מה העונש על נהיגה ללא מלווה?

נהג צעיר שטרם מלא לו 24 שנים, מחויב לפי חוק בליווי של חצי שנה מיום הוצאת רישיון הנהיגה. ניתן לראות כי בתי המשפט לתעבורה מתייחסים להפרת חובת נהיגה ללא מלווה בחומרה רבה והענישה בגינה עומדת על מספר חודשים של פסילה. כחלק מהעונש על עבירת נהיגה ללא מלווה ניתן לראות, פסילה מנהלית ל30 יום ואף סנקציה של השבתת הרכב ל30 יום (גם אם הרכב רשום על שם הוריו של הנהג הנאשם). 

מתי נהג זקוק למלווה? מי רשאי לשמש כמלווה? מהו העונש על נהיגה ללא מלווה? כל אלו ועוד, במאמר זה.

נתפסתי נוהג ללא מלווה, מה העונש שאני עשוי לקבל בתור נהג חדש וצעיר?

מרגע קבלת רישיון הנהיגה שלך, השנתיים הראשונות משמשות "מבחן" לנהג צעיר וחדש. אם נתפסת נוהג ללא מלווה אתה עשוי להיתקל בסנקציות נרחבות בעניין חידוש רישיון הנהיגה שלך, למשל – בכדי להשיב את רישיונך לאחר הפסילה תיאלץ לעבור מבחנים מחודשים ובנוסף, אתה עתיד להיות נגד חדש לעוד שנתיים נוספות. 

זאת אומרת, מלבד העונש הצפוי לך בבית המשפט, יש גם אמצעי תיקון מנהליים של משרד הרישוי. 

מי יכול לשמש כמלווה עבור נהג חדש?

לפי סעיף 64 לפקודת התעבורה, על המלווה לעמוד בקריטריונים הבאים:

  1. אדם שמלאו לו 24 שנים ובידו רישיון נהיגה תקף לאותו סוג הרכב של הנהג הצעיר/חדש כחמש שנים לפחות. 
  2. אדם שיש ברשותו רישיון להוראת נהיגה (בהתאם לסעיף 16) ולרישיונו תוקף לאותו סוג רכב כחמש שנים לפחות. אין חובת גיל.
  3. אדם בן 30 שנים לפחות ובידו רישיון נהיגה כשלוש שנים לפחות. 

 

חשוב לדעת כי אדם שרישיונו נפסל או שאינו בתוקף, לא רשאי לשמש מלווה לנהג החדש. על המלווה להדריך את הנהג בצעדיו הראשונים ולכן עליו להיות מורשה לכך. יוצא מכך כי אדם שרישיונו נפסל (מכל סיבה שהיא) לא מקפיד על דרישות החוק ולכן אינו כשיר להיות מלווה. 

מהן העבירות שבגינן צפוי נהג חדש לאמצעי תיקון מנהליים?

כפי שצוין קודם לכן, בשנתיים הראשונות של הנהג החדש, חלה "תקופת מבחן" כאשר בתקופה זו אסור לנהג לעבור על אחת מן העבירות המנויות בתוספת השלישית בפקודת התעבורה, למשל:

עוד ניתן לראות במסגרת העבירות המנויות, נהיגה ללא מלווה. לאור האמור, נהג שיורשע בעבירה זו במסגרת השנתיים הראשונות שלו בתור נהג חדש, צפוי לבצע אמצעי תיקון מנהליים לרבות: תיאוריה/טסט/בדיקות במרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) ובנוסף הוא צפוי להיות שוב נהג חדש לפרק זמן של שנתיים נוספות. אם יבחר הנהג החדש שלא להשלים את אמצעי התיקון שיוטל עליו, רישיון הנהיגה שלא לא יחודש.

חובת ליווי בנהיגה, מתי?

עבירת נהיגה ללא מלווה היא עבירה מסוג הזמנה לדין בביהמ"ש לתעבורה! לכן חשוב להקפיד ולמלא אחר החובה הנ"ל. 

תקופת הליווי הינה לפרק זמן של כשישה חודשים כאשר בשלושת החודשים הראשונים, הליווי יחול בכל שעות הנהיגה ואילו בשלושת החודשים הנותרים תקופת הליווי תהא בלילה בלבד, בין השעות 21:00 ל06:00. 

האם אני עשוי להיענש אם המלווה שלי ישב במושב האחורי ברכב?

פסק דין שניתן בבית המשפט לתעבורה פסק כי, על המלווה לשבת במושב הקדמי בצמוד לנהג החדש בכדי למלא את תפקידו כמלווה בצורה הטובה ביותר. אם המלווה יושב במושב האחורי ברכב אינו יכול להשפיע על נהיגת הנהג החדש בעת הצורך. בישיבה מלפנים, ניתן לפקח על מספר דברים חשובים לרבות: מד המהירות, הקפדה על תמרורי תעבורה, ניתנת זכות קדימה ועוד. 

חשיבות עורך דין תעבורה בעבירת נהיגה ללא מלווה

קיבלת כתב אישום בגין עבירת נהיגה ללא מלווה? מומלץ ואף חובה להסתייע בייצוג משפטי, עורך דין תעבורה מנוסה ומיומן ידע למזער עבורך את הנזק ככל הניתן. כפי שצוין במאמר, עבירת נהיגה ללא מלווה נתפסת בחומרה רבה בבתי משפט לתעבורה, לכן קיימת חשיבות מרבית בסיוע עורך דין תעבורה. 

 

 

 

 

במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו