תאונת פגע וברח / עבירת הפקרה אחרי פגיעה – מה העונש?

תוכן עניינים
תאונת פגע וברח

מהי עבירת הפקרה לאחר פגיעה ("פגע וברח" בלשון העם)?

ניתן לסווג את עבירת ההפקרה לשלוש דרגות חומרה

הרמה הקלה ביותר של עבירות ההפקרה

אם היה על הנהג לדעת שבתאונה נפגע אדם או עלול היה להיפגע אדם. אם התשובה חיובית והנהג לא עצר במקום התאונה או בקרבת מקום התאונה כדי להעניק סיוע או להזעיק עזרה, הוא צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר ועונשים נלווים נוספים (מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה, פסילה על תנאי, קנס וכו').

הרמה הבינונית של עבירת ההפקרה

מצריכה יסוד נפשי של מחשבה פלילית לעובדה שבתאונה נפגע אדם ונהג הרכב לא עצר במקום התאונה או בקרבתה, בכדי לעמוד על תוצאות התאונה או בכדי להזעיק עזרה. מדובר בעבירה חמורה שהעונש המוטל על מי שהורדע בה יכול להגיע עד 7 שנות מאסר ועונשים נלווים.

הרמה החמורה של עבירת ההפקרה

אם כתוצאה מעבירת הפקרה הבינונית מת אדם או נגרמה חבלה חמורה לנפגע בתאונה העונש יכול להגיע עד 14 שנות מאסר ועונשים נלווים.

שתי הדרגות החמורות מטילות חובה גם על נוסע ברכב ולא רק על הנהג. אם נוסע מעל גיל שש עשרה הפר את חובתו החוקית הוא צפוי למחצית העונש הקבוע לצד העבירה.

חובות הנהג

תקנות התעבורה קובעות כי על נהג שהיה מעורב בתאונה, בין אם באשמתו ובין אם לאו, לעצור מיד את הרכב, להושיט עזרה מתאימה, למסור פרטים אישיים ולדווח למשטרה על האירוע. העונש הקבוע בחוק בגין אי קיום חובות אלו- שנתיים מאסר.

השאלה בגין איזה סעיף יועמד הנהג לדין תלויה במכלול הנסיבות. אם התובע סבור שניתן להוכיח שהנהג היה מודע לעצם הפגיעה וכי ניתן להוכיח את יתר יסודות העבירה, יואשם התובע בעבירת הפקרה (שעונשה נע בין 3 ל-14 שנות מאסר).  

הן המחוקק והן בית המשפט לתעבורה רואים בחומרה רבה את עבירת ההפקרה. עבירה הנחשבת לחמורה ביותר מכלל עבירות התעבורה.

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים, אף אם אינכם אשמים בתאונה (ובוודאי אם ייתכן שתמצאו אשמים), חשוב מאוד לפעול בהתאם לחובה החוקית (והמוסרית) אחרת תסתבכו בעבירה פלילית חמורה.

אז כיצד יש לנהוג במקרה של תאונת דרכים?

נהג המעורב בתאונה שכתוצאה ממנה נהרג אדם או נפגע, מחויב לפעול לפי תקנות התעבורה:

 1. יעצור מיד את הרכב במקום התאונה או קרוב אליו ככל האפשר, ולא יזיזו ממקומו אלא אם יש הכרח להשתמש ברכב לצורך ביצוע האמור בפסקה (2) או אם שוטר הרשה את הדבר.
  .
 2. בהתאם לנסיבות המקרה ומקום התאונה, יגיש לכל אדם שנפגע באותה תאונה עזרה מתאימה ובמיוחד:
  א. ידאג למניעת כל נזק נוסף לנפגע;
  ב. יגיש לנפגע עזרה ראשונה שביכלתו להגיש על פי הכשרתו;
  ג. יזעיק למקום התאונה את שירותי ההצלה המקצועיים הנחוצים על פי נסיבות המקרה ובין השאר, אמבולנס, משטרה ומכבי אש;
  ד. ימתין ליד הנפגע עד להגעת שירותי ההצלה המקצועיים;
  ה. במקום שאין אפשרות לפנות את הנפגע באמבולנס ידאג להעברתו ברכב מתאים אחר לתחנת עזרה ראשונה, לבית חולים או לרופא.
  .
 3. ימסור לשוטר, או לאדם שנפגע או לנוהג רכב אחר המעורב באותה תאונה, או לכל נוסע או אדם שהיה בחברתו של הנפגע, את שמו ומענו, את מספר רשיון הנהיגה ומספר הרישום של הרכב שהוא נוהג בו ושם בעליו ומענו, ויציג לפי דרישתם את רשיון הנהיגה, רשיון הרכב או תעודת הביטוח ואת תעודת הזיהוי שלו אם היא נמצאת ברשותו וירשה להעתיק כל פרט הרשום בהם.
  .
 4. יודיע מיד ככל האפשר ובאמצעי הקשר המהירים ביותר לתחנת המשטרה הקרובה למקום התאונה על אירועה ויפרט בהודעה את שמו ומענו, וכן את מקום האירוע ומקום הימצאו הוא, ואם ידוע לו – גם שם האדם שנפגע ולאיזה מקום הועבר לטיפול.

144(ב) לא יזיז אדם רכב המעורב בתאונה כאמור בתקנת משנה (א), אלא אם הרשהו שוטר לעשות כן, או אם יש הכרח בכך לצורך הגשת עזרה למעורבים בתאונה זו.

הייתם מעורבים בתאונת דרכים?

המתינו במקום עד להגעת אמבולנס/ משטרה וודאו כי הנפגע מקבל טיפול מתאים.

נהגים רבים בוחרים לעזוב את מקום התאונה מתוך פאניקה, חוסר מחשבה ולחץ רגעי. אלה לרוב בוחרים לדווח מאוחר יותר למשטרה. למרות שבמעשיהם הם עוברים עבירה של הפקרה, בתי המשפט סלחניים יותר כלפיהם מאשר כלפי נהגים שברחו לשם שיבוש מהלכי חקירה ומשפט. זומנתם לחקירה בגין הפקרה? חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין תעבורה בטרם מסירת גרסה. 

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו