עבירות תנועה חמורות

תוכן עניינים
עבירות תנועה חמורות

עבירות תנועה הן עבירות מסוג מיוחד, מאחר וכל אדם נורמטיבי עלול ללא כל כוונה לבצע אותן, אך ההשלכות בעבורנו, אנשים אשר פיתחו תלות ברכבים ובתנועה שלנו ממקום למקום הן מהותיות. כמובן שלא כל עבירות התנועה זהות ולכל אחת יש המאפיינים הייחודיים לה.

ככלל, עבירות התנועה השונות מובחנות על ידי המחוקק בהתאם לדרגת החומרה שלהן. עבירות מסוימות נחשבות לקלות אם הן יוצרות סיכון קטן לתאונת דרכים או לסיכון עצמך ולחילופין, ישנן עבירות תנועה חמורות מאחר והסיכון הגלום בהן רב ועל כן, חלקן כוללות זמן ממושך של מאסר בפועל כמו עבירת ההפקרה לאחר תאונת דרכים או עבירות ההמתה בקלות דעת וגרימת מוות ברשלנות.

בהתאם לכך, במאמר זה נפרט מעט על עבירות תנועה שונות בהן מומלץ לפנות לעורך דין לענייני תעבורה בשל חומרתן. נציג את ההשלכות האפשריות שלהן מבחינה משפטית וכן דרכים בהן ניתן לסייע ללקוח המואשם בהן.

נהיגה בשכרות

אחת העבירות הנפוצות ביותר בכבישי ישראל, לצערנו, היא הנהיגה בשכרות.  מי שמורשע בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות צפוי לעונש שלא יפחת משנתיים פסילת רישיון ועונשים נלווים.

מטרתו של עורך דין תעבורה היא לאתר כשלים בחומר הראיות ע"מ שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג בעבירת הנהיגה בשכרות וניתן יהיה להסתפק בעבירת הנהיגה תחת השפעה אלכוהול אשר העונש הקבוע בחוק בגינה עומד על מינימום שושה חודשי פסילה בלבד. לעוד פרטים על נהיגה בשכרות.

נהיגה תחת השפעת סמים

 נהיגה תחת השפעת סמים אסורים היא עבירה חמורה ביחס לעבירות תעבורה, אשר בגינה ניתן לקבל עונש של מאסר בפועל לצד שלילה ממושכת של רישיון הנהיגה. השפעת סם מוכחת כאשר הסם נמצא בדמו של הנהג, זאת על אף שהסם יכול להימצא גם שלושה שבועות לאחר שנעשה בו שימוש. 

חשוב לדעת בהקשר זה שבניגוד לבדיקת שכרות, אותה רשאי שוטר לדרוש מכל נהג בכל עת, הדרישה לבצע בדיקת שתן לצורך הוכחת נהיגה תחת השפעת סמים מותרת במקרים ספציפיים בלבד כגון:

  1. ישנו מידע משטרתי על כך שאותו נהג תחת השפעת סמים אסורים.
  2. הנהג מעורר חשד סביר כי הוא תחת השפעת סמים אסורים הן בעת הנהיגה והן לאחר עצירתו.

אם עו"ד תעבורה יצליח להוכיח שהבדיקה נדרשה ללא חשד סביר, הבדיקה פסולה ולא ניתן יהיה להסתמך עליה לצורך הרשעת הנהג.

תאונת דרכים והפקרה

המחוקק במדינת ישראל מנסה למנוע התנהגות זו על מנת להבטיח את שלומם של משתמשי הדרך, ומחייב נהגים לעצור לאחר מעורבות בתאונת דרכים ולהגיש עזרה לכל מי שנפגע בתאונה. בהתאם לכך, המחוקק קבע ענישה מחמירה באופן יחסי לכל עבירות התעבורה על עבירות אלו המכונות בשפה העממית "פגע וברח" – אדם המעורב בתאונת דרכים ומפקיר בזירה נפגעים. הענישה הנהוגה היא בין 3 שנים ל-14 שנים של מאסר בפועל לצד שלילת רישיון הנהיגה לטווח זמן הנע בין שנתיים ועד שלילת הרישיון לצמיתות.

תפקידו של עו"ד תעבורה הוא למנוע הרשעת הנאשם בעבירה חמורה זו לדוגמה במצב שבו ניתן להטיל ספק בכך שהנאשם ידע כי הוא מפקיר אדם כלשהו בזירת התאונה. 

נהיגה בפסילה

נהיגה כאשר רישיון הנהיגה כבר נפסל נתפסת כעבירה בדרגת חומרה גבוהה במיוחד מאחר ולא די בכך שמדובר בנהג שרישיונו כבר נפסל, אלא מדובר בנהג שלא מקבל את העונש שהוטל עליו. בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לנהגים שחוזרים ומבצעים עבירות תנועה וממשיכים לנהוג על אף שרישיונם נפסל. בהתאם לכך, הענישה הנהוגה על ידי בתי המשפט, כוללת לרוב מאסר בפועל, זאת, לצד פסילת הרישיון לתקופה ממושכת.

לשם הוכחת עבירה זו יש צורך להוכיח את כל 3 רכיבי העבירה:

  1. הנהג אכן היה בפסילה בזמן הנהיגה.
  2. לנהג נמסרה הודעה בדבר פסילת רישיון הנהיגה.
  3. נהג בזמן פסילה לאחר שנמסרה לו הודעה בנושא.

על מנת לבטל את כתב האישום כליל די להוכיח כי רק אחד מהרכיבים הנ"ל לא התקיימו, לכן עורך דין מנוסה בתחום התעבורה ידע לחפש חולשות בכל אחד מהאספקטים הללו על מנת לסייע ללקוח. לפרטים נוספים על נהיגה ללא רישיון.

תאונות דרכים קטלניות

נהג המוצא עצמו מעורב בתאונת דרכים קטלנית עלול לעמוד לדין בשל עבירה של גרם מוות ברשלנות, או חמור מכך, עבירת ההמתה בקלות דעת. עבירות אלו הן עבירות חמורות אשר הענישה בצידן מבטאת את ערך קדושת החיים. נהג שיורשע בעבירות אלו צפוי לעונשים הנעים בין 3 ל- 12 שנות מאסר. ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ והכוונה מעורך דין תעבורה סמוך ככל הניתן למועד התאונה בכדי להימנע מהתמודדות עם אישום חמורים כגון אלו. למידע על תאונות דרכים קטלניות.

סיכום

לסיכום, על אף שלרוב עבירות תעבורה נתפסות בציבור כעבירות קלות, עבירות אלו עלולות להיות בעלות השלכות חמורות, החל מקנסות גבוהים ופסילת רישיון לתקופה ארוכה וכלה אף במאסר בפועל. יחד עם זאת, עורך דין הבקיא בתחום התעבורה ידע כיצד לפעול ולהבטיח הקלה משמעותית בענישה ובמקרים המתאימים להביא אף לזיכוי מוחלט. 

במידה ואתם מואשמים בעבירות תנועה מומלץ לפנות לעורך דין אשר יוכל ללוות אתכם במסגרת ההליך. משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל הוא משרד המתמחה בדיני תעבורה באופן בלעדי ובעל ניסיון רב בתיקים אלו.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו