כתב אישום תעבורה

עמידה לדין בשל חשד לביצוע עבירת תעבורה אינו אירוע נדיר, וגם אזרחים מן השורה עלולים למצוא את עצמם מזומנים לבית המשפט לתעבורה לאחר קבלת כתב אישום. כל קבלה של כתב אישום מצריכה היערכות מיוחדת והיוועצות עם עורך דין תעבורה, על מנת להגן על רישיון הנהיגה שלכם. כתב אישום אינו בהכרח גזרה משמיים ובנסיבות מסוימות ניתן אף להביא לביטולו. עם זאת, תוצאותיו עשויות להיות הרסניות ללא היערכות מתאימה והיעזרות בעורך דין תעבורה מקצועי הבקיא בתחום.

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

מהו כתב אישום תעבורה?

כתב אישום הוא מסמך משפטי המוגש נגד נאשם בעבירה פלילית על ידי המדינה, המאשימה. כתב האישום כולל בתוכו את האישומים המופנים כלפי הנאשם, העובדות המקימות אישומים אלו ואת רשימת העדים שעתידים להציג ראיות מרשיעות בפני בית המשפט.

כתב אישום תעבורה הוא כתב אישום העוסק בתחום של עבירות תעבורה חמורות, כמו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות או כתב אישום בגין ביצוע עבירת תנועה שהובילה לתאונת דרכים עם נפגעים. דיני התעבורה כפופים לדין הפלילי, ועל כן עשויים להקנות לנאשמים עונשים חמורים כמו קנס כספי, פסילת רישיון ממושכת ואפילו מאסר.

משפטי תעבורה מתקיימים לרוב בבית המשפט לתעבורה, שמהווה ערכאה ראשונה בתחום זה. ערעור על פסק דין של בית המשפט לתעבורה יתנהל בפני בית המשפט המחוזי, וערעור נוסף יגיע לבית המשפט העליון.

מתי מקבלים כתב אישום תעבורה?

אדם יקבל כתב אישום תעבורה אם המשטרה מצאה לנכון להמליץ על הגשת כתב אישום ותובע משטרתי או פרקליט יחליט להעמידו לדין לאור הראיות הקיימות ועובדות התיק. 

ישנם מספר זימונים אפשריים להתייצבות בבית המשפט לתעבורה:

כתב אישום עם הזמנה לדין

לאחר חקירה וגיבוש הממצאים, יישלח לנאשם כתב אישום באמצעות דואר רשום או שזה ימסר לו ביד על ידי שוטר. כתב האישום יפרט את כל האישומים בהם הואשם הנהג וכן, את העובדות הרלוונטיות.

דו"ח מצלמה ממוחשב

אם רכב נתפס מבצע עבירה במצלמת כביש, מספר הרישוי שלו יזוהה ודו"ח התנועה ישלח לבעל הרכב בדואר רשום. 

אם בעל הרכב אינו זה שנהג ברכב בשעת תיעוד ביצוע העבירה, הוא רשאי לבקש להסב את הדו"ח על מי שנהג ברכב בפועל בזמנים הרלוונטיים.

זימון לדין בידי שוטר

שוטר מורשה למסור הזמנה לדין בגין עבירה. הוא יכול לעשות זאת במעמד עצירת הנהג ולמסור באופן מיידי את דו"ח התנועה לנהג יחד עם פרטי הזימון לדין ופרטי הדו"ח. 

כיצד מתנהל משפט בבית המשפט לתעבורה?

כאמור, בית משפט תעבורה הוא בית משפט פלילי, ועל כן הוא פועל לפי חוקי סדר הדין הפלילי. הוא מתפרש על פני מספר דיונים, שלרוב אינם מתקיימים באותו המועד.

דיון הקראה ראשונה

בדיון ההקראה ראשונה, כשמו כן הוא, מקריאים לנאשם את עובדות המקרה ואת סעיפי האישום בהם הוא מואשם. הנאשם, מצידו, יתבקש להודות באשמה או לכפור באשמה, ויורשה להציג טענות מקדמיות על מנת לפסול את הצורך במשפט מלכתחילה. 

לא מומלץ להודות באשמה ללא התייעצות עם עורך דין תעבורה, שהרי הודאה באשמה תוביל להרשעה ברוב רובם של המקרים. להרשעה, כידוע, עשויה להיות השפעה משמעותית על חייכם ועל עתידכם כנהגים, ועל כן יש להפעיל שיקול דעת משפטי בשלב זה. אם לא התייעצתם עם עורך דין טרם מועד הדיון, באפשרותכם לבקש לדחות את הדיון על מנת שתוכלו לנצל את זכותכם החוקית להיעזר בעורך דין שיכוון אתכם. 

דיון ההוכחות

דיון ההוכחות כולל את הצגת הראיות ואת חקירת העדים על ידי ההגנה והתביעה. עורך דין תעבורה מנוסה ידע להצביע בשלב זה על ראיות רלוונטיות שעשויות לשכנע את השופטים בחפותו של מרשו או על כשלים בראיות התביעה שימנעו הרשעתו.

מתן פסק דין

בפסק הדין, מכריזים השופטים האם הנאשם הורשע או זוכה. אם הנהג הורשע, שני הצדדים יתבקשו להציג את טיעוניהם לעונש. ישנם הרבה שיקולים אפשריים שעשויים להשפיע על העונש לקולא או לחומרה, כמו היסטוריית נהיגה של הנאשם, נסיבות אישיות ועוד. עורך דין מנוסה לתעבורה יידע אילו נסיבות מיוחדות יש להדגיש על מנת להשיג את העונש הקטן ביותר. 

ערעור על פסק הדין 

על פסק דין של בית המשפט לתעבורה ניתן לערער לבית המשפט המחוזי. יש לעשות זאת עד 45 ימים מיום קבלת פסק הדין. 

לא הגעתי למשפט, האם הוא יתבטל?

במשפט שדן בעבירת תעבורה שהובילה לתאונה שכללה נפגעים שחוו פגיעה של ממש, אין לדון את הנאשם שלא בפניו. עם זאת, בכל עבירת תעבורה אחרת, אי התייצבותו של הנאשם תיחשב כהודאה באשמה ובכל העובדות, ודינו ייפסק שלא בפניו. ניתן לראות כי נאשמים שאינם מגיעים למשפט, נוטים לקבל עונשים מחמירים יותר מנאשמים שהתייצבו למשפט.

במקרה שבו אדם לא התייצב בשל נסיבות מוצדקות, הוא רשאי להגיש בקשה לביטול פסק דין שניתן ללא נוכחותו. עליו לעשות זאת תוך שלושים ימים מיום קבלת פסק הדין ולהסביר את נסיבות היעדרותו מהמשפט. אם בקשתו תתקבל, ייערך משפט נוסף.

מה עליי לעשות אם קיבלתי כתב אישום?

ההמלצה הטובה בעיקר והיעילה ביותר היא לגשת לסיוע משפטי מקצועי ומומלץ. עורכי דין המתמחים בייצוג במשפט תעבורה מודעים לאפשרויות הרבות שעומדות בפני הנאשמים ולזוויות הרלוונטיות שעשויות לספק הגנה לנאשם. הסיבה לכך פשוטה – מלבד היכרות עם חוקי התעבורה הרבים, עורך דין תעבורה מנוסה אמור להכיר היטב את בית המשפט לתעבורה, את שופטיו, את העונשים המונחים על הפרק ואת הנסיבות שעשויות להקל על עונשו של הנאשם. 

בעת בחירת עורך דין, מומלץ לבחור עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ובעל ניסיון ענף בתחום. מלבד זאת, שימו לב כי אתם בוחרים עורך דין אמין וקשוב לצרכיכם, שאתם חשים כי הוא מעמיד את האינטרסים שלכם במקום הראשון.

עורכת הדין יערית אוליאל מזמינה אתכם ליצור קשר עם משרדה אם אתם ניצבים בפני כתב אישום תעבורה. משרדה של עורכת הדין אוליאל אמון על הצלחות רבות בתחום, לרבות ביטול כתבי אישום, זיכוי במשפט והפחתת עונש משמעותית. הסתייעות בעורכת דין מקצועית ויסודית עשוי לשפר באופן מובהק את סיכוייכם לצאת זכאים מהמשפט או עם עונש מינימלי. צרו קשר עוד היום עם משרד עורכת הדין אוליאל, ותזכו בסיוע משפטי מיומן, חרוץ ואישי. 

במאמר זה דיברנו על:
המחבר
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.

 עו"ד יערית אוליאל בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד יערית אוליאל 

קצת על משרדנו
בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
עו"ד תעבורה יכול לעזור
חייג עכשיו
אהבתם את הכתבה? שתפו!
אפשר לעזור גם לך!​
אל תתמודד לבד​, אנחנו כאן

משרדנו עוסק בתחום התעבורה בלבד ומונה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים לרבות – עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים וכן, בוחני תנועה יוצאי משטרת ישראל עם 40 שנות ניסיון! 

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add a heading
משרד עורך דין תעבורה
יערית אוליאל
לייעוץ ראשוני מעורך דין ללא התחייבות
חייגו או השאירו את פרטיכם