072-371-8608

סטייה מנתיב

לפי תקנה 40 לפקודת התעבורה, עבירת סטייה מנתיב מתרחשת כאשר נהג שסוטה מנתיבו, מפריע או מסכן את התנועה. סטייה מנתיב הנסיעה לצורך עקיפה או לצורך פנייה בצורה רשלנית, עלולה לגרום לתאונת דרכים בעלת נזקים לגוף ולרכוש. על הנהג חלה החובה לוודא כי אינו מפריע לתנועה בעת ביצוע פעולת הסטייה מנתיבו. מהי הענישה בגין סטייה בחוסר זהירות? מהם הכללים העומדים לצד סטייה מנתיב הנסיעה? כל התשובות בעניין זה, במאמר.

מהו נתיב נסיעה

נתיב נסיעה הינו חלק מרוחבו של הכביש (ללא הבחנה בין נתיב מסומן או לא), המאפשר תנועת טור אחר של כלי רכב (למעט דו גלגלי).

סטייה מנתיב נסיעה

לפי תקנה 40 לפקודת התעבורה, ביצוע העבירה מתרחשת בעת סטיית הנהג מנתיבו תוך כדי נסיעה, ובעת סיכון התנועה. הענישה הקבועה בחוק, בד"כ הינה ברירת משפט על סך 250 ₪, ללא נקודות, בהתאם לסוג העבירה שבוצעה.

מהו העונש על סטייה מנתיב?

כפי שצוין קודם לכן, מרבית העבירות בגין סטייה מהנתיב, עומדות על סך של 250 ₪. בלי נקודות חובה. שימו לב, אם עבירת הסטייה מהנתיב גרמה לתאונת דרכים, בית המשפט לתעבורה יטה להחמיר בענישה רחבה, הכוללת סנקציות שונות, למשל: מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס כספי, פסילה, פסילה על תנאי ועוד.  הסנקציות השונות נגזרות מרמת הסיכון של העבירה שבוצעה, ובנוסף מהעבר התעבורתי של הנהג הנאשם.

תאונת דרכים כתוצאה מסטייה מנתיב הנסיעה

בעת התרחשות תאונת דרכים כתוצאה מסטייה של כלי רכב, על בית המשפט לבדוק האם הסטייה שהתרחשה נבעה מסיבות שאינן תלויות בנהג, או שמא מרשלנותו של הנהג?

רשלנות הנהג עלולה להתרחש כאשר סטיית הרכב נבעה מנסיעה במהירות מופרזת, התעסקות במכשיר הטלפון, סיוע לתינוק שנמצא במושב האחורי ברכב (הנגשת מוצץ או בובה), או סתם חוסר תשומת לב רגעי בשל הסטת מבט או כל דבר אחר. לחילופין, קיימים מקרים בהם לא ניתן היה לעשות דבר, למעט סטייה מנתיב הנסיעה, למשל: הימנעות מהתנגשות בחפץ השרוי על הכביש, ילד שלפתע הגיח לכביש, אוטו שעומד ללא אורות או תזוזה בדרך מהירה, סטיית רכב אחר לכיווננו ועוד.

השאלה המשפטית שנשאלת בנסיבת הסטייה, היא האם סטיית הרכב באמצעות הנהג נבעה כתוצאה מרשלנות, או חוסר זהירות, או שמא הסטייה הייתה בלתי נמנעת ואף הכרחית בנסיבות העניין. אם בוחן התנועה המשטרתי יקבל את הסבר הנהג לעניין זה, בדרך כלל, לא יוגש כתב אישום כנגד הנהג.

 

מצבים מסוכנים המובילים לסטייה מנתיב הנסיעה

בעת הנהיגה הבחנתם כי הרכב שלכם סטה מנתיב הנסיעה? סביר להניח שהסטייה נבעה מאחת מן הנסיבות שנציין אותם כעת.

  • הסחות דעת- בעידן הדיגיטלי שאנו חיים בו, טלפון הנייד שלנו מהווה עבורנו עולם ומלואו, החל מעבודה, תקשורת, בידור וכמובן שהיד עוד נטויה. הבעיה נוצרת בעת ההתעסקות במכשיר הנייד בזמן נהיגה. מעבר לעובדה כי על הנהג לשים לב לכלל ההתרחשויות בכביש, ואף להקפיד על כללי התעבורה השונים, מתווסף גורם נוסף- הסמארטפון. בעת קבלת שיחת טלפון/ הודעה/ מייל וכ"ו, באופן אוטומטי דעתנו מוסחת, העיניים מוסטות מן הכביש, ולבסוף מתקבלת תוצאה של סטיית הרכב מנתיבו. במקרים מסוימים נאלץ להשיב את האוטו לנתיב, ללא כל פגע, אך במקרים מסוימים עלולה להתרחש תאונת דרכים רבת נפגעים.
  • אי שמירת מרחק סביר- במדינת ישראל חל מידי שנה ריבוי בכלי הרכב השונים על הכבישים, מה שמהווה עבורנו את תוצאת הצפיפות הנוראית. ניתן לראות כי נהגים רבים נוטים להיצמד למכונית שמלפניהם, וכי אינם מצליחים לבלום בעת ביצוע בלימה פתאומית. כתוצאה מכך עשויה להיגרם תאונה חזית אחור, או סטיית הרכב מנתיבו בצורה המסכנת את כלי הרכב האחרים.
  • אי ציות לחוקי תנועה- מנתוניה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, רבע מכלל התאונות המתרחשות בערים, הן כתוצאה של אי הקפדה על חוקי הנהיגה. סטיית רכב מנתיב הנסיעה תחשב בפני בית המשפט כרשלנית, במקרים בהם הנהג לא קיים את המוטל עליו לפי פקודת התעבורה.
  • מצב מכני של הרכב- סטיית הרכב מנתיב הנסיעה, עשויה להתרחש בעת מצב מכני לקוי של הרכב, לרבות: צמיגים שחוקים, בלמים שאינם תקינים, מראות לקויות, ועוד.
  • נהיגה בחוסר זהירות- נהגים רבים נוטים להתעסק בדברים אחרים בשעת הנהיגה על מנת לחסוך זמן (להתאפר, להתגלח, לקרוא עיתון, לעשן, לשתות קפה ועוד). נהגים אלו מסתכנים הן בקבלת דו"ח על נהיגה בחוסר זהירות והן בביצוע עבירה של סטייה מנתיב הנסיעה אשר עלולה לגרום לתאונת דרכים.


ביצעתי עבירת סטייה בחוסר זהירות, האם יש לי צורך בעורך דין תעבורה?

אם העבירה בוצעה בנסיבות מקלות והנהג קיבל קנס כספי בלבד על סך 250 ₪, ללא נקודות, אין צורך בהיוועצות עם עורך דין תעבורה. אך, אם העבירה גרמה לתאונת דרכים והוגש בגינה כתב אישום, או שהנהג הוזמן לחקירה במשטרה בעקבות עבירה זו, עליו להתייעץ עם עורך דין תעבורה בהקדם האפשרי.

בפני בתי המשפט עומדות סנקציות נרחבות בגין עבירות תעבורה, החל מקנס ועד למאסר בפועל. לכן, עורך דין מיומן ומנוסה בתחום התעבורה, ידע להבחין בין סוגי העבירה השונים ולסווג את העבירה שבוצעה על ידכם בצורה נכונה, בהתאם לנסיבות, ובכך לסייע לכם בהקלה בענישה.

 

דוגמה לענישה מחמירה בעניין סטייה מנתיב נסיעה

בפסק דין שניתן בבית המשפט לתעבורה בתל אביב-יפו, בעניין מדינת ישראל נגד איוון (תת"ע 1742-07-18), הוגשו שני אישומים. במאמר זה, נתייחס לאישום השני, בעניין סטייה מנתיב נהיגה.

העובדות:

בתאריך 13.11.2018, בשעה 7:30, נסע הנאשם ברכבו הפרטי בעיר תל אביב, ברחוב נחל איילון. הרחוב הינו חד סטרי, המכיל נתיב נסיעה אחד לכל כיוון, וכי ישנה הפרדה בין הנתיבים באמצעות קו מקווקו. כאשר בנתיב הנגדי, אל מול הנאשם, נוסעת משאית. הנהג הנאשם לא הבחין במשאית שנוסעת למולו, ובעת נסיעתו, סטה שמאלה מנתיבו, והתנגש במשאית.

 

ברכבו של הנאשם באותה העת היו שתי נוסעות, שנחבלו בגופן כתוצאה מהתרחשות התאונה. לאחר בדיקת כוחות הביטחון, הסתבר כי לנהג ריכוז אלכוהול העולה מפי 3 מהכמות המותרת בחוק, ועל כך, הוא הודה בגין עבירת נהיגה בשכרות, נהיגה בקלות ראש, ובסטייה מנתיב הנסיעה בחוסר זהירות. לאור מכלול כל האירועים, הסתכלות על עברו התעבורתי של הנאשם ובנוסף התנהגותו הכללית, בית המשפט פסק לנאשם קנס כספי, מאסר בפועל, מאסר על תנאי, ופסילת רישיון הנהיגה שלו.

 

טיפים להימנעות מסטייה מנתיב נסיעה

  1. הקפידו לציית לחוק. חוקי הדרך אינם המלצה, אלא חובה!
  2. בעת הנסיעה הקפידו להרחיק את הטלפון מעיניכם (שימו לב, גם קיום שיחה בדיבורית, מהווה הסחת דעת).
  3. התקנת מערכת מובילאיי. המערכת מזהה כל סטייה מנתיב הנסיעה, ומתריעה על כך באמצעות צפצוף.
  4. בצעו בדיקות תקופתיות לרכבכם בזמנים שנקבעו עבורכם ללא דחיות, או, אם חשתם כי משהו ברכב לא מתפקד כשורה, הקפידו לבדוק זאת.
  5. נהיגה אחראית ומוקפדת. אם הינכם נוהגים בכביש זר לכם, ובמזג אוויר שלא מאפשר ראות ברורה, הקפידו לנסוע במהירות המותרת או מתחתיה.

 

 

במאמר זה דיברנו על:
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print