לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תביעות פיצויים תאונות דרכים – מה מגיע לי? ואיך מתחילים

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים יכול לקבל מחברת הביטוח של הרכב פיצויים גבוהים בגין נזקי גוף ונזקים נפשיים. חוק פיצויים תאונות דרכים נועד על מנת להעניק פיצויים אוטומטיים ומהירים לאדם שנפגע בתאונת דרכים ולהקל על ההתאוששות. על מנת לעלות על "המסלול המהיר" לפיצויים, יש לעמוד בתנאי החוק. כל הפרטים במאמר

תאונות דרכים הן הצורה הנפוצה ביותר של תאונות במדינת ישראל. קשה למצוא אדם שלא היה מעורב באופן כזה או אחר בתאונת דרכים. בין אם הייתם הולך רגל שנפגע, עצרתם ברמזור ופגעו ברכבכם מאחור, הייתם מעורבים באופן ישיר בתאונה ועוד – רובנו היינו מעורבים בתאונת דרכים, לפעמים ביותר ממקרה אחד. 

היות וזה המצב, מדובר בתחום שחשוב להכיר כמו שצריך, ובעיקר – כיצד עליכם לפעול מרגע התאונה על מנת להבטיח שתקבלו כספי פיצויים מחברת הביטוח. חשוב לזכור שכדי להצליח לזכות בתביעת פיצויים בעקבות תאונה – חשוב לפנות לגורם מוסמך אשר יוכל לסייע לכם לאורך כל הדרך. עורך דין המתמחה בתאונות דרכים בלבד, אשר כל עולמו המשפטי סובב את הסוגיות הללו – יוכל להבטיח את מימוש האינטרסים הלגיטימיים שלכם במסגרת החוק.

במאמר קצר זה איגדנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על תביעות פיצויים בעקבות תאונות דרכים. המשיכו לקרוא!

 

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים 

בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 נולד מתוך הרצון להקל על נפגעי תאונות דרכים. אדם שנפגע בתאונת דרכים העונה להגדרה המופיעה מטה, זכאי לתבוע פיצויים מוקדמים ומידיים מן חברת הביטוח של הנהג הפוגע, ללא קשר למידת האשם שלו. כלומר, גם אם מבחינה טכנית רשלנותו של הולך רגל הובילה לתאונת הדרכים ולפציעתו, הוא עדיין יהיה זכאי לפיצויים מטעם חברת הביטוח. 

חידוש נוסף שחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים יצר הוא הקמת קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. קרנית הינה קרן ציבורית שנועדה על מנת לפצות נפגעי תאונות דרכים שאינם יכולים לתבוע את הביטוח של הנהג הפוגע, כמו במקרים בהם לנהג אין ביטוח חובה או במקרים של תאונת פגע וברח. במקרה כזה, הנפגע בתאונת דרכים רשאי לתבוע פיצויים מקרנית, וקרנית רשאית לתבוע את הסכום ששילמה לנפגע מהנהג הפוגע במועד מאוחר יותר.

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים – למה הוא חשוב?

בעבר, לרבים מהמעורבים בתאונות היה קושי מהותי בתביעת כספי פיצויים מחברת הביטוח. באופן הגיוני, כתאגידים גדולים ובעלי כוח רב, לחברות הביטוח יש אינטרס ויכולת מובנית לשלם לתובעי פיצויים כמה שפחות כספים (אם בכלל). כתוצאה ממצב זה נחקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. החוק קובע שנפגע מתאונות דרכים אשר עומד בתנאי החוק – זכאי לקבל כספי פיצויים מחברת הביטוח באופן אוטומטי, וזאת ללא כל קשר לשאלת האשמה בתאונה!

כדי להיות זכאי לפיצויים כתוצאה מתאונת דרכים, ישנן דרישות בסיסיות שהחוק מציב בפני התובע: 

החזקת ביטוח חובה בתוקף, רישיון נהיגה בתוקף, התאונה מוגדרת ״תאונת דרכים״ על פי חוק, ולבסוף – הנפגע זכה לטיפול רפואי במוסד מוכר בסמוך למועד התרחשות התאונה. כל חריגה מהתנאים לעיל עלולה להסיר לחלוטין או להקשות באופן משמעותי על היכולת לקבל פיצויים.

בהערת אגב, נציין שהפרוצדורה לתביעת פיצויים עלולה להיות שונה בהתאם לנסיבות המקרה, למשל במצבים בהם לא ידועה זהות הרכב הפוגע, למצבים אלו הליך התביעה הוא מול מוסד בשם קרן קרנית, ולהליך זה נתייחס במאמר נפרד. 

 

תביעות פיצויים תאונות דרכים – מה מגיע לי ואיך מתחילים
תביעות פיצויים תאונות דרכים – מה מגיע לי ואיך מתחילים

 

מהי תאונת דרכים?

הסעיף הראשון בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגדיר מהי תאונת דרכים בסעיפו הראשון. מדובר בסעיף מפותל ומורכב, שיש לפרקו לגורמים על מנת להבין מהי תאונת דרכים שמזכה בפיצויים לפי החוק – 

 "תאונת דרכים" – מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי";

כלומר, תאונת דרכים היא אירוע בה נגרם לאדם נזק גוף, המוגדר באותו הסעיף כמוות, מחלה, פגיעה או ליקוי גופני או שכלי, לרבות פגיעה בהתקן שנועד לתפקוד גופני כמו פרוטזה או כיסא גלגלים. 

גם מקרה שאינו תאונת דרכים "קלאסית", כמו התפוצצות או התקלחות של הרכב שנגרמו בגלל רכיב שמצוי ברכב או חומר אחר שחיוני לנסיעתו של הרכב, גם אם אירעו על ידי גורם שמצוי מחוץ לרכב, ייחשב על פי חוק זה כתאונת דרכים. גם במקרה שבו תאונת הדרכים נגרמה עקב פגיעה ברכב שחנה במקום אסור או עקב ניצול כוחו המכני של הרכב (כמו מנוף שמחובר לרכב) התאונה יכולה להיחשב כתאונת דרכים שמזכה בפיצויים לפי חוק זה. 

כל רכב מנועי שנועד למטרת תחבורה יבשתית יכול להיחשב כרכב שמעורבותו בתאונת דרכים עשויה לזכות בפיצויים, לרבות רכב פרטי, אמבולנס, טרקטור, אוטובוס ועוד. לענייננו, אופניים חשמליים אינם מהווים רכב מנועי שעשוי לזכות את האדם שנפגע מהם בפיצויים לפי חוק זה, כיוון שבעליהם של אופניים חשמליים אינם מחויבים לבטח אותם בביטוח חובה. עם זאת, אדם שנפגע מידי רוכב אופניים חשמליים, רשאי לתבוע בעילה נזיקית רגילה ולקבל פיצויים באמצעות אפיק משפטי זה. 

תביעות פיצויים תאונות דרכים – מה מגיע לי? ואיך מתחילים - uliel

מה לא נחשב כתאונת דרכים? 

"..ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי";

כפי שמתואר בהמשך הסעיף הראשון של חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, החוק לא יחשיב תאונה שנעשתה במכוון כתאונת דרכים שמעניקה פיצויים לפי חוק זה, כאשר הנזק שנגרם נגרם על ידי המעשה עצמו.

איזו סוגים של פיצויים זכאים לקבל כתוצאה מתאונה?

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים אתם כנראה זכאים לפיצויים מחברת הביטוח. אולם, המילה ״פיצויים״ מתחלקת לתתי קטגוריות שונים, כאשר ללא ידע ומומחיות בדיני תאונות דרכים – אתם עלולים לתבוע סוג פיצויים שאינו מתאים לנסיבות המקרה, ומצב זה עלול להשאיר אתכם בידיים ריקות. 

בפרק זה נתייחס לסוגי הפיצויים השונים

עגמת נפש

סוג פיצויים זה מתייחס בעיקר למצבים בהם הנפגע סובל מכאבים שנגרמו כתוצאה  מהתאונה. הבעיה המרכזית של עילה נזיקית זו היא שבמקרים רבים קשה להוכיח את הנזק שנגרם, וכתוצאה מכך קשה לקבל פיצויים משמעותיים בגין כאב וסבל (שלא גרמו לנכות קבועה). כך למשל, ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין חבלות ושפשופים, זעזועי מוח ועוד. בלא מעט מהמקרים, אלו המעורבים בתאונה סבלו מחבלות קשות, ואולם, היות ולא תיעדו את הפציעות – פגעו בסיכוי לקבל פיצוי על כך. 

לאור זאת, הדרך הטובה ביותר להביא לתיעוד מהימן של הפציעות היא כדלהלן: ראשית, אם אתם מסוגלים, ברגע התאונה צלמו את החבלות שנגרמו. בנוסף, דאגו לקבל טיפול רפואי בהקדם האפשרי. טיפול זה יכול לחסוך מכם סבל מתמשך, ובנוסף, קבלת אבחון רפואי רשמי תסייע לכם בתביעת הפיצויים מחברת הביטוח. 

אובדן השתכרות

אם כתוצאה מהתאונה אין ביכולת הנפגע לשוב לעבודה, גם למשך ימים בודדים, חשוב לדעת כיצד לפעול על מנת לזכות בפיצויים עקב אובדן השתכרות. דאגו לפנות לייצוג משפטי אשר יוכל להדריך אתכם בנוגע למסמכים ולתיעוד שעליכם להחזיק על מנת להוכיח את הנזק. התפקיד של עורך הדין יהיה להוכיח את הקשר הסיבתי בין התאונה לאובדן השתכרות, דהיינו – להראות שהיעדר ההשתכרות נבע באופן ישיר מהתאונה.

בהקשר זה חשוב לציין שמומלץ להימנע מניסיונות לניפוח תביעת הפיצויים, למשל באמצעות היעדרות מכוונת מהעבודה מעבר לצורך החלמה מהתאונה. אין הבטחה לקבלת פיצויים עקב אובדן השתכרות, והיעדרות מכוונת שכזו עלולה לגרום לכם לאובדן כלכלי מיותר.

סיעוד רפואי

אם נפגע מתאונה סובל מאחוזי נכות משמעותיים אשר דורשים סיוע במשק הבית או למשל בסיוע סיעודי, הנפגע יהיה יכול לתבוע החזר הוצאות מחברת הביטוח. במצבים כאלו תובע יכול להיות זכאי לפיצוי קבוע ומתמשך כתוצאה מנכות וטיפול קבוע לו נזקק. חשוב לדעת שגובה הפיצוי תלוי במספר רב של גורמים, לרבות גובה אחוזי הנכות, גיל, מין, מקצוע ועוד. 

בנוסף, ייתכנו מקרים בהם רשאי הנפגע להגיש תביעת לפיצויים למוסד לביטוח לאומי בגין תאונת דרכים בדרך לעבודה. במקרה שכזה מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתיקי תביעות פיצויים בכדי לקבל הכוונה מקצועי ומלאה בעניינכם. מעוניינים לדעת מהו סכום הפיצויים אליו אתם זכאים? לחצו על מחשבון פיצויים תאונות דרכים וקבלו הערכה בעניין תביעתכם. 

כיצד יש להתנהל החל מהרגע התאונה?

מלבד החשיבות הרבה שיש לדאגה לבריאות, חשוב לזכור שהחל מרגע התאונה – כל פעולה שתבצעו יכולה להגדיל או להקטין את הסיכוי לקבל פיצויים. חשוב לזכור, כדי לקבל פיצויים צריך להוכיח שיש לנפגע זכות לכך. 

החל מרגע התאונה יש מספר פעולות שחשוב לבצע: ראשית, אם אתם מסוגלים, מהרגע הבנתכם שאתם מעורבים בתאונת דרכים הפעילו מכשיר הקלטה וצלמו את המפגעים (לגוף ולרכוש), הזעיקו משטרה למקום אם יש נפגעים בגוף, צלמו את רישיונות ותעודות הביטוח של יתר המעורבים, וכמובן – דאגו לקבל טיפול רפואי מיידי. לאחר הטיפול דאגו לשמור את הדו״ח הרפואי ותיעוד של כל הוצאה שהושטה עליכם כתוצאה מהתאונה, החל ממונית הביתה וכלה בהוצאות רפואיות כגון רכישת תרופות.

ככל שאתם מחזיקים ביותר ראיות המוכיחות את טענותיכם – כך יגדלו הסיכויים לקבל פיצויים משמעותיים. בנוסף לכך, דאגו לא לשתף מידע הנוגע לתאונה עם אף גורם שאינו רפואי או משטרתי. חברות הביטוח מפעילות חוקרים פרטיים אשר מתחזים לנציגי ״רשמיים״ שמתנדבים לעזור לכם לקבל פיצויים. תפקידם להקליט ולדלות מכם מידע שעלול לפגוע בזכותכם לפיצויים. לבסוף, חשוב לפנות לייעוץ משפטי המתמחה בדיני תאונות דרכים בהקדם האפשרי.

ברוב המקרים, חברות הביטוח מבקשות אישור משטרה. תוכלו לדווח על תאונת הדרכים באינטרנט ולקבל אישור משטרה בקישור זה –

פיצויים תאונות דרכים

אדם שתובע פיצויים בשל תאונת דרכים מחברת ביטוח או מקרנית זכאי לתבוע פיצויים בגין פגיעה בכושר עבודה, אובדן ימי עבודה, כאב וסבל גופניים ונפשיים, נכות ועוד. פיצוייו של הנפגע ייקבעו לפי סוג הנכות שנגרמה לו, גודל הסבל שהתאונה גרמה לו, השכר שהוא מפסיד בשל התאונה והסיוע שהוא זקוק לו לאחר התאונה, כמו סיוע מצד שלישי, התאמת הבית לנכותו החדשה ועוד. 

כפי שניתן להבין, פיצויים כספיים על תאונת דרכים עשויים להיות גבוהים במיוחד, אך חשוב להבין שהם מגבילים את יכולתו של הנפגע לתבוע גורמים אחרים בשל אותה העילה. כלומר, אם הנפגע זכה לפיצויים מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הוא אינו יכול לתבוע גורם נוסף בשל הנזק שנגרם לו בתאונת הדרכים, או לתבוע את הנהג הרשלן באמצעות אפיק משפטי אחר. 

על מנת להבין מה גובה הפיצויים אליו אתם זכאים, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ובתאונות דרכים. יחדיו תוכלו לחשב את הסכום אליו אתם זכאים ולהבין מהו אפיק התביעה הנכון ביותר עבורכם.

למה כל כך חשוב להסתייע בייעוץ משפטי בתביעת פיצויים לאחר תאונת דרכים?

עורך דין תאונות דרכים הוא החבר הכי טוב שלכם מרגע התאונה. זכרו שגם אם אתם מכירים עורך דין תותח, אם הוא אינו מתמחה בדיני תאונות דרכים – לא תקבלו ייעוץ משפטי ראוי, דבר העלול לפגוע משמעותית בסכום הפיצוי. דיני תאונות דרכים מורכבים ממערכת חוקים ופסקי דין מורכבים, אשר ללא הכרתם לעומק – אתם עלולים לצאת בידיים ריקות לאחר תאונה. עורך דין תאונות דרכים ידריך אתכם בזמן אמת כיצד לפעול על מנת לוודא שלא תעשו טעויות שעלולות לעלות לכם ביוקר.

מחשבון פיצוי תאונות דרכים

חישוב הפיצוי עבור נפגעי תאונות דרכים יכול להיות מורכב אך ניסינו לפשט עבורכם את התהליך  במחשבון פשוט אשר יאסוף את פרטי האירוע ובסוף התהליך נוכל להעריך כמה פיצוי יכול להגיע לך עבור המקרה הספציפי שלך

עורך דין תאונות דרכים 

אם נקלעתם לתאונת דרכים, בתור פוגעים או בתור נפגעים, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתאונות דרכים על מנת לברר את מצבכם המשפטי. חשוב להיוועץ עם עורך דין על מנת לברר את זכאותכם לפיצויים, שהרי פציעה עשויה לגרור אחריה עלויות כספיות אדירות ונזק גופני ונפשי ארוך טווח. לכן, חשוב לבדוק את הזכאות שלכם לפיצויים, שהרי אלו יכולים לשנות את מצבכם הכלכלי מן הקצה אל הקצה ולסייע לכם להשתקם בצורה הטובה ביותר. 

כמו כן, חשוב לדעת כי שכר הטרחה של עורך דין בתביעת לפיצויים בגין תאונת דרכים מוגבל לסכומים מקסימליים, כך שאינו עולה על שמונה אחוזים מסכום פיצויי הנפגע שנקבעו בהסכם, או שאינו עולה על שלושה עשר אחוזים מסכום הפיצויים שנפסקו בהליכים משפטיים.

בבואכם לשכור עורך דין לתביעת פיצויים בגין תאונות דרכים, ודאו כי האדם שאתם עתידים לשכור הוא בעל ניסיון וידע בתחום. כך תוכלו להבטיח כי תוכלו לקבל את כל מה שהחוק יכול להקנות לכם, ולצאת מבית המשפט כשבידכם הפיצויים המקסימליים.

תביעות פיצויים תאונות דרכים – מה מגיע לי? ואיך מתחילים - uliel

רישיון הנהיגה שלך בסכנה?  אנחנו כאן!

השאר פרטים עכשיו ונילחם עבור הצדק המגיע לך!

כמה מילים אחרונות

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים חשוב לא לנסות לטפל בתביעת פיצויים לבד. לפעמים הניסיון לחסוך בהוצאות הכרוכות בייעוץ משפטי מקצועי עלול לעלות לכם ביוקר. בהקשר זה חשוב לזכור שמרבית מעורכי דין העוסקים בתאונות דרכים גובים תשלום מלקוחותיהם על בסיס הצלחה בתיק, ולכן חשוב לא להירתע מפניה מוקדמת לעורך דין. כמו כן, כדאי לדעת כי שכר הטרחה שעורך הדין רשאי לגבות מנפגע בתאונת דרכים מוגבל ע"פ חוק כך שהמחיר אינו מהווה קריטריון לבחירת עורך דין תאונות דרכים.

משרד עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה בכלל ובדיני תאונות דרכים בפרט. עו"ד אוליאל מייצגת את לקוחותיה הרבים במגוון רחב של מקרים הנוגעים לתאונות דרכים, וזאת בהצלחה רבה ולשביעות רצונם המלא! אל תישארו לבד! צרו קשר ונדאג לעמוד על זכויותיכם!

עליך להגיש תביעה נגד חברת הביטוח המבטחת בביטוח חובה את הרכב שפגע בך. להסבר מפורט כנס למאמר המלא.

חברות הביטוח לרוב דורשות להמציא אישור משטרה על תאונת הדרכים, תעודת ביטוח החובה של הרכב בו נסע מי שנפגע בתאונה, אישור רישיון נהיגה תקף של מי שנהג ברכב במועד התאונה, רישיון רכב, תיעוד רפואי, פירוט הנזק שנגרם לרכב או דו”ח שמאי, תלושי שכר וקבלות על הוצאות רפואיות. להנחיות נוספות כנס לאתר.

אין צורך להמתין עם הגשת התביעה. אפשר להגיש מסמכים ראשוניים ולעדכן בהתאם להמשכיות הטיפול. הסבר מקיף באתר – כנס עכשיו.

לאחר 7 שנים ממועד קרות התאונה התביעה תתיישן. אם עברת את התאונה בהיותך קטין, התביעה תתיישן בתום 7 שנים מהגיעך לגיל 18. משמע – קטין שנפגע בתאונת דרכים יוכל להגיש תביעה לפיצויים עד גיל 25. צריך מידע נוסף? כנס לאתר.

תאונת דרכים כזו יכולה להיחשב גם תאונת עבודה. יש לכך משמעות אדירה באשר לזכויותיך ועל כן יש להגיש תביעות לחברת הביטוח ולביטוח הלאומי על מנת למצות את מלוא זכויותיך. קרא את המאמר המלא כדי לא לוותר על אף פיצויי המגיע לך!

חברת הביטוח תישא בהוצאה זו. תדאג להעביר את מכתב החיוב ממד”א לעורך הדין שמטפל לך בתביעה לפיצויים. 

עליך לבקש מעורך דינך להגיש בקשה לתשלום תכוף. התשלום יופחת בסופו של דבר מסכום הפיצויים הכולל אך יאפשר לך לעבור את התקופה הזו. צריך מידע נוסף? קרא את המאמר המלא באתר.

 
 
 
המחבר
Picture of עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
משרדנו מתמחה רק בתעבורה