נפגע בתאונת דרכים – המדריך המלא

לצערנו, תאונות דרכים הן מפגע נפוץ מאוד בישראל. שילוב של חוסר אחריות, שימוש בפלאפון במהלך נהיגה ורשלנות כללית, הובילו לכך שאנשים רבים נפגעים בתאונות דרכים יותר מאי פעם. חשוב לדעת כי כל טעות בהתנהלות בתאונת דרכים עשויה לפגוע בכם, ולכן חשוב להכיר את זכויותיכם וחובותיכם על מנת לדעת כיצד להתנהל באם אתה נפגע בתאונת דרכים.

תאונות דרכים בישראל

כל ישראלי מן השורה יודע כי תאונות דרכים הן מכת מדינה. מדובר בתופעה יום-יומית, חוזרת ונשנית, שעל אף אמצעי האכיפה הרבים אינה פוסקת. מדובר במגמה מדאיגה ביותר, שהולכת ומחמירה מיום ליום. 

ישנן מספר סיבות עיקריות שבגינן מתרחשות תאונות דרכים בישראל, כמו אי ציות לרמזור, מהירות מופרזת, סטייה מנתיב, אי מתן זכות קדימה ועוד. כשלושים אחוזים מן ההרוגים בתאונות הדרכים הם הולכי רגל, על אף שרבים מהם חצו מעבר חצייה כחוק. כפי שניתן להבין, תאונות דרכים מתרחשות בעיקר כאשר הנהג אינו קשוב לחוק ולתנאי הכביש.

על מנת לאפשר מתן פיצויים לכל נפגעי תאונות הדרכים, חוקק חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975. חוק זה מטיל אחריות מוחלטת על המזיק, ללא קשר לאשם התורם של הנפגע או לאשם של המזיק. בזכות חוק זה, הנפגע יזכה לפיצויים מוקדמים, ולא ייאלץ להמתין עד סיומו של המשפט. חוק זה חל רק כאשר התאונה גרמה לנזקי גוף.

מה נחשב כתאונת דרכים?

סעיף 1 לחוק הפיצויים לתאונות דרכים מסדיר את ההגדרה של "תאונת דרכים":

"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי".

כפי שניתן לראות, מדובר בהגדרה ארוכה ומורכבת, הכוללת בתוכה לא רק תאונות דרכים "קלאסיות", אלא גם תאונות הקשורות בתפקודו של הרכב, כמו התפוצצות או התלקחות של הרכב. עם זאת, להגדרה זו לא ייכנסו מקרים של תאונת דרכים שנעשתה מתוך כוונת זדון.

חלק חשוב מאוד בהגדרת האירוע כתאונת דרכים הוא הגדרת הרכב כ"רכב מנועי". כלומר, רק תאונה עם רכב שנחשב כרכב מנועי תאפשר פיצויים באמצעות חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. אופניים חשמליים לדוגמא, אינם נחשבים כרכב מנועי, ולכן אם הולך רגל נפגע בידי רוכב אופניים חשמליים, הוא לא יהיה זכאי לפיצויים לפי חוק זה, אלא ייאלץ לפנות לדיני הנזיקין הרגילים שבהם לא בהכרח יקבל פיצויים גבוהים, ובוודאי שלא פיצויים מקדימים. 

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

 במקרים מסוימים, תאונת דרכים יכולה להיחשב גם כתאונת עבודה. סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר כי תאונת עבודה היא "תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו". 

כלומר, כאשר התאונה מתרחשת במהלך העבודה או עקב העבודה, היא תיחשב כתאונת עבודה. לדוגמא – אדם שנפגע בתאונת דרכים בזמן שנהג לעבודתו, ייחשב כאדם שעבר תאונת עבודה.

החשיבות בהגדרת תאונת הדרכים כתאונת עבודה היא הזכאות לפיצויים: כאשר אדם נפגע בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, הוא יהיה זכאי לפיצויים מביטוח לאומי ומחברת הביטוח שבה הרכב בוטח בביטוח חובה. 

ביטוח לאומי מעניקים דמי פגיעה לתקופה מוגבלת (75% מממוצע ההכנסות שהעובד קיבל בשלושת החודשים טרם התאונה), מממנים טיפולים רפואיים ובמידת הצורך משלמים גם גמלת נכות. חברת הביטוח מעניקה פיצויים נוספים, כמו סיוע מצד ג', פיצויים בגין כאב וסבל, הפסדי השתכרות ועוד. חשוב לדעת כי סכום הפיצויים שניתנים משני המוסדות יקוזזו זה מזה, כיוון שלא ניתן לקבל פיצוי כפול.  

כיצד עליי לנהוג אם נפגעתי בתאונת דרכים? 

אם אתם מעורבים בתאונת דרכים כנהגי רכב ואם אתם במצב רפואי מתאים, עליכם להזעיק סיוע רפואי ומשטרה מיד ולהעניק עזרה ראשונה לנפגעים אחרים. אם לא פעלתם כך על אף שהייתם כשירים לעשות זאת, ייתכן ותואשמו בהפקרה. עם זאת, תאונה דרכים בה נפגע רק רכוש אינה מצריכה הזמנת משטרה.

מומלץ בחום – וכאמור, רק אם אתם במצב רפואי מתאים – לתעד את זירת התאונה. כל צילום עשוי לשפוך אור משמעותי על הנסיבות שהובילו לתאונה, ולהעניק לכם ראיות חשובות. בקשו מכל העדים לתאונה את פרטיהם האישיים, כך שתוכלו להיעזר בהם במידת הצורך בבית המשפט או מול חברת הביטוח. 

בנוסף לאיסוף הראיות מזירת התאונה, עליכם לשמור את כל הטפסים והאסמכתאות הרלוונטיים לתביעתכם: אישורים רפואיים, קבלות וחשבוניות על נסיעות, טיפולים, קבלת סיוע מצד ג' ועוד. אלו יסייעו לכם להוכיח את מצבכם הרפואי על מנת שתזכו בפיצויים מתאימים, ויסייעו לכם לקבל שיפוי על ההוצאות שירדו מחשבונכם כתוצאה מהתאונה. 

אחד הדברים החשובים ביותר שאתם יכולים לעשות הוא ליצור קשר בהקדם האפשרי עם עורך דין שמתמחה בדיני תעבורה. עורך דין מנוסה ינחה אתכם בצעדים שעליכם לבצע לאחר קרות התאונה על מנת להבטיח ששום פרט מידע קריטי לא יתפספס לטובת פיצוייכם העתידיים.

נפגעת בתאונות דרכים? צור קשר עם עו"ד עוד היום 

תאונת דרכים יכולה להיות אירוע משנה חיים בשל ההשלכות הרפואיות והכלכליות שלה. אם נפגעתם בתאונת דרכים, ייתכן מאוד שאתם זכאים לפיצויים גבוהים. פיצויים אלו עשויים לא רק לכסות את ההוצאות הכרוכות בתאונה, אלא גם לשפות אתכם על כל הפסד עתידי, כמו אובדן שכר וסיוע מצד שלישי. בנוסף, ייתכן כי אתם זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל. 

על מנת לקבל את הפיצויים המגיעים לכם, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה ובייצוג נפגעי תאונות דרכים בפרט. עורך דין מיומן יחזיק בניסיון הרלוונטי ויידע כיצד לפעול על מנת שתקבלו את מקסימום הפיצויים.

חשוב ליצור קשר עם עורך דין כבר מן השלבים הראשונים, ואפילו מן רגע קרות התאונה. החשיבות של היעזרות בעורך דין מן הרגע הראשון טמונה בכך שעורך דין יוכל להתחקות בהקדם האפשרי אחרי נסיבות האירוע, ואפילו להזמין חוות דעת מקצועית ממומחה לתאונות דרכים, על מנת שיחקור את זירת התאונה. 

חשוב לא להקל ראש בתביעה בגין נזקי תאונות דרכים – לתאונת הדרכים עשויה להיות השפעה משמעותית על עתידכם הרפואי והכלכלי, וחשוב לדאוג לזכויותיכם מבעוד מועד. 

משרד עורכת הדין יערית אוליאל מזמין אתכם ליצור קשר בהקדם האפשרי על מנת שנוכל ליידע אתכם על זכויותיכם ועל הפיצויים המגיעים לכם. עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה ובייצוג נפגעי תאונות דרכים בפרט, ובעלת ניסיון רב שנים בתחום זה.  

נפגע-בתאונת-דרכים-–-המדריך-המלא
במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו