לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בגין אלו עבירות תעבורה ניתן לעצור אדם עד תום ההליכים

מעצר עד תום הליכים, הוא עניין די רציני וקיצוני שניתן לרוב בעבירות פליליות בהן יש חשש שהנאשם יבצע עבירות נוספות ויסכן את סביבתו. למעשה, גם בעולם התעבורה יש אפשרות לעצור אדם עד תום הליכים במידה והוא מהווה סכנה לסביבה והתביעה רואה בכך צורך. אך מתי משתמשים בהליך כה קיצוני ובאילו עבירות תנועה הוא יכול להינתן? לפניכם הכל על בגין אלו עבירות תעבורה ניתן לעצור אדם עד תום ההליכים.

באילו עבירות תנועה הנהג עשוי להיות נתון למעצר עד תום הליכים?

מעצר עד תום הליכים הוא הוא הליך שהתביעה נוהגת להשתמש בו רק במקרים חמורים, בסיטואציות שלראייתה, הנהג עומד לסכן את הסביבה וחשוב שיהיה במעצר עד תום ההליכים. בעוד ובעבירות קלות בעולם התנועה לא ישתמשו בו – ישנן עבירות תנועה חמורות בגינן מעצר עד תום הליכים עשוי להתבקש, לפניכם חלק מהן:

בגין אלו עבירות תעבורה ניתן לעצור אדם עד תום ההליכים
בגין אלו עבירות תעבורה ניתן לעצור אדם עד תום ההליכים

מתי מותר לבית המשפט להורות על מעצר עד תום הליכים?

בית המשפט לא יכול להורות לכל אדם להיכנס למעצר עד תום הליכים ומאחר ומדובר בהליך בעייתי שפוגע משמעותית בזכויות הנהג, ובעצם גורם לו לשבת במאסר למרות שעוד לא הסתיים המשפט, ישנם קריטריונים שרק בקיומם, רשאי בית המשפט להורות על מעצר עד תום ההליכים:

  • קיומו של כתב אישום – הקריטריון הראשון שחייב להיות כדי שיהיה ניתן להורות על מעצר עד תום הליכים הוא קיום כתב אישום כנגד הנאשם. 
  • עילה למעצר מלא – כדי לעצור נהג באופן הרמטי בבית הכלא עד תום ההליכים, חייבת להיות לבית המשפט סיבה לעשות זאת. למשל, אם מדובר בנהג שמסוכן לסביבה ועשוי לפגוע בה. או במקרים בהם יש חשד סביר שהנהג עומד להימלט מהארץ, ועוד עילות רבות שאפשריות להצדקת מעצר עד תום הליכים.
  • ראיות כדי להורות על מעצר עד תום הליכים, חייב בית המשפט להסתמך על ראיות כלשהן ורק כאשר יש ראיות הוא רשאי לעשות כאן. כמובן שכאן הכל לכאורה, שכן הנאשם עוד לא באמת אשם והמשפט עוד לא נגמר.
  • לא קיימת חלופת מעצר מיטבית – חלופת מעצר יכול להיות מעצר ביתי, ועוד רבים. במקרים בהם אין אפשרויות מתאימות לחלופות מעצר, רשאי בית המשפט להורות על מעצר עד תום הליכים.

 

האם מעצר עד תום הליכים נפוץ בעבירות תנועה?

עבירות תנועה הן בהחלט עבירות מסוכנות ועיתים חמורות במיוחד, אך רבות בית המשפט מעדיף שלא להשתמש במעצר עד תום הליכים, ומדובר במקרים קיצוניים במיוחד בהם האופציה הזו כן תעלה על השולחן. לרוב, יעדיף בית המשפט לשלוח את הנהג הנאשם לחלופות מעצר כמו מעצר ביתי מלא או חלקי, וכדומה.

המחבר
Picture of עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
משרדנו מתמחה רק בתעבורה