נהיגה בחוסר זהירות ונהיגה בקלות ראש

תוכן עניינים

נהיגה בחוסר זהירות ונהיגה בקלות ראש הן שתי עבירות שאינן מוכרות כל כך למרבית הנהגים, זאת על אף העובדה כי לא מעט כתבי אישום מוגשים בגינן. בעוד שנהיגה בחוסר זהירות נחשבת לעבירה יחסית קלה, אישום בעבירת נהיגה בקלות ראש נחשב לחמור ביותר. מה ההבדל בין שתי העבירות, וכיצד נקבעת הענישה?

מהי נהיגה בקלות ראש?

באופן כללי, ניתן לומר כי אישום בנהיגה בקלות ראש מוגש כאשר הנהג מהווה סכנה לסביבתו תוך זלזול בחוק והתעלמות מחוקי התנועה, דבר המצביע על כך שהנהג אדיש לתוצאות מעשיו.

נהיגה בקלות ראש, או נהיגה ברשלנות, עלולה להביא לענישה חמורה מכוח סעיף 62(2) לפקודת התעבורה. סעיף זה מגדיר נהיגה בקלות ראש בצורה הבאה: “נהיגה ברכב בקלות ראש או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית שנקבעה”.

מתי יוגש כתב אישום בגין נהיגה בקלות ראש?

נהג יואשם בעבירה זו במקרה שאופן הנהיגה שלו מבטא רשלנות מודעת ומכוונת. כל נהיגה רשלנית אשר מסכנת את הסביבה או הנוסעים ברכב יכולה להיחשב כנהיגה בקלות ראש. החוק מניח, כי הנהג התעלם במכוון מחוקי התנועה, והיה מודע לעובדה כי נהיגתו עלולה לגרום לנזק משמעותי. 

אישום בגין נהיגה בקלות ראש יכול להיות מוגש בעקבות אירועים שונים, בין היתר, לדוגמה, אדם יואשם בעבירת נהיגה בקלות ראש אם נסע במהירות המותרת, אך עם זאת באופן שמסכן את הסביבה – ללא שמירת מרחק, “חתך” נתיבים וכדומה.

בנוסף, גם מעבר באור אדום, התעלמות מכוונת מתמרורים ומעבר לא אחראי בין נתיבים עלול לגרום להגשת כתב אישום בגין נהיגה בקלות ראש, זאת בתוספת לאישום בגין עבירות תנועה נוספות שעבר. 

יתר על כן, אף נהיגה תוך ביצוע מספר עבירות תנועה קלות יחסית עלולה להיחשב לנהיגה בקלות ראש – לדוגמה, נהיגה מעל המהירות המותרת, תוך שימוש בטלפון הנייד.

מה הענישה בגין עבירת נהיגה בקלות ראש?

נהג העומד לדין ונמצא אשם בעבירת נהיגה בקלות ראש, צפוי לעונש מאסר לתקופה של עד שנתיים, קנס כספי ושלילה של רישיון הנהיגה.

נהג אשר הורשע בנהיגה בקלות ראש, ובשנתיים שקדמו לכך הוא הורשע בעבירות תנועה נוספות אחרות (כמפורט בפקודת התעבורה), רישיונו יפסל לתקופת מינימום של חודשיים. אם בעקבות נהיגתו של האדם בקלות ראש, נגרמה גם תאונת דרכים בה נפצע אדם או נגרם נזק לרכוש, משך הפסילה המינימלי יהיה שלושה חודשים. אם בעקבות נהיגתו של האדם בקלות ראש, נגרמה גם תאונת דרכים בה נפצע אדם בצורה קשה והנהג הורשע בשנתיים שקדמו לכך בעבירות תנועה נוספות, הפסילה תהיה למשך תקופה של לפחות שנה.

מהי נהיגה בחוסר זהירות?

 בהשוואה לעבירת הנהיגה בקלות ראש, נהיגה בחוסר זהירות נחשבת לעבירה קלה יותר, ואינה מבטאת מצב של רשלנות מכוונת. 

כלומר, מדובר במקרה של נהגים נורמטיביים בדרך כלל, אשר באופן חד פעמי, מפאת חוסר תשומת לב וחוסר זהירות, גורמים לדברים כמו תאונות דרכים או לכל נזק אחר לגוף או לרכוש. במקרה כזה, אנחנו לא רואים בנהג איום לכלל משתמשי הדרך, והמשך נהיגתו לא יסכן את הציבור. 

מה הענישה בגין עבירת נהיגה בחוסר זהירות?

כאמור, בשל העובדה כי רמת המסוכנות של אדם אשר הורשע בעבירת נהיגה בחוסר זהירות היא פחותה מזו של האדם שהורשע בנהיגה בקלות ראש, הענישה במקרה זה קלה יותר גם כן. בית המשפט לא מחויב לפסול את רישיונו של נהג שהורשע בנהיגה בחוסר זהירות ולרוב ניתן יהיה להסתפק בקנס ובענישה צופה פני עתיד כגון פסילה על תנאי.

מהו ההבדל בין נהיגה בחוסר זהירות לנהיגה בקלות ראש?

פעמים רבות, שוטרי התנועה לא מבחינים בצורה נכונה ומדויקת בין עבירת הנהיגה בקלות ראש, לבין עבירת הנהיגה בחוסר זהירות, דבר שלעיתים קרובות מרע עם ציבור הנהגים, שכן אדם אשר ביצע עבירת נהיגה בחוסר זהירות עלול להיות מואשם, בטעות, בעבירה החמורה יותר של נהיגה בקלות ראש. מדיניות התביעה קובעת כי בכל מקרה שבו נעברה עבירת תנועה חמורה שהסיכון הגלום בה גבוה במיוחד ובגינה גרם הנאשם לתאונת דרכים, יוגש נגד הנהג כתב אישום חמור בגין נהיגה בקלות ראש, זאת, בנוסף לאישומים בגין העבירות הנוספות שביצע. 

כאמור, כאשר ניתן דו”ח בגין נהיגה בחוסר זהירות, הדבר גורר לרוב קנס כספי, אך במקרה שצוין בדו”ח עבירה של נהיגה בקלות ראש, הנאשם יוזמן לדיון בבית המשפט, והעונשים הצפויים לו במידה והורשע הם חמורים יותר בהתאם. 

כמו כן, כאשר נהיגה בקלות ראש הובילה לתאונת דרכים, החוק קובע חובת פסילת רישיון הנהיגה לתקופת מינימום של שלושה חודשים, כאשר במקרה של עבירת נהיגה בחוסר זהירות, אין חובה שכזו.

זאת ועוד, בעוד שבגין הרשעה בעבירת נהיגה בחוסר זהירות יצבור הנהג לחובתו 6 נקודות, בעת הרשעה בעבירה של נהיגה בקלות ראש, יצבור הנהג 8 נקודות לחובתו. 

לסיכום

השוני בענישה ממחיש את ההבדל המהותי שראה המחוקק בין שתי העבירות, ומצביע על רמת חומרתן השונה. בהתאם, אחת המטרות העיקריות והחשובות ביותר של עורך דין לדיני תעבורה המייצג את הנאשם בגין נהיגה בקלות ראש, היא לשנות את סעיף האשמה לסעיף המקל יותר של נהיגה בחוסר זהירות, ובכך למנוע השלכות קשות על הנאשם, המתבטאות בענישה מחמירה ואיבוד רישיון הנהיגה. צרו קשר עם יערית אוליאל וקבלו את השירות המקצועי ביותר.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ידעתי שהגעתי לעורכת דין מקצועית כי היא מתמחה רק בתחום התעבורה כבר הרבה מאוד שנים אבל מה שלא ידעתי הוא שהגעתי גם לאדם... כ"כ סבלני ואכפתי. ממש תודה על כל הדרך ועל ההכלה האינסופית וכמובן גם על התוצאה הסופית! הרישיון נשאר אצלי - בזכותה!קראו עוד
Ido Ben Shimon
Ido Ben Shimon
10:25 26 Feb 21
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו