ביטול דו"ח על נהיגה בשכרות

תוכן עניינים
ביטול דו

מעבר לסיכוי הגבוה לקבל דו"ח תנועה או שלילת רישיון, נהיגה בשכרות מהווה פעולה מסוכנת מאוד, הן לנהג ולנוסעי הרכב והן להולכי רגל ולנהגים האחרים. האם, וכיצד, ניתן לבטל דו"ח על נהיגה בשכרות?

מהי הגדרת עבירת נהיגה בשכרות?

נהיגה בשכרות מהווה עבירה מכוח סעיף 62(3) לפקודת התעבורה. בשונה מעבירת הנהיגה תחת השפעת אלכוהול, הנחשבת לחמורה פחות, עבירת הנהיגה בשכרות נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר בפקודה, ובהתאם, אדם הנתפס נוהג במצב של שכרות, נחשב הן על ידי רשויות האכיפה והן על ידי בתי המשפט כאדם בעל מסוכנות גבוהה ביותר כלפי זולתו וכלפי עצמו. הערה חשובה היא, כי אדם הנעצר על ידי שוטר תנועה במצב של שכרות, לא מקבל דו"ח תנועה רגיל, אלא מקבל לידיו באופן מידי הזמנה לדין וכתב אישום חמור.

מיהו שיכור? 

המבחן לבדיקת רמת השכרות של אדם הוא מבחן אובייקטיבי. כלומר, לא בודקים איך האדם מרגיש או איך הוא מתנהג, אלא שקיים רף מסוים של אחוז אלכוהול, כאשר כל מי שנמצא בגופו אחוז אלכוהול העולה על הרף, ייחשב לשיכור. חשוב להבין זאת, משום שייתכנו מצבים בהם האדם כלל אינו מרגיש שיכור, ואף מתנהל בצורה תקינה, אך על פי החוק, הוא יואשם בעבירה החמורה של נהיגה בשכרות. כיום בישראל, רף השכרות הקבוע בחוק הוא מעל 240 מיקרוגרם אלכוהול בכל ליטר של אוויר נשוף (נאכף רק מעל 290 מ"ג).

יתרה מכך, קיימות קבוצות אוכלוסייה מסוימות איתן בחר המחוקק להחמיר במיוחד, וקבע את רף השכרות בהתחשב במאפיינים הייחודיים של אוכלוסיות אלה, כאשר הרף עומד על חמישית מהרף הרגיל. האוכלוסיות הללו כוללות נהגים חדשים שוותק הנהיגה שלהם הוא פחות משנתיים, נהגים צעירים שטרם הגיעו לגיל 24, נהגים ברכב מסחרי או ברכבי עבודה שמשקלם עולה על שלושה וחצי טון, ונהגים אשר נוהגים ברכב ציבורי כמו אוטובוס, מונית וכדומה.

האם יש לי זכות לסרב לבדיקת ינשוף?

עבירה של סירוב לבדיקת ינשוף מהווה עבירה חמורה לא פחות מהעבירה המקורית. לכל שוטר יש סמכות חוקית לבצע בדיקת ינשוף לנהגים, בכל מקום ובכל זמן, אפילו בלי חשד סביר או סיבה כלשהי נראית לעין. על כן, מומלץ מאוד לשתף פעולה עם השוטר, ולא לסרב לבדיקת הינשוף. זאת, להבדיל מבדיקת הנשיפון, שלה מותר לסרב – אין כל חובה מצד הנהג לשתף פעולה ולבצע בדיקה זו.

כיצד עובד מכשיר הינשוף?

בקצה המכשיר נמצאת פיה חד פעמית, המחוברת לצינור. גוף המכשיר עצמו הוא מעין תא מדידה, הפועל בעזרת שני חיישנים, האחד בוחן את מהות החומר הנמדד, והשני מודד את כמות החומר. כאשר הנהג הנבדק נושף אל המכשיר, החיישנים מופעלים, וכך נקבע אחוז האלכוהול בליטר של אוויר נשוף.

כיצד מתבצעת בדיקת הינשוף?

לפני שמתבצעת בדיקת הינשוף, תפקידו של השוטר להחליף את הפיה החד פעמית של המכשיר, שכן אם לא יעשה זאת, קיים חשש ממשי שתוצאות הבדיקה של הנבדק יוטו לרעתו כתוצאה משאריות אלכוהול על הפיה. במידה ותוצאת הבדיקה מראה שבגופו של הנבדק אחוז אלכוהול גבוה מהמותר.

תנאי מהותי נוסף לאמינות תוצאות הבדיקה, הוא המתנה של רבע שעה לפני ביצוע בדיקת הינשוף. בזמן ההמתנה על השוטר לוודא כי הנבדק לא מעשן, שותה, אוכל, מקיא או מכניס דבר מה לפיו או לאפו בזמן זה. 

בכל מקרה שבו עולה חשד לביצוע אחד או יותר מהתנאים בניגוד לנהלים, אמינות תוצאות הבדיקה נפגעת. ככל שהפגיעה באמינות גדולה יותר, כך עולה הסיכוי לביטול כתב האישום. אם עורך הדין של הנהג הצליח לערער על אמינות הבדיקה, ניתן יהיה להקל בסעיף האישום ולהגיע להסדר טיעון מול התביעה.

מה הענישה הצפויה בגין נהיגה בשכרות?

ברמה המיידית, נהג שקיבל דו"ח בגין נהיגה בשכרות יוזמן לשימוע מול קצין משטרה, בדרגת מפקח ומעלה, אשר בסמכותו לפסול מנהלית את רישיון הנהיגה של מקבל הדו"ח. במידה והנהג לא מתייצב לשימוע, הנערך תוך שלוש ימים מיום מתן הדו"ח, רישיונו יפסל אף בהעדרו.

במהלך השימוע, הקצין יבחן את הראיות לכאורה לביצוע העבירה על ידי הנהג, ויעריך את המסוכנות הנשקפת מהנהג. לאחר בחינה זו, יחליט הקצין אם יש מקום לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג באופן מיידי ולהשבית את רכבו לתקופה בת 30 יום. במידה ואירעה תאונת דרכים, בנוסף לנהיגה בשכרות, בסמכות הקצין לשלול את רישיון הנהג הפוגע לתקופה ארוכה יותר, של עד 90 יום.

יתר על כן, במקרה והנהג הורשע בעבירת נהיגה בשכרות בבית הדין לתעבורה, יוטל עליו עונש מינימום של שנתיים פסילה של רישיון הנהיגה שלו. אם לא די בכך, במידה ובשנה שקדמה לביצוע עבירת הנהיגה בשכרות, הורשע הנהג בביצוע עבירה דומה, עונש המינימום יהיה ארבע שנות פסילה.

במקרים בעלי רמת חומרה גבוהה במיוחד, ייתכן שהתביעה תדרוש אף עונשי מאסר בפועל. חומרת העבירה נגזרת מכלל נסיבות העבירה המעידות על מסוכנותו הגבוהה של הנהג, בין היתר מרמת האלכוהול שנמצאה בגופו.

האם ניתן לבטל דו"ח או כתב אישום בגין נהיגה בשכרות?

כפי שצוין בפסקאות הקודמות, בכל מקרה שבו עולה חשד לביצוע אחד או יותר משלבי בדיקת השכרות בניגוד לנהלים, אמינות תוצאות הבדיקה נפגעת. ככל שהפגיעה באמינות גדולה יותר, כך עולה הסיכוי לביטול כתב האישום. חשוב מאוד להתייחס לכל טעות שביצע השוטר, שכן כל טעות כזו היא בעלת משמעות אדירה על המסכת הראייתית של התיק, ועשויה להשפיע בצורה משמעותית על תוצאת המשפט. לפרטים נוספים פנו לעו"ד יערית אוליאל.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו