חקירה במשטרה לאחר תאונת דרכים – כדאי שתדע

תוכן עניינים

לצערנו הרב, תאונות הדרכים בישראל הפכו לשגרה יומיומית. כל אחד ואחת מאיתנו עלול למצוא את עצמו מעורב בתאונת דרכים, בין אם באשמתו ובין אם לאו. לרוב, זמן קצר לאחר התאונה, המעורבים בתאונת הדרכים יקבלו זימון להגיע למשטרה לצורך חקירה או לצורך מתן עדות. אם היית מעורב בתאונה וזומנת לחקירה באזהרה המשמעות היא שאתה חשוד בביצוע עבירה שגרמה לתאונת דרכים.

אתה מוזהר שעליך לומר את האמת, והחוקר מודיע לך שאתה רשאי להתייעץ עם עורך דין לפני שתמסור את גרסתך. מרבית הנהגים המוצאים עצמם במעמד זה מאוד מבולבלים ואינם יודעים מהי הדרך הנכונה לפעול. המחשבה הרווחת היא שמי שמבקש להתייעץ עם עורך דין כנראה מרגיש אשם ולכן, לרוב, דווקא הנהגים הנורמטיביים יבחרו לוותר על זכות חשובה זו ויחליטו לספר לחוקר את האמת. 

"החוקר דווקא היה מאוד נחמד, הרגשתי שהוא מנסה לעזור לי" – משפט זה נשמע עשרות פעמים מפי נחקרים אשר מופתעים בסופו של יום לקבל כתב אישום בגין תאונת דרכים לאחר שויתרו על הייעוץ לפני חקירתם.

למה חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה לפני חקירה במשטרה?

מרבית הסנגורים ועורכי הדין הפליליים תמימי דעים בעניין ובצדק – ייעוץ לפני חקירה במשטרה הוא חובה! פעמים רבות מדי אנו נתקלים בתיקים שברור מאליו שאם הנאשם היה מקבל ייעוץ נכון בטרם החקירה במשטרה, כתב האישום כלל לא היה מוגש. או לפחות לא בחומרה שבה הוגש. נחקרים נוטים לעשות טעויות בתום לב. במיוחד כשמדובר בנהגים נורמטיביים, שלעיתים קרובות עבורם זו הפעם הראשונה שהם פוגשים ברשויות במעמד של חשודים.

רוב הנהגים הללו יבחרו לוותר על הזכות להתייעץ עם עורך דין תעבורה לפני החקירה. הם מאמינים בלב שלם כי לא עשו שום דבר רע ולכן אינם זקוקים לעורך דין. יש איזו מוסכמה חברתית כזו שרק עבריינים זקוקים לעורך דין. נהפוכו. העבריינים מודעים היטב לזכויותיהם ומתורגלים בחקירות משטרתיות. דווקא האנשים הנורמטיביים הם אלה שהכי זקוקים לעצה ולהכוונה.

האמת תצא לאור

גישה זו שגורה בפי הנהגים הנורמטיביים שמוצאים עצמם בחקירה משטרתית לאחר תאונות דרכים. הם בטוחים שימסרו לחוקר את האמת שלהם ובכך יגמר הסיפור. טעות! אפילו אם האמת שלכם נשמעת מאוד משכנעת, היא לא רלוונטית! חשוב להבין, החקירה שמתנהלת לאחר תאונת דרכים היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין ואם זימנו אתכם לחקירה סימן שיש חשד כלשהו שאתם אשמים בגרימת התאונה והמטרה של החוקר היא לגייס כמה שיותר ראיות בכדי לבסס את החשד הזה.

החוקר מיומן היטב בחקירות מהסוג הזה, יודע היטב מה הוא צריך "להוציא"  מכם כדי לבסס את החשד נגדכם ולכן כל טעות הכי קטנה מצידכם עלולה להביא לתוצאה הפוכה ממה שרציתם. זיכרו, מרגע שנפתחה החקירה וסומנתם כחשודים המטרה של חוקרי המשטרה היא לאסוף ראיות נגדכם! ובמשחק הזה הסיכויים לא לטובתכם – מאזן הכוחות כאן ברור לגמרי – חוקר מיומן לעומת אזרח מפוחד שנתקל לראשונה בחייו בגורמי האכיפה.

שפרו את הסיכויים שלכם ותנצלו את זכותכם להתייעץ עם עורך דין תעבורה לפני החקירה! אל תקלו ראש בחשיבות הייעוץ. גרסה לא מדוייקת או שמירה על זכות השתיקה שלא לצורך או חוסר זיכרון של פרטים מהותיים עלולים להחמיר את מצבכם, ובסופו של דבר להביא לכתב אישום נגדכם. כתב אישום שבו מדינת ישראל מאשימה אתכם בגרימת התאונה. 

עשה ואל תעשה בחדר החקירות

אז לאחר שהבנו את חשיבות הייעוץ עם עורך דין תעבורה מנוסה בטרם החקירה במשטרה, הנה מספר עצות שכדאי לשנן:

הקשיבו בצורה מלאה

הקשיבו היטב לשאלה שנשאלתם עד הסוף ותענו רק על מה ששאלו אתכם! תענו קצר ולעניין. זה לא הזמן להיות נדבנים ואתם לא בפסטיבל מספרי הסיפורים. 

על סמך מה החשדות

תחילת החקירה מודיע לכם החוקר במה אתם חשודים ומבקש את תגובתכם לחשדות נגדכם. מותר לכם לשאול את החוקר על סמך מה הוא מבסס את החשדות הללו! 

מתי מתחילה החקירה

רבים טועים לחשוב שהחקירה מתחילה כפי שצוין בסעיף הקודם. טעות! חקירה משטרתית לאחר תאונת דרכים החלה כבר במועד התאונה. מרגע שהוזמנה ניידת לזירה ונשלח בוחן תנועה למקום החקירה כבר החלה! כל מילה שתבחרו להוציא מהפה תירשם! הכל יתועד ועלול לשמש נגדכם בהמשך. הבוחן שרק ביקש שתצביעו איפה היתה הולכת הרגל או שיחת החולין שניהלתם עמו. הכל נרשם. לכן מרגע קרות התאונה תשמרו על הפה. היחיד שאתם יכולים לדבר איתו ללא חשש הוא עורך דין תעבורה מטעמכם!

בחקירה פלילית אין חברים!

החוקר הוא לא חבר שלכם והוא לא כאן כדי לעזור לכם. אל תתבלבלו. הם יודעים להיות מאוד מאוד נחמדים ואפילו לייעץ לכם ולהרגיע אתכם. אל תסמכו על החוקר לעולם! זיכרו שאם הוא היה חושב שאתם לא אשמים הוא לא היה מזמן אתכם לחקירה באזהרה!

החוקר גם לא האויב שלכם

הוא לא יכה אתכם אם לא תשתפו פעולה. הוא בסך הכל עושה את עבודתו בדרכים החוקיות העומדות לרשותו. לכן אין לכם סיבה לחשוש בכל נקודת זמן במהלך החקירה לעצור ולבקש להיוועץ בעורך דין תעבורה. 

אל תהיו שאננים!

אם זומנתם לחקירה באזהרה לאחר תאונת דרכים אל תחשבו שהגעתם רק בכדי למסור עדות פשוטה ולספר את גרסתכם למה שקרה בתאונה. אתם עלולים לגלות שהעדות הזו הובילה להגשת כתב האישום נגדכם.

החקירה הראשונה במשטרה היא החשובה ביותר!

אל תקלו ראש בשום שאלה. תשמרו על ריכוז מלא ותענו תשובות קצרות ומדוייקות. ברוב המקרים קשה מאוד לתקן טעויות שנעשו בחקירה הראשונה. זיכרו – אין שני לרושם ראשוני.

אף פעם אל תודו בחשדות נגדכם!

אין שום סיבה בעולם שתמהרו להודות בפני חוקר המשטרה בטרם נחשפתם לכלל הראיות נגדכם. לדוגמה, אם החוקר מטיח בכם שנכנסתם לצומת באור אדום וגרמתם לתאונה – אל תודו! אם יש לו בסיס ראייתי לחשד הזה תמיד תוכלו להודות בשלב מאוחר יותר. ואם אין לו בסיס – אל תמהרו לספק לו ראיות נגדכם במסירת הודאה! אפשר להשיב – אף פעם לא נכנסתי לצומת באור אדום (כמובן בתנאי שזה נכון) או לבקש שהחוקר יראה לכם על סמך מה הוא טוען זאת.

זכרו, אתם לא עבריינים!

גם אם עשיתם טעות בכביש ויתכן שתצטרכו לתת על כך את הדין בבוא היום, אתם לא עבריינים. אתם אנשים נורמטיביים שנקלעו לצרה. אל תתנו לחוקרים להוציא ממכם הודאה רק בשביל לסיים עם המעמד המביך והלא נעים הזה.

שניה לפני שאתם חותמים על פרוטוקול החקירה, עצרו!

קראו היטב כל מילה וכל אות שנרשמה שם מפיכם! בדקו שאכן זה מה שנאמר ושהחוקר לא כתב וניסח את דבריכם באופן שונה ואם כן, בקשו לתקן! אל תחתמו אם הדברים לא משקפים במדוייק את דבריכם.

קיבלתם זימון לחקירה במשטרה לאחר תאונת דרכים? זה הזמן להתייעץ עם עורך תעבורה!

אל תסתפקו בעצות מד"ר גוגל. אתם רוצים עורך דין תעבורה מנוסה בתחום תאונות הדרכים שילווה אתכם בתהליך הזה. זה גם לא הזמן לחסוך. קבלו ייעוץ לפני חקירה במשטרה מעורך דין תעבורה, מיומן, כזה שיודע היטב מה אתם עומדים לעבור, איזה שאלות תשאלו וידע לתת לכם עצות ממוקדות ומדויקות שמתאימות למקרה הספציפי שלכם.

עורכת דין יערית אוליאל – עורכת דין תעבורה

הניסיון של עו"ד אוליאל הן כמתמחה בפרקליטות והן כסניגורית בתחום התעבורה במשך שנים רבות מוכיח את עצמו – אם תגיעו מוכנים לחקירה, הסיכוי לסגירת התיק נגדכם גבוה יותר. לעורך דין תעבורה מנוסה יש כלים לסייע לכם לסיים את העניין במינימום נזק.

אם זומנתם לחקירה בעקבות תאונת דרכים, אל תהססו. אתם חייבים להיפגש עם עורך דין תעבורה ולקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה. צרו קשר עם עורכת דין יערית אוליאל בהקדם.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו