זיכוי נהיגה בשכרות קנביס רפואי

תוכן עניינים

ביום 4.8.15 נעצר תומר לבדיקת שכרות ולאחר שבדיקת השתן שבוצעה לו העלתה כי בגופו נמצאו שרידי סם מסוכן מסוג קנביס, הוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות.

תומר, משתמש דרך קבע בקנביס רפואי עם רישיון מטעם משרד הבריאות. תומר פעל בהתאם להנחיית רופאיו ונמנע מלעשן 6 שעות לפני נהיגתו. אין חולק כי השפעת הסם חלפה הרבה לפני שעלה על ההגה.

למרות זאת, בחרה משטרת ישראל להגיש כתב אישום בגין עבירה חמורה זו נגד תומר.

צריך להבין- המשמעות היא כי מבחינת משטרת ישראל, כל מי שניתן לו רישיון לקנביס רפואי צריך להימנע מנהיגה אחרת עלול למצוא עצמו מואשם בעבירה חמורה של נהיגה תחת השפעת סם (נהיגה בשכרות). הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי על פי החוק כיום, די בהמצאות שרידי סם בגופו של הנהג כדי לקבוע שנהג בשכרות. משתמשי הקנביס הרפואי לעולם יימצאו עם שרידי סם בגופם מאחר ושרידים אלה נשארים אף שבועות לאחר העישון.

למזלו הרב של תומר, בית המשפט לענייני תעבורה הבין היטב את המצב הבעייתי והחליט לזכות אותו מאשמה.

המדינה לא קיבלה את פסק הדין ובחרה לערער עליו לבית המשפט המחוזי. לשמחתנו הרבה, כבוד השופט בולוס שדן בערעור המדינה, דחה את הערעור. כבוד השופט בולוס ניתח את המצב המשפטי של משתמשי הקנביס תוך הבנת מצבם הקשה של משתמשי הקנביס הרפואי. כך תיאר כבודו את משתמשי הקנביס הרפואי:

"אתחיל מהמציאות הקשה ואף הבלתי אפשרית שבה המערערת העמידה את המשתמשים בקנביס רפואי בשל מחדלה המתמשך והימנעותו מהסדרה. ציבור זה כך סביר להניח, נזקק לטיפול בקנביס בשל מחלות או נכויות קשות. מחד צריכת הקנביס הינה דרושה לצורכי טיפול, שיקום רפואי ושיכוך כאבים וכזאת הינה חיונית ואף הכרחית; ומנגד, ציבור זה, בשל אותן המחלות והנכויות, לרוב הוא מוגבל בניידותו ותלוי במידה רבה ברישיון נהיגתו. הבחירה בין הפסקת השימוש בקנביס לבין ההימנעות מהנהיגה, מעמידה ציבור זה בפני ברירה קשה ואף בלתי אפשרית, שכן הפסקת השימוש בקנביס כרוכה בהתגברות המחלה או הכאבים, ואילו ויתור על הנהיגה פירושה הגבלה משמעותית לחופש התנועה".

השופט מבין היטב את חשיבות רישיון הנהיגה במיוחד לצרכני הקנביס הרפואי:

…" גם אם עסיקנן בשימוש רפואי לעיתים רחוקות, וכדי להימנע מהפרת האיסור, הדבר יחייב ריתוק כמעט מוחלט של אותו חולה או נכה לביתו והימנעות מוחלטת מנהיגה ברכבו- תוצאה קשה שלא ניתן להשלים עמה והפוגעת קשות בתחושת הצדק וההגינות."

וכך, בחר השופט לעשות צדק עד אשר תפעל המדינה להסדרת המצב החוקי:

"…לעניות דעתי הפגמים עליהם הצבעתי לעיל הינם קשים ובעקבותיהם קיימת פגיעה ממשית בתחושת הצדק וההגינות, פגיעה שלא ניתן לרפא אלא בנקיטה באקט הדרסטי של ביטול האישום, שבעיניי נראה הולם וראוי."

צרכני קנביס יקרים, עד אשר יוסדר העניין כחוק, הימנעו מנהיגה תחת השפעה סם.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה מתמחה.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו