מאסר על גרימת מוות ברשלנות

חוק העונשין הישראלי מבצע הבחנה בין גרימת מוות בנסיבות שונות. בכך, הוא מעניק משמעות פלילית לפשע שבוצע מתוך התנהגות רשלנית, אך עדיין קובע הבדל בינו לבין פשע שנעשה מתוך מחשבה פלילית דוגמת לקיחת סיכון תוך מודעות לטיב האירוע.\

כך בעצם קובע הדין כי בהתרחש תאונות דרכים קטלניות שמובילות למוות, הגורם שעשוי להכריע בין אישום בגרימת מוות ברשלנות, שעשוי להוביל למאסר של עד שלוש שנים, לבין אישום בהמתה בקלות דעת, שעשוי להוביל למאסר ארוך, הוא בעצם היסוד הנפשי של הנהג – כוונתו, מודעותו למתרחש, קיום מחשבה פלילית, רצון לפגוע בחוק ובחברה וכו'. 

גרימת מוות ברשלנות בחוק העונשין

חוק העונשין מגדיר את עבירת גרימת מוות ברשלנות בסעיף 304 – 

"הגורם ברשלנות למותו של אדם, דינו – מאסר שלוש שנים".

בסעיף 21 לחוק, מוגדרת מהי רשלנות לפי הדין הישראלי – 

" (א)  רשלנות – אי מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות או לאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה, הנמנים עם פרטי העבירה, כשאדם מן היישוב יכול היה, בנסיבות הענין, להיות מודע לאותו פרט…"

כפי שניתן להבין, על מנת שיוכרע כי מעשה שהוביל למוות ייחשב כגרימת מוות ברשלנות, האדם שביצע את המעשה צריך להביע אי מודעות לטיב המעשה, לנסיבות שסבבו אותו ולתוצאות האפשריות כתוצאה מהמעשה, על אף שאדם "מן היישוב" היה יכול לצפות את תוצאות המעשה. כלומר, נשאלת השאלה האם באופן אובייקטיבי על האדם שביצע את המעשה שהוביל למוות, היה לצפות את תוצאת המוות.

דוגמא לחוק

אדם שבעת הנהיגה ביצע פעולה מסוכנת כמו להסיר משקפיים בעת נהיגה או אפילו לנהוג על השוליים. גם אם לא צפה את התוצאה ההרסנית או ידע שפעולותיו עשויות להוביל אליה, אין הדבר אומר כי יזוכה בדין, כיוון שאדם רגיל מן השורה היה ככל הנראה מבין כי מדובר בפעולות מסוכנות או שמדובר בפעולות שהנסיבות הסובבות אותן יכולות להוביל למוות. 

חשוב להדגיש את השוני בין רשלנות לבין מקרים של גרימת מוות בפזיזות. החוק מגדיר פזיזות כאדישות או קלות דעת כלפי התוצאה. בשונה ממקרה הרשלנות, אדם המבצע עבירה ומודע לפוטנציאל המסוכן שלה, ומביע קלות דעת או אדישות כלפי התוצאה האפשרית, הוא אדם בעל יסוד נפשי של קלות דעת, הנחשב חמור יותר ממקרים של רשלנות, ובהתאם גורר ענישה חמורה יותר ואישום בעבירה של המתה בקלות דעת.

עצם המודעות לפעולה המסוכנת יכול להפוך את כתב האישום מאישום בגרימת מוות ברשלנות לאישום על המתה בקלות דעת, כמו במקרים בהם נהג לא עצר באור אדום, נהג במהירות מופרזת, חצה קו הפרדה רצוף, נהג ללא רישיון או תחת השפעה של סם או משקה משכר. מקרים אלו יכולים להעיד על כך שהנהג נטל סיכון ממשי תוך מודעות לפוטנציאל ההרסני.

גרימת מוות ברשלנות באמצעות שימוש ברכב

סעיף 64 לפקודת התחבורה מחדד את היקף המאסר שיש להטיל על נהג שהורשע בגרימת מוות ברשלנות תוך שימוש ברכב: 

 "העובר עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין, תשל"ז-1977, תוך שימוש ברכב, דינו – מאסר שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים; אולם רשאי בית המשפט, אם ראה שהנסיבות מצדיקות זאת, שלא לפסוק מאסר מינימום כאמור מטעמים שיפרש בפסק הדין".

כאמור, טווח הענישה שניתן להטיל על גרימת מוות ברשלנות נע בין שישה חודשים לשלוש שנים. לבית המשפט יש סמכות להכריע על אורך המאסר בתוך טווח ענישה זה, ואפילו לפסוק עונש מינימלי, בהתאם לחומרת הרשלנות וחומרת האירוע. עם זאת, ככל שהרשלנות תהיה גדולה יותר, כך גם יגבר הסיכוי שיינתן העונש המקסימלי. 

בגלל שכתב אישום על רשלנות נעוץ ביסוד הנפשי של הנהג, הוכחת הרשלנות וחוסר המודעות של הנהג לתוצאה האפשרית עשויה להיות חמקמקה ומסובכת, ולכן רצוי להיעזר בסיוע משפטי מעו"ד מומחה ומיומן. במקרים מסוימים ניתן יהיה להמיר את עונש המאסר בחודשי שירות, ואפילו  לקצר את זמן שלילת הרישיון ולהפחית את גובה הפיצויים שיש לשלם.

 אם מצאתם את עצמכם מעורבים באסון שכזה – מומלץ להסתייע בעורך דין תעבורה מוקדם ככל האפשר, עוד בטרם תמסרו  את גרסתכם במשטרה. ייצוג מקצועי שומר על האינטרס של הנהג מול רשויות האכיפה. עורכת דין יערית אוליאל תלווה אותך ואת בני משפחתך עד להשגת התוצאה המיטבית ביותר עבורך.

גרימת מוות ברשלנות
במאמר זה דיברנו על:
המחבר
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.

 עו"ד יערית אוליאל בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד יערית אוליאל 

קצת על משרדנו
בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
עו"ד תעבורה יכול לעזור
חייג עכשיו
אהבתם את הכתבה? שתפו!
אפשר לעזור גם לך!​
אל תתמודד לבד​, אנחנו כאן

משרדנו עוסק בתחום התעבורה בלבד ומונה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים לרבות – עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים וכן, בוחני תנועה יוצאי משטרת ישראל עם 40 שנות ניסיון! 

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add a heading
משרד עורך דין תעבורה
יערית אוליאל
לייעוץ ראשוני מעורך דין ללא התחייבות
חייגו או השאירו את פרטיכם