גרם מוות ברשלנות – הענישה בישראל

תוכן עניינים

גרימת מוות ברשלנות – סעיף 304 לחוק העונשין התשל"ז – 1977

עבירת הגרם מוות בנהיגה רשלנית היא מן העבירות החמורות בפקודת התעבורה נוכח תוצאתה הקשה של קיפוח חיי אדם. לצד עבירה זו נקבע עונש מינימום של 6 חודשי מאסר. לרוב, על המורשעים בביצוע עבירה מוטלים עונשי מאסר בפועל, פסילת רישיון ממושכת ועונשים נלווים נוספים. 

בתי המשפט מטילים עונשי מאסר על מנת להעביר מסר חד וברור לכלל הנהגים על הצורך בהקפדה על כללי התנועה בכדי למנוע את הקטל בדרכים. קדושת החיים הוא ערך עליון ובתי המשפט מגנים על ערך זה ע"י הטלת עונשים מחמירים.

ברוב המוחלט של תאונות הדרכים הקטלניות מדובר בנהגים נורמטיביים לחלוטין, אשר ברגע אחד של היסח הדעת נטלו חיי אדם. נהגים אלה חווים קשיים נפשיים לאור העובדה שנטלו חיי אדם והם חשים שחרב עליהם עולמם. על אף זאת, בתי המשפט מעדיפים את האינטרס הציבורי של מיגור הקטל בכבישים ע"י החמרה בענישה. לנסיבותיו האישיות של הנאשם יינתן משקל מועט בעת גזירת עונשו.

החוק

ס' 304 לחוק העונשין, התשל"ז -1977 קובע:

"הגורם ברשלנות למותו של אדם, דינו – מאסר שלוש שנים."

ס' 64 לפקודת התעבורה, התשכ"א – 1961 קובע:

"העובר עבירה לפי ס' 304 לחוק העונשין, התשל"ז -1977 ,תוך שימוש ברכב, דינו – מאסר שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים; אולם רשאי בית-המשפט, אם ראה שהנסיבות מצדיקות זאת, שלא לפסוק מאסר מינימום כאמור מטעמים שיפרש בפסק-הדין."

גרם מוות ברשלנות – הענישה בפועל והשיקולים בגזירת העונש

על אף שהחוק לא מבחין בין דרגת רשלנות כזו או אחרת, בתי המשפט לתעבורה יצרו מדרג זה ובבואם לקבוע את עונשו של נהג אשר הורשע בעבירת גרם מוות ברשלנות הם נוהגים לקבוע מהי רמת הרשלנות אשר הביאה למותו של אדם. כאשר נקבע שרמת רשלנותו של הנהג הייתה גבוהה – יטה בית המשפט להטיל עליו עונשים מחמירים ולהיפך, ככל שיקבע כי רמת רשלנותו של הנהג הייתה נמוכה – יטה בית המשפט להקל בעונשו. כמו כן, בתי המשפט לתעבורה נוטים להעריך אף את רשלנותו התורמת של המנוח. 

יש לזכור כי בפסיקה נקבעה מדיניות ענישה מחמירה כנגד עברייני תנועה שגרמו בנהיגתם הרשלנית למותם של אחרים, גם כשמדובר בנאשמים נורמטיביים. 

עברו התעבורתי של הנהג הפוגע יזכה אף הוא לסיקור נרחב ויהווה שיקול בעת גזירת העונש.

נוסף על כך, יובא בחשבון סוג הנהג – האם מדובר בנהג חדש, צעיר או נהג מקצועי אשר נדרש לזהירות מוגברת מטבע הדברים.

לצד כל אלה בתי המשפט לתעבורה מתחשבים בהודאתו של הנהג הפוגע, שחוסכ עוגמת נפש נוספת ממשפחת המנוח ומונעת בזבוז זמן שיפוטי יקר.

נסיבות משפחתיות

נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנהג הפוגע ילקחו בחשבון אף הן.

על אף האמור, יש לזכור כי מדיניות הענישה הנוהגת בעבירות של גרימת מוות בנהיגה רשלנית כוללת הטלת עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. וכי בעבירות מהסוג הזה לא ינתן משקל רב לנסיבות האישיות של הנהג הפוגע מאחר וברוב המקרים מדובר בנהגים נורמטיביים. השיקול המרכזי והמכריע הוא דרגת הרשלנות.

עוד הדגיש בית המשפט כי בעבירות אלו "אין לתת משקל רב לנסיבות האישיות", שכן לרוב הנאשמים בגרימת תאונות קטלניות הם אנשים נורמטיביים, וכי אמת המידה הקובעת לעניין אחריותו של מבצע העבירה היא דרגת הרשלנות בה נהג. בתי המשפט קבעו לא פעם כי:

"הטלת עונש מאסר מאחורי סורג ובריח, על מי שגורם למותו של אחר, אינו חורג ממדיניות הענישה הנוהגת, וזאת במיוחד נוכח הצורך להרתיע נהגים מפני נהיגה רשלנית ולמיגור נגע תאונות הדרכים" 

"…משקופחו חיי אדם ברשלנותו של נהג, המדיניות השיפוטית היא מאסר בפועל, בהיעדר נסיבות אישיות חריגות מאוד המצדיקות זאת. קשיים אישיים ומשפחתיים הכרוכים בכניסה למאסר הם אינהרנטיים למצב, ועל כן ככלל לא ייראו אלה כנסיבות להקלה ".

בדרך כלל, בשלב הטיעונים לעונש הפרקליטות תבקש להטיל על מי שהורשע בגרימת מוות עקב נהיגה רשלנית, עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. הסניגור יבקש להימנע מהטלת עונש של מאסר בפועל. על בית המשפט לקבוע את מתחם העונש ההולם בבוא לגזור את עונשו של הנהג הפוגע.

גרם מוות ברשלנות – דרגת רשלנות גבוהה

לרוב, דרגת רשלנות גבוהה תקבע כאשר הרשלנות מצטרפת לעבירה של עבירת תעבורה נוספת – מעבר ברמזור אדום, אי מתן זכות קדימה וכו'. 

מתחם העונש ההולם נע בין 8 חודשי מאסר (שאפשר וירוצו בדרך של עבודות שירות) ל- 24 חודשי מאסר בפועל זאת, בנוסף לבין 6 ל- 12 שנים של פסילת רישיון הנהיגה, פיצוי למשפחת הקורבן ועונשים נלווים נוספים.

גרם מוות ברשלנות – דרגת רשלנות נמוכה

דרגת רשלנות נמוכה תקבע כאשר מדובר ברשלנות רגעית, אובדן שליטה רגעי, חוסר תשומת לב רגעי. מדובר במקרים בהם הרשלנות לא נמשכה לזמן רב אך עדיין גרמה למותו של אדם. בתי המשפט חלוקים בקביעת העונש ההולם במקרים אלו אך ישנה הסכמה שבמקרים אלו יכול והמאסר ירוצה בדרך של עבודות שירות עם עונשים נלווים.

גרם מוות ברשלנות – דרגת רשלנות בינונית

במקרים אלו בתי המשפט העימדו את מתחם העונש ההולם בין 9 עד 24 חודשי מאסר בפועל.

עורך דין תעבורה – גרם מוות ברשלנות

בתיקי תאונות דרכים יש חשיבות רבה לייצוג ע"י עורך דין תאונות דרכים אשר ידע לבחון היטב את המקרה הספציפי ואף אם יורשע הנהג ויקבע כי הוא אכן אשם בגרימת התאונה, יוכל עו"ד תעבורה לשכנע את בית המשפט לקבוע רמת רשלנות נמוכה מצד הנהג הפוגע, דבר אשר עשוי להשליך על העונש שיגזר על הנהג. 

עורכת דין יערית אוליאל עוסקת בתחום התעבורה ותאונות הדרכים שנים רבות ומעניקה ללקוחותיה ייעוץ, ייצוג וליווי משפטי מלא בתיקי תאונות דרכים. אם חלילה הייתם מעורבים בתאונת דרכים כזו או אחרת, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין תאונות דרכים.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו