בוחן תנועה וחוקר תאונות דרכים

תפקידו של בוחן התנועה 

בתיקי תאונות דרכים המתנהלים בבתי המשפט לתעבורה בוחן התנועה המשטרתי הוא עד מרכזי מטעם התביעה. הבוחן הוא זה אשר מרכז את כלל חומר הראיות ומביא את מסקנותיו לאחר ניתוח הממצאים בחוות דעתו. על סמך חוות דעת זו, מחליט התובע האם יוגש כתב אישום נגד הנהג. אם הבוחן מצא את הנהג אשם, הדבר יצוין בחוות דעתו וככל הנראה יביא להגשת כתב אישום. 

האם חוות דעתו של בוחן התנועה עשויה להוביל להרשעתו של הנהג הנאשם?

למעשה, במרבית תיקי התאונות, פעולותיו של בוחן התנועה בתיק והמסמכים שיצר, מהווים את ליבת חומר הראיות. מקצועיותו של הבוחן תבחן בהליך המשפטי. כשלים בעבודת הבוחן הבאים לידי ביטוי באיסוף ממצאים לקוי, אי מיצוי שלבי החקירה, הסקת מסקנות שגוייה ועוד טעויות הנעשות לעיתים עקב מגוון פעולותיו הרחב של בוחן תנועה בעת חקירת תאונות דרכים, כל אלה, עשויים להשליך על הצלחת התביעה להביא להרשעת הנהג הנאשם, בסופו של הליך משפטי.

כאן נדרש, תפקידו הייחודי של בוחן תנועה פרטי, עד מומחה מטעם צוות ההגנה המשפטית והנאשם, אשר מופקד מתוקף מומחיותו, על בדיקה מקצועית, של כל חומר הראיות בכל הקשור לכלל פעולותיו של בוחן התנועה בתיק התאונה.

בוחן תנועה פרטי

בוחן התנועה הפרטי מטעם ההגנה, עשוי לאתר ולהצביע על כשלים, טעויות וליקויים באופן איסוף הממצאים בזירת התאונה, יצביע על פעולות חקירה ואיסוף ממצאים שלא נעשו בהתאם להנחיות המשטרה או נעשו בחוסר מקצועיות, ינתח את ממצאי הבוחנים ו\או ממצאי מומחי התביעה הנוספים, ועשוי להסיק מסקנות השוללות את מסקנות בוחן התנועה המשטרתי לרבות מסקנותיהם של מומחים משטרתיים נוספים בתיק, או יציג תזה אפשרית נוספת לאופן התרחשות התאונה, אשר לא נבחנה, טרם הגשת כתב האישום, ע"י מומחי התביעה.

מהי חשיבות עבודת עורך הדין לצד בוחן תנועה מומחה מטעמו?

חשוב לזכור, כי עורך דין תעבורה, המייצג נאשם במשפט פלילי \ תעבורה, המבקש להציג ממצאים ומסקנות מקצועיות הסותרות את דעת מומחי התביעה, חייב להיעזר במומחה מטעמו, אשר בית המשפט מכיר במומחיותו.

בפרשת התביעה המתחילה את שלב ההוכחות  במשפט פלילי, תמסור התביעה באמצעות עדיה את חומר הראיות לבית המשפט, בהגשת מסמכים ומוצגים ומתן עדות. טרם פרשת התביעה, על צוות ההגנה המשפטית או הנאשם אם הוא אינו מיוצג, להתכונן לחקירת עדי התביעה ובפרט מומחי התביעה.

בתיקי תאונות דרכים ועבירות תנועה חמורות הנאכפות ע"י מכשור אכיפה אלקטרוני, קיימת חשיבות רבה צירופו של בוחן תנועה פרטי, מקצועי ומנוסה, אשר יבחן את חומר הראיות ויכין שאלות "קשות" ו"מכשילות" לחקירת מומחי התביעה. מעורבותו זו של בוחן תנועה פרטי, עשויה להביא כבר בתום פרשת התביעה, למצב בו יוטל ספק ביכולתה של התביעה להוכיח אשמתו של הנהג.

תפקידו של בוחן תנועה

אחד התפקידים העיקריים של בוחן תנועה זה איסוף ממצאים בזירת התאונה והנצחתם. איסוף הממצאים בזירת תאונה מהווים את הבסיס לפתיחת חקירת תאונת הדרכים ובסיומה ההמלצה. 

על מנת שבוחן תנועה יבצע את הדברים הנדרשים בצורה המהימנה ביותר עליו להיות מקצועי.

א. הבוחן צריך להיות מסוגל לזהות סימנים הנוצרו בתאונה ולפיהם להסיק מסקנות.

ב. עליו להיות מיומן בביצוע בדיקות טכניות לכלי הרכב המעורבים.

ג. הבוחן צריך להיות מיומן לבצע מדידות מדויקות של הממצאים בזירת התאונה על מנת שיוכל להציגם בצורה אובייקטיבית בבימ"ש.

ד. על הבוחן האחריות לביצוע ניסוים בזירת התאונה ,כגון : שדה ראיה , בלמים, נראות, מקדם חיכוך, ועוד.

ה. באחריות הבוחן לאחר ביצוע ניסויים ואיסוף הממצאים, לשלוח למעבדה לצורך קבלת חוו"ד מומחה .

ו. הבוחן עורך שיחזור לתאונת הדרכים בכדי להגיע לחקר האמת בדבר הגורם לתאונה. 

בוחן התנועה מלווה את תיק החקירה מרגע הגעתו לזירת התאונה ועד סיום הטיפול בו לרבות ליווי התביעה בייעוץ מקצועי בבית המשפט.

תחום מומחיותו של בוחן תנועה

לאחר התרחשות התאונה, בוחן תנועה מנוסה ידע לערוך את החישובים הרלוונטיים לגרימתה בעזרת הידע הרב  שעומד לרשותו. בתחום מומחיותו של בוחן תנועה ניתן לראות  את הנושאים הבאים:

  • בדיקת השפעת רוח צד
  • בדיקת תקינות הצמיגים
  • סקיצות ומדידות
  • שחזור התרחשות התאונה (לפי מיקום נזקים)
  • שחזור שדה הראיה 
  • חשיבות המהירות לפי מסה ואנרגיה

כל זה ועוד, עשויים להצביע על סיבות נוספות אשר הובילו לתוצאת גרימת התאונה, כמו למשל: תנאי השטח, מזג האוויר, תמרורים חסרים וכ"ו. בוחן תנועה מומחה עשוי להקל משמעותית בענישה, החל מהפחתת אשם מן הנאשם, ועד לזיכוי מלא. 

בוחן-תנועה-וחוקר-תאונות-דרכים
במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו