כתב אישום תעבורה

תוכן עניינים
כתב אישום תעבורה

עמידה לדין בשל חשד לביצוע עבירת תעבורה אינו אירוע נדיר, וגם אזרחים מן השורה עלולים למצוא את עצמם מזומנים לבית המשפט לתעבורה לאחר קבלת כתב אישום. כל קבלה של כתב אישום מצריכה היערכות מיוחדת והיוועצות עם עורך דין תעבורה, על מנת להגן על רישיון הנהיגה שלכם. כתב אישום אינו בהכרח גזרה משמיים ובנסיבות מסוימות ניתן אף להביא לביטולו. עם זאת, תוצאותיו עשויות להיות הרסניות ללא היערכות מתאימה והיעזרות בעורך דין תעבורה מקצועי הבקיא בתחום.

מהו כתב אישום תעבורה?

כתב אישום הוא מסמך משפטי המוגש נגד נאשם בעבירה פלילית על ידי המדינה, המאשימה. כתב האישום כולל בתוכו את האישומים המופנים כלפי הנאשם, העובדות המקימות אישומים אלו ואת רשימת העדים שעתידים להציג ראיות מרשיעות בפני בית המשפט.

כתב אישום תעבורה הוא כתב אישום העוסק בתחום של עבירות תעבורה חמורות, כמו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות או כתב אישום בגין ביצוע עבירת תנועה שהובילה לתאונת דרכים עם נפגעים. דיני התעבורה כפופים לדין הפלילי, ועל כן עשויים להקנות לנאשמים עונשים חמורים כמו קנס כספי, פסילת רישיון ממושכת ואפילו מאסר.

משפטי תעבורה מתקיימים לרוב בבית המשפט לתעבורה, שמהווה ערכאה ראשונה בתחום זה. ערעור על פסק דין של בית המשפט לתעבורה יתנהל בפני בית המשפט המחוזי, וערעור נוסף יגיע לבית המשפט העליון.

מתי מקבלים כתב אישום תעבורה?

אדם יקבל כתב אישום תעבורה אם המשטרה מצאה לנכון להמליץ על הגשת כתב אישום ותובע משטרתי או פרקליט יחליט להעמידו לדין לאור הראיות הקיימות ועובדות התיק. 

ישנם מספר זימונים אפשריים להתייצבות בבית המשפט לתעבורה:

כתב אישום עם הזמנה לדין

לאחר חקירה וגיבוש הממצאים, יישלח לנאשם כתב אישום באמצעות דואר רשום או שזה ימסר לו ביד על ידי שוטר. כתב האישום יפרט את כל האישומים בהם הואשם הנהג וכן, את העובדות הרלוונטיות.

דו"ח מצלמה ממוחשב

אם רכב נתפס מבצע עבירה במצלמת כביש, מספר הרישוי שלו יזוהה ודו"ח התנועה ישלח לבעל הרכב בדואר רשום. 

אם בעל הרכב אינו זה שנהג ברכב בשעת תיעוד ביצוע העבירה, הוא רשאי לבקש להסב את הדו"ח על מי שנהג ברכב בפועל בזמנים הרלוונטיים.

זימון לדין בידי שוטר

שוטר מורשה למסור הזמנה לדין בגין עבירה. הוא יכול לעשות זאת במעמד עצירת הנהג ולמסור באופן מיידי את דו"ח התנועה לנהג יחד עם פרטי הזימון לדין ופרטי הדו"ח. 

כיצד מתנהל משפט בבית המשפט לתעבורה?

כאמור, בית משפט תעבורה הוא בית משפט פלילי, ועל כן הוא פועל לפי חוקי סדר הדין הפלילי. הוא מתפרש על פני מספר דיונים, שלרוב אינם מתקיימים באותו המועד.

דיון הקראה ראשונה

בדיון ההקראה ראשונה, כשמו כן הוא, מקריאים לנאשם את עובדות המקרה ואת סעיפי האישום בהם הוא מואשם. הנאשם, מצידו, יתבקש להודות באשמה או לכפור באשמה, ויורשה להציג טענות מקדמיות על מנת לפסול את הצורך במשפט מלכתחילה. 

לא מומלץ להודות באשמה ללא התייעצות עם עורך דין תעבורה, שהרי הודאה באשמה תוביל להרשעה ברוב רובם של המקרים. להרשעה, כידוע, עשויה להיות השפעה משמעותית על חייכם ועל עתידכם כנהגים, ועל כן יש להפעיל שיקול דעת משפטי בשלב זה. אם לא התייעצתם עם עורך דין טרם מועד הדיון, באפשרותכם לבקש לדחות את הדיון על מנת שתוכלו לנצל את זכותכם החוקית להיעזר בעורך דין שיכוון אתכם. 

דיון ההוכחות

דיון ההוכחות כולל את הצגת הראיות ואת חקירת העדים על ידי ההגנה והתביעה. עורך דין תעבורה מנוסה ידע להצביע בשלב זה על ראיות רלוונטיות שעשויות לשכנע את השופטים בחפותו של מרשו או על כשלים בראיות התביעה שימנעו הרשעתו.

מתן פסק דין

בפסק הדין, מכריזים השופטים האם הנאשם הורשע או זוכה. אם הנהג הורשע, שני הצדדים יתבקשו להציג את טיעוניהם לעונש. ישנם הרבה שיקולים אפשריים שעשויים להשפיע על העונש לקולא או לחומרה, כמו היסטוריית נהיגה של הנאשם, נסיבות אישיות ועוד. עורך דין מנוסה לתעבורה יידע אילו נסיבות מיוחדות יש להדגיש על מנת להשיג את העונש הקטן ביותר. 

ערעור על פסק הדין 

על פסק דין של בית המשפט לתעבורה ניתן לערער לבית המשפט המחוזי. יש לעשות זאת עד 45 ימים מיום קבלת פסק הדין. 

לא הגעתי למשפט, האם הוא יתבטל?

במשפט שדן בעבירת תעבורה שהובילה לתאונה שכללה נפגעים שחוו פגיעה של ממש, אין לדון את הנאשם שלא בפניו. עם זאת, בכל עבירת תעבורה אחרת, אי התייצבותו של הנאשם תיחשב כהודאה באשמה ובכל העובדות, ודינו ייפסק שלא בפניו. ניתן לראות כי נאשמים שאינם מגיעים למשפט, נוטים לקבל עונשים מחמירים יותר מנאשמים שהתייצבו למשפט.

במקרה שבו אדם לא התייצב בשל נסיבות מוצדקות, הוא רשאי להגיש בקשה לביטול פסק דין שניתן ללא נוכחותו. עליו לעשות זאת תוך שלושים ימים מיום קבלת פסק הדין ולהסביר את נסיבות היעדרותו מהמשפט. אם בקשתו תתקבל, ייערך משפט נוסף.

מה עליי לעשות אם קיבלתי כתב אישום?

ההמלצה הטובה בעיקר והיעילה ביותר היא לגשת לסיוע משפטי מקצועי ומומלץ. עורכי דין המתמחים בייצוג במשפט תעבורה מודעים לאפשרויות הרבות שעומדות בפני הנאשמים ולזוויות הרלוונטיות שעשויות לספק הגנה לנאשם. הסיבה לכך פשוטה – מלבד היכרות עם חוקי התעבורה הרבים, עורך דין תעבורה מנוסה אמור להכיר היטב את בית המשפט לתעבורה, את שופטיו, את העונשים המונחים על הפרק ואת הנסיבות שעשויות להקל על עונשו של הנאשם. 

בעת בחירת עורך דין, מומלץ לבחור עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ובעל ניסיון ענף בתחום. מלבד זאת, שימו לב כי אתם בוחרים עורך דין אמין וקשוב לצרכיכם, שאתם חשים כי הוא מעמיד את האינטרסים שלכם במקום הראשון.

עורכת הדין יערית אוליאל מזמינה אתכם ליצור קשר עם משרדה אם אתם ניצבים בפני כתב אישום תעבורה. משרדה של עורכת הדין אוליאל אמון על הצלחות רבות בתחום, לרבות ביטול כתבי אישום, זיכוי במשפט והפחתת עונש משמעותית. הסתייעות בעורכת דין מקצועית ויסודית עשוי לשפר באופן מובהק את סיכוייכם לצאת זכאים מהמשפט או עם עונש מינימלי. צרו קשר עוד היום עם משרד עורכת הדין אוליאל, ותזכו בסיוע משפטי מיומן, חרוץ ואישי. 

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו