fbpx

נהיגה בשכרות

תוכן עניינים

אם קיבלתם הזמנה לדין בגין עבירת נהיגה בשכרות, עורך דין נהיגה בשכרות יכול לסייע! לעו"ד יערית אוליאל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירת נהיגה בשכרות.

חזרתם מבילוי ונעצרתם לבדיקת אלכוהול?

נהיגה בשכרות היא אחת העבירות הנפוצות בישראל. בני נוער שחוזרים מפאב, צעירים שחוזרים ממסיבה או אפילו מבוגרים שהשתתפו באירוע משפחתי ושתו כוסית או שתיים, כולם עלולים להיתפס בבדיקת ינשוף ולהחשב שיכורים בעיני החוק.

בדיקת שכרות מתקיימת על ידי שוטרי התנועה בישראל אף מבלי שקיים חשד לקיום העבירה כלל. השוטר שעצר אתכם ידרוש מכם לבצע מספר בדיקות ע"מ להוכיח עבירת נהיגה בשכרות:

הבדיקות ע"מ להוכיח עבירת נהיגה בשכרות:

בדיקת נשיפון

אינה מדויקת כמו בדיקת דם או בדיקת ינשוף. הנשיפון יכול לתת אינדיקציה ראשונית להימצאות אלכוהול בדם ברמה כללית. השוטר יכול לבצע את הבדיקה אך ורק כאשר הנהג נתן את הסכמתו לביצוע הבדיקה. בדיקת הנשיפון מהווה רק אינדיקציה באשר לקיומו של אלכוהול בגופו של הנהג והיא איננה יכולה לבד לבסס הרשעה בכתב אישום בגין נהיגה בשכרות.  

בדיקת מאפיינים

השוטר יבחן את התנהגותכם, צורת הדיבור, האם נודף ריח של אלכוהול מפיכם ועוד. כמו כן תתבקשו לגעת באפכם עם ידכם בעיניים עצומות, ללכת בקו ישר, לעמוד על רגל אחת וכדומה. בדיקת המאפיינים היא המצאה של המשטרה ולא מופיעה בשום חוק ומכיוון שכישלון בבדיקה עלול להוביל להרשעה בנהיגה בשכרות, אתם רשאים לסרב, מבלי שיינקטו נגדכם סנקציות.

בדיקת ינשוף

מכשיר "הינשוף" מודד את כמות האלכוהול בגופו של הנהג באמצעות נשיפות הנהג אל תוך המכשיר. מכשיר הינשוף מהווה את האמצעי הנפוץ ביותר לבדיקת שכרות, בעיקר משום שתוצאותיו הינן מיידיות.

בדיקת דם

הבדיקה המדויקת ביותר. בדיקה זו חייבת להתבצע על ידי רופא מוסמך, ואיננה יכולה להתקיים ברמת השטח על ידי שוטר תנועה. ברוב המקרים, משטרת ישראל דורשת לקיים בדיקת דם לנהגים אשר היו מעורבים בתאונת דרכים, וזאת על מנת לבדוק בצורה המדויקת ביותר את אחוז האלכוהול בגופם.

נהגים רבים שהואשמו בנהיגה בשכרות לאחר שביצעו בדיקת ינשוף – זוכו בסופו של דבר או הואשמו בעבירה קלה יותר. הסיבה לכך נעוצה בשורה של כשלים שנופלים באופן ביצוע הבדיקה או באופן הטיפול והתחזוקה במכשיר הינשוף. עורך דין תעבורה ידע לבחון את המקרה הספציפי בעיניים מקצועיות ולזהות את הכשלים המערערים את אמינות הבדיקה.

החוק במדינת ישראל עורך הבדלה בין סוגי נהגים שונים בנוגע לריכוז האלכוהול בגופם המתגלה במהלך בדיקת שכרות. ההחמרה היא עם נהגים חדשים, נהגים צעירים עד גיל 24, ונהגים הנוהגים ברכבים מסחריים או רכבים ציבוריים. קרא עוד על נהיגה בשכרות – נהגים חדשים ועוד.

מה העונש הצפוי למי שמורשע בעבירת נהיגה בשכרות?

העונש הצפוי בגין עבירה של נהיגה בשכרות הוא מינימום שנתיים פסילת רישיון הנהיגה, בנוסף להשבתת הרכב למשך חודש ימים ופסילה מנהלית במקום ל- 30 ימים ע"י קצין משטרה. 

מה החשיבות של יצוג על ידי עורך דין מומחה בתחום התעבורה?

 עורך דין מקצועי מכיר היטב את נהלי המשטרה בעניין טיפול בנהג החשוד בנהיגה בשכרות. לעיתים קרובות למדי, השוטרים המבצעים את בדיקות השכרות לא מקפידים על ביצוע נהלים אלו ובכך פוגעים באמינות הבדיקות. כשלים אלה ואחרים עשויים להוביל לענישה מקלה ובמקרים אחרים אף לזיכוי מלא. על כן, ישנה חשיבות רבה להיעזר בעורך דין המומחה בתחום התעבורה.

עורכת דין יערית אוליאל הצליחה לסייע לנהגים רבים אשר הואשמו בנהיגה בשכרות ולאחר בחינת הראיות שנאספו ע"י משטרת ישראל להביא לזיכוי הנאשם או להגיע להסדר מקל עם עונשים מופחתים.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה

החוק מחייב עונש של פסילת רישיון הנהיגה לתקופה של מינימום שנתיים. מה אפשר לעשות? כנסו לאתר!

בהחלט כן. על מנת שמכשיר הינשוף ייתן תוצאה מדויקת ככל שניתן, על המדינה להוכיח שהמכשיר טופל ותוחזק בהתאם להוראות היצרן ולנהלים. לפרטים נוספים בעניין כנסו לאתר.

לא ממש. נהגים המורשעים בעבירות נהיגה הקשורות לסמים ואלכוהול וריצו עונש פסילה ארוך עתידים לקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המשמעות היא שגם לאחר סיום ריצוי הפסילה שהוטלה ע"י בית המשפט ייתכן שלא תוכל לשוב לנהוג. עורך דין תעבורה שבקיא היטב בנהלים של רשות הרישוי ידע למזער נזקים ולהגיע להסדר שלא יפגע בנהג אף בעתיד. לפרטים על סמכויות המכון הרפואי כנסו לאתר.

נהג חדש או צעיר צריך להיזהר שבעתיים. לא רק שהוא צפוי לקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים אלא אם בית המשפט יטיל עליו פסילה של למעלה משלושה חודשים, רישיונו לא יחודש ויהיה עליו לעבור שוב תיאוריה וטסט.