נהיגה תחת השפעת אלכוהול

תוכן עניינים
נהיגה תחת השפעת אלכוהול

נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא אחת התופעות המשמעותיות והבעייתיות ביותר בכל מה שנוגע לבטיחות בדרכים.

שתיית אלכוהול משפיעה על יכולות חיוניות לנהיגה, ופוגעת ביכולת לבצע משימות תפיסתיות, בתשומת-הלב הנדרשת לנהיגה, בהליך קבלת החלטות, בזיכרון ועוד. הפגיעה ביכולות אלה מהוות גיעה בכושר הנהיגה והיא מתחילה מיד עם תחילת צריכת האלכוהול וככל שרמת האלכוהול בדם עולה, כך עולה הפגיעה ביכולות הקשורות לנהיגה – חלוקת קשב, עיבוד מידע, זמן תגובה, עקיבה, דריכות, תפקוד ויזואלי, תפיסה, יכולות פסיכומוטוריות ויכולות נהיגה נוספות. 

נמצא כי פגיעה במיומנויות אלה היא הגורם ל- 50% מכלל התאונות (לפי נתוני הרלב"ד). מחקרים מראים שפגיעה ביכולות הקשורות לנהיגה מתחילה לפני שהנהג מרגיש את השפעת האלכוהול וכשאינו מודע לכך שהוא מושפע. 

לאחר שמבינים את הנתונים הללו ברור כי מדינת ישראל מתייחסת בחומרה רבה לכלל העבירות הקשורות לאלכוהול ונהיגה. הענישה על נהיגה בשכרות החמירה מאוד בשנים האחרונות ואף המחוקק קבע עונש מינימום של שנתיים פסילת רישיון לנהגים שיורשעו בנהיגה בשכרות. נהיגה תחת השפעת אלכוהול נחשבת לעבירה קלה יותר אך גם בצידה נקבע עונש מינימום של פסילת רישיון לתקופה של 3 חודשים.

איך יודעים כמה מותר לשתות ולנהוג אחרי?

שאלה זו מעסיקה לא מעט נהגים. רובם סבורים שכוס בירה אחת או שתיים לא משפיעות על כושר הנהיגה שלהם ולכן סמוכים ובטוחים שגם החוק לא אוסר נהיגה במצב זה. חשוב להבין, אין נוסחה מדוייקת. ריכוז האלכוהול בדם מושפע מגורמים שונים כמו משקל, משך הזמן שבו שותים, הבדלים פיזיולוגיים בין גברים לנשים, שילוב צריכת אלכוהול עם אוכל ועוד.

לכן, גם כאשר נהגים שמודעים היטב לסכנות הכרוכות בנהיגה בשכרות אשר היו רוצים להימנע ממצב זה, עלולים להסתבך עם החוק ולמצוא עצמם נאשמים בעבירה של נהיגה בשכרות. זאת מאחר וקיים קושי ממשי להעריך באופן אובייקטיבי כשירות לנהוג מבחינה חוקית לאחר צריכת אלכוהול. הקושי אף מתחדד לאור העובדה  שאלכוהול נותן תחושת ביטחון מופרזת.

נהג שצרך אלכוהול עלול להעריך באופן שגוי את מסוגלותו לנהוג גם כאשר ריכוז האלכוהול בדמו עולה על הרמה המותרת בחוק. הרמה המותרת נקבעה באופן שרירותי לחלוטין ובהחלט ייתכן שאדם שלא מרגיש שיכור, לא מתנהג כשיכור ואין שום סימנים אובייקטיביים לשכרותו, ימצא שיכור בעיני החוק. 

ברור שככל שרמת האלכוהול בדם גבוהה יותר, כך גדל הסיכון שאכן הנהג שיכור ובהתאם עולה הסיכון למעורבותו בתאונת דרכים. 

בשבדיה למשל, התקינו נקודות בידוק אוטומטיות שבהן בדיקת נשיפה ומחסום אוטומטי המאפשר המשך נסיעה רק למי שעבר את הבדיקה בהצלחה. נקודות בידוק אוטומטיות בהחלט יכלו להוות פתרון ראוי לכלל הנהגים הנורמטיביים שלא מעוניינים לסכן אף אחד ממשתמשי הדרך ולא להסתבך עם החוק.

אכיפת עבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול בארץ

בכדי להתמודד עם עבירת הנהיגה בשכרות, משטרת ישראל פועלת בדרך של אמצעי הרתעה – מחסומי בידוק רנדומליים. מחסומים אלו נמצאו יעילים בהפחתת מקרים של נהיגה תחת השפעה אלכוהול ותאונות הנגרמות כתוצאה מכך, אך העלות שלהם גבוהה. מחסומים אלה המאוישים ע"י שוטרים דורשים כוח אדם רב ולכן עולות הרבה כסף. נקודות הבידוק בולטות לעין כדי להוות הרתעה והן מלוות לעיתים קרובות בפרסום רב.

בעייה נוספת היא שהשוטרים האוכפים את עבירת השכרות לא תמיד מיומנים דיים או לא מקפידים על כלל הנהלים וההנחיות הנדרשים לצורך ביסוס הרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות. כך, כשהתיק מגיע לבית המשפט והנהג נעזר בעורך דין תעבורה המומחה בייצוג בתיקי נהיגה בשכרות, נמצאים כשלים רבים בפעילות השוטרים ולא באמת ניתן לקבוע ברף הנדרש במשפט הפלילי שהנהג אכן נהג שיכור.  

נהיגה תחת השפעת אלכוהול לעומת נהיגה בשכרות

עורכי דין תעבורה המייצגים נהג אשר הוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות חותרים לשתי מטרות – ביטול כתב האישום שהוגש כנגד הנהג או השגת הסדר מקל. הסדר מקל לנהג שהואשם בעבירת הנהיגה בשכרות יכלול שינוי סעיף העבירה מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת אלכוהול. כך, ענישת המינימום המוחייבת על פי חוק משתנה בהתאם ופוחתת משנתיים פסילה לשלושה חודשים בלבד.

זו התקנה הרלוונטית לנהיגה תחת השפעת אלכוהול:

הנוהג ברכב תק' (מס' 3) תש"ל-1970

26.   אדם שמתקיים בו אחד מאלה לא ינהג רכב:

(1)   הוא שרוי במצב העלול לסכן עוברי דרך;

(2)   הוא נתון תחת השפעת סמים משכרים או משקאות משכרים;

(3)   הוא אינו מסוגל לנהוג ברכב בבטחון סביר מחמת מצב נפשו או מחמת חולשה או ליקוי גופני;

(4)   הוא במצב השולל ממנו את השליטה ברכב או את ראיית הדרך והתנועה בה.

עורך דין נהיגה בשכרות

בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לנהגים שהורשעו בנהיגה בשכרות. לכן, אם רישיון הנהיגה שלכם חשוב לכם, כדאי מאוד לשכור שירותיו של עורך דין תעבורה שידע לתת הגנה נכונה ולהגיע להסדר הראוי ביותר עבורכם. חשוב לזכור שעונשי פסילה ארוכים עלולים להביא בתום הפסילה לזימון הנהג למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. נהגי משאיות, נהגי אוטובוסים, נהגי מוניות ויתר הנהגים המקצועיים והציבוריים צריכים להיזהר שבעתיים. כך גם לגבי נהגים חדשים וצעירים. הרשעה בעבירת נהיגה בשכרות עלולה להביא לפסילת רישיונם לשנים ארוכות ולכן עבורם ייצוג ע"י עורך דין תעבורה הוא חובה.

עו"ד יערית אוליאל – עו"ד תעבורה

עורכת דין יערית אוליאל מייצגת נהגים בעבירות הנהיגה בשכרות מזה שנים רבות. הניסיון הרב שצברה עו"ד אוליאל מאפשר לה לאתר את כלל הכשלים שנפלו בהליך הבדיקה וכך להגיע להסדר הנכון ביותר עבור הלקוח שלה. חשוב לדעת שעבור כל נהג ההשלכות הן שונות ולכן חשוב מאוד לפנות לעורך דין תעבורה הבקיא בכל החוקים הרלוונטיים. אם חלילה הוגש נגדכם כתב אישום בגין נהיגה בשכרות אתם מוזמנים ליצור קשר בהקדם בכדי לקבל ייעוץ וייצוג הולם.   

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו