מתי מותר לשוטר לדרוש בדיקת סמים

תוכן עניינים
מתי מותר לשוטר לדרוש בדיקת סמים

שוטר אינו מורשה לערוך בדיקת סמים ברכבו או בגופו של אדם בכל הזדמנות, ועליו לציית לנהלים ברורים ומוכתבים מראש. חריגה מנהלים אלו עשויה לפסול את קבילות הראיות שמצא השוטר. חשוב להכיר את הנהלים על מנת להגן על זכויותיכם ולדעת כיצד לנהוג בכל סיטואציה.

האיסור על נהיגה תחת השפעת סם 

מלבד האיסור הכללי בישראל על צריכת סמים, החוק אוסר על נהיגה בשכרות, כאשר אחת ההגדרות לשיכור, בין היתר, היא “מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן”. תקנות התעבורה מוסיפות כי חל איסור על נהיגה ברכב על אדם ה”נתון תחת השפעת סמים משכרים או משקאות משכרים”.

רשימת הסמים המסוכנים מוסדרת בפקודת הסמים המסוכנים, וכוללת בין היתר קנאביס, MDMA,  מתאפמטאמין (מת’), חשיש, הרואין, קטמין, קוקאין, אופיום ועוד. החוק אוסר על כל כמות שהיא של סם בגופו של נהג, ולו הכמות הזעירה ביותר. לכן, גם שרידי סם שנותרו לאחר שבועיים ואף יותר מיום השימוש בסם, עשויים להוביל להרשעה. לעומת עבירת הנהיגה בשכרות, כל כמות סם המתגלה בגופו של הנהג עשויה להוביל לכתב אישום.                

נהיגה תחת השפעת קנאביס רפואי 

אדם בעל רישיון לקנאביס רפואי וצורך את הסם לטובת בריאותו, נתקל באתגר – החוק הישראלי אינו מחריג את הקנאביס הרפואי מרשימת הסמים האסורים. בהתאם לכך, נהג שמשתמש כחוק בקנאביס רפואי, ומתגלים בדמו שרידים, זעירים ככל שיהיו, של קנאביס, עשוי לעמוד בפני הרשעה חמורה, גם אם לא השתמש בסמים בסמוך למועד הנהיגה ואינו חש כי הוא מצוי תחת השפעתם. זהו מצב כמעט בלתי אפשרי – אזרחים רבים בישראל נעזרים ברכב באופן יומיומי, וכאשר הם צורכים קנאביס רפואי כחוק הם מסתכנים בעבירה פלילית חמורה, גם אם נהגו באופן ערני ואחראי. 

מתי מותר לשוטר לדרוש בדיקת סמים לנהג?

ראשית, חשוב להבדיל בין הבדיקות השונות לגילוי סמים – בדיקת רוק, דם ושתן. בדיקות דם ושתן הן בדיקות פולשניות, ולכן שוטר רשאי לערוך בדיקות אלו רק אם התעורר חשד סביר לכך שהנהג מצוי תחת השפעת סמים בעת הנהיגה. 

בדיקת רוק, לעומת זאת, הינה בדיקה שגרתית שניתן לערוך בשולי הכביש, ואינה מצריכה קיום של חשד סביר על מנת לערוך אותה. היא מעניקה אינדיקציה שלילית או חיובית באשר להימצאות שאריות סמים בגופו של הנהג, וכאשר היא מעניקה אינדיקציה חיובית היא מבססת חשד סביר שמותיר לשוטר לדרוש מהנהג להגיע לתחנת המשטרה על מנת לערוך בדיקת דם או שתן.

תוצאה שלילית, לעומת זאת, אינה בהכרח מבטלת את החשד הסביר של השוטר בנוגע להיות הנהג מצוי תחת השפעת סמים, כלומר, ייתכן שגם לאחר עריכת בדיקת רוק שתוצאתה שלילית, לשוטר יהיה חשד סביר מספק על מנת לערוך בדיקת דם או שתן.

מהו חשד סביר?

חשד סביר הינו חשד הגיוני, שיוסכם על הרוב כי הוא מהווה אינדיקציה אפשרית לכך שהנהג נוהג תחת השפעת סם מסוכן. חשד סביר יכול להיות מצב בו הנהג מתנהג או מדבר בצורה שמעידה על היותו תחת השפעת סם, ריח הבוקע מפיו או ממכוניתו, הימצאות של עזרים לנטילת סמים במכוניתו, ואפילו מידע מודיעני על כך שהנהג נוהג לצרוך סמים ולנהוג תחת השפעתם. 

במקרה בו נמצאו שרידי סם בגופו של הנהג, הימצאותו של חשד סביר תיבחן בבית המשפט. אם יוכרע כי לשוטר לא היה חשד סביר מספק על מנת לערוך את בדיקת הסמים, בדיקת הסמים – על אף תוצאותיה המפלילות – לא תיחשב כראיה קבילה. על כן, חשוב לתעד ולזכור את הנסיבות בהן שוטר ערך לנהג בדיקת סמים, למקרה בו יצטרך הנהג להוכיח בבית המשפט כי לא הייתה לשוטר עילה סבירה לערוך לו בדיקה זו. 

האם מותר לסרב לבדיקת סמים?

סירוב לאחת מהבדיקות שצוינו לעיל – רוק, שתן ודם – תיחשב כהודאה באשמה באשר לעבירה נהיגה תחת השפעת סמים. כלומר, אדם שמסרב לבדיקת גילוי סמים, דינו כאדם שביצע בדיקת סמים שהניבה אינדיקציה חיובית. חובתו של השוטר היא ליידע את הנהג באשר למשמעות הסירוב לבדיקה – אי-מילוי חובה זאת עשוי לעלות לכדי פגם בהרשעה, ולפטור את הנהג מאחריות פלילית. 

כמו כן, חשוב לדעת כי סירוב לבדיקת סמים, אף אם נעשה בשל היותו של האדם חף מפשע לחלוטין, מצטייר באופן שלילי מאוד בבתי המשפט, ועשוי להוביל להחמרה בענישה. לכן מומלץ בחום להימנע מלסרב לבדיקת סמים או לנסות לחבל בתוצאתה. עם זאת, חובתו של השוטר לוודא כי האדם אינו סובל ממצב רפואי שיחבל בתוצאת הבדיקה או יוביל לכך שעריכת הבדיקה תפגע בו. בנוסף, עריכת בדיקת דם תתבצע אך ורק בידי רופא מוסמך.

העונש על נהיגה תחת השפעת סמים 

סעיף 62(3) לפקודת התעבורה קובע כי אדם שיכור (לרבות אדם המצוי תחת השפעת סמים) בהיותו נוהג ברכב או בהיותו ממונה על רכב, דינו הוא מאסר עד שנתיים או קנס נכבד. אדם ממונה על רכב הוא אדם המלווה נהג חדש או מורה לנהיגה היושב לצד תלמידו הנוהג ברכב. כמו כן, עבירת הנהיגה תחת השפעת סמים תחייב פסילת רישיון זמנית של שנתיים, ואם העבירה חזרה על עצמה, תהא הפסילה ארבע שנים. 

כאמור, פגמים בהליך בדיקת סמים, ונסיבות מיוחדות נוספות, עשויים להשפיע באופן משמעותי על העונש ואפילו לפסול את כתב האישום כולו. לכן, אין להקל ראש בחשיבות השתלשלות האירועים, שעשויה להשפיע באופן מכרע על גורלו של הנהג. 

הוגש נגדך כתב אישום בגין נהיגה תחת השפעת סמים?

ההמלצה החמה והחשובה ביותר היא לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין תעבורה המתמחה בעבירות נהיגה בשכרות. התחקות זריזה אחר השתלשלות האירועים, עשויה לחשוף פגמים בהליך הבדיקה, ולהוביל לחפותו של הנאשם. מלבד זאת, היעזרות בעורך דין תעבורה מנוסה, עשויה לחזק את טיעוניכם ולהוביל לכך שעונשכם יהיה נמוך ככל האפשר. העונשים העומדים על הפרק הם עונשים חמורים שיש בהם כדי להשפיע באופן גורלי על עתידכם כאזרחים וכנהגים, ויש להימנע מהם בכל מחיר.

לסיכום

אם אתם או אחד מיקיריכם ניצבים בפני כתב אישום על נהיגה תחת השפעת סמים, נמליץ לכם לפנות לעורך דין תעבורה במהירות. עורכת הדין יערית אוליאל מזמינה אתכם ליצור קשר עם משרדה, על מנת לקבל מידע לגבי אפיקי הפעולה העומדים בפניכם, ובמידת הצורך לקבל ליווי משפטי אישי, מקצועי ומנוסה.

עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה באופן בלעדי, ובעלת ניסיון ממושך וידע משפטי רב בתחום זה. היעזרות בעורכת דין מיומנת תבטיח כי האינטרסים שלכם יעמדו במקום הראשון, וכי תוכלו לקבל את ההגנה המשפטית המקצועית ביותר. 

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ידעתי שהגעתי לעורכת דין מקצועית כי היא מתמחה רק בתחום התעבורה כבר הרבה מאוד שנים אבל מה שלא ידעתי הוא שהגעתי גם לאדם... כ"כ סבלני ואכפתי. ממש תודה על כל הדרך ועל ההכלה האינסופית וכמובן גם על התוצאה הסופית! הרישיון נשאר אצלי - בזכותה!קראו עוד
Ido Ben Shimon
Ido Ben Shimon
10:25 26 Feb 21
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו