לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל

על אילו עבירות תנועה יש עונש פסילת מינימום?

בעבירות מסוימות, החוק קובע עונשי מינימום כעונש המינימלי שיכול אדם לקבל בעת של עבירת תנועה וכך במקרה בו אזרח ביצע עבירת תנועה מסוימת, העונש הכי קל שהוא יוכל להיענש ולקבל לאחריה, הוא עונש המינימום שנקבע בחוק. בחלק מן המקרים הללו, העונש המינימלי – הוא פסילת מינימום, של שנה, שנתיים ויותר. לפניכם כל מה שחשוב לדעת על אילו עבירות תנועה יש עונש פסילת מינימום?

מה הם עונשי מינימום בעבירות תנועה?

בעבירות התנועה בארץ ובעונשים הקבועים לכל עבירה ועבירה בדיני התעבורה, קבועים עונשי מינימום. עונשי המינימום הם העונשים הקלים והמופחתים ביותר שאזרחים שביצעו עבירות תנועה, עשויים לקבל. רק במקרים חריגים מאד, העונשים שיתקבלו יכולים להיות מופחתים מעונשי המינימום שכן מדובר בחוק שלא ניתן לעבור במרבית המקרים. כדי לקבל עונשים מופחתים יותר מעונשי המינימום בחוק, כבר יש צורך במעורבות של עורך דין תעבורה שינסה לטעון לחפות מאשמת העבירה. 

על אילו עבירות תנועה יש עונש פסילת מינימום
על אילו עבירות תנועה יש עונש פסילת מינימום

מה קובע החוק לגבי עונש פסילת מינימום?

עבירות מסוימות קובעות עונש מינימום של פסילת מינימום, לפיו אורך פסילת המינימום הוא עונש הפסילה הנמוך והקל ביותר שניתן לקבל לאחר מעבר על חוק וביצוע עבירת תנועה. ברוב המקרים המכריע לא ניתן להפחית ולהקל על עונש המינימום ומדובר בעונש חובה ומינימלי בהתאם לקבוע בחוק. לפניכם קצת על עונשי פסילת המינימום הקבועים בחוק:

  • פסילת מינימום חודשיים – תינתן במקרים בהם אדם מורשע בעבירה מן התוספת השנייה לאחר שכבר ביצע עבירה מהתוספת הראשונה בשלב מסוים בשנתיים שלפני ביצוע עבירת התנועה. 
  • פסילת מינימום של 3 חודשים – תינתן במקרים בהם אדם הורשע בעבירה מהתוספת הראשונה או בעבירה מן התוספת השנייה שהביאה לתאונת דרכים או לנזק גופני או נזק לרכוש. פסילת מינימום כזו תינתק גם בכל עבירה אחרת שבה גרם הנהג לתאונת דרכים שהביאה לנזק גופני.
  • פסילת מינימום של 3 שנים – תינתן במקרים בהם אדם הורשע בעבירה לפי סעיף 64 או 64 א – שמשמעותם היא גרימת מוות בנהיגה רשלנית או הפקרה אחרי פגיעה. 

 

האם ניתן להקטין או לבטל עונש פסילת מינימום?

עונשי מינימום ועונשים הקובעים פסילת מינימום הקבועים בחוק, אינם ניתנים לביטול באופן עקרוני ומדובר בעונש המינימלי והקטן ביותר שניתן לקבל. מרבית המקרים לא מצליחים להקטין או לבטל את העונש המינימלי גם לאחר ערעור. ועם זאת – יחד עם עורך דין תעבורה המתמחה בתחום ובעולם זה, ניתן במקרים מסוימים להפחית את העונש מתחת לרף העונש המינימלי ולבטל אישום של עבירת תנועה. הניסיון וההכרות המעמיקה של עורך הדין עם עולם התעבורה מצליחים להושיע נהגים רבים מעונשים כבדים ומפסילות רישיון, ומדובר באיש מקצוע שאתם חייבים לצדכם במקרים כאלה. פעמים רבות שכר הטרחה וההשכרה של עורך דין, יהיו שווים את כספם שכן עשויים לבטל את פסילת הרישיון, ולקוחות רבים בוחרים לעשות כן.

 

שאלות נפוצות
בעבירות חמורות בהן רצה המחוקק להחמיר עם הנהגים, נקבע עונש מינימום של פסילת הרישיון למשל – נהג אשר ייתפס נוהג בשכרות, צפוי לפסילת רישיונו למינימום 24 חודשים! לעוד בנושא במאמר.
במקרה של ייצוג משפטי ראוי והולם על ידי עורך דין תעבורה מנוסה, ייתכן ובבחינת הראיות יאותרו ליקויים מהותיים אשר עשויים להוביל להפחתה מעונש המינימום. לקריאה מעמיקה, באתר.
בעבירת נהיגה בשכרות עונש המינימום הקבוע בחוק הוא – שנתיים פסילה בפועל, ואילו נהגים חדשים אשר יתפסו נוהגים ללא מלווה מבצעים עבירת תנועה עם עונש מינימום של שלושה חודשי פסילה. לרשימת העבירות המלא, כנסו לאתר.
באופן עקרוני, כל אדם רשאי לייצג עצמו בבימה"ש, אך השאלה הנכונה היא, האם אי ייצוג משפטי מקצועי עשוי להביא לתוצאה טובה? התשובה היא – חד משמעית לא. תחום התעבורה הוא תחום מורכב ומסועף הדורש הכרה מעמיקה ברזי הדינים השונים.
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
משרדנו מתמחה רק בתעבורה