072-371-8608

נהיגה בשכרות – נהגים חדשים ועוד

נהיגה בשכרות- נהגים חדשים ועוד

לרובנו מותר לשתות אלכוהול ולנהוג לאחר מכן, כל עוד כמות האלכוהול לא עברה את הרף הקבוע בחוק (240 מ"ג). המחוקק מכיר בכך שלא כל כמות אלכוהול משפיעה בהכרח על כושר הנהיגה ולכן מאפשר לנהגים לשתות מעט ולנהוג לאחר (לעוד בנושא נהיגה בשכרות). לעומת זאת, לנהג חדש, לנהג שטרם מלאו לו 24 שנים (נהג צעיר), לנהג בעת נהיגה ברכב ציבורי ולנהג בעת נהיגה ברכב מסחרי או ברכב עבודה אסור לצרוך אלכוהול לפני ובזמן הנהיגה כלל (לגימות בודדות של אלכוהול יביאו אותם לרף האסור- 50 מ"ג). מכשיר הינשוף מאפשר למשטרה לבצע בקלות אכיפה כנגד אוכלוסיה זו מאחר וביכולתו לזהות גם מי ששתה לגימות קטנות של אלכוהול בלבד.
בשנים האחרונות ניתן לראות רף עלייה בהתרחשות תאונות דרכים כתוצאה מנהיגה בשכרות (אלכוהול/סמים). מנתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) עולה כי נהגים חדשים נוטים להיות יותר מעורבים בתאונות דרכים וזאת לאור ממצאים רבים לרבות: חוסר ניסיון על הכביש, אי הקפדה על חוקי התעבורה ונהיגה תחת חומרים משכרים. עבירת נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה ועל כן, בתי המשפט לתעבורה נוטים להחמיר בענישה כנגד נהגים חדשים שנתפסו נוהגים בשכרות.

מתי נהג חדש ייחשב כשיכור בפני החוק?

סף השכרות העומד לנהג חדש הוחמר ע"י המחוקק שקבע כך – נהג חדש שיימצא בגופו ריכוז אלכוהול העולה על 50 מיקרוגרם באוויר נשוף(כמעט אפסי), ייחשב כשיכור בפני החוק, לעומת נהג וותיק שריכוז האלכוהול בגופו רשאי להגיע עד 290 מיקרוגרם. לאור האמור, לנהג חדש אסור לצרוך כלל חומרים משכרים!
אם קיים לשוטר חשד כי נהג בעת נהיגתו נמצא תחת השפעת אלכוהול, ניתן לדרוש מן הנהג לעבור בדיקת ינשוף. חשוב לדעת כי סירוב לבדיקת הינשוף תחשב להודאה באשמה, משמע שיהיה ניתן לראות באותם נהגים כשיכורים.

נתפסתי נוהג בשכרות כשאני נהג חדש, מה העונש שאני עשוי לקבל?

נהג חדש אשר יימצא תחת השפעת אלכוהול או סמים, צפוי להיפרד מרישיון הנהיגה שלו לפרק זמן של שנתיים בפועל בפעם הראשונה וארבע שנים פסילה בפעם השנייה. נהגים חדשים בשנתיים הראשונות בנהיגתם נמצאים "במבחן", לכן עליהם לנהוג בקפידה יתרה ולהימנע מביצוע עבירות מסוימות הנכללות בתוספות לחוק לרבות: נהיגה בשכרות.
בנוסף לפסילת הרישיון, ישנם עונשים נוספים כמו מאסר על תנאי, קנס כספי ועוד. אך חשוב לזכור כי, כאשר מדובר על נהג חדש קיימות סנקציות נוספות שניתנות על ידי משרד הרישוי. נהג חדש שייתפס נוהג בשכרות צפוי לעמוד בפני סנקציה של אמצעי תיקון מטעם משרד הרישוי הכוללת – מבחן מעשי(טסט), מבחן עיוני (תיאוריה) ובנוסף מבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). לאחר קיומם של כל האמצעים הנדרשים, עשוי הנהג החדש להיות צפוי להארכת תקופת הנהג החדש שלו לשנתיים נוספות.
חשוב להבין את הדברים הנ"ל כדי לדעת שגם מי שכלל אינו שיכור בתחושותיו עלול להיחשב שיכור בעיני החוק.

מהם הכשלים שניתן למצוא בנהיגה בשכרות נהג חדש?

נהג חדש שנמצא שיכור בבדיקת הינשוף עומד בפני סנקציות רבות, לאור האמור קיימת חשיבות מרבית לבדיקת כל הכשלים האפשריים על מנת להקל בעונשו של הנהג החדש.
משטרת ישראל הכתיבה נהלים למפעילים בעניין הפעלת מכשיר הינשוף, לרבות:

  • כיול מכשיר הינשוף כל 24 שעות.
  • החלפת הפיה בין נבדק לנבדק.
  • המתנה של 15 דקות מעת עצירת הנהג הנחשד ועד לביצוע בדיקת הינשוף.
  • ביצוע הבדיקה במקום ניטרלי נטול אדי עשן/סיגריות/אלכוהול.
  • נהג שיימצא שיכור בבדיקת הינשוף הראשונה מחויב בבדיקה נוספת בסמוך לבדיקה הראשונה.

כמובן שעשויים להימצא כשלים נוספים שלא צוינו, לכן אם נמצאתם כשיכורים, חשוב להיוועץ עם עורך דין תעבורה בהקדם האפשרי.

עורך דין נהיגה בשכרות לנהג חדש

נהג חדש שנאשם בעבירת נהיגה בשכרות ייתקל במערכת משפט נוקשה ומחמירה, לכן ייצוג משפטי על ידי עורך דין תעבורה המתמחה בתיקי נהיגה בשכרות הינה רצויה ואף הכרחית.
עורך דין מנוסה ידע לאתר את הכשלים האפשריים (אם ישנם) אשר עשויים להקל עם הנהג החדש במעמד הענישה למשל, שינוי סעיף העבירה לסעיף קל יותר ובכך להגיע להסדר טיעון מקל הכולל בתוכו חודשי פסילה בודדים (לעומת שנתיים פסילה הקבועות בחוק).
אם אתם נהגים חדשים ורישיון הנהיגה חשוב לכם, היוועצו עם עורך דין תעבורה המיומן בתיקי נהיגה בשכרות בהקדם האפשרי.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה

 

נהיגה-בשכרות-–-נהגים-חדשים-ועוד
במאמר זה דיברנו על:
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print