תאונות דרכים במעבר חצייה

מעבר חציה הוגדר על ידי בתי המשפט כ"ממלכתו של הולך הרגל” ולכן במקרה של תאונת דרכים שהתרחשה על מעבר החציה – הנהג הפוגע צפוי לקבלת כתב אישום בשל אחריותו לגרימת התאונה!
בשנת 2015, הוחלט להסדיר את התנהגות הנהג בעת התקרבו למעבר חציה וזאת ע"י תיקון חדש שנכנס לתקנות התעבורה. לפי תקנות אלו, נהג המתקרב למעבר חצייה מחויב להביט לצדדים ולראות האם הוא מבחין בהולך הרגל אשר עומד בסמוך למעבר, במקרה זה על הנהג להאט את רכבו ואף לבצע עצירה מלאה בכדי לאפשר להולך הרגל זכות קדימה למעבר חצייה בטוחה.
עבירת אי מתן זכות קדימה תוקנה במטרה לצמצם את התרחשותן של תאונות הדרכים, ובכך להבטיח את בטיחותם של משתמשי הדרך השונים. משטרת ישראל ובתי המשפט לתעבורה, רואים בעבירה זו כחמורה ועל כן קיימת החמרה משמעותית בענישה.
במאמר זה נציג עבורכם מקרה על ידי סרטון אשר נגמר בנס גדול. לצערנו, לא תמיד זה נגמר כך וכדאי שכלל הנהגים בישראל יגדישו דקה אחת מזמנם לקריאת הפוסט.

חובת הזהירות החלה על נהגים בעת מפגש במעבר חצייה

נוהגים בתוך שכונה? בקרבת בתי ספר וגני ילדים? סעו לאט! חובה עליכם לחפש ולתור אחר הולכי רגל בקרבת מעברי חציה.
זכרו כי במקומות אלו בפרט קיימת תנועה ערה של הולכי הרגל ומשתמשי הכביש השונים, לכן הקפידו הקפדה יתרה על חוקי התעבורה השונים.
להלן שלושה כללים מהותיים אשר עשויים להציל חיים ועל כן כל נהג חייב להכיר ולפעול על פיהם:

  1. נהג שמגיע למעבר חציה והולכי רגל חוצים במעבר – חובה עליו לעצור את הרכב לפני המעבר ולאפשר להם לסיים את החציה!
  2. נהג המתקרב למעבר חצייה, חייב להאט אם הולך רגל עומד על המדרכה בסמוך למעבר החצייה ונראה שבכוונתו לחצות את הכביש – חייב לעצור ולאפשר להולך הרגל לחצות!
  3. נהג שמגיע לקרבת מעבר חצייה ובנתיב אחר האט רכב לפני מעבר החצייה – חייב הנהג להאט אף הוא את רכבו לפני מעבר החצייה. אם הרכב בנתיב האחר עצר לפני המעבר – חייב הנהג לעצור גם הוא! אם נהג אחר עצר בסמוך למעבר חציה, כנראה שיש לכך סיבה. כנראה הוא רואה משהו שאתם עדיין לא ראיתם.

נהגים? קבלו מספר טיפים חשובים בעניין חצייה בטוחה

לפי תקנה 67 (א), על הנוהג ברכב לאפשר להולכי הרגל החוצים במעבר חצייה להשלים את חצייתם בבטחה. מעבר לסנקציות המוטלות בבתי משפט לתעבורה, קיים כאן ערך עליון שהוא – שמירה על שלמות גופו של האדם. לאור האמור, קבלו מאיתנו מספר טיפים חשובים:

  • הגעתם למעבר חציה שתחילתו מוסתרת ע״י רכב חונה, שיח או כל דבר אחר? תעצרו! תוודאו שאין אף הולך רגל שמסתתר שם. זה בידיים שלכם לשמור על חייהם של הולכי הרגל. זיכרו, פעמים רבות ישנם ילדים שחוצים כביש לבד ושיקול הדעת שלהם לעיתים מוטעה. הם לא תמיד ידעו כיצד לנהוג כששדה הראיה שלהם חסום או כשרכב אחד כבר עצר להם. האחריות היא עלינו הנהגים. תמיד.
  • פגיעה בהולך רגל במעבר חציה תביא להגשת כתב אישום חמור כנגד הנהג הפוגע ויהיה צפוי לענישה מחמירה אבל מעבר לכך, נהגים המגיעים אלינו לאחר תאונות מהסוג הזה מתקשים להתגבר נפשית על המאורע. לילות ללא שינה. המצפון הורג אותם.
  • זיכרו, זה עלול לקרות לכל נהג! מספיקה שנייה אחת של חוסר תשומת לב, הסטת מבט או טעות בשיקול הדעת. תנהגו באחריות. זה יכול להציל חיים, לא רק של הולכי הרגל.

חומרת עבירת אי מתן זכות קדימה להולכי רגל

עבירת אי מתן זכות קדימה נושאת בצידה הזמנה לדין, נקודות חובה ואף קנס אם יפסוק כך ביהמ"ש. כפי שצוין קודם לכן, לבתי המשפט לתעבורה סמכות ענישה רחבה ובעלת סנקציות שונות ומגוונות. רכיבי הענישה נגזרים ע"י בית המשפט בהתאם לעברו התעבורתי של הנהג הנאשם ואף מרמת הסיכון בגין העבירה שנגרמה. אם אתם נאשמים בגין עבירת אי מתן זכות קדימה, הקפידו להיוועץ עם עורך דין תעבורה מנוסה המתמחה בתיקים מסוג זה.

חשיבות עורך דין תעבורה בעבירת אי מתן זכות קדימה במעבר חציה

לאור ריבוי מקרים של תאונות דרכים בגין עבירת אי מתן זכות קדימה להולכי רגל, קיימת אכיפה מסיבית וביד נוקשה הן מצד המשטרה והן מצד בתי המשפט לתעבורה. אם הינכם נאשם בגין עבירה זו, הכרחי להיוועץ עם עורך דין תעבורה מיומן הבקיא בדיני התעבורה השונים ובעבירת אי מתן זכות קדימה בפרט.
סיוע בידי עורך דין מנוסה, עשוי להטיב עם תיקכם החל מענישה מקלה ועד לזיכוי מלא.

*השימוש בסרטון בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

 

תאונות דרכים במעבר חצייה
במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו