להם.

המשך הדיון

הדיון ממשיך, והשופטת שואלת את הנאשם האם הוא מודה בעובדות המיוחסות לו בכתב האישום או כופר בהן. החבר מתרגם. הנהג הנאשם שואל בתמימות מה המשמעות של הדברים והשופטת מסבירה. השופטת גם הסבירה מה יקרה אם יבחר לכפור, הסבירה על דיון ההמשך, על הזמנת העדים וחקירתם בבית המשפט ועל כלל ההליך של ניהול הוכחות. והחבר תרגם. השופטת הסבירה מה יקרה אם יורשע אחרי ניהול הוכחות. והחבר תרגם.

לבסוף, הסבירה השופטת שיש לו אפשרות נוספת. הנהג הנאשם יכול עכשיו לדבר עם התובע ולנסות להגיע איתו להסדר. החבר תרגם והנאשם הסכים. אז קם התובע והציע לו לסיים את התיק בעונש של 3 חודשי פסילה, פסילה על תנאי וקנס. החבר תרגם והנאשם הסכים. כל הסנגורים באולם נעו באי נוחות בכסאם. ההצעה הייתה חמורה בכל קנה מידה. גם השופטת חשה אי נוחות מכך.


הדיון המשיך. הנאשם הסכים להסדר. השופטת שאלה את התובע לכמה זמן תחול הפסילה על תנאי, והתובע, שהרגיש שיש לו יד חופשית לעשות בנאשם כרצונו, ביקש להטיל עליו עונש של 3 חודשי פסילה לתקופה של 3 שנים. החבר תרגם והנאשם הסכים.

התערבות השופטת

כאן סופסוף השופטת החליטה להתערב והביעה את כעסה על התובע ועל העונש המוגזם שהוא דורש להשית על הנאשם בהסכמה.


רק אז התובע הסכים להקל מעט בעונשו. חודשיים פסילה, קנס גבוה ופסילה על תנאי של חודשיים למשך שנתיים. החבר תרגם והנאשם אישר. בית המשפט הרשיע את הנאשם וגזר את עונשו תוך קבלת ההסדר.

לכולם נשאר טעם מר מהתיק הזה. לכולם, חוץ מלנאשם שבכלל לא מבין איזה עוול נגרם לו היום.

עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו