עורך דין תעבורה פרטי או סנגוריה ציבורית?

תוכן עניינים

נאשמים רבים ניצבים בפני הדילמה – האם לשכור שירותיו של עורך דין תעבורה פרטי או להסתפק בעורך דין מהסניגוריה הציבורית?

תחילה, יוסבר כי לא בכל עבירת תעבורה ישנה זכאות לעורך דין תעבורה מהסנגוריה הציבורית. בעבירות תעבורה קלות אין זכאות לסניגור ציבורי.

מי זכאי לסניגור ציבורי בעבירות תעבורה?

סעיף 18 לחוק הסנגוריה הציבורית קובע את תנאי הזכאות בהתאם לסוג ההליך, סוג העבירה ומצבו הכלכלי של הנאשם. בעבירות תעבורה יהיו זכאים לסניגור ציבורי קטינים, נאשמים בעבירות חמורות שהעונש עליהם הוא 10 שנים ומעלה, נאשמים העומדים בפני מאסר בפועל, נאשמים במצב כלכלי רע באישומים מעל 5 שנים מאסר בפועל, עצורים עד תום ההליכים ונאשמים שבית המשפט ציווה על ייצוג משפטי ע”י הסניגוריה.

איך אני יודע אם אני זכאי לסניגור ציבורי?

כל נאשם רשאי לפנות לסניגוריה הציבורית לבירור זכאותו. עליך להציג לסניגוריה את כתב האישום שהוגש נגדך, תלושי שכר ומסמכים רלוונטיים נוספים בהתאם לנסיבות העניין. כמו כן, כל נאשם רשאי לבקש מבית המשפט שימנה לו סניגור ציבורי ובית המשפט רשאי לשקול את בקשתו.

מדוע המדינה מממנת עורך דין תעבורה לנאשמים?

מדינת ישראל היא מדינה מתוקנת המכירה בחשיבות הייצוג המשפטי של נאשמים גם בעבירות תעבורה. בניגוד לדעה הרווחת בחלק מהציבור שבעבירות תעבורה נאשם יכול “להסתדר” לבדו ולא חייב ייצוג משפטי, המדינה מבינה שענייני תעבורה הם הליכים פליליים לכל דבר ועניין וככאלה, הפגיעה בנאשמים עלולה להיות קשה. לאור זאת, מכירה מדינת ישראל בחשיבות הייצוג של נאשמים אף בעבירות תעבורה.

מה ההבדלים בין עורך דין תעבורה פרטי לעורך דין תעבורה ציבורי?

עלות

ההבדל הראשון והברור מאליו הוא עניין התשלום. אם נאשם שוכר עורך דין תעבורה פרטי שייצגו בהליך, הייצוג כרוך בתשלום שכר טרחה ראוי. לעומת זאת, אם הנאשם זכאי לסניגור ציבורי ובוחר להיות מיוצג על ידיו, העלות היא שולית והוא ידרש לשלם אגרה סמלית בלבד. 

אחריות הסנגור הציבורי

הבדל נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא העובדה שסניגור ציבורי הוא עובד ציבור וככזה, מוטלות עליו חובות ונורמות נוספים אינם מוטלים על עורך דין תעבורה פרטי. סניגור ציבורי מחויב לקבל אישור מהממונים עליו לגבי אסטרטגיית ניהול התיק, הבקשות והתגובות שלו יהיו כפופות לנורמות המקובלות וכך גם ניהול ההליך כולו.

לעומת זאת, עורך דין תעבורה פרטי מחויב בראש ובראשונה כלפי הלקוח שלו . יש לזכור כי במציאות של היום, במיוחד כששוק עריכת הדין מוצף, לעורך דין תעבורה פרטי יש רמת מחויבות גבוהה ביותר כלפי הלקוח שלו מאחר והוא מתפרנס ממנו וירצה לספק את השירות הטוב ביותר עבורו. סניגור ציבורי לא בהכרח יחוש באותה מידת מחויבות.

משאבים כלכליים של הסנגור

עניין נוסף שכדאי לשקול הוא עניין המשאבים. אף אם המדינה הסכימה לממן לך עורך דין תעבורה ציבורי, אין זה אומר שהיא תאשר לעורך הדין לבצע כל פעולה בניהול התיק כראות עיניו. המשמעות היא שהמשאבים העומדים לרשותו מוגבלים ביותר. זאת, להבדיל מעורך דין תעבורה אשר אינו מוגבל במשאבים ויבצע כל פעולה הנדרשת לצורך קידום האינטרס של הלקוח שלו. 

משאבי הזמן

הבדל בולט אחרון הוא משאב הזמן. עורך דין תעבורה פרטי מחויב לפנות מזמנו כל שנדרש ע”מ להעניק טיפול ראוי והולם ללקוח שלו. אסור לעורך דין פרטי לקבל לידיו טיפול וייצוג בתיקים אם ישנו עומס רב במשרדו אשר ימנע ממנו לבצע עבודתו כראוי. לעומתו, סניגור ציבורי מקבל לידיו תיקים רבים במקביל והזמן שיוכל להשקיע בכל אחד מהם יתקצר בהתאם. 

מקצועיות

לעניין המקצועיות, כשנאשם מקבל סניגור ציבורי הוא אינו רשאי לבחור מי מייצגו. הוא לא יודע האם עורך הדין הציבורי טיפל במקרים דומים לשלו בעבר, מה הניסיון שלו וכמה הוא מקצועי בתחום. העניין חשוב פי כמה וכמה כשמדובר בעבירות תעבורה הדורשות ניסיון מקצועי ספציפי ומומחיות מיוחדת בתחום. כשאדם זוכה לבחור עורך דין תעבורה בעצמו, הוא יכול לקבל את כל המידע הדרוש לו ע”מ לוודא שבחר בייצוג מקצועי וראוי. בוודאי שמומל לבחור עורך דין תעבורה פרטי העוסק אך ורק בתחום בתעבורה על לוודא שאכן בחרת ייצוג ראוי.

עורכת דין יערית אוליאל ייצגה בעבר נאשמים מטעם הסניגוריה הציבורית במסגרת המשרד בו עבדה כשכירה. כשפתחה את משרדה החליטה שלא להמשיך בכך מאחר ולעיתים הרגישה כי ידיה כבולות מלהעניק לנאשם את ההגנה הטובה ביותר לה הוא זכאי. משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל התחייב להעניק ללקוחותיו את ההגנה הטובה ביותר במטרה להגיע לתוצאה בטובה ביותר בכל תיק ותיק. ישה זו לא עולה בקנה אחד עם גישת הסניגוריה הציבורית בעיקר בשל הקצאת המשאבים. 

עורך דין תעבורה פרטי או ציבורי?

אם ידכם באמת אינה משגת, עדיף להיות מיוצג ע”י סניגור ציבורי מאשר לייצג את עצמך. אך אם יש באפשרותך לשכור שירותיו של עורך דין תעבורה פרטי – אל תתפשר על ההגנה שלך! לעיתים מדובר ברישיון הנהיגה שלך, חופש התנועה שלך ולעיתים אף בחירותך. 

משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל מייצג נאשמים בעבירות תעבורה ותאונות דרכים בכלל רחבי הארץ. הנכם מוזמנים לקבוע פגישת ייעוץ ללא עלות. אנחנו כאן כי הרישיון שלך חשוב!  

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ידעתי שהגעתי לעורכת דין מקצועית כי היא מתמחה רק בתחום התעבורה כבר הרבה מאוד שנים אבל מה שלא ידעתי הוא שהגעתי גם לאדם... כ"כ סבלני ואכפתי. ממש תודה על כל הדרך ועל ההכלה האינסופית וכמובן גם על התוצאה הסופית! הרישיון נשאר אצלי - בזכותה!קראו עוד
Ido Ben Shimon
Ido Ben Shimon
10:25 26 Feb 21
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו