נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים

תוכן עניינים
נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים

כחלק מהתפתחות הטכנולוגיה, אשר משפיעה על היבטי חיינו השונים, ניתן למנות גם את הופעתם השכיחה של אופניים חשמליים אשר נדמה כי ניתן למצוא כיום בכל כביש ברחבי הארץ. אך פרט להיותם כלי תחבורה נגיש זמין וירוק, מהווים האופניים החשמליים גם סוגיה משפטית תחבורתית אשר נבחנת ביתר שאת לאור השימושים השונים הנעשים בהם. רבי הנהגים שבוחרים להשתמש באופניים החשמליים לאחר שצרכו אלכוהול, זאת, מבלי להיות מודעים לכך שנהיגה בשכרות אסורה גם באופניים חשמליים. בשל ריבוי המקרים בעת האחרונה בהם הועמדו לדין רוכבי אופניים חשמליים לאחר שנעצרו כשנהגו תחת השפעת אלכוהול, במאמר הקרוב נסקור ונדון במצב החוקי ובהשלכות של נהיגה באופניים חשמליים תחת השפעת אלכוהול, וחשוב מכך – כיצד לנהוג אם קיבלנו כתב אישום על נהיגה בשכרות באופניים חשמליים.

האם נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים מהווה עבירה?

הנחת המוצא השגויה של נהגים רבים היא, שכיוון שמדובר בכלי רכב אשר אינו צורך דלק או בעל מנוע בוכנה, והחוק אינו מחייב רישיון נהיגה ע" לנהוג עליהם, הרי שלא מדובר בכלי רכב וכנגזרת מכך הוא אינו מחייב באותו דין פלילי. לפיכך יש צורך להבהיר, כי בנוגע לשאלה האם נהיגה באופניים חשמליים תחת השפעת סמים ו/או אלכוהול מהווה עבירה פלילית, התשובה היא חד משמעית כן.

הסיבה לכך היא מעמדם של אופניים חשמליים ככלי רכב לכל דבר ועניין בעיני החוק, סעיף 1 לפקודת התעבורה מגדיר רכב ככלי מנועי ככזה אשר נע בכוח מכני או נגרר על ידי רכב, לרבות קורקינטים ואופניים חשמליים. לפיכך, חייבים נהגי האופניים לציית לאותן תקנות אשר מחייבות נהגי רכבים, כפועל יוצא מכך כמובן – הימנעות מנהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים. יתרה מכך, בית המשפט העליון אף התייחס לשכיחותן העולה של אותם אופניים חשמליים, וקבע כי מדובר בכלי מסוכן לא פחות מרכב הן עבור הרוכב עצמו והן עבור עוברי אורח תמימים ולפיכך מוכרחים משתמשי אופניים חשמליים לציית לכללי התעבורה וחוקיה השונים.

לאחרונה ניתן פסק דין שקבע כי אופניים חשמליים אינם רכב מנועי. יודגש ויובהר כי פסק דין זה קבע את אשר קבע לעניין חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בלבד. לעניין פקודת התעבורה – אופניים חשמליים הם כלי רכב לכל דבר ועניין.

תקנות נוספות

כמו כן, ישנן תקנות נוספות אשר נוגעות לרוכבי אופניים חשמליים בשלל היבטי בטיחות שונים. כגון – רכיבה מעל גיל 16 בלבד, איסור על רכיבה על מדרכה – אלא רכיבה על שבילי אופניים או על הכביש בהתאם לכיוון התנועה, ציות לתמרורי וכללי התנועה, חבישת קסדה לכל אורך הנסיעה, ולבסוף גם הצטיידות באמצעי בטיחות ותאורה מתאימים, כדוגמת פעמון, פנס קדמי בעל תאורה לבנה, פנס אחורי בעל תאורה אדומה.

מפרט טכני מחייב

בנוסף לכך, בהיבטים הטכניים, מחויב אדם להחזיק באופניים חשמליים אשר הספק המנוע שלהם אינו עולה על 250 ואט, זאת בנוסף להתניית הפעלת המנוע כתוצאה מהפעלת דוושות האופניים בלבד, וכי כוח המנוע צונח בהתאם לקצב התקדמות הכלי, עד לכדי הדממה מוחלטת כאשר הכלי עובר את מהירות השיא שנקבעה לו – 25 קמ"ש.

איזה עבירות תנועה נוספות המשטרה אוכפת באופניים חשמליים?

המשטרה נוטה לאכוף עבירות תנועה אשר נעשו על ידי רוכבי אופניים חשמליים שנוגעות לרכיבה באור אדום, רכיבה כנגד כיוון התנועה, הפרעה להולכי רגל בזמן חציית מעבר חצייה, שימוש בטלפון הנייד במהלך רכיבה, אלו כמובן בנוסף למקרים של נהיגה בשכרות. בעוד שמרבית העבירות המבוצעות ע"י רוכבי האופניים החשמליים לרוב יסתיימו בענישה של קנס ונקודות, עבירת הנהיגה בשכרות תביא להגשת כתב אישום כנגד רוכב האופניים והענישה מחמירה בהתאם.

מה העונש על שימוש באופניים חשמליים תחת השפעת אלכוהול

אם תיעצרו על ידי שוטר תנועה בחשד לנהיגה בשכרות, קיים סיכון שיוגש נגדכם כתב אישום בגין נהיגה בשכרות. אם רוכב האופניים מחזיק ברשותו רישיון נהיגה על רכב – ניתן לשלול את אותו רישיון, כאשר הזמן המינימלי שנקוב בחוק הינו שנתיים שלילה. אם אין ברשותו רישיון נהיגה, הוא יהיה מנוע מלהוציא רישיון לזמן הקבוע בחוק או לכל תקופת זמן אחרת שבית המשפט יפסוק נגדו.

כיצד לנהוג כששוטר עוצר אתכם בחשד לנהיגה בשכרות על אופניים חשמליים

בעקבות אי הידיעה כי מדובר בעבירה פלילית, רבים נוטים לחשוב כי כאשר שוטר עוצר אותם בחשד לנהיגה בשכרות, נעשה להם עוול ולכן הם בוחרים לסרב לבצע בדיקת ינשוף. אליהם מתווספים גם כאלו אשר סבורים כי בעודם מסרבים לבדיקה, הם מקטינים את התשתית הראייתית נגדם כיוון שתוצאות הבדיקה עלולות לשמש לרעתם. לפיכך, חשוב לציין באופן חד משמעי, כי משמעות הסירוב לביצוע הבדיקה היא הגשת כתב אישום בגין נהיגה בשכרות מכוח הסירוב.

כך קובע החוק – נהג שמסרב לבדיקת שכרות רואים אותו כאילו נהג בשכרות. לא רק זאת, נהג שמסרב לבדיקת ינשוף מקשה על ההגנה עליו בהמשך. עורך דין תעבורה שמייצג נהג או רוכב אופניים בתיק נהיגה בשכרות יודע לתקוף את בדיקת הינשוף ולערער את אמינות תוצאותיה. היעדר בדיקה מקשה על עורך דין תעבורה למצוא כשלים בראיות התביעה ולכן גם בשל הפן הזה כדאי לבצע את הבדיקה. חשוב לציין כי לשוטר מותר לדרוש מכל נהג או רוכב אופניים לבצע בדיקה שכזו גם בלי נסיבות מיוחדות אשר מעידות על ייתכנות תוצאותיה, כמו גם כי ניתן להרשיע אדם בעבירת נהיגה בשכרות, גם מבלי שביצע בדיקה שכזו.

מה מומלץ לעשות בעת מפגש עם גורמי אכיפה על רקע נהיגה בשכרות?


לאור האמור מומלץ באופן חד משמעי לבצע את בדיקת הינשוף. כמו כן,  רצוי לתעד כל שלב בתהליך, החל מאופן ביצוע הבדיקה, ע"י מי היא בוצעה, שמות השוטרים המעורבים, מי בדיוק עצר את הנהג ומי היה זה שביצע כל בדיקה לאורך כל התהליך. זאת מכיוון שבשלב מאוחר יותר, עורך דין תעבורה ידע להשתמש במידע הזה להגנתכם על מנת שיהיה ניתן להפריך את אמינותם של אותם מסמכים וראיות בשל הנסיבות בהן נלקחו, דבר אשר יכול להביא לאחר מכן לביטולו או הפחתת חומרתו של כתב האישום.

סיוע משפטי ככלי מרכזי

עקב היותם של אופניים חשמליים מחזה חדש יחסית בנוף כבישי ישראל, אשר נעשה נפוץ ושכיח בשנים האחרונות בלבד, היה זה רק ביולי 2019 כאשר נכנסו לתוקף תקנות שונות בנוגע לשילובו של כלי תחבורה זה כחלק ממשתמשי הכביש. כתוצאה מכך, נהגים רבים ורוכבי אופניים חשמליים אינם מודעים לכלל החוקים והתקנות המחייבות בעניינם אך יש לזכור – אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש.

קיימת חשיבות רבה להסתייע בעורך דין לענייני תעבורה, בשל ניסיונו מעולם התעבורה הרחב, עולם אשר לפיו מוחל הדין השיפוטי גם כלפי אופניים חשמליים, יכול למצוא כשלים רבים בהליך ובראיות התביעה , ובכך להפחית או לבטל את כתב האישום שהוגש נגדכם.

לסיכום נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים

בהתחשב בשכיחותם הרבה של אופניים חשמליים, אשר יש שיגדירו אותם כמכת מדינה של ממש עקב ריבוי תאונות הדרכים שבהן מעורב כלי זה,  ראוי לברך על נכונותו של המחוקק להסדיר עולם זה באמצעות חוקים ותקנות. 

יחד עם זאת, אם הוגש נגדכם כתב אישום בשל עבירת תעבורה אשר מערבת אופניים חשמליים, מומלץ להיעזר מוקדם ככל הניתן בסיועו המשפטי של עורך דין תעבורה אשר הינו בקיא בכלל התקנות וההגבלים אשר מחויבים להם הרוכבים. השימוש ביכולותיו של עורך דין לענייני תעבורה יבוא לידי ביטוי במציאת פגמים בתשתית הראייתית של התביעה, פגמים אשר יביאו הלכה למעשה להסדר מקל ונוח יותר או לביטול כלל האשמות נגדכם במקרים המתאימים.

עורכת דין יערית אוליאל מייצגת נהגים ורוכבי אופניי אשר הוגש נגדם כתב אישום בגין נהיגה בשכרות. הנכם מוזמנים ליצור קשר ולקבל ייעוץ והכוונה למקרה הספציפי שלכם. זיכרו, על אף שמכשיר הינשוף נמצא אמין ע"י בית המשפט, על מנת שתוצאותיו יהוו בסיס להרשעה על משטרת ישראל לציית לנהלים והוראות מחמירים במיוחד. עו"ד אוליאל יודעת לאתר היטב היכן שגו השוטרים ולא פעלו בהתאם להוראות היצרן וכך לערער את אמינות תוצאות בדיקת הינשוף.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו