נהיגה בשכרות – שאלות ותשובות

תוכן עניינים
נהיגה בשכרות – שאלות ותשובות

בתי המשפט רואים בחומרה רבה את עבירת הנהיגה בשכרות, במיוחד לאור העלייה שחלה בשנים האחרונות בתאונות הדרכים שנגרמות כתוצאה מנהיגה בשכרות. יצוין כי עבירת הנהיגה בשכרות כוללת בחובה גם את עבירת הנהיגה תחת השפעת סם ובתי המשפט לתעבורה ברחבי הארץ נוטים להעניש בומרה יתרה עבריינים שהורשעו בעבירות אלה, אף אם לא גרמו לתאונה.

פקודת התעבורה קובעת כי נהג שיורשע בעבירת נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת סם, חייב בית המשפט להטיל עליו עונש של מינימום שנתיים פסילת רישיון, אלא אם מדובר בנסיבות מיוחדות המצדיקות להקל על הנהג. בית המשפט חייב לפרט בפסק הדין מהן הנסיבות המיוחדות שהביאו להקלה על הנאשם.

אם הנהג הורשע בעבירת הנהיגה בשכרות בשנה שקדמה לעבירה הנוכחית בה הוא מואשם, על בית המשפט להטיל עליו פסילת רישיון לתקופה שלא תפחת מארבע שנים.

שאלות ותשובות בנושא עבירת נהיגה בשכרות

האם יש קשר בין כמות האלכוהול ששתה הנהג לבין העונש שיוטל עליו?

לצערנו, החוק לא מבדיל מבחינת הענישה בין מי ששתה 10 כוסות למי ששתה 3 כוסות. החוק קובע עונש מינימום אחיד לכל מי שיתפס נוהג בשכרות. גם מי שנתפס "במדרג הנמוך" עלול למצוא עצמו מקבל שנתיים פסילת רישיון. יש לציין  כי עורך דין תעבורה ידע לסיים את התיק בפסילה נמוכה יותר, לאחר שיצילח לשנות את העבירה מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

מה צפוי למי שנעצר לבדיקת אלכוהול ונמצא כי נהג בשכרות?

הנהג יקבל הזמנה לדין וכתב אישום בגין נהיגה בשכרות. הרכב בו בוצעה העבירה יושבת והנהג יצטרך לשאת בעלויות איחסון הרכב למשך חודש ימים. על הנהג תוטל פסילה מנהלית במקום ל- 30 ימים ע”י קצין משטרה.

איך בתי המשפט מתייחסים לנהג שנתפס עם כמות אלכוהול קטנה?

יש לא מעט שופטים שהטילו ביקורת על החוק שאינו עורך אבחנה בין הכמויות הנמדדות. יחד עם זאת, אין לבית המשפט סמכות לחרוג מהקבוע בחוק אם אין נסיבות מיוחדות שמצדירקות זאת. עורך דין נהיגה בשכרות ינהל משא ומתן עם התביעה המשטרתית וידע להביא נתון זה בחשבון לצורך הגעה להסדר מקל.

האם יכול להיות שמכשיר הינשוף נותן תוצאה שגויה?

בהחלט כן. על מנת שמכשיר הינשוף ייתן תוצאה מדויקת ככל שניתן, על המדינה להוכיח שהמכשיר טופל ותוחזק בהתאם להוראות היצרן ולנהלים. לא פעם עורך דין תעבורה המתמחה בייצוג בתיקי נהיגה בשכרות, מוצא כשלים רבים בתפעול ובתחזוקת המכשיר. כשלים אלו יכולים להביא לפסילת המדידה או להשגת הסדר מקל לנהג. 

האם כדאי לסרב לבדיקת ינשוף אם שתיתי אלכוהול לפני הנהיגה?

חד משמעית לא! הרבה יותר קשה לעורך דין תעבורה להתמודד עם אישום של נהיגה בשכרות מכוח סירוב. כשיש תוצאה בינשוף ניתן למצוא כשלים רבים יותר וכך לסייע לנהג להגיע להסדר טוב יותר עם מינימום פסילה.

אם שתיתי אבל אני לא מרגיש שיכור האם יכול להיות שאחשב שיכור בעיניי החוק?

בפירוש כן. זאת הבעייה הגדולה ביותר בעבירת הנהיגה בשכרות. מרבית הנהגים מחליטים אם לנהוג או לא לנהוג לאחר שתיית אלכוהול על פי תחושתם. התחושה הסובייקיטיבית של הנהג לא מעידה על אחוז האלכוהול שעלול להימצא בגופו. 

איך אפשר לדעת אם חרגתי מהכמות המותרת? 

אין לכך תשובה. אלכוהול משפיע על כל אחד מאיתנו בצורה שונה והדבר תלוי בהרבה משתנים כגון משקל גוף, הרגלי צריכת אלכוהול, אכילה ושתייה בסמוך לצריכת האלכוהול ועוד. למרות שאין איסור בחוק לשתות אלכוהול ולנהוג ההמלצה על עורכי דין תעבורה היא לא לא לנהוג לאחר צריכת אלכוהול. זו ההגנה הטובה ביותר.

איך יכול להיות שיש נהגים שנתפסו עם כמות אלכוהול גבוהה וקיבלו עונש קל יותר מנהגים שנתפסו עם כמות אלכוהול נמוכה? 

התשובה לכך נעוצה במספר הכשלים שהצליח עורך דין תעבורה לאתר בתיק. עורך דין נהיגה בשכרות צריך לאתר כמה שיותר כשלים בראיות התביעה על מנת להגיע להסדר טוב יותר עבור הנהג. כמות האלכוהול היא רק פרמטר אחד שמביאים בחשבון במהלך המשא ומתן עם התביעה.

אם התביעה מוכנה להציע הסדר של מספר חודשים במקום שנתיים – לא כדאי לנהל משפט ולצאת זכאי?

שאלת השאלות! עורך דין תעבורה ידע להעריך את הסיכוי להגיע לזיכוי מול הסיכון שהנהג יורשע בעבירת הנהיגה בשכרות. מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי מעורך דין נהיגה בשכרות שידע להעריך היטב את הסיכוי מול הסיכון, תוך היכרות מעמיקה עם משמעות הכשלים שהתגלו בתיק, עם השופט שיושב בדין וכו'. לרוב, אם לא מדובר בכשלים משמעותיים ממש, הנטייה תהיה לא לסכן את הנהג בשנתיים פסילה אלא להגיע להסדר שיכלול מספר חודשי פסילה בלבד.

אם בחרתי ללכת למשפט בלי עורך דין ולקבל את השנתיים פסילה האם לאחר השנתיים נגמר הסיפור?

לא ממש. נהג שהורשע בנהיגה בשכרות או אפילו בנהיגה תחת השפעת אלכוהול וקיבל עונש של פסילת רישיון מעל שנה יקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המרב"ד רשאי להזמין כל נהג בכל עת להתייצב לבדיקה רפואית כולל בדיקת כשירות לנהיגה. נהגים המורשעים בעבירות נהיגה הקשורות לסמים ואלכוהול עתידים לקבל זימון למכון לבדיקת פסיכולוג אשר לרוב יקבע כי אינם כשירים לנהיגה בשל "אי התאמה אישיותית". המשמעות היא שגם לאחר סיום ריצוי הפסילה שהוטלה ע"י בית המשפט לא יוכל הנהג לשוב לנהוג. עורך דין תעבורה שבקיא היטב בנהלים של רשות הרישוי ידע למזער נזקים ולהגיע להסדר שלא יפגע בנהג אף בעתיד.

אני נהג חדש, מה צפוי לי?

נהג חדש או צעיר צריך להיזהר שבעתיים. ההחמרה עם הנהגים החדשים והצעירים לא באה לידי ביטוי רק ברף אכיפה נמוך יותר. אם נהג חדש יורשע בעבירה הקשורה בסמים או באלכוהול הוא צפוי לקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. כמו כן, אם בית המשפט יטיל עליו פסילה של למעלה משלושה חודשים, רישיונו לא יחודש יהיה עליו לעבור שוב תיאוריה וטסט. 

אני נהג מלגזה, אם אקבל שלילה לא אוכל לעבוד ואאבד את פרנסתי. יש מה לעשות? 

לבית המשפט יש סמכות להורות על סיווג הפסילה ע"מ לאפשר לנהג להמשיך לעבוד ולהתפרנס. לרוב, יסכים בית המשפט לסווג את הפסילה לסוג רכב שונה מסוג הרכב שבו בוצעה העבירה. 

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו