קיבלתי זימון למשפט על נהיגה בקלות ראש אחרי תאונת דרכים. מה צפוי לי?

תוכן עניינים

ברוב המקרים צפוי לך עונש של פסילת רישיון הנהיגה שלך למספר חודשים, פסילה על תנאי וקנס. אם חלילה רישיונך ייפסל לתקופה של 12 חודשים או יותר, תצטרך לעבור בדיקות במכון הרפואי כתנאי לחידוש רישיונך. 

מה קובע החוק בעבירה של נהיגה בקלות ראש?

נהיגה בקלות ראש היא אחת העבירות החמורות שניתן למצוא בפקודת התעבורה ולרוב מיוחסת לנהגים שהיו אחראים לגרימת תאונת דרכים. כך קובע סעיף 62(2) לפקודת התעבורה – 

62.  העובר אחת העבירות האלה, דינו – מאסר שנתיים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין, התשל”ז-1977 (להלן – חוק העונשין) ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט – קנס פי 1.25 מהקנס האמור בסעיף 61(א)(1) לחוק העונשין:

(2)   נוהג רכב בדרך קלות ראש, או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית שנקבעה;

כיצד מתנהל ההליך בבית המשפט לתעבורה בעבירה של קלות ראש?

ההליך הצפוי המתנהל בבית המשפט לתעבורה הוא הליך פלילי לכל דבר ועניין. הדיון הראשון בתיק, הפותח את המשפט, נקרא דיון הקראה אשר במהלכו מקריאים לנהג הנאשם את כתב האישום נגדו ואת כלל העבירות המיוחסות לו. לאחר מכן, יתבקש הנהג הנאשם לתת מענה לאישום – האם הוא מודה בעובדות מיוחסיות לו בכתב האישום או שהוא כופר בהן.

אם הנאשם כופר, נקבע התיק להוכחות, ובדיון הבא תעיד התביעה את כלל עדי התביעה ותגיש לבית המשפט את כלל הראיות אשר לטענתה מהוות בסיס להרשעת הנהג בביצוע העבירה. לנאשם יש זכות לחקור נגדית את כלל עדי התביעה. בסיום פרשת התביעה, תחל פרשת ההגנה והנהג הנאשם יצטרך להביא בפני בית המשפט את כלל עדיו וראיותיו ע”מ לשכנע את בית המשפט בחפותו, או, למצער, ליצור ספק סביר בראיות התביעה.

בסיום פרשת ההגנה, יסכמו הצדדים את טיעוניהם ובית המשפט יכריע את דינו של הנהג. אם הנהג יצא זכאי – הזיכוי יביא לסיום ההליך המשפטי. אם יורשע, יקבע התיק לטיעונים לעונש. בדיון הטיעונים לעונש כל צד ינסה לשכנע את בית המשפט מה העונש הראוי להטיל על הנאשם.

כדאי לדעת כי עבירת הנהיגה בקלות ראש כוללת ענישה של פסילת מינימום לתקופה של 3 חודשים למי שיורשע בביצועה. 

למה כדאי לשכור עורך דין תעבורה לייצוג במשפט של נהיגה בקלות ראש?

חשוב להבין, התביעה המשטרתית פועלת באסרטיביות וביד קשה לחינוך נהגים שוררים. על כן, התביעה נוהגת להחמיר עם נהגים שעשו טעות בכביש ובמיוחד אם אותה טעות גרמה לתאונת דרכים. קיימות לא מעט עבירות שניתן לייחס לנהג שעשה טעות במהלך נהיגתו אך מסיבה ברורה, התביעה המשטרתית לרוב בוחרת לייחס לנהגים את העבירה החמורה יותר, עבירת הנהיגה בקלות ראש.

עורך דין תעבורה ידע לבחון היטב את כלל ראיות התביעה ולבחור באסטרטגיה הנכונה לייצוג הלקוח שלו ע”מ להגיע לתוצאה הטובה ביותר בנסיבות העניין. בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל תיק ותיק, יבחר עורך הדין האם לנהל את המשפט ולהציג בפני השופט את הספק הסביר בראיות התביעה ע”מ לזכות את לקוחו מכל אשמה או לנהל משא ומתן עם התביעה המשטרתית במטרה לשנות את סעיף האישום החמור מנהיגה בקלות ראש לעבירה של נהיגה בחוסר זהירות, עבירה קלה יותר שאין בצידה חובת פסילה. 

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ידעתי שהגעתי לעורכת דין מקצועית כי היא מתמחה רק בתחום התעבורה כבר הרבה מאוד שנים אבל מה שלא ידעתי הוא שהגעתי גם לאדם... כ"כ סבלני ואכפתי. ממש תודה על כל הדרך ועל ההכלה האינסופית וכמובן גם על התוצאה הסופית! הרישיון נשאר אצלי - בזכותה!קראו עוד
Ido Ben Shimon
Ido Ben Shimon
10:25 26 Feb 21
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו