לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שיטת הניקוד – משרד הרישוי – נקודות נהיגה

כל הנהגים מכירים את שיטת הניקוד של משרד הרישוי, או לכל הפחות, יודעים ששיטה כזו קיימת. שיטת הנקודות נוסדה על מנת שניתן יהיה לעקוב אחר נהגים המבצעים עבירות תנועה לעיתים קרובות ולחנכם לשנות את דרך נהיגתם. תחילה, בדרך של לימוד ע"י הטלת אמצעי תיקון מסוג קורסים ואם אלו לא הועילו, יוטלו אמצעי תיקון חמורים יותר בדמות פסילת רישיון הנהיגה לתקופה מסוימת. אמצעי התיקון הללו מוטלים על הנהג בנוסף לכלל העונשים שהוטלו עליו במסגרת הדו"ח שקיבל או גזר הדין שניתן בעניינו.נהגים רבים המקבלים דו"חות תעבורה בוחרים לשלם את הקנס ללא חשיבה על כמות הנקודות שצברו.

קיבלת דו"ח? זה לא אומר שאין מה לעשות! במאמר הבא נציג את כל הדרכים להתמודד  עם דו"ח תנועה וצבירת נקודות תעבורה כחלק משיטת הניקוד

 

 

 

נגן וידאו אודות שיטת הניקוד - משרד הרישוי

חשוב לדעת – תשלום הקנס הוא כהודאה באשמה והרשעה בעבירה

נהג אשר קיבל לידו דו"ח עבירת תנועה, יכול להיעזר בטבלה של נסחי אישום על מנת לאתר בכמה נקודות נהיגה הוא יחוייב בגין העבירה בה הוא הואשם. נקודות אלה נצברות לחובתו של הנהג מעבר לעונש שהוטל עליו (קנס, פסילה וכו'). על-פי הנקודות התקפות הרשומות לחובת נהג, מוטלים עליו אמצעי תיקון.

נהג שלחובתו רשומות 12 נקודות תקפות או יותר יקבל הודעה מרשות הרישוי עם פירוט העבירות שבגינן חויב בביצוע אמצעי התיקון. לאחר תשלום הקנס קשה להחזיר את הגלגל לאחור.

אל תמהרו לשלם את הקנס! רצוי לבדוק במשרד הרישוי כמה נקודות נצברו לחובתכם. ייתכן כי אתם עומדים בסיכון לפסילת רשיון הנהיגה שלכם.

שיטת הניקוד – משרד הרישוי – נקודות נהיגה
שיטת הניקוד – משרד הרישוי – נקודות נהיגה

 

קיבלתם דו"ח תנועה? קיימת חשיבות להיוועצות עם עורך דין תעבורה 

לאור הנאמר, מעבר לפן הענישה הכספי שנושא עימו הדו"ח, קיים גם אקט של אמצעי תיקון. אקט זה עשוי לשלול מן הנהג את רישיון הנהיגה שלו לפרק זמן ארוך ולהטיל עליו ביצוע קורסי נהיגה ומבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. אנשים רבים נעזרים ברכבם ככלי תנועה לכל דבר ועניין, כאשר פסילת רישיונם עשויה להוות קושי רב להתנהלות יומיומית בחייהם. לאור חומרת הדבר, קיימת חשיבות מרבית להיוועץ עם עורך דין לענייני תעבורה, המתמחה, בקיא ומכיר את החוק ודיני התעבורה.

עו"ד תעבורה יכול לסייע בשינוי סעיף העבירה באופן שלא יצטברו נקודות לרעת הנהג ובכך לשמור לו על רישיון הנהיגה.

 

כיצד ניתן לבדוק כמה נקודות נרשמו לחובתי?

ניתן להנפיק תדפיס נקודות עדכני במספר דרכים שונות, לרבות: 

 • טופס פניה מקוון
 • ניתן לפנות לאגף הרישוי בבקשה לקבלת תדפיס על מצב נקודות החובה. התדפיס יישלח בדואר ישראל, בתוך 10 ימי עבודה, בהתאם לכתובת שהתקבלה ממשרד הפנים. השירות ניתן ללא תשלום.
 • משרדי הרישוי – ניתן לגשת לסניף משרד הרישוי הקרוב לאזור מגוריכם. יש להצטייד בתעודת זהות. השירות ניתן ללא תשלום.
 • עמדות הרשימוט- באפשרותכם להוציא תדפיס נקודות חובה בעמדות השירות העצמי הפרוסות ברחבי הארץ במשרדי הרישוי, בקניונים ובסניפי סופר-פארם. זיהוי המשתמש בעמדת הרשיומט יעשה באמצעות כרטיס אשראי של בעל הרישיון. הנפקת התדפיס על מצב נקודות החובה של הנהג מתבצעת במקום. השירות כרוך בתשלום אגרה של 10 ₪ בלבד- לאיתור רשיומט.
 • פנייה למוקד רישוי קול- ניתן לפנות גם באמצעות פנייה למוקד רישוי קול בטלפון מספר 5678*- יש להזדהות בטלפון באמצעות מספר תעודת זהות ומספר רישיון נהיגה. לאחר ההזדהות, ישלח בדואר ישראל תדפיס על מצב נקודות החובה, בהתאם לכתובת שהתקבלה ממשרד הפנים. השירות ניתן ללא תשלום.

במקרה בו גילתם כי רשומות לחובתכם נקודות תעבורה, ייתכן וכי רישיונכם אינו בתוקף בגין התלייתו מטעם משרד הרישוי. לקריאה מעמיקה בנושא בדיקת מצב רישיון נהיגה, ניתן למצוא במאמר המלא.

שיטת הניקוד – כמה נקודות זה פסילה?

ברמת העיקרון, נהג שצבר 36 נקודות נהיגה ומעלה, רישיונו ייפסל לתקופה של 3 חודשים. כיצד מחושבות הנקודות וממתי. נפרט בהרחבה בהמשך המאמר.

מספר הנקודות אמצעי התיקון
12-22 קורס בסיסי בנהיגה נכונה
36 ומעלה פסילת רישיון למשך 3 חודשים
36 ( פעם שניה תוך 6 שנים ) או 72 נקודות פסילת רישיון נהיגה למשך 9 חודשים, בדיקות רפואיות במכון הרפואי
לבטיחות בדרכים, ומבחן עיוני ומבחן מעשי

קיבלתי דו"ח תעבורה – מתי הנקודות שצברתי יופיעו במרשם של משרד הרישוי?

נקודות התעבורה יופיעו במרשם התעבורתי של הנהג הנאשם במקרים הבאים: 

 1. על הודעת תשלום קנס הנקודות נרשמות במרשם של משרד הרישוי ביום שתשלם את הקנס או כשיחלפו 90 הימים מקבלת הדו"ח אלא אם הגשת בקשה להישפט. יש נהגים שסבורים שאם לא ישלמו את הדו"ח הנקודות לא ירשמו. זו טעות! 

 2. אם הגשת בקשה להישפט על דו"ח תעבורה שקיבלת הנקודות ירשמו אם וכאשר תורשע בבית המשפט. כך גם במקרה שקיבלת הזמנה לדין לבית המשפט לתעבורה. אם בכתב האישום שהוגש נגדך נרשמו מספר עבירות והורשעת בכולן – הנקודות שירשמו לחובתך הן רק בגין עבירה אחת – העבירה עם מספר הנקודות הגבוהה ביותר

חשוב לזכור, כאשר קיבלתם לידכם דו"ח תנועה בגין עבירה שביצעתם הנושאת עימה נקודות חובה, טרם יופיעו הנקודות במרשם התעבורתי! הנקודות יופיע במרשם רק בהתקיימותם של שני התנאים שציינו זה עתה. 

אמצעי תיקון של משרד הרישוי, מה הכוונה? 

אמצעי תיקון זה ה"עונש" שמטיל משרד הרישוי על נהגים המבצעים עבירות תנועה לעיתים תכופות. אמצעי התיקון נועד לחנך את הנהגים במטרה שיפסיקו לבצע עבירות תעבורה. אלה אמצעי התיקון בהם משתמש משרד הרישוי:

 • חיוב בביצוע קורס נהיגה נכונה בסיסי או מתקדם 
 • פסילת רישיון הנהיגה 
 • חיוב במבחן עיוני – תיאוריה 
 • חיוב במבחן מעשי – טסט 
 • זימון לבדיקות רפואיות ונפשיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

שיטת הניקוד – משרד הרישוי – נקודות נהיגה - uliel

שיטת הניקוד בישראל

שיטת נקודות הנהיגה מיושמת בישראל כבר משנת 1968. שיטת ניקוד זו, עברה לא מעט שינויים במרוצת השנים ובשנת 2002 יושמה שיטת הניקוד החדשה המופעלת עד היום (שנת 2021). 

אחד השינויים שעברה שיטת הניקוד היא הוספת עבירות המחייבות בנקודות והגדלת כמות הנקודות בגין כל עבירה. המשמעות היא שכיום ניתן למצוא חמש דרגות חומרה של עבירות – מכאלה המחייבות בשתי נקודות בלבד ועד עבירות המחייבות בעשר נקודות. הניקוד נקבע ע"י משרד הרישוי בהתאם לדרגת החומרה של העבירה. 

שיטת הניקוד – מה המטרה לחיוב נהג בנקודות על דו"חות תעבורה?

שיטת הניקוד נוסדה כמנגנון שאמור לסייע להפחתת תאונות הדרכים ע"י חינוך נהגים מועדים או הרחקה של נהגים מסוכנים מהכביש. נהגים אמורים לחשוש מצבירת נקודות – דבר שאמור להביא לך שלא יבצעו עבירות תנועה. ואם ביצעו עבירות תנועה – השיטה תתן להם הזדמנות לתקן את דרכם לפני שיענשו ע"י חיוב בקורסים. ואם גם זה לא יעזור, נהגים אלו יורחקו מהכביש ע"י פסילת רישיון הנהיגה שלהם.

צריך לומר, שיטת הניקוד מכוונת לנהגים המבצעים עבירות תנועה רבות לעיתים תכופות. נהגים נורמטיביים שאחת לכמה שנים מבצעים עבירה קלה לא יושפעו מהשיטה. 

להלן דוגמאות לעבירות תנועה נפוצות בקרב הנהגים :

עבירות תנועה:

מספר נקודות משרד הרישוי

סנקציות נוספות:

סיכון הולכי רגל שחצו במעבר חציה

10

הזמנה לדין

שימוש בטלפון נייד במהלך הנהיגה

8

עקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף

10

הזמנה לדין

נהיגה תחת השפעת סמים/אלכוהול

10

הזמנה לדין

נהג שאינו חגור

6

נהיגה ברמזור אדום בצומת (נסיבות מחמירות)

10

הזמנה לין

שימוש בטלפון נייד

8

עקיפה כשהדרך לא פנויה

10

הזמנה לדין

עקיפה לפני מעבר חציה

6

סירוב להיבדק בבדיקת ינשוף

10

הזמנה לדין

נהיגה ללא רשיון רכב

6

הזמנה לדין

נהיגה בחוסר זהירות

6

נהיגה בקלות ראש

8

הזמנה לדין

נהיגה ברמזור אדום בצומת

10

 •  

מהירות מופרזת -נסיעה של 21-30 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית

8

 

אז איך בדיוק מפעיל משרד הרישוי את שיטת הניקוד?

במשרד הרישוי מתנהל מאגר מידע ממוחשב הכולל את כלל עבירות התעבורה שביצעו כלל הנהגים בישראל. בכל פעם שנהג מורשע בביצוע עבירת תעבורה – המידע נרשם במאגר. 

ספירת הנקודות מתבצעת מיום ביצוע העבירה האחרונה למשך שנתיים. אם הנהג צובר יותר מ- 22 נקודות בשנתיים הללו אז הנקודות יהיו תקפות לארבע שנים. 

 • מ- 12 עד 22 נקודות – הנהג ידרש לבצע אמצעי תיקון של קורס נהיגה בסיסי פלוס מבחן בסופו.
 • מ- 24 עד 34 נקודות – הנהג ידרש לבצע אמצעי תיקון של קורס נהיגה מתקדם פלוס מבחן בסופו.
 • 36 נקודות ומעלה – פסילת רישיון הנהיגה שלו לשלושה חודשים. 

72 נקודות  ומעלה או 36 נקודות או יותר פעם שנייה בתוך שש שנים – פסילת רישיון הנהיגה לתשעה חודשים. לאחר פסילה של 9 חודשים הנהג יחויב להוציא רישיון מחדש – תיאוריה, טסט ומבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

קיבלתי דו"ח ולא שילמתי אותו מה קורה עם הנקודות? 

 

לא מומלץ בכלל! בחלוף ה- 90 ימים מקבלת הדו"ח גם הקנס יצבור ריבית וגם הנקודות ירשמו לחובתך כך שאין כל תועלת אמיתית בכך. אם יש לך בעיה עם צבירת נקודות, כדאי לפנות לעורך דין תעבורה. הוא ידע לסייע למצוא פתרון לבעיה.

פסלו לי את הרישיון בגלל נקודות – מתי מתחילה הפסילה?

 

אם רישיונך נפסל עקב צבירת נקודות או אי ביצוע קורסים יקבל על כך הודעה ממשרד הרישוי. עם קבלת ההודעה ובהתאם למועד המצוין בה, אתה חייב להפקיד את רישיון הנהיגה שלך במשרד הרישוי ע"מ שהפסילה תתחיל להיספר לך. אם לא תפקיד, משרד הרישוי לא יוריד את ההגבלה מרישיונך ואתה עלול להסתבך עם עבירה של נהיגה בזמן פסילה.

שיטת הניקוד – משרד הרישוי – נקודות נהיגה - uliel

הפקדת רישיון הנהיגה באמצעות תצהיר

שלילת רישיון הנהיגה נאכפת על ידי שלושה גופים שונים:

 1. משטרת ישראל.
 2. משרד הרישוי.
 3. בית המשפט.

במקרים שבהם אין לנהג את רישיון הנהיגה שלו פיזית בעקבות אובדן/גניבה/או אי תוקף, על מנת שיימנו לנהג את ימי הפסילה הנדרשים עליו למלא תצהיר הפקדת רישיון נהיגה ולשלוח אותה במיידי.

 במקרה שקיבלתם פסילה ממשטרת ישראל, בית המשפט או פסילה ממשרד הרישוי תוכלו להוריד אצלנו באתר דוגמא של מסמך מוכן להדפסה של התצהיר להפקדת רישיון

תצהיר הפקדת רישיון

כן! אם לא תבצע את הקורס תוך שישה חודשים מהיום שקיבלת את ההודעה ממשרד הרישוי אתה מסתכן בהתליית רישיון הנהיגה שלך ובאי חידושו. 

אם אין באפשרותך להתייצב לקורס מסיבות אישיות, ניתן להגיש פנייה מקוונת למשרד הרישוי בעניין זה ולנסות ולדחות את מועד הקורס אליו הינך נדרש להתייצב. אך אם בחרת שלא להתייצב לקורס ללא כל אישור בעניין דחייתו, רישיון הנהיגה שלכם עשוי להיות בסכנה. 

משרד הרישוי פסל לי את הרישיון למספר חודשים  האם עורך דין תעבורה יכול לעזור?

כן! עורך דין תעבורה יסייע לך להילחם בפסילה שהוטלה עליך. יש מספר דרכים שניתן לתקוף את ההחלטה של משרד הרישוי, אם על מנת להביא לביטול הפסילה:

 1. ע"י מחיקת נקודות 
 2. ע"י קיצור הפסילה באמצעות הליך של טיעון טענות במשרד הרישוי

אם רישיונכם נפסל, ואינכם מעוניינים לקבל את רוע הגזירה, פנו בהקדם האפשרי לייצוג משפטי הולם בידי עורך דין תעבורה מנוסה, בכדי שזה יבחן עבורכם את כלל האפשרויות במטרה להביא לתוצאה הטובה ביותר. 

שיטת הניקוד – עורך דין תעבורה יכול לעזור לנהגים שצברו נקודות?

עורך דין תעבורה ידע לבחון את מרשם הנקודות שלכם, לאתר שגיאות, תקלות או נקודות שאפשר לתקוף בבית המשפט ולנסות להביא לביטולן. משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל מלווה, מייעץ ומסייע לנהגים שהסתבכו עם משרד הרישוי ושיטת הניקוד. צרו קשר בהקדם ע"מ שנסייע לכם לפתור את הבעיה במהירות האפשרית.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה

 
 
התוצאות מדברות בעד עצמן!
שאלות נפוצות
בכל דו"ח תעבורה מצוין סעיף ניקוד ובו יופיעו מספר הנקודות שיצברו בגין הדו"ח שהתקבל. למידע נוסף על שיטת הניקוד כנסו לאתר.
משרד הרישוי מבצע מעקב אחרי צבירת נקודות של נהגים בכדי לחנך אותם לנהיגה נכונה. נהגים שצוברים נקודות יאלצו לעבור אמצעי תיקון כמו קורסים, פסילות רישיון ובדקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. פרטים נוספים באתר
כדאי מאוד לפנות לעורך דין תעבורה בכדי לבדוק אם ניתן לשנות את רוע הגזירה. לא מעט פעמים מתגלות טעויות במרשם בשל טעות בחישוב התקופות או רישום שגוי של נקודות. הסבר מפורט במאמר – כנסו לאתר.
ישנם מספר דרכים לקבלת מרשם הנקודות – פנייה מקוונת, פנייה טלפונית, עמדות רישיומט או בסניפי משרד הרישוי. פרטים מלאים באתר
Picture of עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
כמה נקודות זה שלילה?

נכון לשנת 2022, קיימות עבירות תנועה רבות אשר נושאות עימן נקודות תעבורה החל מ-2 נקודות ועד לרישום של 10 לכל

תצהיר הפקדת רישיון נהיגה

במקרים בהם הוחלט על שלילת רישיון הנהיגה שלכם, הינכם נדרשים להפקיד את רישיון הנהיגה בגוף בו קיבלתם את השלילה. שלילת

משרדנו מתמחה רק בתעבורה