נהיגה בחוסר זהירות ונהיגה בקלות ראש

נהיגה בחוסר זהירות ונהיגה בקלות ראש הן שתי עבירות שאינן מוכרות כל כך למרבית הנהגים, זאת על אף העובדה כי לא מעט כתבי אישום מוגשים בגינן. בעוד שנהיגה בחוסר זהירות נחשבת לעבירה יחסית קלה, אישום בעבירת נהיגה בקלות ראש נחשב לחמור ביותר. מה ההבדל בין שתי העבירות, וכיצד נקבעת הענישה?

מהי נהיגה בקלות ראש?

באופן כללי, ניתן לומר כי אישום בנהיגה בקלות ראש מוגש כאשר הנהג מהווה סכנה לסביבתו תוך זלזול בחוק והתעלמות מחוקי התנועה, דבר המצביע על כך שהנהג אדיש לתוצאות מעשיו.

נהיגה בקלות ראש, או נהיגה ברשלנות, עלולה להביא לענישה חמורה מכוח סעיף 62(2) לפקודת התעבורה. סעיף זה מגדיר נהיגה בקלות ראש בצורה הבאה: "נהיגה ברכב בקלות ראש או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית שנקבעה".

מתי יוגש כתב אישום בגין נהיגה בקלות ראש?

נהג יואשם בעבירה זו במקרה שאופן הנהיגה שלו מבטא רשלנות מודעת ומכוונת. כל נהיגה רשלנית אשר מסכנת את הסביבה או הנוסעים ברכב יכולה להיחשב כנהיגה בקלות ראש. החוק מניח, כי הנהג התעלם במכוון מחוקי התנועה, והיה מודע לעובדה כי נהיגתו עלולה לגרום לנזק משמעותי. 

אישום בגין נהיגה בקלות ראש יכול להיות מוגש בעקבות אירועים שונים, בין היתר, לדוגמה, אדם יואשם בעבירת נהיגה בקלות ראש אם נסע במהירות המותרת, אך עם זאת באופן שמסכן את הסביבה – ללא שמירת מרחק, "חתך" נתיבים וכדומה.

בנוסף, גם מעבר באור אדום, התעלמות מכוונת מתמרורים ומעבר לא אחראי בין נתיבים עלול לגרום להגשת כתב אישום בגין נהיגה בקלות ראש, זאת בתוספת לאישום בגין עבירות תנועה נוספות שעבר. 

יתר על כן, אף נהיגה תוך ביצוע מספר עבירות תנועה קלות יחסית עלולה להיחשב לנהיגה בקלות ראש – לדוגמה, נהיגה מעל המהירות המותרת, תוך שימוש בטלפון הנייד.

מה הענישה בגין עבירת נהיגה בקלות ראש?

נהג העומד לדין ונמצא אשם בעבירת נהיגה בקלות ראש, צפוי לעונש מאסר לתקופה של עד שנתיים, קנס כספי ושלילה של רישיון הנהיגה.

נהג אשר הורשע בנהיגה בקלות ראש, ובשנתיים שקדמו לכך הוא הורשע בעבירות תנועה נוספות אחרות (כמפורט בפקודת התעבורה), רישיונו יפסל לתקופת מינימום של חודשיים. אם בעקבות נהיגתו של האדם בקלות ראש, נגרמה גם תאונת דרכים בה נפצע אדם או נגרם נזק לרכוש, משך הפסילה המינימלי יהיה שלושה חודשים. אם בעקבות נהיגתו של האדם בקלות ראש, נגרמה גם תאונת דרכים בה נפצע אדם בצורה קשה והנהג הורשע בשנתיים שקדמו לכך בעבירות תנועה נוספות, הפסילה תהיה למשך תקופה של לפחות שנה.

מהי נהיגה בחוסר זהירות?

 בהשוואה לעבירת הנהיגה בקלות ראש, נהיגה בחוסר זהירות נחשבת לעבירה קלה יותר, ואינה מבטאת מצב של רשלנות מכוונת. 

כלומר, מדובר במקרה של נהגים נורמטיביים בדרך כלל, אשר באופן חד פעמי, מפאת חוסר תשומת לב וחוסר זהירות, גורמים לדברים כמו תאונות דרכים או לכל נזק אחר לגוף או לרכוש. במקרה כזה, אנחנו לא רואים בנהג איום לכלל משתמשי הדרך, והמשך נהיגתו לא יסכן את הציבור. 

מה הענישה בגין עבירת נהיגה בחוסר זהירות?

כאמור, בשל העובדה כי רמת המסוכנות של אדם אשר הורשע בעבירת נהיגה בחוסר זהירות היא פחותה מזו של האדם שהורשע בנהיגה בקלות ראש, הענישה במקרה זה קלה יותר גם כן. בית המשפט לא מחויב לפסול את רישיונו של נהג שהורשע בנהיגה בחוסר זהירות ולרוב ניתן יהיה להסתפק בקנס ובענישה צופה פני עתיד כגון פסילה על תנאי.

מהו ההבדל בין נהיגה בחוסר זהירות לנהיגה בקלות ראש?

פעמים רבות, שוטרי התנועה לא מבחינים בצורה נכונה ומדויקת בין עבירת הנהיגה בקלות ראש, לבין עבירת הנהיגה בחוסר זהירות, דבר שלעיתים קרובות מרע עם ציבור הנהגים, שכן אדם אשר ביצע עבירת נהיגה בחוסר זהירות עלול להיות מואשם, בטעות, בעבירה החמורה יותר של נהיגה בקלות ראש. מדיניות התביעה קובעת כי בכל מקרה שבו נעברה עבירת תנועה חמורה שהסיכון הגלום בה גבוה במיוחד ובגינה גרם הנאשם לתאונת דרכים, יוגש נגד הנהג כתב אישום חמור בגין נהיגה בקלות ראש, זאת, בנוסף לאישומים בגין העבירות הנוספות שביצע. 

כאמור, כאשר ניתן דו"ח בגין נהיגה בחוסר זהירות, הדבר גורר לרוב קנס כספי, אך במקרה שצוין בדו"ח עבירה של נהיגה בקלות ראש, הנאשם יוזמן לדיון בבית המשפט, והעונשים הצפויים לו במידה והורשע הם חמורים יותר בהתאם. 

כמו כן, כאשר נהיגה בקלות ראש הובילה לתאונת דרכים, החוק קובע חובת פסילת רישיון הנהיגה לתקופת מינימום של שלושה חודשים, כאשר במקרה של עבירת נהיגה בחוסר זהירות, אין חובה שכזו.

זאת ועוד, בעוד שבגין הרשעה בעבירת נהיגה בחוסר זהירות יצבור הנהג לחובתו 6 נקודות, בעת הרשעה בעבירה של נהיגה בקלות ראש, יצבור הנהג 8 נקודות לחובתו. 

לסיכום

השוני בענישה ממחיש את ההבדל המהותי שראה המחוקק בין שתי העבירות, ומצביע על רמת חומרתן השונה. בהתאם, אחת המטרות העיקריות והחשובות ביותר של עורך דין לדיני תעבורה המייצג את הנאשם בגין נהיגה בקלות ראש, היא לשנות את סעיף האשמה לסעיף המקל יותר של נהיגה בחוסר זהירות, ובכך למנוע השלכות קשות על הנאשם, המתבטאות בענישה מחמירה ואיבוד רישיון הנהיגה. צרו קשר עם יערית אוליאל וקבלו את השירות המקצועי ביותר.

במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו