שיטת הניקוד – משרד הרישוי

שיטת הניקוד – משרד הרישוי
תוכן עניינים

כל הנהגים מכירים את שיטת הניקוד של משרד הרישוי, או לכל הפחות, יודעים ששיטה כזו קיימת. שיטת הנקודות נוסדה על מנת שניתן יהיה לעקוב אחר נהגים המבצעים עבירות תנועה לעיתים קרובות ולחנכם לשנות את דרך נהיגתם. תחילה, בדרך של לימוד ע"י הטלת אמצעי תיקון מסוג קורסים ואם אלו לא הועילו, יוטלו אמצעי תיקון חמורים יותר בדמות פסילת רישיון הנהיגה לתקופה מסוימת. אמצעי התיקון הללו מוטלים על הנהג בנוסף לכלל העונשים שהוטלו עליו במסגרת הדו"ח שקיבל או גזר הדין שניתן בעניינו.נהגים רבים המקבלים דו"חות תעבורה בוחרים לשלם את הקנס ללא חשיבה על כמות הנקודות שצברו.

נגן וידאו

חשוב לדעת – תשלום הקנס הוא כהודאה באשמה והרשעה בעבירה

נהג אשר קיבל לידו דו"ח עבירת תנועה, יכול להיעזר בטבלה על מנת לאתר בכמה נקודות הוא יחוייב בגין העבירה בה הוא הואשם. נקודות אלה נצברות לחובתו של הנהג מעבר לעונש שהוטל עליו (קנס, פסילה וכו'). על-פי הנקודות התקפות הרשומות לחובת נהג, מוטלים עליו אמצעי תיקון.

נהג שלחובתו רשומות 12 נקודות תקפות או יותר יקבל הודעה מרשות הרישוי עם פירוט העבירות שבגינן חויב בביצוע אמצעי התיקון. לאחר תשלום הקנס קשה להחזיר את הגלגל לאחור.

אל תמהרו לשלם את הקנס! רצוי לבדוק במשרד הרישוי כמה נקודות נצברו לחובתכם. ייתכן כי אתם עומדים בסיכון לפסילת רשיון הנהיגה שלכם.

לפני תשלום הדו"ח – התייעצו עם עורך דין תעבורה

להיוועץ עם עורך דין לענייני תעבורה, המתמחה, בקיא ומכיר את החוק ודיני התעבורה. עו"ד תעבורה יכול לסייע בשינוי סעיף העבירה באופן שלא יצטברו נקודות לרעת הנהג.

כיצד ניתן לבדוק כמה נקודות נרשמו לחובתי?

ניתן לקבל תדפיס ניקוד בדרכים הבאות:

טופס פניה מקוון

ניתן לפנות לאגף הרישוי בבקשה לקבלת תדפיס על מצב נקודות החובה. התדפיס יישלח בדואר ישראל, בתוך 10 ימי עבודה, בהתאם לכתובת שהתקבלה ממשרד הפנים. השירות ניתן ללא תשלום.

באמצעות פנייה למוקד רישוי קול

ניתן לפנות גם באמצעות פנייה למוקד רישוי קול בטלפון מספר 5678*- יש להזדהות בטלפון באמצעות מספר תעודת זהות ומספר רישיון נהיגה. לאחר ההזדהות, ישלח בדואר ישראל תדפיס על מצב נקודות החובה, בהתאם לכתובת שהתקבלה ממשרד הפנים. השירות ניתן ללא תשלום.

רשיומט

באפשרותכם להוציא תדפיס נקודות חובה בעמדות השירות העצמי הפרוסות ברחבי הארץ במשרדי הרישוי, בקניונים ובסניפי סופר-פארם. זיהוי המשתמש בעמדת הרשיומט יעשה באמצעות כרטיס אשראי של בעל הרישיון. הנפקת התדפיס על מצב נקודות החובה של הנהג מתבצעת במקום. השירות כרוך בתשלום אגרה של 10 ₪ בלבד- לאיתור רשיומט.

משרד הרישוי

ניתן לגשת לסניף משרד הרישוי הקרוב לאזור מגוריכם. יש להצטייד בתעודת זהות. השירות ניתן ללא תשלום.

שיטת הניקוד – כמה נקודות זה פסילה?

ברמת העיקרון, נהג שצבר 36 נקודות ומעלה, רישיונו ייפסל לתקופה של 3 חודשים. כיצד מחושבות הנקודות וממתי. נפרט בהרחבה בהמשך המאמר.

מספר הנקודות אמצעי התיקון
12-22 קורס בסיסי בנהיגה נכונה
36 ומעלה פסילת רישיון למשך 3 חודשים
36 ( פעם שניה תוך 6 שנים ) או 72 נקודות פסילת רישיון נהיגה למשך 9 חודשים, בדיקות רפואיות במכון הרפואי
לבטיחות בדרכים, ומבחן עיוני ומבחן מעשי

קיבלתי דו"ח תעבורה – מתי הנקודות שצברתי יופיעו במרשם של משרד הרישוי?

על הודעת תשלום קנס הנקודות נרשמות במרשם של משרד הרישוי ביום שתשלם את הקנס או כשיחלפו 90 הימים מקבלת הדו"ח אלא אם הגשת בקשה להישפט. יש נהגים שסבורים שאם לא ישלמו את הדו"ח הנקודות לא ירשמו. זו טעות! 

אם הגשת בקשה להישפט על דו"ח תעבורה שקיבלת הנקודות ירשמו אם וכאשר תורשע בבית המשפט. כך גם במקרה שקיבלת הזמנה לדין לבית המשפט לתעבורה. אם בכתב האישום שהוגש נגדך נרשמו מספר עבירות והורשעת בכולן – הנקודות שירשמו לחובתך הן רק בגין עבירה אחת – העבירה עם מספר הנקודות הגבוהה ביותר.

אמצעי תיקון של משרד הרישוי – מה זה? 

אמצעי תיקון זה ה"עונש" שמטיל משרד הרישוי על נהגים המבצעים עבירות תנועה לעיתים תכופות. אמצעי התיקון נועד לחנך את הנהגים במטרה שיפסיקו לבצע עבירות תעבורה. אלה אמצעי התיקון בהם משתמש משרד הרישוי:

 • חיוב בביצוע קורס נהיגה נכונה בסיסי או מתקדם 
 • פסילת רישיון הנהיגה 
 • חיוב במבחן עיוני – תיאוריה 
 • חיוב במבחן מעשי – טסט 
 • זימון לבדיקות רפואיות ונפשיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

שיטת הניקוד בישראל

שיטת הניקוד מיושמת בישראל כבר משנת 1968. השיטה עברה לא מעט שינויים במרוצת השנים  ובשנת 2002 יושמה שיטת הניקוד החדשה המופעלת עד היום (שנת 2021). 

אחד השינויים שעברה שיטת הניקוד היא הוספת עבירות המחייבות בנקודות והגדלת כמות הנקודות בגין כל עבירה. המשמעות היא שכיום ניתן למצוא חמש דרגות חומרה של עבירות – מכאלה המחייבות בשתי נקודות בלבד ועד עבירות המחייבות בעשר נקודות. הניקוד נקבע ע"י משרד הרישוי בהתאם לדרגת החומרה של העבירה.

שיטת הניקוד – מה המטרה לחיוב נהג בנקודות על דו"חות תעבורה?

שיטת הניקוד נוסדה כמנגנון שאמור לסייע להפחתת תאונות הדרכים ע"י חינוך נהגים מועדים או הרחקה של נהגים מסוכנים מהכביש. נהגים אמורים לחשוש מצבירת נקודות – דבר שאמור להביא לך שלא יבצעו עבירות תנועה. ואם ביצעו עבירות תנועה – השיטה תתן להם הזדמנות לתקן את דרכם לפני שיענשו ע"י חיוב בקורסים. ואם גם זה לא יעזור, נהגים אלו יורחקו מהכביש ע"י פסילת רישיון הנהיגה שלהם.

צריך לומר, שיטת הניקוד מכוונת לנהגים המבצעים עבירות תנועה רבות לעיתים תכופות. נהגים נורמטיביים שאחת לכמה שנים מבצעים עבירה קלה לא יושפעו מהשיטה. 

אז איך בדיוק מפעיל משרד הרישוי את שיטת הניקוד?

במשרד הרישוי מתנהל מאגר מידע ממוחשב הכולל את כלל עבירות התעבורה שביצעו כלל הנהגים בישראל. בכל פעם שנהג מורשע בביצוע עבירת תעבורה – המידע נרשם במאגר. 

ספירת הנקודות מתבצעת מיום ביצוע העבירה האחרונה למשך שנתיים. אם הנהג צובר יותר מ- 22 נקודות בשנתיים הללו אז הנקודות יהיו תקפות לארבע שנים. 

 • מ- 12 עד 22 נקודות – הנהג ידרש לבצע אמצעי תיקון של קורס נהיגה בסיסי פלוס מבחן בסופו.
 • מ- 24 עד 34 נקודות – הנהג ידרש לבצע אמצעי תיקון של קורס נהיגה מתקדם פלוס מבחן בסופו.
 • 36 נקודות ומעלה – פסילת רישיון הנהיגה שלו לשלושה חודשים. 

72 נקודות  ומעלה או 36 נקודות או יותר פעם שנייה בתוך שש שנים – פסילת רישיון הנהיגה לתשעה חודשים. לאחר פסילה של 9 חודשים הנהג יחויב להוציא רישיון מחדש – תיאוריה, טסט ומבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

קיבלתי דו"ח ולא שילמתי אותו מה קורה עם הנקודות? 

לא מומלץ בכלל! בחלוף ה- 90 ימים מקבלת הדו"ח גם הקנס יצבור ריבית וגם הנקודות ירשמו לחובתך כך שאין כל תועלת אמיתית בכך. אם יש לך בעיה עם צבירת נקודות, כדאי לפנות לעורך דין תעבורה. הוא ידע לסייע למצוא פתרון לבעיה.

פסלו לי את הרישיון בגלל נקודות – מתי מתחילה הפסילה?

אם רישיונך נפסל עקב צבירת נקודות או אי ביצוע קורסים יקבל על כך הודעה ממשרד הרישוי. עם קבלת ההודעה ובהתאם למועד המצוין בה, אתה חייב להפקיד את רישיון הנהיגה שלך במשרד הרישוי ע"מ שהפסילה תתחיל להיספר לך. אם לא תפקיד, משרד הרישוי לא יוריד את ההגבלה מרישיונך ואתה עלול להסתבך עם עבירה של נהיגה בזמן פסילה.

הפקדת רישיון הנהיגה באמצעות תצהיר

שלילת רישיון הנהיגה נאכפת על ידי שלושה גופים שונים:

 1. משטרת ישראל.
 2. משרד הרישוי.
 3. בית המשפט.

במקרים שבהם אין לנהג את רישיון הנהיגה שלו פיזית בעקבות אובדן/גניבה/או אי תוקף, על מנת שיימנו לנהג את ימי הפסילה הנדרשים עליו למלא תצהיר הפקדת רישיון נהיגה ולשלוח אותה במיידי.

 במקרה שקיבלתם פסילה ממשטרת ישראל, בית המשפט או פסילה ממשרד הרישוי תוכלו להוריד אצלנו באתר דוגמא של מסמך מוכן להדפסה של התצהיר להפקדת רישיון

תצהיר הפקדת רישיון

משרד הרישוי הטיל עליי אמצעי תיקון – קורס נהיגה. אני חייב לבצע אותו?

כן! אם לא תבצע את הקורס תוך שישה חודשים מהיום שקיבלת את ההודעה ממשרד הרישוי אתה מסתכן בהתליית רישיון הנהיגה שלך ובאי חידושו.

משרד הרישוי פסל לי את הרישיון למספר חודשים – עורך דין תעבורה יכול לעזור?

כן! עורך דין תעבורה יסייע לך להילחם בפסילה שהוטלה עליך. יש מספר דרכים שניתן לתקוף את ההחלטה של משרד הרישוי, אם על מנת להביא לביטול הפסילה ע"י מחיקת נקודות ואם ע"י קיצור הפסילה באמצעות הליך של טיעון טענות במשרד הרישוי.

שיטת הניקוד – עורך דין תעבורה יכול לעזור לנהגים שצברו נקודות?

עורך דין תעבורה ידע לבחון את מרשם הנקודות שלכם, לאתר שגיאות, תקלות או נקודות שאפשר לתקוף בבית המשפט ולנסות להביא לביטולן. משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל מלווה, מייעץ ומסייע לנהגים שהסתבכו עם משרד הרישוי ושיטת הניקוד. צרו קשר בהקדם ע"מ שנסייע לכם לפתור את הבעיה במהירות האפשרית.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה

בכל דו"ח תעבורה מצוין סעיף ניקוד ובו יופיעו מספר הנקודות שיצברו בגין הדו"ח שהתקבל. למידע נוסף על שיטת הניקוד כנסו לאתר.

משרד הרישוי מבצע מעקב אחרי צבירת נקודות של נהגים בכדי לחנך אותם לנהיגה נכונה. נהגים שצוברים נקודות יאלצו לעבור אמצעי תיקון כמו קורסים, פסילות רישיון ובדקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. פרטים נוספים באתר.

כדאי מאוד לפנות לעורך דין תעבורה בכדי לבדוק אם ניתן לשנות את רוע הגזירה. לא מעט פעמים מתגלות טעויות במרשם בשל טעות בחישוב התקופות או רישום שגוי של נקודות. הסבר מפורט במאמר – כנסו לאתר.

ישנם מספר דרכים לקבלת מרשם הנקודות – פנייה מקוונת, פנייה טלפונית, עמדות רישיומט או בסניפי משרד הרישוי. פרטים מלאים באתר.

עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

לקוחות ממליצים
שרון פוקס
שרון פוקס
קרא עוד
עוה"ד יערית היא בעלת ידע ומומחיות בתחום דיני התעבורה, מהכרות אישית אני ממליץ ללקוחות לפנות ליערית ולקבל טיפול מקצועי ומסור שמביא תוצאות מעולות
yaara Carmeli-Iluz
yaara Carmeli-Iluz
קרא עוד
עו"ד יערית אוליאל הינה עו"ד מבריקה בתחום התעבורה. היא חיה ונושמת את המטריה, מקצועית מאוד, הגונה ונותנת שירות אדיב ללקוחות. עו"ד אוליאל סייעה לי במס' תיקי תעבורה והשיגה בהם הישגים מרשימים.‎
Doron Zisso
Doron Zisso
קרא עוד
לעו"ד יערית אוליאל יש את הכלים לתת את מיטב הייצוג בתיקי תעבורה, שוות תנועה ותעונות דרכים: ידע, נסיון, רוח לחימה למען הלקוח והיכולות להשתמש בכלים אלה למען הלקוח.
עורכת דין מירי נחשונוב
עורכת דין מירי נחשונוב
קרא עוד
עו״ד יערית מומחית בתחום התעבורה, מקצועית מאוד. יש לה ניסיון בתחום. ממליצה עליה בחום.‎
roy israelit
roy israelit
קרא עוד
למזלי זכיתי להנות מהשירות, חיפשתי עורך דין לתעבורה בעקבות תאונה שבא הייתי מעורב, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי ליערית וזה אכן היה מזל גדול. מבחינתי זמינות ומקצועיות זה הדבר הכי חשוב ושמח שמצאתי את הכתובת שלי לכל בעיה בנושא זה. למי שמחפש לנצח ולא רק להתנצח, זו הכתובת.‎
Efrat Shavit
Efrat Shavit
קרא עוד
בזכות יערית הצלחתי לבטל דו"ח וחסכתי לעצמי כסף וזמן בבתי משפט. מאד מרוצה מהשירות והיא גם מקסימה. ממליצה בחום!‎
הקודם
הבא
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו