זיכוי נהיגה בשכרות קנאביס רפואי

ביום 4.8.15 נעצר תומר לבדיקת שכרות ולאחר שבדיקת השתן שבוצעה לו העלתה כי בגופו נמצאו שרידי סם מסוכן מסוג קנאביס, הוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות.

תומר, משתמש דרך קבע בקנביס רפואי עם רישיון מטעם משרד הבריאות. תומר פעל בהתאם להנחיית רופאיו ונמנע מלעשן 6 שעות לפני נהיגתו. אין חולק כי השפעת הסם חלפה הרבה לפני שעלה על ההגה.

למרות זאת, בחרה משטרת ישראל להגיש כתב אישום בגין עבירה חמורה זו נגד תומר.

צריך להבין – המשמעות היא כי מבחינת משטרת ישראל, כל מי שניתן לו רישיון לקנביס רפואי צריך להימנע מנהיגה אחרת עלול למצוא עצמו מואשם בעבירה חמורה של נהיגה תחת השפעת סם (נהיגה בשכרות). הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי על פי החוק כיום, די בהמצאות שרידי סם בגופו של הנהג כדי לקבוע שנהג בשכרות. משתמשי הקנאביס הרפואי לעולם יימצאו עם שרידי סם בגופם מאחר ושרידים אלה נשארים אף שבועות לאחר העישון.

למזלו הרב של תומר, בית המשפט לענייני תעבורה הבין היטב את המצב הבעייתי והחליט לזכות אותו מאשמה.

המדינה לא קיבלה את פסק הדין ובחרה לערער עליו לבית המשפט המחוזי. לשמחתנו הרבה, כבוד השופט בולוס שדן בערעור המדינה, דחה את הערעור. כבוד השופט בולוס ניתח את המצב המשפטי של משתמשי הקנביס תוך הבנת מצבם הקשה של משתמשי הקנאביס הרפואי.

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

כך תיאר כבודו את משתמשי הקנאביס הרפואי

"אתחיל מהמציאות הקשה ואף הבלתי אפשרית שבה המערערת העמידה את המשתמשים בקנביס רפואי בשל מחדלה המתמשך והימנעותו מהסדרה. ציבור זה כך סביר להניח, נזקק לטיפול בקנאביס בשל מחלות או נכויות קשות. מחד צריכת הקנאביס הינה דרושה לצורכי טיפול, שיקום רפואי ושיכוך כאבים וכזאת הינה חיונית ואף הכרחית; ומנגד, ציבור זה, בשל אותן המחלות והנכויות, לרוב הוא מוגבל בניידותו ותלוי במידה רבה ברישיון נהיגתו. הבחירה בין הפסקת השימוש בקנאביס לבין ההימנעות מהנהיגה, מעמידה ציבור זה בפני ברירה קשה ואף בלתי אפשרית, שכן הפסקת השימוש בקנאביס כרוכה בהתגברות המחלה או הכאבים, ואילו ויתור על הנהיגה פירושה הגבלה משמעותית לחופש התנועה".

זיכוי נהיגה בשכרות קנאביס רפואי
זיכוי נהיגה בשכרות קנאביס רפואי

 

השופט מבין היטב את חשיבות רישיון הנהיגה במיוחד לצרכני הקנביס הרפואי

…" גם אם עסיקנן בשימוש רפואי לעיתים רחוקות, וכדי להימנע מהפרת האיסור, הדבר יחייב ריתוק כמעט מוחלט של אותו חולה או נכה לביתו והימנעות מוחלטת מנהיגה ברכבו – תוצאה קשה שלא ניתן להשלים עמה והפוגעת קשות בתחושת הצדק וההגינות."

 

וכך, בחר השופט לעשות צדק עד אשר תפעל המדינה להסדרת המצב החוקי

"…לעניות דעתי הפגמים עליהם הצבעתי לעיל הינם קשים ובעקבותיהם קיימת פגיעה ממשית בתחושת הצדק וההגינות, פגיעה שלא ניתן לרפא אלא בנקיטה באקט הדרסטי של ביטול האישום, שבעיניי נראה הולם וראוי."

צרכני קנביס יקרים, עד אשר יוסדר העניין כחוק, הימנעו מנהיגה תחת השפעה סם.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה מתמחה.

במאמר זה דיברנו על:
המחבר
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.

 עו"ד יערית אוליאל בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד יערית אוליאל 

קצת על משרדנו
בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
עו"ד תעבורה יכול לעזור
חייג עכשיו
אהבתם את הכתבה? שתפו!
נתפסת נוהג בשכרות?
אל תתמודד לבד​, אנחנו כאן

משרדנו עוסק בתחום התעבורה בלבד ומתמחה בייצוג נהגים בתיקי נהיגה בשכרות
צוות המשרד מונה עורכי דין לתעבורה ותאונות דרכים יוצאי פרקליטות וכן, בוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל עם 40 שנות ניסיון!

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add a heading
משרד עורך דין תעבורה
יערית אוליאל
לייעוץ ראשוני מעורך דין ללא התחייבות
חייגו או השאירו את פרטיכם