fbpx

עבירות תנועה חמורות

תוכן עניינים

עבירות תנועה הן עבירות מסוג מיוחד, מאחר וכל אדם נורמטיבי עלול ללא כל כוונה לבצע אותן, אך ההשלכות בעבורנו, אנשים אשר פיתחו תלות ברכבים ובתנועה שלנו ממקום למקום הן מהותיות. כמובן שלא כל עבירות התנועה זהות ולכל אחת יש המאפיינים הייחודיים לה.

ככלל, עבירות התנועה השונות מובחנות על ידי המחוקק בהתאם לדרגת החומרה שלהן. עבירות מסוימות נחשבות לקלות אם הן יוצרות סיכון קטן לתאונת דרכים או לסיכון עצמך ולחילופין, ישנן עבירות תנועה חמורות מאחר והסיכון הגלום בהן רב ועל כן, חלקן כוללות זמן ממושך של מאסר בפועל כמו עבירת ההפקרה לאחר תאונת דרכים או עבירות ההמתה בקלות דעת וגרימת מוות ברשלנות.

בהתאם לכך, במאמר זה נפרט מעט על עבירות תנועה שונות בהן מומלץ לפנות לעורך דין לענייני תעבורה בשל חומרתן. נציג את ההשלכות האפשריות שלהן מבחינה משפטית וכן דרכים בהן ניתן לסייע ללקוח המואשם בהן.

נהיגה בשכרות

אחת העבירות הנפוצות ביותר בכבישי ישראל, לצערנו, היא הנהיגה בשכרות.  מי שמורשע בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות צפוי לעונש שלא יפחת משנתיים פסילת רישיון ועונשים נלווים.

מטרתו של עורך דין תעבורה היא לאתר כשלים בחומר הראיות ע"מ שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג בעבירת הנהיגה בשכרות וניתן יהיה להסתפק בעבירת הנהיגה תחת השפעה אלכוהול אשר העונש הקבוע בחוק בגינה עומד על מינימום שושה חודשי פסילה בלבד. לעוד פרטים על נהיגה בשכרות.

נהיגה תחת השפעת סמים

 נהיגה תחת השפעת סמים אסורים היא עבירה חמורה ביחס לעבירות תעבורה, אשר בגינה ניתן לקבל עונש של מאסר בפועל לצד שלילה ממושכת של רישיון הנהיגה. השפעת סם מוכחת כאשר הסם נמצא בדמו של הנהג, זאת על אף שהסם יכול להימצא גם שלושה שבועות לאחר שנעשה בו שימוש. 

חשוב לדעת בהקשר זה שבניגוד לבדיקת שכרות, אותה רשאי שוטר לדרוש מכל נהג בכל עת, הדרישה לבצע בדיקת שתן לצורך הוכחת נהיגה תחת השפעת סמים מותרת במקרים ספציפיים בלבד כגון:

  1. ישנו מידע משטרתי על כך שאותו נהג תחת השפעת סמים אסורים.
  2. הנהג מעורר חשד סביר כי הוא תחת השפעת סמים אסורים הן בעת הנהיגה והן לאחר עצירתו.

אם עו"ד תעבורה יצליח להוכיח שהבדיקה נדרשה ללא חשד סביר, הבדיקה פסולה ולא ניתן יהיה להסתמך עליה לצורך הרשעת הנהג.

תאונת דרכים והפקרה

המחוקק במדינת ישראל מנסה למנוע התנהגות זו על מנת להבטיח את שלומם של משתמשי הדרך, ומחייב נהגים לעצור לאחר מעורבות בתאונת דרכים ולהגיש עזרה לכל מי שנפגע בתאונה. בהתאם לכך, המחוקק קבע ענישה מחמירה באופן יחסי לכל עבירות התעבורה על עבירות אלו המכונות בשפה העממית "פגע וברח" – אדם המעורב בתאונת דרכים ומפקיר בזירה נפגעים. הענישה הנהוגה היא בין 3 שנים ל-14 שנים של מאסר בפועל לצד שלילת רישיון הנהיגה לטווח זמן הנע בין שנתיים ועד שלילת הרישיון לצמיתות.

תפקידו של עו"ד תעבורה הוא למנוע הרשעת הנאשם בעבירה חמורה זו לדוגמה במצב שבו ניתן להטיל ספק בכך שהנאשם ידע כי הוא מפקיר אדם כלשהו בזירת התאונה. 

נהיגה בפסילה

נהיגה כאשר רישיון הנהיגה כבר נפסל נתפסת כעבירה בדרגת חומרה גבוהה במיוחד מאחר ולא די בכך שמדובר בנהג שרישיונו כבר נפסל, אלא מדובר בנהג שלא מקבל את העונש שהוטל עליו. בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לנהגים שחוזרים ומבצעים עבירות תנועה וממשיכים לנהוג על אף שרישיונם נפסל. בהתאם לכך, הענישה הנהוגה על ידי בתי המשפט, כוללת לרוב מאסר בפועל, זאת, לצד פסילת הרישיון לתקופה ממושכת.

לשם הוכחת עבירה זו יש צורך להוכיח את כל 3 רכיבי העבירה:

  1. הנהג אכן היה בפסילה בזמן הנהיגה.
  2. לנהג נמסרה הודעה בדבר פסילת רישיון הנהיגה.
  3. נהג בזמן פסילה לאחר שנמסרה לו הודעה בנושא.

על מנת לבטל את כתב האישום כליל די להוכיח כי רק אחד מהרכיבים הנ"ל לא התקיימו, לכן עורך דין מנוסה בתחום התעבורה ידע לחפש חולשות בכל אחד מהאספקטים הללו על מנת לסייע ללקוח. לפרטים נוספים על נהיגה ללא רישיון.

תאונות דרכים קטלניות

נהג המוצא עצמו מעורב בתאונת דרכים קטלנית עלול לעמוד לדין בשל עבירה של גרם מוות ברשלנות, או חמור מכך, עבירת ההמתה בקלות דעת. עבירות אלו הן עבירות חמורות אשר הענישה בצידן מבטאת את ערך קדושת החיים. נהג שיורשע בעבירות אלו צפוי לעונשים הנעים בין 3 ל- 12 שנות מאסר. ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ והכוונה מעורך דין תעבורה סמוך ככל הניתן למועד התאונה בכדי להימנע מהתמודדות עם אישום חמורים כגון אלו. למידע על תאונות דרכים קטלניות.

סיכום

לסיכום, על אף שלרוב עבירות תעבורה נתפסות בציבור כעבירות קלות, עבירות אלו עלולות להיות בעלות השלכות חמורות, החל מקנסות גבוהים ופסילת רישיון לתקופה ארוכה וכלה אף במאסר בפועל. יחד עם זאת, עורך דין הבקיא בתחום התעבורה ידע כיצד לפעול ולהבטיח הקלה משמעותית בענישה ובמקרים המתאימים להביא אף לזיכוי מוחלט. 

במידה ואתם מואשמים בעבירות תנועה מומלץ לפנות לעורך דין אשר יוכל ללוות אתכם במסגרת ההליך. משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל הוא משרד המתמחה בדיני תעבורה באופן בלעדי ובעל ניסיון רב בתיקים אלו.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו