עורך דין תעבורה פרטי או סנגוריה ציבורית?

נאשמים רבים ניצבים בפני הדילמה – האם לשכור שירותיו של עורך דין תעבורה פרטי או להסתפק בעורך דין מהסניגוריה הציבורית?

תחילה, יוסבר כי לא בכל עבירת תעבורה ישנה זכאות לעורך דין תעבורה מהסנגוריה הציבורית. בעבירות תעבורה קלות אין זכאות לסניגור ציבורי.

מי זכאי לסניגור ציבורי בעבירות תעבורה?

סעיף 18 לחוק הסנגוריה הציבורית קובע את תנאי הזכאות בהתאם לסוג ההליך, סוג העבירה ומצבו הכלכלי של הנאשם. בעבירות תעבורה יהיו זכאים לסניגור ציבורי קטינים, נאשמים בעבירות חמורות שהעונש עליהם הוא 10 שנים ומעלה, נאשמים העומדים בפני מאסר בפועל, נאשמים במצב כלכלי רע באישומים מעל 5 שנים מאסר בפועל, עצורים עד תום ההליכים ונאשמים שבית המשפט ציווה על ייצוג משפטי ע"י הסניגוריה.

איך אני יודע אם אני זכאי לסניגור ציבורי?

כל נאשם רשאי לפנות לסניגוריה הציבורית לבירור זכאותו. עליך להציג לסניגוריה את כתב האישום שהוגש נגדך, תלושי שכר ומסמכים רלוונטיים נוספים בהתאם לנסיבות העניין. כמו כן, כל נאשם רשאי לבקש מבית המשפט שימנה לו סניגור ציבורי ובית המשפט רשאי לשקול את בקשתו.

מדוע המדינה מממנת עורך דין תעבורה לנאשמים?

מדינת ישראל היא מדינה מתוקנת המכירה בחשיבות הייצוג המשפטי של נאשמים גם בעבירות תעבורה. בניגוד לדעה הרווחת בחלק מהציבור שבעבירות תעבורה נאשם יכול "להסתדר" לבדו ולא חייב ייצוג משפטי, המדינה מבינה שענייני תעבורה הם הליכים פליליים לכל דבר ועניין וככאלה, הפגיעה בנאשמים עלולה להיות קשה. לאור זאת, מכירה מדינת ישראל בחשיבות הייצוג של נאשמים אף בעבירות תעבורה.

מה ההבדלים בין עורך דין תעבורה פרטי לעורך דין תעבורה ציבורי?

עלות

ההבדל הראשון והברור מאליו הוא עניין התשלום. אם נאשם שוכר עורך דין תעבורה פרטי שייצגו בהליך, הייצוג כרוך בתשלום שכר טרחה ראוי. לעומת זאת, אם הנאשם זכאי לסניגור ציבורי ובוחר להיות מיוצג על ידיו, העלות היא שולית והוא ידרש לשלם אגרה סמלית בלבד. 

אחריות הסנגור הציבורי

הבדל נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא העובדה שסניגור ציבורי הוא עובד ציבור וככזה, מוטלות עליו חובות ונורמות נוספים אינם מוטלים על עורך דין תעבורה פרטי. סניגור ציבורי מחויב לקבל אישור מהממונים עליו לגבי אסטרטגיית ניהול התיק, הבקשות והתגובות שלו יהיו כפופות לנורמות המקובלות וכך גם ניהול ההליך כולו.

לעומת זאת, עורך דין תעבורה פרטי מחויב בראש ובראשונה כלפי הלקוח שלו . יש לזכור כי במציאות של היום, במיוחד כששוק עריכת הדין מוצף, לעורך דין תעבורה פרטי יש רמת מחויבות גבוהה ביותר כלפי הלקוח שלו מאחר והוא מתפרנס ממנו וירצה לספק את השירות הטוב ביותר עבורו. סניגור ציבורי לא בהכרח יחוש באותה מידת מחויבות.

משאבים כלכליים של הסנגור

עניין נוסף שכדאי לשקול הוא עניין המשאבים. אף אם המדינה הסכימה לממן לך עורך דין תעבורה ציבורי, אין זה אומר שהיא תאשר לעורך הדין לבצע כל פעולה בניהול התיק כראות עיניו. המשמעות היא שהמשאבים העומדים לרשותו מוגבלים ביותר. זאת, להבדיל מעורך דין תעבורה אשר אינו מוגבל במשאבים ויבצע כל פעולה הנדרשת לצורך קידום האינטרס של הלקוח שלו. 

משאבי הזמן

הבדל בולט אחרון הוא משאב הזמן. עורך דין תעבורה פרטי מחויב לפנות מזמנו כל שנדרש ע"מ להעניק טיפול ראוי והולם ללקוח שלו. אסור לעורך דין פרטי לקבל לידיו טיפול וייצוג בתיקים אם ישנו עומס רב במשרדו אשר ימנע ממנו לבצע עבודתו כראוי. לעומתו, סניגור ציבורי מקבל לידיו תיקים רבים במקביל והזמן שיוכל להשקיע בכל אחד מהם יתקצר בהתאם. 

מקצועיות

לעניין המקצועיות, כשנאשם מקבל סניגור ציבורי הוא אינו רשאי לבחור מי מייצגו. הוא לא יודע האם עורך הדין הציבורי טיפל במקרים דומים לשלו בעבר, מה הניסיון שלו וכמה הוא מקצועי בתחום. העניין חשוב פי כמה וכמה כשמדובר בעבירות תעבורה הדורשות ניסיון מקצועי ספציפי ומומחיות מיוחדת בתחום. כשאדם זוכה לבחור עורך דין תעבורה בעצמו, הוא יכול לקבל את כל המידע הדרוש לו ע"מ לוודא שבחר בייצוג מקצועי וראוי. בוודאי שמומל לבחור עורך דין תעבורה פרטי העוסק אך ורק בתחום בתעבורה על לוודא שאכן בחרת ייצוג ראוי.

עורכת דין יערית אוליאל ייצגה בעבר נאשמים מטעם הסניגוריה הציבורית במסגרת המשרד בו עבדה כשכירה. כשפתחה את משרדה החליטה שלא להמשיך בכך מאחר ולעיתים הרגישה כי ידיה כבולות מלהעניק לנאשם את ההגנה הטובה ביותר לה הוא זכאי. משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל התחייב להעניק ללקוחותיו את ההגנה הטובה ביותר במטרה להגיע לתוצאה בטובה ביותר בכל תיק ותיק. ישה זו לא עולה בקנה אחד עם גישת הסניגוריה הציבורית בעיקר בשל הקצאת המשאבים. 

עורך דין תעבורה פרטי או ציבורי?

אם ידכם באמת אינה משגת, עדיף להיות מיוצג ע"י סניגור ציבורי מאשר לייצג את עצמך. אך אם יש באפשרותך לשכור שירותיו של עורך דין תעבורה פרטי – אל תתפשר על ההגנה שלך! לעיתים מדובר ברישיון הנהיגה שלך, חופש התנועה שלך ולעיתים אף בחירותך. 

משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל מייצג נאשמים בעבירות תעבורה ותאונות דרכים בכלל רחבי הארץ. הנכם מוזמנים לקבוע פגישת ייעוץ ללא עלות. אנחנו כאן כי הרישיון שלך חשוב!  

במאמר זה דיברנו על:
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל
משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל

משרד עו"ד הכולל מומחים בתחום התעבורה בעלי ניסיון עשיר ומעשי בייצוג נהגים, חשודים, נאשמים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות. משרדנו שם דגש על שירות אישי, מקצועי ואדיב לכלל לקוחות המשרד.

עורכת דין אוליאל, מנהלת המשרד, משמשת אף כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין בהשתלמויות מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. למשרד ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל, חוקר תאונות דרכים מקצועי ופסיכולוגית המלווה את לקוחות המשרד בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
מוזמנים לקרוא בהרחבה על צוות המשרד ועבודתנו, נשמח לעזור גם לך!

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו