לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל

נהיגה בשכרות – המדריך המלא

אם קיבלתם הזמנה לדין בגין עבירת נהיגה בשכרות, עורך דין נהיגה בשכרות יכול לסייע! למשרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירת נהיגה בשכרות.

 

חזרתם מבילוי ונעצרתם לבדיקת אלכוהול?

נהיגה בשכרות היא אחת מעבירות התעבורה החמורות והנפוצות ביותר ישראל. בני נוער שחוזרים מפאב, צעירים שחוזרים ממסיבה או אפילו מבוגרים שהשתתפו באירוע משפחתי ושתו כוסית או שתיים, כולם עלולים להיתפס בבדיקת ינשוף ולהחשב שיכורים בעיני החוק.

נהיגה בשכרות – המדריך המלא - uliel

 

 

הסיכון הכרוך בנהיגה בשכרות

מי שבוחר לעלות על ההגה בעודו שיכור מסתכן ומסכן את סביבתו בנהיגה מסוכנת ורשלנית שעלולה לגרום לתאונת דרכים. מחקרים רבים הראו כי צריכת אלכוהול מוגברת מורידה את יעילות הפעילות של המוח, גורמת לתגובות איטיות (מקליטת מצבים בעין ועד לתגובת המוח), ראיה מטושטשת, כפולה וחוסר יכולת ממשית להבחין בעצמים רחוקים. האלכוהול גורם לקושי בעיבוד המידע, עיכוב בהוראות לשרירים, צמצום שדה הראיה, הפרעות בפיצול הקשב והחמור ביותר – האלכוהול נוסך בנו תחושת ביטחון מופרזת – תחושה מסוכנת ביותר שגורמת לאדם ליטול סיכונים תוך תחושה מוטעת שהוא בשליטה מלאה.

 

הבסיס החוקי בעבירת הנהיגה בשכרות

הוראות רבות בפקודת התעבורה ובתקנות התעבורה קובעות את האיסורים לנהוג תחת השפעת אלכוהול או תחת השפעת סמים מסוכנים. לקריאה בהרחבה על כלל החוקים והתקנות העוסקים בנהיגה בשכרות – לחץ כאן.

התקנה העיקרית קובעת

 • לא ינהג אדם רכב בדרך או במקום ציבורי ולא יניעו אם הוא שיכור.
 • בעל רכב או הממונה עליו לא ירשה לשיכור לנהוג בו.

 

נהיגה בשכרות – המדריך המלא
נהיגה בשכרות – המדריך המלא

 

מי נחשב שיכור בעיני החוק?

נהוג לחשוב ששיכור הוא אדם המתקשה לתפקד, מתנדנד, מדבר שטויות ולעיתים שמח, רוקד ושר. כל אחד מאיתנו סבור שניתן לזהות שיכור לפי התנהגותו. לא כך בעיני החוק. נהגים רבים "זכו" לקבל כתב אישום בגין נהיגה בשכרות על אף שהשוטר שעצר אותה התרשם שהופעתם מסודרת ושהם מגיבים לעניין.

עו"ד אוליאל עושה סדר בעניין: 

פקודת התעבורה מגדירה "שיכור" – אחד מאלה:

מי מוגדר שיכור: מתי:
מי ששותה משקה משכר בעת נהיגה או בעת שהוא ממונה על הרכב במקרה בו חרג הנהג מהרף המותר.
מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן ללא חשיבות לזמן, גם שרידי סם מהווים עבירה.

ההגדרה של אדם שיכור בחוק הוא אדם שנתון תחת השפעת סמים או אדם שריכוז האלכוהול שנמצא בגופו עולה על המידה הקבועה בחוק:

50 מיליגרם של אלכוהול ב- 100 מיליליטר דם, או 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף. רף האכיפה השתנה בעקבות פסיקת בית המשפט וכיום האכיפה מתבצעת מ- 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף.

 

אוכלוסייה מיוחדת – נהגים חדשים, צעירים או מקצועיים

עבור נהגים חדשים וצעירים עד גיל 24 ונהגים מקצועיים (כמו נהגי מוניות, אוטובוסים, משאיות וכלי רכב מסחריים נוספים) ריכוז האלכוהול המותר הוא 10 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליליטר דם בלבד!

בעבר, אוכלוסיות אלו יכלו להתחמק מבדיקות השכרות מאחר והמכשור איתו עבדה משטרת ישראל לא ידע לזהות מידות קטנות של אלכוהול. כיום, המכשור השתכלל והגים רבים עומדים לדין בעבירת הנהיגה בשכרות אפילו עם נמצאה כמות זעירה של אלכוהול בגופם. להמשך קריאה על עבירת נהיגה בשכרות נהג חדש

 

בדיקת שכרות – כל מה שצריך לדעת

מתי יידרש אדם לעבור בדיקת שכרות?

בדיקת שכרות מתקיימת באופן קבוע ותדיר על ידי שוטרי התנועה בישראל. המחסומים נפרסים בכבישי הארץ וכל נהג או ממונה על הרכב יכול להידרש לבצע בדיקת ינשוף אף מבלי שקיים חשד לקיום העבירה. מקרה נוסף בו ידרשו נהגים לבצע בדיקת שכרות הוא במקרה של מעורבות בתאונת דרכים.

אם נהג מעורב בתאונת דרכים או שקיים חשד סבר כי הוא נהג בשכרות, רשאי השוטר לדרוש בנוסף לבדיקת ינשוף גם בדיקת דם או שתן. מי נחשב ממונה על הרכב? מורה לנהיגה בזמן שיעור נהיגה שבו התלמיד נוהג ברכב או מלווה לנהג חדש בזמן הליווי. גם לממונה על רכב אסור להיתפס שיכור בזמן מילוי תפקידו. מותר לבצע בדיקת דם גם לנהג או ממונה על רכב כשהם מחוסרי הכרה.

 

המפגש עם השוטרים

מרגע שנעצרת במחסום לביצוע בדיקה, השוטר ינסה לאתר סימנים ועדויות לשכרות. על השוטר לבחון האם נודף מפיך ריח של אלכוהול, האם אתה מגיב לעניין, כיתד אתה מתנהג ואפילו מה אתה לובש. בהסכמתך בלבד – יכול השוטר לבצע לך בדיקת נשיפון.

 

 

בדיקת נשיפון שוטר

בדיקת נשיפון

השוטרים במחסום שנועד לאכיפת עבירת הנהיגה בשכרות לא יכולים לבצע בדיקת ינשוף לכל נהג. זו בדיקה שדורשת זמן ורק שוטר שעבר הסמכה יכול לבצעה. לכן, משטרת ישראל מצאה פתרון לסינון הנהגים שיעברו בדיקת ינשוף – המשטרה רכשה מכשירים קטנים ופשוטים לתפעול – מכשיר הנשיפון. הבדיקה בנשיפון אינה מדויקת כמו בדיקת דם או בדיקת ינשוף. הנשיפון נותן לשוטר אינדיקציה ראשונית להימצאות אלכוהול בדם. השוטר רשאי לבצע את הבדיקה אך ורק כאשר הנהג נותן את הסכמתו לביצוע הבדיקה.

בדיקת הנשיפון מהווה רק אינדיקציה באשר לקיומו של אלכוהול בגופו של הנהג והיא איננה יכולה לבדה לבסס הרשעה בכתב אישום בגין נהיגה בשכרות. אינך חייב להסכים לביצוע הבדיקה! אם תיכשל בבדיקה – תדרש לבצע בדיקות נוספות. אך גם אם תסרב, סביר להניח שתדרש לבצע בדיקות נוספות.

הנשיפון הוא מכשיר קטן אליו מחוברת פיה והנהג נדרש לנשוף לתוכו דרך הפיה. התוצאה מתקבלת באופן מידי – בעבר, במכשירים הישנים, היתה מתקבלת הודעה של עבר או נכשל. כיום, מכשיר הנשיפון החדש נותן הודעה עם מידת האלכוהול שנמדדה. אם הנהג נכשל בבדיקת הנשיפון – אם התקבלה תוצאה מעל הרף המותר, הנהג יעוכב לביצוע בדיקות נוספות. אם עבר את הבדיקה בהצלחה –  ישוחרר לדרכו.

נהיגה בשכרות – המדריך המלא לשנת 2020 - משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

 

עיכוב הנהג החשוד בנהיגה בשכרות

ההגבלה על חירותו וחופש תנועתו של הנהג תחומה בזמן. עיכוב נהג לבדיקה אקראית לא יעלה על 30 דקות. אם קיים חשד לנהיגה בשכרות, על השוטר להודיע לנהג על העיכוב. עליו להזדהות בפני הנהג  בציון פרטיו כשוטר, להודיע לנהג כי הוא מעוכב ומהי סיבת העיכוב.

השוטר ישאל את הנהג מהי תגובתו וירשום בדו"ח העיכוב את התגובה וכן יפרט מהן העובדות ששימשו יסוד לחשד שבוצעה עבירה. משך העיכוב במקרה זה יהיה לפרק זמן סביר הדרוש בנסיבות המקרה להמשך הטיפול ולא יעלה על 3 שעות. השוטר שמודיע לנהג כי הוא מעוכב לביצוע בדיקת שכרות יאמר לו כי מרגע העיכוב נאסר עליו לשתות, לאכול או לעשן עד להוראה אחרת.

 

שיחה ראשונית

לאחר הזיהוי וההודעה על עיכובך, השוטר ישאל אותך מספר שאלות:

 • מהיכן הגעת?
 • האת שתית אלכוהול?
 • מתי שתית?
 • מה סוג המשקה?
 • איפה שתית?
 • כמה שתית?
 • האם נטילת תרופות לפני הנסיעה ואיזה?
 • האם השתמשת בסמים?

אתה לא חייב להשיב לשאלות אלו.

 

בדיקת מאפיינים

בדיקת מאפיינים מורכבת ממספר מבחני ביצוע. השוטר יודיע לך שאתה מתבקש לבצע מספר פעולות שמטרתן לבחון חשד לכך שנהגת בהיותך שיכור מאלכוהול או מסמים מסוכנים. השוטר צריך להבהיר לך כי חלק מההערכה בדבר החשד לביצוע העבירה תבוסס על יכולתך לבצע את הנדרש ממך ולכן אם אינך מבין הוראה כלשהי אתה מתבקש לומר זאת בכדי שתקבל הסבר נוסף. זה המקום לציין שאינך חייב לבצע את המבחנים הנדרשים.

לעוד בנושא, לחצו:

מבחני הביצוע שתידרש לעמוד בהם כוללים שלושה מבחנים

 • מבחן עמידההשוטר יורה לך לעמוד כשכפות רגליך צמודות זוז לזו וזרועותיך בצידי הגוף, להטות את ראשך קלות לאחור כשעיניך עצומות למשך כ- 30 שניות. השוטר ידגים לך את אופן ביצוע הבדיקה.
 • הליכה על קוהשוטר יורה לך ללכת על קו ישר כשזרועותיך לצידי הגוף, 9 צעדים לכיוון אחד, לפנות חזרה ולהמשיך 9 עדים כאשר בכל צעד אגודל הרגל האחת חייב להיות צמוד לעקב הרגל העוקבת. השוטר יורה לך למנות את צעדיך בקול רם וכי אין להפסיק את ההליכה בטרם הושלמו כי הצעדים. השוטר ידגים לך את אופן ביצוע הבדיקה.
 • מבחן הבאת אצבע לאףהשוטר יורה לך לעמוד כששתי רגליך צמודות זו לזו וידיך מושטות קדימה, כאשר כפות ידיך מופנות כלפי מעלה, סגורות והאצבע המורה מושטת קדימה. השוטר יורה לך להטות את ראשך מעט לאחור ולהישאר  עם עיניים עצומות. כאשר השוטר יכריז על היד אותה יש להזיז, עליך להרים את אותה יד ולגעת עם כרית האצבע המורה באפך ואז להוריד את היד בחזרה. השוטר ידגים לך מבלי לעצום את עיניו ולאחר מכן יורה על תחילת הבדיקה.

בדיקת המאפיינים היא המצאה של המשטרה ולא מופיעה בשום חוק ומכיוון שכישלון בבדיקה עלול להוביל להרשעה בנהיגה בשכרות, אתם רשאים לסרב, מבלי שיינקטו נגדכם סנקציות.

 

זכות ההיוועצות עם עורך דין תעבורה

השוטר חייב להודיע לך כי כלל הבדיקות שנעשו לך ובכלל זה בדיקת המאפיינים עשויות לשמש כראיה נגדך לצורך הוכחת אשמתך בעבירות המיוחסות לך. כמו כן, על השוטר להודיע לך כי עם קבלת כתב האישום באפשרותך להיוועץ עם עורך דין בדבר המשמעויות המשפטיות של כתה האישום.

 

בדיקת ינשוף

על השוטר להסביר לך את מטרת בדיקת הינשוף ושחלה עליך חובה להיבדק מכוח החוק, ושאם תסרב לביצוע הבדיקה – יראו אותך כמי שעבר עבירה של נהיגה בשכרות. השוטר ידרוש את הסכמתך לבדיקת הינשוף ואף יחתים אותך על הסכמה זו.

מכשיר "הינשוף" מודד את כמות האלכוהול בגופו של הנהג באמצעות נשיפות הנהג אל תוך המכשיר. מכשיר הינשוף מהווה את האמצעי הנפוץ ביותר לבדיקת שכרות, בעיקר משום שתוצאותיו הינן מיידיות. המכשיר יכול להיות מופעל אך ורק ע"י שוטר שעבר הסמכה להפעלתו.

המדידה של מכשיר הינשוף מתבצעת ע"י נשיפה לתוך צינור המחובר למכשיר. הינשוף מחשב את נפח הנשיפה של הנבדק – כדי שתתקבל תוצאה, נפח הנשיפה חייב להיות לפחות ליטר וחצי אויר נשוף. חלק קטן מהאויר שנשף הנבדק נכלא שני תאים ויתר האויר מתנדף החוצה.

באחד מתאי המדידה ישנו חיישן שתפקידו לזהות אלכוהול באוויר הנשוף. החיישן הזה עלול לזהות חומרים נוספים כאלכוהול וכך לתת תוצאה גבוהה ממה שבאמת יש בגופו של הנבדק ולכן היצרן של המכשיר התקין חיישן נוסף. גם חיישן זה יודע לזהות אלכוהול אך אינו יודע להפרידו מחומרים אחרים. חיישן אחד נקרא אינפרה רד (IR) והחיישן השני נקרא אלקטרו כימי (EC). המכשיר בודק את האוויר הנשוף פעמיים והתוצאה הקובעת היא התוצאה הנמוכה ביותר.

ישנה תקנה שמתייחסת מפורשות לעניין היחס בין הבדיקות והמשמעות שלהן –

 

אופן הבדיקה במכשיר לבדיקת נשיפה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ז. (א)  הבדיקה במכשיר לבדיקת נשיפה של נבדק אחד או נבדקים אחדים, זה אחר זה, באותו מקום, תיעשה לאחר ביצוע פעולות אלה:

(1)   בדיקת אויר חפשי מאלכוהול (blank sample), ובלבד שתוצאות הבדיקה לא תעלינה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד אויר, או ריכוז שווה ערך שלא יעלה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם;

(2)   בדיקה כפולה (duplicate) לפחות של ריכוז האלכוהול בדוגמת כיול (standard sample) בתחום של 240 עד 480 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אויר נשוף או בתחום שווה ערך ל-50 עד 100 מליגרם אלכוהול למאה מיליליטר של דם, ובלבד שמקדם השונות (coefficient of variation) של תוצאות בדיקה זו לא יעלה על 10 אחוזים למאה.

(ב)  תבוצע בדיקה כפולה (duplicate) לפחות של ריכוז אלכוהול בדוגמת האויר הנשוף של נבדק, ובלבד שמקדם השונות (coefficient of variation) של תוצאות בדיקה זו לא יעלה על 10 אחוזים למאה.

 

מבלי להיכנס לתיאורים טכניים יוסבר כי עורכי דין תעבורה עושים שימוש בתקנות ובהוראות היצרן ע"מ לתקוף את אמינות תוצאות הבדיקה. יש אינספור טיעונים, כשלים ומחדלים שיכולים לסייע לתקיפת התוצאה ולשם כך נדרש מומחיות והבנה של עורך דין תעבורה מיומן.

 

סירוב להיבדק בינשוף

האם כדאי לסרב לבדיקת שכרות? ברור שלא ניתן לכפות עליך לבצע את הבדיקה. יחד עם זאת, החוק קבע מנגנון שבא למנוע מנהגים לסרב לביצוע הבדיקה. המנגנון הזה מאוד פשוט וקובע חזקה כי מי שיסרב לבצע בדיקת שיכרות – יחשב שיכור בעיני החוק. כך, לא משנה אם אתה שיכור או לא. סירבת לבצע בדיקה – חזקה שנהגת בשכרות.

זכותך לבקש להיוועץ טלפונית עם עורך דין תעבורה לפני הבדיקה. שים לב שהמשטרה לא חייבת להמתין עם הבדיקה ואינך רשאי לסרב לבצעה מכוח סיבה זו. אתה בהחלט יכול להתקשר לעורך דין להתייעצות בזמן שממתינים לביצוע הבדיקה, כך קבע בית המשפט העליון ב- רע"פ 2538/11, אבי בר נ' מדינת ישראל.

 

עכשיו נשאלת השאלה – מהו סירוב?

האם די בכך שמסרתי את הסכמתי לבצע את הבדיקה?

על השוטר לדרוש את הסכמת לתת דגימת נשיפה/שתן/דם ולהסביר לך כי מטרת נטילת הדגימה היא לשם איתור אלכוהול. בנוסף, על השוטר להסביר לך כי מי שמסרב לדרישת שוטר לתת דגימת נשיפה לבדיק, רואים אותו כמי שעבר עבירה של נהיגה בשכרות, שעונשה פסילה בפועל שנתיים לפחות ועונשים נוספים הקבועים בחוק, וכי גם טעמים רפואיים אינם עילה מוצדקת לסרב להיבדק.

אתה תידרש לחתום כי הוסברו לך מטרות נטילת הדגימה ומשמעות הסירוב להיבדק ולתידרש למסור את תגובתך לדרישה.

 

חשוב לדעת:

 • אם תנסה "לרמות" את הינשוף ולא לנשוף כפי שהוסבר לך – אתה מסתכן גם כן בעבירת של סירוב לביצוע הבדיקה מכוח התנהגותך.
 • אם קיבלת כתב אישום על סירוב לביצוע בדיקת שכרות, הנטל עובר אליך להוכיח שלא סירבת. ורך דין תעבורה ידע לבחון היטב את הנסיבות ע"מ לבחור את הדרך הנכונה ביותר להתמודד עם כתב אישום מסוג זה.

כדאי לדעת כי בית המשפט העליון קבע שיש לנהוג בחומרה עם נהג המורשע בעבירה של סירוב מתוך ראיה כי מי שמסרב ככל הנראה מסתיר שכרות ברמה גבוהה ולכן אין לעודד את דרך פעולתו במחשבה שהסירוב יועיל לו. יש מקרים בנסיבות רפואיות ספציפיות בהם הנהג באמת יתקשה לנשוף ברמה הנדרשת. עורך דין תעבורה ידע כיצד להוכיח טענה זו בבית המשפט. בכל מקרה, ההמלצה היא חד משמעית – לא לסרב לבדיקת שכרות!

לאחרונה, נידונה שאלה בפני בית המשפט – האם  סירוב לבצע בדיקת ינשוף מחשש להידבק בקורונה יכול להיות סירוב מוצדק? נכון להיום, לא ניתנה החלטה בשאלה זו..

אם הסירוב מוצדק או אם השוטר לא הסביר כראוי את המשמעות של הסירוב – לא ניתן יהיה להרשיע את הנהג מכח החזקה.

 

נהיגה בשכרות – בדיקת דם

הבדיקה המדויקת ביותר. בדיקה זו חייבת להתבצע על ידי רופא מוסמך, ואיננה יכולה להתקיים ברמת השטח על ידי שוטר תנועה. ברוב המקרים, משטרת ישראל דורשת לקיים בדיקת דם לנהגים אשר היו מעורבים בתאונת דרכים, וזאת על מנת לבדוק בצורה המדויקת ביותר את אחוז האלכוהול בגופם.

נהגים רבים שהואשמו בנהיגה בשכרות לאחר שביצעו בדיקת ינשוף – זוכו בסופו של דבר או הואשמו בעבירה קלה יותר. הסיבה לכך נעוצה בשורה של כשלים שנופלים באופן ביצוע הבדיקה או באופן הטיפול והתחזוקה במכשיר הינשוף. עורך דין תעבורה ידע לבחון את המקרה הספציפי בעיניים מקצועיות ולזהות את הכשלים המערערים את אמינות הבדיקה.

החוק במדינת ישראל עורך הבדלה בין סוגי נהגים שונים בנוגע לריכוז האלכוהול בגופם המתגלה במהלך בדיקת שכרות. ההחמרה היא עם נהגים חדשים, נהגים צעירים עד גיל 24, ונהגים הנוהגים ברכבים מסחריים או רכבים ציבוריים. קרא עוד על נהיגה בשכרות – נהגים חדשים ועוד.

 

תחקור נהג החשוד בביצוע עבירת נהיגה בשכרות

אם נמצאת שיכור בבדיקת נשיפה או שסירבת לבצע בדיקת נשיפה השוטר יודיע לך שהנך חשוד בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות לאחר שבבדיקת נשיפה שנעשתה לך נמצא בגופך אלכוהול בריכוז העולה על הריכוז המירבי המותר לליטר אויר נשוף הקבוע בחוק. השוטר יזהיר אותך כי אינ חייב לומר דבר וכי כל דבר שתאמר עשוי לשמש ראייה נגדך וכי הימנעותך מלהשיב על השאלות עשויה לחזק את הראיות נגדך.

כמו כן, בשלב זה יודיע לך השוטר כי הנך רשאי להיוועץ עם עורך דין. תתבקש לאשר בחתימתך כי הבנת את החשד המיוחס לך ואת תוכן האזהרה. בתחקור תישאל שוב אותן שאלות שנשאלת בתחקור הראשוני ובנוסף תתבקש לספק הסבר לכך שנמצאת שיכור בבדיקת ינשוף.

 

שימוע והחלטה על פסילה מנהלית מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה

לאחר שהתקבלה תוצאה במכשיר הינשוף יערך לך שימוע במהלכו מוסמך קצין משטרה לפסול את רישיונך מידית לתקופה של 30 יום. למידע נוסף על הפסילה המנהלית וכיצד ניתן לתקוף החלטה זו – פסילה מנהלית.

 

השבתת הרכב – הודעת איסור שימוש ברכב

בד בבד עם ההחלטה על פסילת הרישיון, יכול קצין המשטרה להוציא באופן מיידי הודעה על איסור שימוש ברכב שבו בוצעה עבירת הנהיגה בשכרות. אף אם הנהג אינו בעל הרכב – הקצין מוסמת להשבית את הרכב ל- 30 יום. למידע נוסף על השבתת רכב וכיצד ניתן לתקוף החלטה זו!
רוצה לדעת איך? קרא >> השבתה מנהלית של רכב

 

מה העונש הצפוי למי שמורשע בעבירת נהיגה בשכרות?

העונש הצפוי בגין עבירה של נהיגה בשכרות הוא מינימום שנתיים פסילת רישיון הנהיגה, בנוסף לעונשים נלווים כמו פסילה על תנאי, קנס ועוד. כדאי לדעת שנהגים שרישיונם נפסל ל- 12 חודשים או יותר לאחר שהורשעו בעבירה של נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת סמים/אלכוהול יחויבו בביצוע בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים בתום הפסילה.

בנוסף, משרד הרישוי רשאי לחייב נהגים שרישיונם נפסל לתקופה ארוכה בביצוע מבחנים מחדש לאחר הפסילה – מבחן עיוני, מבחן מעשי ובדיקות במרב"ד. תקופת הפסילה שתחייב את הנהג במבחנים משתנה בהתאם לסוג דרגת הרישיון ועוד.

נהג חדש שרישיונו נפסל לתקופה העולה על 3 חודשים לאחר הרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעה – יחוייב בבחינה עיונית, מעשית ובדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

 

מה החשיבות של ייצוג על ידי עורך דין מומחה בתחום התעבורה בעבירת נהיגה בשכרות?

עורך דין מקצועי מכיר היטב את נהלי המשטרה בעניין טיפול בנהג החשוד בנהיגה בשכרות. לעיתים קרובות למדי, השוטרים המבצעים את בדיקות השכרות לא מקפידים על ביצוע נהלים אלו ובכך פוגעים באמינות תוצאות הבדיקות. כשלים אלה ואחרים עשויים להוביל לענישה מקלה ובמקרים מסויימים אף לזיכוי מלא. על כן, ישנה חשיבות רבה להיעזר בעורך דין המומחה בתחום התעבורה.

עורכת דין יערית אוליאל הצליחה לסייע לנהגים רבים אשר הואשמו בנהיגה בשכרות ולאחר בחינת הראיות שנאספו ע"י משטרת ישראל להביא לזיכוי הנאשם או להגיע להסדר מקל עם עונשים מופחתים.

 

נעצרתי לבדיקת נהיגה בשכרות – מה כדאי לי לעשות?

הדבר החשוב ביותר שיוכל לסייע לך אם חלילה יוגש נגדך כתב אישום הוא לתעד את כל המתרחש מרגע שנעצרת לבדיקה ועד לשחרורך. אם יש לך או למי מהנוסעים עמך ברכב אפשרות להסריט בוידיאו את כל המתרחש – מה טוב. אם לא, הפעל את רשמקול ההקלטה בטלפון הנייד שלך והשאר אותו פועל לאורך כל הזמן. רשום לך את שמות כל השוטרים שהיו מעורבים בבדיקתך ואת השעות שבהן בוצעה כל בדיקה כולל את שעת עצירת הרכב.

השוטרים שבדקו אותך מחוייבים לערוך רישום ותיעוד מדויק של כלל הסדיקות והשעות בהן בוצעה כל בדיקה ובדיקה. השוואה בין התיעוד שלך לתיעוד השוטרים יכולה לסייע להטיל דופי במהימנות התיעוד שלהם ובכך להביא לפסילת תוצאות הבדיקה כראיה.

 

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

האיסור על נהיגה תחת השפעת אלכוהול נקבע גם בתקנה 26 לתקנות התעבורה. כידוע, העונש המינימאלי הקבוע בחוק למי שהורשע בעבירה של נהיגה בשכרות עומד על שנתיים פסילת רישיון. המטרה של עורך דין תעבורה המנהל משא ומתן לצורך הגעה להסדר מקל בתיק שלכם היא למחוק את הסעיף של הנהיגה בשכרות מכתב האישום שלכם ובמקומו ניתן להאשים אתכם בעבירת הנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

העונש המינימלי שנקבע בצד עבירה זו הוא 3 חודשי פסילה בלבד ולכן מאפשר להגיע לענישה מקלה יותר בתיק שלכם. ניתן לעשות זאת ע"י איתור כשלים בראיות התביעה ועוד. על עבודתו של עורך דין לנהיגה בשכרות וכיצד הוא מצליח להגיע להישגים בתיקים אלה ניתן לקרוא בהרחבה כאן.

 

כתב אישום נהיגה בשכרות

אחרי שנכשלתם בבדיקת הינשוף, עברתם שימוע לפסילה מנהלית והשבתת הרכב, תשוחררו לדרככם עם הזמנה לדין וכתב אישום על נהיגה בשכרות. במועד הדיון הראשון שנקבע בתיק, אם תלכו ללא עורך דין תעבורה שייצג אתכם, תשאלו ע"י השופט מה תשובתכם לאישום. אם תודו באשמה, בית המשפט יגזור את עונשכם למינימום שנתיים פסילת רישיון ועונשים נלווים נוספים. על כן, אם רישיון הנהיגה שלכם חשוב לכם, לא מומלץ לקחת סיכון ולהגיע לבית המשפט ללא עורך דין.

 

נהיגה בשכרות פעם שנייה

מי שמוצא עצמו מתמודד עם כתב אישום על נהיגה בשכרות בפעם השנייה כדאי שידע כי בתי המשפט רואים בחומרה עבירה חוזרת של נהיגה בשכרות ולא פעם קבעו כי העונש הראוי על כך הוא עונש של מאסר בפועל בנוסף לפסילת רישיון של מספר שנים ועונשים נוספים. עונש המינימום שנקבע לנהג שכבר הורשע בעבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה – פסילת רישיון למינימום ארבע שנים!

נהיגה בשכרות – המדריך המלא - uliel

השאלה החשובה ביותר – איך בוחרים עורך דין נהיגה בשכרות?

ההמלצה הטובה ביותר בעניין זה – בחרו בעורך דין שתחום עיסוקו היחיד הוא תחום התעבורה!

אם עורך הדין מבטיח לכם הרים וגבעות בטרם עיין בחומר החקירה – זהו סימן אזהרה חשוב. עורך דין תעבורה מומחה ככל שיהיה לא יכול לצפות את תוצאות התיק וגם לא להעריך את סיכויי הצלחתו בטרם ראה את חומר הראיות. בתיק נהיגה בשכרות יש עשרות עמודים שצריך ללמוד ובהם לאתר ליקויים וכשלים. בשלב הראשוני ובפגישתכם הראשונה עם עורך הדין אין בידכם את מלוא החומר.

אם עורך דין תעבורה מתחייב לכם לתוצאות דעו כי אלו הבטחות שווא וכי הוא פועל בניגוד לחוק. ראו הוזהרתם!

כלל נוסף שיכול לסייע לכם בבחירת עורך דין נהיגה בשכרות – תבררו עם עורך הדין מי ייצג אתכם בבית המשפט! האם הוא בעצמו או שמא מתמחה ממשרדו. עשו את הבחירה הנכונה עבורכם. שילמתם ממיטב כספכם ואתם זכאים לייצוג הטוב ביותר.

בידקו את זמינותו של עורך דין נהיגה בשכרות – עד כמה הוא פנוי לשיחות טלפון, עד כמה הוא סבלני בהסבריו על מה עתיד לקרות ועוד. הכימיה שלכם עם עורך הדין שתבחרו לא פחות חשובה.

כלל אחרון – המחיר לא קובע! לא בוחרים עורך דין נהיגה בשכרות לפי מחיר. בהיצע הגדול שקיים כיום בשוק עורכי הדין ניתן למצוא כאלה שיבקשו מכם סכום אסטורנומי אבל הבנתם בתיק נהיגה בשכרות מקרית ביותר וגם להיפך, ניתן למצוא עורך דין נהיגה בשכרות שאינו גובה סכום יקר אך הוא יודע היטב את עבודתו. המחיר הוא לא פונקציה.

 

עורך דין נהיגה בשכרות – משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

עורכת דין תעבורה יערית אוליאל מייצגת נהגים בכל רחבי הארץ בתיקי נהיגה בשכרות. עורכת דין אוליאל מופיעה בעצמה בבתי המשפט ומנהלת את המשא ומתן עם התביעות באופן ישיר. משרדנו מומחה באיתור כשלים בראיות התביעה, בתקיפת מיומנותו של מפעיל הינשוף, בתקיפת אופן התחזוקה של מכשיר הינשוף ובמציאת סטייה מנהלי העבודה המחייבים את השוטרים – הכל , במטרה להעניק ללקוחותינו את ההגנה הטובה ביותר ולהביא לתוצאה האפשרית הטובה ביותר בנסיבות העניין, אם בדרך של עסקת טיעון מקלה ואם בזיכוי מוחלט.

הוגש נגדך כתב אישום על נהיגה בשכרות? קבע פגישה עוד היום ותן לנו לשמור על הרישיון שלך.

שאלות נפוצות
החוק מחייב עונש של פסילת רישיון הנהיגה לתקופה של מינימום שנתיים. מה אפשר לעשות? כנסו לאתר!
בהחלט כן. על מנת שמכשיר הינשוף ייתן תוצאה מדויקת ככל שניתן, על המדינה להוכיח שהמכשיר טופל ותוחזק בהתאם להוראות היצרן ולנהלים. לפרטים נוספים בעניין כנסו לאתר.
לא ממש. נהגים המורשעים בעבירות נהיגה הקשורות לסמים ואלכוהול וריצו עונש פסילה ארוך עתידים לקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המשמעות היא שגם לאחר סיום ריצוי הפסילה שהוטלה ע"י בית המשפט ייתכן שלא תוכל לשוב לנהוג. עורך דין תעבורה שבקיא היטב בנהלים של רשות הרישוי ידע למזער נזקים ולהגיע להסדר שלא יפגע בנהג אף בעתיד. לפרטים על סמכויות המכון הרפואי כנסו לאתר.
נהג חדש או צעיר צריך להיזהר שבעתיים. לא רק שהוא צפוי לקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים אלא אם בית המשפט יטיל עליו פסילה של למעלה משלושה חודשים, רישיונו לא יחודש ויהיה עליו לעבור שוב תיאוריה וטסט.
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
משרדנו מתמחה רק בתעבורה