לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל

איך לבחור עורך דין לתאונת דרכים

רבים אינם יודעים כי תאונת דרכים עשויה לגרור עמה ענישה מחמירה ואות קלון בתיק הפלילי. לכן, אם נקלעתם לתאונת דרכים, ובייחוד תאונת דרכים שכוללת נפגעים, ודאו כי אתם נעזרים בעורך דין מנוסה המתמחה בדיני תעבורה כך שתוכלו לקבל את ההגנה הטובה ביותר ולוודא כי אתם מיוצגים היטב. בחירת עורך דין היא אינה בחירה טריוויאלית, והיא מצריכה הבנה של התהליך המשפטי ושל התכונות הנדרשות מעורך דין תעבורה. במאמר הבא נסביר על תאונות דרכים ועל איך לבחור עורך דין שיעזור במקרה זה.

תאונות דרכים בישראל – מכת מדינה 

עובדה ידועה היא, כי בישראל תאונות דרכים הן מכת מדינה. ניתן לחוש זאת גם בכבישים – נהיגה פרועה, עבירות תנועה וחוסר זהירות הן חלק בלתי נפרד מחוויית הנהיגה בישראל, ונראה כי הדבר מחמיר מיום ליום. לצערנו הרב, רבים נפצעים בתאונות דרכים ומאבדים רכוש יקר, ולעיתים אפילו מקפחים את חייהם. 

על מנת להילחם בקטל בכבישים, עבירות תנועה רבות גוררות עונשים חמורים, ובייחוד עבירות תנועה שהובילו לתאונות דרכים. אדם שמבצע עבירה שהובילה לתאונת דרכים עשוי למצוא את עצמו משלם קנסות גבוהים, מאבד את רישיונו או את רכבו ואפילו מרצה זמן בבית הסוהר.   

תאונת דרכים עשויה לקרות לכל נהג, מנוסה ככל שיהיה. לכן, אין להימנע בשום פנים ואופן מנקיטת אמצעי זהירות נוספים. יתרה על כך, חשוב להבין שכל אדם עשוי למצוא את עצמו בסיטואציה של תאונת דרכים ולהיערך לכך.

החדשות הטובות הן שתאונת דרכים אינה בהכרח צריכה להרוס את חייו של הנהג או הנפגע, והיעזרות בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה עשויה בחלט להטות את הכף לטובתכם בבית המשפט. לשם כך, חשוב לדעת כיצד לבחור את עורך דינכם כך שההתנהלות המשפטית תיעשה על הצד הטוב ביותר. 

נקלעתי לתאונת דרכים – מה לעשות?

חובותיו של עובר דרך במקרה של תאונת דרכים 

בכל תאונת דרכים אליה נקלעים, יש מספר חובות שיש למלא בראש ובראשונה, כמובן בכפוף למצב רפואי מתאים. חשוב לדעת כי אי-עמידה בחובות אלו עשויה לגרור מענה משפטי ואפילו כתב אישום פלילי. קודם כל, כל תאונת דרכים שמערבת נפגעים מחייבת את הזעקת המשטרה, מתן עזרה ראשונה לנפגעים והזעקת סיוע רפואי. כאשר נגרם נזק לרכוש בלבד אין חובת דיווח למשטרה, אלא רק במקרה בו אחד הנהגים סירב להעניק את פרטיו לנהג השני.

תיעוד זירת האירוע 

מומלץ מאוד לתעד את זירת האירוע שבו התרחשה התאונה, את הרכבים שנפגעו וכל פרט רלוונטי אחר, כמו בור בכביש או תמרור נסתר. אלו יוכלו לשמש אתכם בבית המשפט ולסייע לכם במקרה בו התאונה התרחשה בעקבות רשלנות של העירייה או הנפגע. מומלץ ביותר אף לקחת את פרטיהם של העדים לתאונה, כך שתוכלו ליצור עמם קשר בקלות במקרה בו תתבקשו להתייצב למשפט. זאת, כמובן, אם מצבכם הרפואי מאפשר לכם לבצע את כל הפעולות הללו לאחר התאונה. 

יצירת קשר עם עורך דין 

חשוב מאוד ליצור קשר עם עורך דין כמה שיותר סמוך למועד התאונה. עורך דין ידע כיצד לפעול ויכווין אתכם בתיעוד הזירה. כמו כן, עורך דין לתעבורה יוכל לנקוט גם הוא אמצעים על מנת לוודא שכל הראיות מן זירת התאונה מתועדות, ולהזמין מומחה הנדסי שיאסוף נתונים מן מקום התאונה. ככל שתקדימו ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, כך הוא יוכל לפעול בזריזות רבה יותר למען הגנתכם. 

 

איך לבחור עורך דין – משפט בבית המשפט לתעבורה

רבים אינם יודעים זאת אך בית המשפט לדיני תעבורה הוא בית משפט פלילי לכל דבר ועניין. כלומר, בבית המשפט לתעבורה המדינה היא התובעת ושופטיו מוסמכים לתת עונשים מחמירים, לרבות מאסר. כאשר מדובר בתאונת דרכים עם נפגעים, המשטרה תבחן את האירוע טרם הזימון לבית המשפט ותמליץ האם יש להעניק כתב אישום או לא. 

חשוב לדעת שכל עוד אדם נפגע בתאונת דרכים יוגש כתב אישום – גם אם הנפגע היחיד הוא אותו הנהג שגרם לתאונה מלכתחילה.  

שימוע מנהלי אצל קצין משטרה 

במקרים רבים, הנהג הנאשם יזומן לשימוע מנהלי אצל קצין המשטרה, כאשר ישנו חשש באשר ליכולתו של הנהג לדאוג לביטחונו האישי ולביטחון הסביבה. קצין משטרה העורך שימוע מנהלי מוסמך לפסול מנהלית את רישיונו של הנהג לתקופת זמן מוגבלת מראש, בדרך כלל בין 30 ל- 60 ימים. גם בשימוע מנהלי אצל קצין משטרה ניתן לבקש ייצוג של עורך דין וסיוע משפטי. 

 

איך לבחור עורך דין – התנהלות משפט תעבורה

משפט תעבורה מתחיל בדיון הקראה ראשונה. בדיון זה, מקריאים לנאשם את עובדות המקרה ואת סעיפי האישום שבהם מאשימים אותו. הנאשם, מצידו, יכול להודות באשמה או לכפור בה, ואף רשאי להציג טענות מקדמיות  שעשויות לפסול את כתב האישום. אלו יתקיימו כאשר הראיות המרכזיות אינן קבילות, כאשר יש פגם מהותי בכתב האישום או בהתנהלותו של אחד השוטרים, וכו'. 

כפי שניתן להבין, על מנת להציג טענה מקדמית משכנעת יש להכיר את החוק היטב, ועל כן יש להיעזר בעורך דין תאונות דרכים כבר בשלב זה.

לאחר מכן, דיון הוכחות יתנהל אם הנאשם כפר באשמה. הדיון יכלול חקירת עדים והצגת ראיות, ובסופו יינתן פסק הדין. אם השופטים יגיעו למסקנה כי הנהג אשם, הצדדים יציגו טיעונים לעונש. בשלב זה נוכחותו של עורך דין היא קריטית ביותר – רק עורך דין מומחה ומיומן יידע להצביע על נסיבות רלוונטיות להקלה בעונש. 

איך לבחור עורך דין לתאונת דרכים - uliel

איך לבחור עורך דין שיערער על החלטת בית המשפט לתעבורה

תוך 45 ימים מיום קבלת פסק הדין, הנאשם רשאי לערער לבית המשפט המחוזי. כאשר המערער נעזר בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה, הסיכויים שלו להצלחה בערעור גדלים. 

כאשר העונש שניתן בבית המשפט לתעבורה אינו חמור, רבים מקלים ראש ואינם טורחים לערער. לכן, חשוב לדעת – להרשעה תעבורתית עשויה להיות השפעה משמעותית על עתידכם כנהגים. בהליכים פליליים ככלל ובהליכים תעבורתיים בפרט ההיסטוריה שלכם כנהגים תילקח בחשבון.

כאשר ההיסטוריה שלכם רצופה בעבירות ובהרשעות, ייתכן מאוד כי העונש שלכם יורע. במקרים כאלו, עבירה פשוטה עשויה לגרור עמה עונש מחמיר. בשל כך, עליכם לעשות כל מה שאתם יכולים על מנת להימנע מהרשעה, ולהיעזר בעורך דין שישפר את סיכוייכם בבית המשפט.  

היעזרות בעורך דין לתאונות דרכים 

חשוב להבין – אין תחליף להכשרה משפטית. רבים מתייחסים למשפט תעבורה בביטול ואינם מבינים כלל מה עשויה להיות השפעתו על חייהם, ומנגד, חושבים כי הידע המשפטי שנדרש לייצוג בבית המשפט לתעבורה אינו מורכב והם יכולים להסתדר ללא ייצוג מקצועי.

לכן, חשוב מאוד לדעת כי פקודת התעבורה ותקנותיה השונות מהוות קודקס משפטי ארוך ומסועף, שהכרתו באופן שטחי אינה מספיקה כלל להצלחה במשפט. אזרח יוכל לפספס ראיות קריטיות בעוד עורך דין יידע לבסס עליהן הגנה שלמה. 

בבואכם לבחור עורך דין לתאונת דרכים, שימו לב לשתי נקודות חשובות: ראשית, ודאו כי עורך דינכם הוא עורך דין מומחה בעל ידע משפטי ענף והצלחות רבות בתחומים. שנית – ולא פחות חשוב – ודאו כי עורך דינכם הוא עורך דין אישי, אמין ואכפתי, כיוון שככל שתוכלו לסמוך על עורך דינכם יותר, כך שיתוף הפעולה ביניכם יהיה טוב יותר ויניב תוצאות יותר טובות במשפט. 

עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה ומזמינה אתכם ליצור קשר עם משרדה. משרד עורכת הדין אוליאל חרט על דגלו ייצוג משפטי יסודי, אמין ומקצועי, ובעל הצלחות רבות בתחום התעבורה ובתחום תאונות הדרכים בפרט.

 
 
שאלות נפוצות
כאשר מוגש כנגד הנהג כתב אישום בגין תאונת דרכים, הוא חשוף לסנקציות רבות החל מקנס כספי, פסילת הרישיון ולעיתים אף מאסר בפועל. בכדי להבטיח הגנה משפטית מקסימיאלית ומזעור העונשים, חשוב להסתייע בעורך דין תעבורה.
ראשית להעניק סיוע לנפגעים אם ישנם וכן הזעקת כוחות ההצלה. לאחר מכן, מומלץ לתעד את זירת התאונה באמצעות תמונות או סרטונים ואף להסתייע בעדי ראייה ולקחת את פרטיהם. לכל המידע, באתר.
במקרה שזומנתם במשטרה לחקירה באזהרה, מומלץ טרם החקירה להסתייע בשירותיו של עורך דין ולקבל הכוונה ראויה והולמת. בשלב הזה עשויות להתקבל החלטות חשובות כדוגמת הגשת כתב אישום ולכן חשוב להיעזר כבר בשלב הזה בשירותיו של איש מקצוע.
יש לבחון כל מקרה לגופו, בהתייחס לסעיפי האישום המיוחסים לכם. לביהמ"ש מתחם ענישה רחב החל מקנס כספי, פסילת רישיון הנהיגה ועד מאסר על תנאי או בפועל.
במאמר זה דיברנו על:
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
משרדנו מתמחה רק בתעבורה