תאונות אופנוע וקטנוע

תאונות אופנוע וקטנוע, בדומה לתאונות דרכים אחרות, מזכות את הנפגעים בתאונה בפיצויים כספיים גבוהים. עם זאת, לא מדובר בפיצויים אוטומטיים, ועל הנפגע לעמוד במספר קריטריונים המופיעים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים על מנת להוכיח את זכאותו לפיצויים אלו. חשוב להכיר את החוק ואת דרישותיו, על מנת לדעת מהן זכויותיכם ואיזה פיצויים תוכלו לקבל. 

תאונות אופנוע וקטנוע 

כמעט שאין ישראלי שלא חזה באופנוע או בקטנוע נקלעים לתאונת דרכים. בהיותם רכבים ממונעים דו-גלגליים, הם דורשים מהנוהג בהם שליטה גבוהה ברכב. עם זאת, גם מיומנות גבוהה אינה תמיד מספיקה, ולעיתים אפילו תנאי מזג אוויר בעייתיים או כביש חלקלק יכולים להוביל לתאונה מצערת.

כמו כן, נהגי רכב רבים אינם מסבים תשומת לב מספקת לנהגי אופנוע וקטנוע, או שנהגי האופנוע והקטנוע בעצמם אינם נזהרים בכביש, כך שיש התנגשויות רבות של מכוניות ברכבים אלו. 

פועל יוצא מכך הוא שנהיגה באופנוע או בקטנוע עשויה להיות מסוכנת מאוד ולהוות איום ממשי על חייו של נהג האופנוע או הקטנוע, או על שלמות גופו. דבר זה יוצר מתח רב עם העובדה שהתניידות באופנוע או בקטנוע היא נוחה מאוד, במיוחד לאור היותה של מדינת ישראל מדינה גדושה בתנועה ובפקקים, ובעלת בעיות חנייה אדירות. 

בשל הפוטנציאל המסוכן של נהיגה באופנוע וקטנוע ובשל היות תאונות דרכים מכת מדינה, חשוב לדעת שכמעט כל אדם שנקלע לתאונת דרכים רשאי לדרוש פיצוי כספי, בין אם הוא נהג מכונית, אופנוע, קטנוע, אופניים חשמליים, אופניים רגילים ואפילו הולך רגל. מומלץ להכיר את החוק הישראלי באשר לפיצויים עבור נפגעי תאונות דרכים על מנת לדעת מהם זכויותיכם, לאיזה פיצויים אתם זכאים וכיצד תוכלו להשיגם. 

ההגדרה לתאונת דרכים בחוק 

על מנת שתאונה תיחשב כתאונת דרכים שמזכה בפיצויים, עליה לעמוד במספר תנאים שמופיעים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. חוק זה נועד על מנת להקל על נפגעי תאונות הדרכים ובני משפחתם, באמצעות מתן פיצויים גבוהים ומהירים וחוסר ייחוס של אשמה לנפגע תאונת הדרכים, גם אם רשלנותו הובילה לתאונה מלכתחילה.  

כאמור, על מנת שתאונת דרכים תזכה בפיצויים, עליה לעמוד בתנאים שמציב החוק. אם התאונה אינה עומדת בתנאים, הנפגע רשאי לנסות לקבל פיצויים באמצעות אפיקים נזיקיים אחרים. ההגדרה לתאונת דרכים, כפי שהיא מופיעה בחוק, כדלהלן: 

 "תאונת דרכים" – מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי";

הגדרה זו מתחלקת לכמה תנאים – 

נזק גוף 

פיצויים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים לא יינתנו בשל נזק רכושי (נזק לאופנוע או לקטנוע, למשל), אלא רק בשל נזק גוף (למשל מוות, מחלה, ליקוי או פגיעה שכלית או גופנית, לרבות פגיעה בהתקן שנועד לסייע לתפקוד גופני מלא כמו פרוטזה או כיסא גלגלים).

אדם שרכושו נפגע בתאונה רשאי לנקוט בתביעה נזיקית כנגד האשם בתאונה. תביעה נזיקית אינה בהכרח פחות טובה, אך לרוב ההליך הנזיקי הוא יותר ארוך ויותר מסורבל, מאשר תביעה לפיצויים בגין תאונת דרכים שמהווה מסלול ייחודי ומסודר. 

אופן השימוש ברכב 

לא כל שימוש ברכב בעת התאונה יצדיק קבלת פיצויים מכוח החוק, אלא רק כאשר נגרם נזק גוף במהלך נסיעה, כניסה, ירידה, חנייה, דחיפה, טיפול דרך, גרירה או תיקון דרך. כלומר, לא רק תאונת דרכים 'קלאסית' תאפשר קבלת פיצויים, אלא גם פעולה שנגרמה עקב שימוש ברכב. 

הגדרה זו הורחבה גם להתפוצצות או התקלחות של רכב שנגרמו בגלל רכיב שקיים ברכב, לפגיעה ברכב שנגרמה עקב חנייה במקום אסור ופגיעה בעקבות שימוש בכוח המכאני של הרכב, כל עוד הרכב שמר על ייעודו, כמו שימוש במנוף המובנה ברכב. 

סוג הרכב

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים דורש כי פיצויים יינתנו רק כאשר הרכב המדובר הוא רכב מנועי שנועד לתעבורה יבשתית. לצורך העניין, אופניים חשמליים אינם רכב שמזכה בפיצויים, כי הם אינם רכב מנועי שמחויב בביטוח חובה. הולך רגל שנפגע מאופניים חשמליים לא יוכל לתבוע מכוח חוק זה, אלא רק מכוח עילות נזיקיות אחרות. 

תאונות אופנוע וקטנוע – מה לא נחשב כתאונת דרכים? 

"..ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי";

כאשר פגיעה נעשית במכוון, היא לא תיחשב כתאונת דרכים שמזכה בפיצויים לפי חוק זה, ותצריך אפיקים משפטיים אחרים. 

את מי יש לתבוע במקרה של תאונות אופנוע וקטנוע?

כאשר הנפגע הוא נהג אופנוע או קטנוע, עליו לתבוע את ביטוח החובה שבו הוא מחזיק. נהגים רבים שנוהגים באופנוע או בקטנוע מוצאים את עצמם נפגעים עקב תאונה עצמית. מה הכוונה בכך? תאונה עצמית משמעה תאונה שנעשתה ללא מעורבות של אדם או רכב אחר. כלומר, נהג אופנוע או קטנוע שנפצע בעקבות החלקה על הכביש, חוסר שליטה על האופנוע או הקטנוע, פגם טכני שהוביל לתאונה וכו'.

כאשר לנהג האופנוע או הקטנוע אין ביטוח חובה, על אף שהוא מחויב בו, הוא לא יהא זכאי לפיצויים אלא אם נהג בהיתר ללא ביטוח ולא היה עליו לדעת שאין ביטוח, או במקרה שבו יש לו ביטוח וחברת הביטוח פשטה את הרגל. בשני המקרים הללו, הוא יוכל לתבוע פיצויים מקרנית, שהינה תאגיד ציבורי שנועד לסייע בפיצויים כספיים עבור נפגעי תאונות דרכים

עורך דין תאונות אופנוע וקטנוע

כפי שניתן להבין, תביעת פיצויים בגין תאונת דרכים עשויה להיות מסורבלת וארוכה, במיוחד במקרה בו התאונה לא עונה בדיוק על התנאים או במקרה שבו לנהג לא היה ביטוח. על מנת לוודא כי אתם מקבלים את הפיצויים המקסימליים, מומלץ להיעזר בעורך דין תאונות דרכים בפרט. 

באמצעות היעזרות מעורך דין המתמחה בדיני תעבורה תוכלו להבטיח כי אתם ממצים את הזכויות שלכם ומקבלים כל מה שהחוק יכול להעניק לכם. דיני התעבורה הם דינים מפותלים וענפים, שקשה מאוד להכירם לעומק מבלי הכשרה משפטית מעמיקה. 

במקרה שבו אתם או אדם מיקיריכם נקלעתם לתאונת דרכים, אנחנו במשרד עורכת הדין יערית אוליאל מזמינים אתכם ליצור קשר במהרה על מנת שנוכל ללוות אתכם בהליכים המשפטיים השונים, ולוודא כי אתם מקבלים את הפיצויים המגיעים לכם. משרדנו חרט על דגלו מסירות ומקצועיות, ונשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם ליווי משפטי אישי ואמין.

במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו