תאונות דרכים בקרב צעירים

אין זה סוד כי צעירים מתנהלים בצורה יותר פזיזה על הכביש. שילוב של חוסר ניסיון, חוסר ביטחון וחשיבות עצמית גבוהה הוא נפוץ בקרב נהגים צעירים, והשילוב בין כל אלו עלול לעלות בחיי אדם. בהתאם לכך, החוק מבדיל בין נהגים בגילאים צעירים לבין נהגים בוגרים ומנוסים יותר, ופוסק הגבלות מחמירות וסנקציות משמעותיות יותר.  

מי נחשב נהג צעיר?

סעיף 12א (א) לפקודת התעבורה מגדיר מיהו "נהג חדש" –  

"מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור.."

"נהג חדש צעיר" הוא "נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים".

נהגים עד גיל 24, שסיימו את תקופתם כ'נהג חדש' נחשבים לנהגים צעירים.

מה מייחד בנהג צעיר?

לפי החוק, נער או נערה יכולים לגשת למבחן נהיגה בגיל 16 ותשעה חודשים. שלושה חודשים לאחר ההצלחה בטסט, ולאחר שהנהג החדש ביצע שעות מלווה מספיקות, רשאים הנהגים הצעירים לצאת אל הכביש לשעות הבוקר עד הערב. שלושה חודשים לאחר מכן, יוכלו לנהוג באופן עצמאי גם בשעות הלילה.

לאחר קבלת רישיון הנהיגה, הנהגים ייחשבו לפי החוק כנהגים חדשים, ויחולו עליהם תנאים מיוחדים – עבירות שבימים כתיקונן עשויות להניב קנס כספי או נקודות, עלולות לשלול את רישיונו של הנהג החדש במקרה שהורשע בביצוען. 

נהגים עד גיל 24, שסיימו את תקופתם כ'נהג חדש', מוגדרים בחוק כנהגים צעירים. אמנם הם אינם כפופים לאותן הגבלות מחמירות, אך בהיותם נהגים צעירים ופחות מנוסים עדיין יש החמרה בחוק בהתייחסות אליהם וככל הנראה יתבקשו לשלם סכום ביטוח גבוה מן הרגיל.

מדוע נהגים צעירים נמצאים בסיכון רב יותר לתאונות דרכים?

מחקר של עמותת "אור ירוק" מגלה כי בין 2007 ל- 2016, כי נהגים צעירים הם האוכלוסייה שהייתה מעורבת בשלל תאונות דרכים קטלניות (תאונה בה נהרג או נפצע אדם אחד או יותר) יותר מכל קבוצת גיל אחרת. מדוע? יש לכך מספר סיבות אפשריות –

חוסר ניסיון

אדם צעיר בגילו, גם אם סיים את תקופתו כנהג חדש, אינו משתווה לנהג ותיק ביכולותיו. הכביש מזמן אתגרים רבים כמו פקקים, כבישים מסוכנים ופגעי מזג האוויר – אלו עשויים להלחיץ נהג צעיר ולא מנוסה, לבלבל אותו ולהוציא אותו מהריכוז הנחוץ כל כך לנהיגה זהירה ובטוחה. נהג צעיר שייתקל במצב מבהיל בכביש, עשוי לאבד את עשתונותיו ולנהוג בפזיזות מסוכנת, לעומת נהג ותיק המזהה את המכשולים האפשריים מבעוד מועד וידע לרוב איך להתגבר בבטחה על המכשול ולהמשיך בנסיעתו.

נהיגה פזיזה

צעירים רבים נוהגים בפזיזות על הכביש, כמו נהיגה ללא רישיון, נהיגה תחת השפעת סם, אי ציות לתמרורים, מעבר נתיבים חד וללא איתות, ועוד. כל אלו נובעים, לרוב, ממאפיינים אישיותיים המאפיינים את הדור הצעיר, שנוטה לביטחון עצמי מופרז וחוסר פחד. מאפיינים אלו, בשילוב עם אלמנטים נוספים כמו לחץ חברתי בקרב צעירים, עלולים להוביל להתנהגויות מסוכנות רבות בכביש, שרובן אף מהוות עבירות פליליות כשלעצמן. 

הסחות דעת 

גורמים נוספים שמעלים את סיכויו של אדם צעיר לעבור תאונת דרכים הם הסחות הדעת הרבות שממלאות את חיינו ומשחקות תפקיד גם בכביש.

דוגמא מרכזית היא האופניים והקורקינטים החשמליים שנכנסו אל חיינו בשנים האחרונות ושינו את כללי המשחק בכביש. הם אפשרו לצעירים ללא רישיון להשתלב בכביש העירוני, הסואן והכאוטי. אמנם מיולי 2019 כל נהג רכב דו גלגלי ממונע מחויב לעבור מבחן תיאוריה, אך רבים יעידו כי המצב בכביש לא השתפר. כניסתם של רכבים אלו מעלה את סיכויו של נהג צעיר להיות מעורב בתאונת דרכים, הן כנהג אופניים או קורקינט חשמלי שאינו מכיר מספיק את מרקם החיים העירוני הסואן, והן כנהג רכב שאינו מנוסה דיו על מנת להתמודד עם נהגי אופניים פזיזים ומבהילים. 

דוגמא נוספת להסחת דעת היא השתלבותו של הטלפון החכם בחיי היומיום שלנו, לרבות בשגרת הנהיגה. כניסתן של אפליקציות כמו וייז ופנגו לשוק אמנם מקלות על חיינו במובנים רבים, אך הטלפון הנייד הוא אינו אלא הסחת דעת מפתה ומסוכנת, שמשפיעה על יכולתו של נהג, ובייחוד נהג צעיר, להתרכז בנהיגה.

מהו העונש על תאונת דרכים באשמת נהג צעיר או חדש?

כאמור, החוק מבדיל בין נהג צעיר ונהג חדש – 

נהג חדש וצעיר

נהג חדש וצעיר  (בעל רישיון פחות משנתיים ומתחת לגיל 24) יקבל יחס מחמיר אם יבצע עבירה שגרמה לתאונת דרכים עם נפגעים. הדבר יגרור ענישה מיוחדת, כמו הארכת תקופת מעמד הנהג כ'נהג חדש' בשנתיים נוספות, פסילת רישיון זמנית, חיוב בביצוע מבחן עיוני נוסף ואפילו מבחן מעשי נוסף. אם הורשעתם בתאונת דרכים שהובילה לפציעה של אדם ואפילו למוות, או אם רישיונכם נפסל לתקופה של למעלה משלושה חודשים, תחוייבו בבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. בדיקה זו נהוג לערוך לנהגים שנשקפת מהם סכנה, והיא כוללת הערכה רפואית ופסיכולוגית, ביקורת ומעקב כשירות. 

נהג צעיר

נהג צעיר (מתחת לגיל 24) אינו מצוי תחת אותן סנקציות של נהג חדש, אך אם ביצע תאונת דרכים בשל רשלנות, פזיזות או בשל עבירת עבירה אחרות (כמו שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה), בית המשפט יטיל עליו עונש חמור מהרגיל. 

למי מומלץ לפנות במקרה של תאונות דרכים בקרב צעירים

אם אתם או אחד מיקיריכם היה מעורב בתאונת דרכים, אנחנו ממליצים לכם לפנות באופן מיידי לעורך דין תאונות דרכים מומחה בדיני תעבורה, ובמיוחד אם הנהג הפוגע הוא נהג צעיר או חדש. ענישה על תאונת דרכים בגיל צעיר עשויה להיות מחמירה במיוחד, שתוצאותיה עלולות להשליך באופן חמור על המשך עתידכם כנהגים. עונשים אפשריים הם פסילת רישיון, החרמת רכב, קנס כספי גבוה, ואפילו מאסר. 

בשלב ראשון, עליכם לפנות לעורך דין תעבורה. פנייה מהירה לסיוע משפטי עשויה לשפר משמעותית את הסיכויים שלכם להגן על זכויותיכם ולמנוע התדרדרות במצב. זכרו – התנהלות שגויה במעמד תאונת הדרכים, בחקירת המשטרה ובבית המשפט עשויה להחמיר באופן משמעותי את עונשכם ולהרע את מצבכם, גם אם הנכם חפים מפשע.

על מנת להגן על רישיון הנהיגה שלכם אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרדנו – משרד עורכי דין תעבורה ותאונות דרכים. 

עורכת דין יערית אוליאל היא עורכת דין מנוסה המתמחה בדיני תעבורה. פנו אלינו לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות על מנת שנוכל לייעץ לכם מהם דרכי הפעולה הרלוונטיים עבורכם. נשמח לעמוד לרשותכם בכל שלב ושלב של ההליך המשפטי, על מנת שתוכלו לקבל כל מה שהחוק יכול להעניק לכם.

חוסר ניסיונם על הכביש, נהיגה פזיזה והסחות דעת רבות הם רק חלק מהגורמים המסכנים נהגים צעירים.

לקריאה בנושא, כנסו לאתר

נהג חדש וצעיר הוא בעל רישיון של פחות משנתיים וגילו מתחת לגיל 24. לעניין חשיבות הגדרת הנהג, קראו באתר.

אנו ממליצים לכם לפנות באופן מידי לעורך דין תעבורה המומחה בתאונות דרכים.

בוודאי. נהגים חדשים וצעירים יתקלו בענישה נוקשה מצד בתי המשפט לתעבורה.

תאונות-דרכים-בקרב-צעירים
במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו