תביעות פיצויים לאחר תאונת דרכים – מה מגיע לי? ואיך מתחילים

תוכן עניינים
תביעות פיצויים לאחר תאונת דרכים – מה מגיע לי? ואיך מתחילים

תאונות דרכים הן הצורה הנפוצה ביותר של תאונות במדינת ישראל. קשה למצוא אדם שלא היה מעורב באופן כזה או אחר בתאונת דרכים. בין אם הייתם הולך רגל שנפגע, עצרתם ברמזור ופגעו ברכבכם מאחור, הייתם מעורבים באופן ישיר בתאונה ועוד – רובנו היינו מעורבים בתאונת דרכים, לפעמים ביותר ממקרה אחד. 

היות וזה המצב, מדובר בתחום שחשוב להכיר כמו שצריך, ובעיקר – כיצד עליכם לפעול מרגע התאונה על מנת להבטיח שתקבלו כספי פיצויים מחברת הביטוח. חשוב לזכור שכדי להצליח לזכות בתביעת פיצויים בעקבות תאונה – חשוב לפנות לגורם מוסמך אשר יוכל לסייע לכם לאורך כל הדרך. עורך דין המתמחה בתאונות דרכים בלבד, אשר כל עולמו המשפטי סובב את הסוגיות הללו – יוכל להבטיח את מימוש האינטרסים הלגיטימיים שלכם במסגרת החוק.

במאמר קצר זה איגדנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על תביעות פיצויים בעקבות תאונות דרכים. המשיכו לקרוא!

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים – למה הוא חשוב?

בעבר, לרבים מהמעורבים בתאונות היה קושי מהותי בתביעת כספי פיצויים מחברת הביטוח. באופן הגיוני, כתאגידים גדולים ובעלי כוח רב, לחברות הביטוח יש אינטרס ויכולת מובנית לשלם לתובעי פיצויים כמה שפחות כספים (אם בכלל). כתוצאה ממצב זה נחקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. החוק קובע שנפגע מתאונות דרכים אשר עומד בתנאי החוק – זכאי לקבל כספי פיצויים מחברת הביטוח באופן אוטומטי, וזאת ללא כל קשר לשאלת האשמה בתאונה!

כדי להיות זכאי לפיצויים כתוצאה מתאונת דרכים, ישנן דרישות בסיסיות שהחוק מציב בפני התובע: 

החזקת ביטוח חובה בתוקף, רישיון נהיגה בתוקף, התאונה מוגדרת ״תאונת דרכים״ על פי חוק, ולבסוף – הנפגע זכה לטיפול רפואי במוסד מוכר בסמוך למועד התרחשות התאונה. כל חריגה מהתנאים לעיל עלולה להסיר לחלוטין או להקשות באופן משמעותי על היכולת לקבל פיצויים.

בהערת אגב, נציין שהפרוצדורה לתביעת פיצויים עלולה להיות שונה בהתאם לנסיבות המקרה, למשל במצבים בהם לא ידועה זהות הרכב הפוגע, למצבים אלו הליך התביעה הוא מול מוסד בשם קרן קרנית, ולהליך זה נתייחס במאמר נפרד. 

איזו סוגים של פיצויים זכאים לקבל כתוצאה מתאונה?

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים אתם כנראה זכאים לפיצויים מחברת הביטוח. אולם, המילה ״פיצויים״ מתחלקת לתתי קטגוריות שונים, כאשר ללא ידע ומומחיות בדיני תאונות דרכים – אתם עלולים לתבוע סוג פיצויים שאינו מתאים לנסיבות המקרה, ומצב זה עלול להשאיר אתכם בידיים ריקות. 

בפרק זה נתייחס לסוגי הפיצויים השונים

עגמת נפש

סוג פיצויים זה מתייחס בעיקר למצבים בהם הנפגע סובל מכאבים שנגרמו כתוצאה  מהתאונה. הבעיה המרכזית של עילה נזיקית זו היא שבמקרים רבים קשה להוכיח את הנזק שנגרם, וכתוצאה מכך קשה לקבל פיצויים משמעותיים בגין כאב וסבל (שלא גרמו לנכות קבועה). כך למשל, ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין חבלות ושפשופים, זעזועי מוח ועוד. בלא מעט מהמקרים, אלו המעורבים בתאונה סבלו מחבלות קשות, ואולם, היות ולא תיעדו את הפציעות – פגעו בסיכוי לקבל פיצוי על כך. 

לאור זאת, הדרך הטובה ביותר להביא לתיעוד מהימן של הפציעות היא כדלהלן: ראשית, אם אתם מסוגלים, ברגע התאונה צלמו את החבלות שנגרמו. בנוסף, דאגו לקבל טיפול רפואי בהקדם האפשרי. טיפול זה יכול לחסוך מכם סבל מתמשך, ובנוסף, קבלת אבחון רפואי רשמי תסייע לכם בתביעת הפיצויים מחברת הביטוח. 

אובדן השתכרות

אם כתוצאה מהתאונה אין ביכולת הנפגע לשוב לעבודה, גם למשך ימים בודדים, חשוב לדעת כיצד לפעול על מנת לזכות בפיצויים עקב אובדן השתכרות. דאגו לפנות לייצוג משפטי אשר יוכל להדריך אתכם בנוגע למסמכים ולתיעוד שעליכם להחזיק על מנת להוכיח את הנזק. התפקיד של עורך הדין יהיה להוכיח את הקשר הסיבתי בין התאונה לאובדן השתכרות, דהיינו – להראות שהיעדר ההשתכרות נבע באופן ישיר מהתאונה.

בהקשר זה חשוב לציין שמומלץ להימנע מניסיונות לניפוח תביעת הפיצויים, למשל באמצעות היעדרות מכוונת מהעבודה מעבר לצורך החלמה מהתאונה. אין הבטחה לקבלת פיצויים עקב אובדן השתכרות, והיעדרות מכוונת שכזו עלולה לגרום לכם לאובדן כלכלי מיותר.

סיעוד רפואי

אם נפגע מתאונה סובל מאחוזי נכות משמעותיים אשר דורשים סיוע במשק הבית או למשל בסיוע סיעודי, הנפגע יהיה יכול לתבוע החזר הוצאות מחברת הביטוח. במצבים כאלו תובע יכול להיות זכאי לפיצוי קבוע ומתמשך כתוצאה מנכות וטיפול קבוע לו נזקק. חשוב לדעת שגובה הפיצוי תלוי במספר רב של גורמים, לרבות גובה אחוזי הנכות, גיל, מין, מקצוע ועוד. 

כיצד יש להתנהל החל מהרגע התאונה?

מלבד החשיבות הרבה שיש לדאגה לבריאות, חשוב לזכור שהחל מרגע התאונה – כל פעולה שתבצעו יכולה להגדיל או להקטין את הסיכוי לקבל פיצויים. חשוב לזכור, כדי לקבל פיצויים צריך להוכיח שיש לנפגע זכות לכך. 

החל מרגע התאונה יש מספר פעולות שחשוב לבצע: ראשית, אם אתם מסוגלים, מהרגע הבנתכם שאתם מעורבים בתאונת דרכים הפעילו מכשיר הקלטה וצלמו את המפגעים (לגוף ולרכוש), הזעיקו משטרה למקום אם יש נפגעים בגוף, צלמו את רישיונות ותעודות הביטוח של יתר המעורבים, וכמובן – דאגו לקבל טיפול רפואי מיידי. לאחר הטיפול דאגו לשמור את הדו״ח הרפואי ותיעוד של כל הוצאה שהושטה עליכם כתוצאה מהתאונה, החל ממונית הביתה וכלה בהוצאות רפואיות כגון רכישת תרופות.

ככל שאתם מחזיקים ביותר ראיות המוכיחות את טענותיכם – כך יגדלו הסיכויים לקבל פיצויים משמעותיים. בנוסף לכך, דאגו לא לשתף מידע הנוגע לתאונה עם אף גורם שאינו רפואי או משטרתי. חברות הביטוח מפעילות חוקרים פרטיים אשר מתחזים לנציגי ״רשמיים״ שמתנדבים לעזור לכם לקבל פיצויים. תפקידם להקליט ולדלות מכם מידע שעלול לפגוע בזכותכם לפיצויים. לבסוף, חשוב לפנות לייעוץ משפטי המתמחה בדיני תאונות דרכים בהקדם האפשרי.

ברוב המקרים, חברות הביטוח מבקשות אישור משטרה. תוכלו לדווח על תאונת הדרכים באינטרנט ולקבל אישור משטרה בקישור זה –

למה כל כך חשוב להסתייע בייעוץ משפטי בתביעת פיצויים לאחר תאונת דרכים?

עורך דין תאונות דרכים הוא החבר הכי טוב שלכם מרגע התאונה. זכרו שגם אם אתם מכירים עורך דין תותח, אם הוא אינו מתמחה בדיני תאונות דרכים – לא תקבלו ייעוץ משפטי ראוי, דבר העלול לפגוע משמעותית בסכום הפיצוי. דיני תאונות דרכים מורכבים ממערכת חוקים ופסקי דין מורכבים, אשר ללא הכרתם לעומק – אתם עלולים לצאת בידיים ריקות לאחר תאונה. עורך דין תאונות דרכים ידריך אתכם בזמן אמת כיצד לפעול על מנת לוודא שלא תעשו טעויות שעלולות לעלות לכם ביוקר.

מחשבון פיצוי תאונות דרכים

חישוב הפיצוי עבור נפגעי תאונות דרכים יכול להיות מורכב אך ניסינו לפשט עבורכם את התהליך  במחשבון פשוט אשר יאסוף את פרטי האירוע ובסוף התהליך נוכל להעריך כמה פיצוי יכול להגיע לך עבור המקרה הספציפי שלך

כמה מילים אחרונות

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים חשוב לא לנסות לטפל בתביעת פיצויים לבד. לפעמים הניסיון לחסוך בהוצאות הכרוכות בייעוץ משפטי מקצועי עלול לעלות לכם ביוקר. בהקשר זה חשוב לזכור שמרבית מעורכי דין העוסקים בתאונות דרכים גובים תשלום מלקוחותיהם על בסיס הצלחה בתיק, ולכן חשוב לא להירתע מפניה מוקדמת לעורך דין. כמו כן, כדאי לדעת כי שכר הטרחה שעורך הדין רשאי לגבות מנפגע בתאונת דרכים מוגבל ע"פ חוק כך שהמחיר אינו מהווה קריטריון לבחירת עורך דין תאונות דרכים.

משרד עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה בכלל ובדיני תאונות דרכים בפרט. עו"ד אוליאל מייצגת את לקוחותיה הרבים במגוון רחב של מקרים הנוגעים לתאונות דרכים, וזאת בהצלחה רבה ולשביעות רצונם המלא! אל תישארו לבד! צרו קשר ונדאג לעמוד על זכויותיכם!

עליך להגיש תביעה נגד חברת הביטוח המבטחת בביטוח חובה את הרכב שפגע בך. להסבר מפורט כנס למאמר המלא.

חברות הביטוח לרוב דורשות להמציא אישור משטרה על תאונת הדרכים, תעודת ביטוח החובה של הרכב בו נסע מי שנפגע בתאונה, אישור רישיון נהיגה תקף של מי שנהג ברכב במועד התאונה, רישיון רכב, תיעוד רפואי, פירוט הנזק שנגרם לרכב או דו”ח שמאי, תלושי שכר וקבלות על הוצאות רפואיות. להנחיות נוספות כנס לאתר.

אין צורך להמתין עם הגשת התביעה. אפשר להגיש מסמכים ראשוניים ולעדכן בהתאם להמשכיות הטיפול. הסבר מקיף באתר – כנס עכשיו.

לאחר 7 שנים ממועד קרות התאונה התביעה תתיישן. אם עברת את התאונה בהיותך קטין, התביעה תתיישן בתום 7 שנים מהגיעך לגיל 18. משמע – קטין שנפגע בתאונת דרכים יוכל להגיש תביעה לפיצויים עד גיל 25. צריך מידע נוסף? כנס לאתר.

תאונת דרכים כזו יכולה להיחשב גם תאונת עבודה. יש לכך משמעות אדירה באשר לזכויותיך ועל כן יש להגיש תביעות לחברת הביטוח ולביטוח הלאומי על מנת למצות את מלוא זכויותיך. קרא את המאמר המלא כדי לא לוותר על אף פיצויי המגיע לך!

חברת הביטוח תישא בהוצאה זו. תדאג להעביר את מכתב החיוב ממד”א לעורך הדין שמטפל לך בתביעה לפיצויים. 

עליך לבקש מעורך דינך להגיש בקשה לתשלום תכוף. התשלום יופחת בסופו של דבר מסכום הפיצויים הכולל אך יאפשר לך לעבור את התקופה הזו. צריך מידע נוסף? קרא את המאמר המלא באתר.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו