מאסר על גרימת מוות ברשלנות

תוכן עניינים
מאסר על גרימת מוות ברשלנות

חוק העונשין הישראלי מבצע הבחנה בין גרימת מוות בנסיבות שונות. בכך, הוא מעניק משמעות פלילית לפשע שבוצע מתוך התנהגות רשלנית, אך עדיין קובע הבדל בינו לבין פשע שנעשה מתוך מחשבה פלילית דוגמת לקיחת סיכון תוך מודעות לטיב האירוע.\

כך בעצם קובע הדין כי בהתרחש תאונות דרכים קטלניות שמובילות למוות, הגורם שעשוי להכריע בין אישום בגרימת מוות ברשלנות, שעשוי להוביל למאסר של עד שלוש שנים, לבין אישום בהמתה בקלות דעת, שעשוי להוביל למאסר ארוך, הוא בעצם היסוד הנפשי של הנהג – כוונתו, מודעותו למתרחש, קיום מחשבה פלילית, רצון לפגוע בחוק ובחברה וכו'. 

גרימת מוות ברשלנות בחוק העונשין

חוק העונשין מגדיר את עבירת גרימת מוות ברשלנות בסעיף 304 – 

"הגורם ברשלנות למותו של אדם, דינו – מאסר שלוש שנים".

בסעיף 21 לחוק, מוגדרת מהי רשלנות לפי הדין הישראלי – 

" (א)  רשלנות – אי מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות או לאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה, הנמנים עם פרטי העבירה, כשאדם מן היישוב יכול היה, בנסיבות הענין, להיות מודע לאותו פרט…"

כפי שניתן להבין, על מנת שיוכרע כי מעשה שהוביל למוות ייחשב כגרימת מוות ברשלנות, האדם שביצע את המעשה צריך להביע אי מודעות לטיב המעשה, לנסיבות שסבבו אותו ולתוצאות האפשריות כתוצאה מהמעשה, על אף שאדם "מן היישוב" היה יכול לצפות את תוצאות המעשה. כלומר, נשאלת השאלה האם באופן אובייקטיבי על האדם שביצע את המעשה שהוביל למוות, היה לצפות את תוצאת המוות.

דוגמא לחוק

אדם שבעת הנהיגה ביצע פעולה מסוכנת כמו להסיר משקפיים בעת נהיגה או אפילו לנהוג על השוליים. גם אם לא צפה את התוצאה ההרסנית או ידע שפעולותיו עשויות להוביל אליה, אין הדבר אומר כי יזוכה בדין, כיוון שאדם רגיל מן השורה היה ככל הנראה מבין כי מדובר בפעולות מסוכנות או שמדובר בפעולות שהנסיבות הסובבות אותן יכולות להוביל למוות. 

חשוב להדגיש את השוני בין רשלנות לבין מקרים של גרימת מוות בפזיזות. החוק מגדיר פזיזות כאדישות או קלות דעת כלפי התוצאה. בשונה ממקרה הרשלנות, אדם המבצע עבירה ומודע לפוטנציאל המסוכן שלה, ומביע קלות דעת או אדישות כלפי התוצאה האפשרית, הוא אדם בעל יסוד נפשי של קלות דעת, הנחשב חמור יותר ממקרים של רשלנות, ובהתאם גורר ענישה חמורה יותר ואישום בעבירה של המתה בקלות דעת.

עצם המודעות לפעולה המסוכנת יכול להפוך את כתב האישום מאישום בגרימת מוות ברשלנות לאישום על המתה בקלות דעת, כמו במקרים בהם נהג לא עצר באור אדום, נהג במהירות מופרזת, חצה קו הפרדה רצוף, נהג ללא רישיון או תחת השפעה של סם או משקה משכר. מקרים אלו יכולים להעיד על כך שהנהג נטל סיכון ממשי תוך מודעות לפוטנציאל ההרסני.

גרימת מוות ברשלנות באמצעות שימוש ברכב

סעיף 64 לפקודת התחבורה מחדד את היקף המאסר שיש להטיל על נהג שהורשע בגרימת מוות ברשלנות תוך שימוש ברכב: 

 "העובר עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין, תשל"ז-1977, תוך שימוש ברכב, דינו – מאסר שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים; אולם רשאי בית המשפט, אם ראה שהנסיבות מצדיקות זאת, שלא לפסוק מאסר מינימום כאמור מטעמים שיפרש בפסק הדין".

כאמור, טווח הענישה שניתן להטיל על גרימת מוות ברשלנות נע בין שישה חודשים לשלוש שנים. לבית המשפט יש סמכות להכריע על אורך המאסר בתוך טווח ענישה זה, ואפילו לפסוק עונש מינימלי, בהתאם לחומרת הרשלנות וחומרת האירוע. עם זאת, ככל שהרשלנות תהיה גדולה יותר, כך גם יגבר הסיכוי שיינתן העונש המקסימלי. 

בגלל שכתב אישום על רשלנות נעוץ ביסוד הנפשי של הנהג, הוכחת הרשלנות וחוסר המודעות של הנהג לתוצאה האפשרית עשויה להיות חמקמקה ומסובכת, ולכן רצוי להיעזר בסיוע משפטי מעו"ד מומחה ומיומן. במקרים מסוימים ניתן יהיה להמיר את עונש המאסר בחודשי שירות, ואפילו  לקצר את זמן שלילת הרישיון ולהפחית את גובה הפיצויים שיש לשלם.

 אם מצאתם את עצמכם מעורבים באסון שכזה – מומלץ להסתייע בעורך דין תעבורה מוקדם ככל האפשר, עוד בטרם תמסרו  את גרסתכם במשטרה. ייצוג מקצועי שומר על האינטרס של הנהג מול רשויות האכיפה. עורכת דין יערית אוליאל תלווה אותך ואת בני משפחתך עד להשגת התוצאה המיטבית ביותר עבורך.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו