האם בדיקת הנשיפון היא חובה?

תוכן עניינים

בדיקה במכשיר הנשיפון אינה חובה, להבדיל מבדיקה במכשיר הינשוף שלבדיקה זו לא כדאי לסרב. המשטרה עושה שימוש במכשיר הנשיפון בכדי לקבל אינדיקציה לשכרות לקבלת החלטה האם להמשיך לבדיקת הינשוף או לא. בדיקת הנשיפון יכולה להתבצע רק בהסכמת הנבדק.

מה ההבדל בין מכשיר הנשיפון למכשיר הינשוף?

נהגים רבים לא מודעים לכך שיש שני מכשירים בהם עושה שימוש משטרת ישראל לצורך איתור נהגים שיכורים. מכשיר הנשיפון הוא המכשיר הקטן בו משתמשת משטרת ישראל ככלי לסינון נהגים. אלה שיכשלו בבדיקתו – ידרשו לבצע בדיקת שכרות במכשיר הינשוף. כל שוטר מוסמך לבצע בדיקת נשיפון לנהגים.

לעומת זאת, לא כל שוטר מוסמך לבצע בדיקת ינשוף ואף לא ניתן לבצע בדיקת ינשוף לכל נהג שנעצר במחסום. על כן, החליטה משטרת ישראל להשתמש בנשיפון ככלי לסינון ראשוני. הנשיפון לא נחשב לכלי מדויק ולא ניתן להרשיע על פיו בעבירת נהיגה בשכרות. לעומת זאת, מכשיר הינשוף נמצא כמכשיר אמין ועל סמך תוצאותיו ניתן להרשיע נהג בעבירת הנהיגה בשכרות.

מה יעשה לנהג לאחר שנתן דגימת נשיפה במכשיר הנשיפון?

אם הנהג הסכים לבצע בדיקת נשיפון ועבר את הבדיקה בהצלחה, הוא ישוחרר לדרכו. אם סירב לנשוף למכשיר הנשיפון או נשף ונמצאה אינדיקציה לשכרות – יעבור הנהג לביצוע בדיקות נוספות. הנהג יעוכב ויאסר עליו לאכול, לשתות, לעשן ולהכניס כל דבר לפיו או לאפו עד לביצוע בדיקת הינשוף. בנוסף, יבוצעו לנהג מבחני ביצוע – בדיקות מאפיינים.

האם כדאי לסרב לבדיקת הנשיפון?

כדאי לשים לב להבדל בין סירוב לבדיקת נשיפה במכשיר הנשיפון לסירוב לבדיקת נשיפה במכשיר הינשוף. נהג המסרב לתת דגימה נשיפה במכשיר הנשיפון, יעוכב ע”י השוטרים לביצוע בדיקות נוספות, לכן, אם לא שתית אלכוהול לפני הנהיגה – אל תסרב כי הדבר יביא לעיכובך.

לעומת זאת, נהג שמסרב לתת דגימת נשיפה במכשיר הינשוף צפוי לקבלת כתב אישום בגין נהיגה בשכרות מכח סירוב. נזכיר כי העונש הקבוע בחוק על עבירת הנהיגה בשכרות הוא מינימום שנתיים פסילה.

בדיקת הנשיפון – עורך דין נהיגה בשכרות

אם הוגש נגדך כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, אם בגלל שסירבת ואם בגלל שנבדקת ונמצאת שיכור ע”י מכשיר הינשוף, כדאי לפנות לעורך דין תעבורה לקבלת ייעוץ וייצוג בתיק זה. לעורך דין תעבורה קל יותר להגן על נהגים שלא סירבו לביצוע בדיקת הינשוף מאחר והבדיקות שבוצעו מאפשרות לעורך הדין בסיס רחב לבדיקת כלל ראיות התביעה, קרי, למציאת כשלים בראיות התביעה.

זאת, לעומת נהג המסרב לביצוע בדיקת הינשוף, שם ראיות התביעה דלות יותר ולא מאפשרות מרחב תמרון רב לטענות הגנה ולמציאת כשלים. החזקה הקבועה בחוק אמנם ניתנת לסתירה אך לא מדובר בעניין של מה בכך. אנו ממליצים לכל נהג לא לסרב לביצוע בדיקת ינשוף. עם התוצאות נתמודד במשפט ע”מ להגיע לתוצאה הטובה ביותר האפשרית בנסיבות העניין.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ידעתי שהגעתי לעורכת דין מקצועית כי היא מתמחה רק בתחום התעבורה כבר הרבה מאוד שנים אבל מה שלא ידעתי הוא שהגעתי גם לאדם... כ"כ סבלני ואכפתי. ממש תודה על כל הדרך ועל ההכלה האינסופית וכמובן גם על התוצאה הסופית! הרישיון נשאר אצלי - בזכותה!קראו עוד
Ido Ben Shimon
Ido Ben Shimon
10:25 26 Feb 21
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו