קיבלתי דו"ח, צברתי נקודות, ת'כלס – מה זה אומר?

תוכן עניינים
קיבלתי דו

האם הרישיון שלי בסכנה?

בכל דו"ח תעבורה חייב השוטר לציין את סמל העבירה ואת מספר הנקודות הנצברות בגין עבירה זו.כל עבירה נושאת בצידה נקודות בין 0 ל- 10 נקודות. 

כל נהג יודע שלא כדאי לקבל דו"חות ולצבור נקודות אך מעטים מבינים את המשמעות של נקודות אלו.

שיטת הניקוד  היא אמצעי למעקב אחר עבירות תעבורה שביצעו נהגים. השיטה באה לחנך נהגים לנהיגה נכונה.

נהג שביצע עבירת תנועה מקבל עונש בדמות קנס, פסילת רישיון וכדומה.

בנוסף לעונש, יוטלו על הנהג אמצעי תיקון בהתאם לנקודות שצבר לחובתו.

לקבלת הסבר מפורט על שיטת הניקוד לחץ כאן.

הרשעה בעבירות תעבורה וצבירת נקודות- השלכות לטווח הקרוב

כאמור, צבירת נקודות תביא להטלת אמצעי תיקון על הנהג.

בצבירה של 12 נקודות

תקפות יחויב הנהג לבצע קורס בסיסי בנהיגה נכונה. הקורס כולל שלושה מפגשים (בדרך כלל רצופים- יום אחרי יום), כל מפגש אורך כ- 4 שעות לימוד ובסופו על הנהג לעמוד בהצלחה במבחן. עלות הקורס כ- 196 ש"ח. אי ביצוע הקורס במועד (תוך 6 חודשים) עלול להביא להתליית רישיון הנהיגה.

בצבירה של 24 נקודות

תקפות יחויב הנהג לבצע קורס נהיגה נכונה נוסף (ייעודי). המתכונת של הקורס די דומה לקורס הבסיסי ומטרת הקורס היא מתן דגש לנושאים ספציפיים וייחודיים אשר יש בהם כדי להביא לשיפור מיומנויות הנהיגה של הנהגים המשתתפים בקורס. גם כאן, הקורס כולל שלושה מפגשים, כל מפגש 4 שעות ובסיום הקורס נבחנים הנהגים. עלות הקורס זהה לעלות הקורס הבסיסי. נהג שהוזמן לבצע אמצעי תיקון ולא יבצעו במועד (תוך 6 חודשים), מסתכן בסנקציה של התליית רישיון הנהיגה.

בצבירה של 36 נקודות

תקפות, יפסל רישיון הנהיגה של הנהג לתקופה של שלושה חודשים וע"מ לחדשו יאלץ הנהג לעמוד בהצלחה במבחן העיוני (תיאוריה).

בצבירת 36 נקודות

(פעם שניה תוך 6 שנים) או 72 נקודות בתנאים המפורטים מטה, ייפסל רישיונו לתשעה חודשים ויחודש רק לאחר עמידה בהצלחה בבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מבחן עיוני (תיאוריה) ומבחן מעשי (טסט).

חישוב תוקפן של נקודות

כיום, הנקודות הנצברות לחובת הנהג לא נמחקות מהמרשם לעולם. על כן, חשוב מאוד לדעת לחשב במדויק מי מהנקודות תקפות ומי חסרות חשיבות. מדובר בנושא מורכב למדי. טעויות רבות מתגלות ברישום בשל סיבות כאלה ואחרות ולכן חשוב מאוד לבצע בדיקה יסודית באמצעות עו"ד תעבורה, שידע לאתר טעויות אלה ע"מ למנוע ממשרד הרישוי להטיל אמצעי תיקון שלא בצדק.

נקודות תקפות החל מיום ביצוע העבירה למשך שנתיים למי שצבר עד 20 נקודות ולמשך 4 שנים למי שצבר 22 נקודות או יותר ובכל מקרה נקודות ישארו תקפות כל עוד לא בוצעו אמצעי התיקון שהוטלו.

הפסילה בת ה-9 חודשים תוטל על נהג שלחובתו רשומות 72 נקודות תקפות או יותר, או נהג שהוטלה עליו פסילה בת 3 חודשים בגין 36 נקודות או יותר ורשומות לחובתו 36 נקודות נוספות תקפות או יותר בטרם חלפו שש שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה מבין העבירות שבשלהן הוטלה הפסילה האמורה, ושתים עשרה נקודות תקפות מתוכן נרשמו לחובתו בשל עבירות שבוצעו לאחר 01/01/2012.

אמצעי התיקון הנם מצטברים

 כל עוד לא יבוצע אמצעי התיקון בו חויב הנהג, הנקודות ימשיכו להיות תקפות.

עקרונית, החוק מורה כי לא יירשמו נקודות בשל הרשעות בעבירות שהמידע לגביהן התקבל 12 חודשים או יותר ממועד ההרשעה. בפועל, טעויות כאלה מתרחשות כל הזמן. קשה מאוד לאתר את הטעויות ולכן חשוב להיעזר בעורך דין תעבורה.

נהג שהוטלו עליו אמצעי תיקון רשאי לפנות בכתב לרשות הרישוי בתוך 30 ימים להשמיע את טענותיו.

השלכות הנקודות – לטווח הרחוק

לא פעם מגיעים אליי נהגים שצברו עשרות נקודות. שנים שהם מבצעים עבירות, מוטלים עליהם אמצעי תיקון וחוזר חלילה. בסופו של יום, נהגים אלה יופנו לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (ע"י המשטרה, משרד הרישוי או אפילו בית המשפט). נכון, זה לא מדויק לומר שזה בגלל הנקודות שצברו. הכינוי הנכון הוא רצידיביסט, משמע, עבריין חוזר ומבצע עבירות. עניין של סמנטיקה. במרב"ד יאלצו הנהגים לעבור מבדקים וראיונות עם פסיכולוגים ופסיכיאטרים שכעבור שיחה של דקה יקבעו כי הם אינם כשירים אישיותית לנהיגה. אף אחד לא יסביר להם שההחלטה התקבלה על סמך העבר התעבורתי הכבד שצברו. המכון הרפואי משתמש בסיבה זו ("אי התאמה אישיותית לנהיגה") על מנת להרחיק מהכביש נהגים שמועדים לפורענות. 

לקריאה מורחבת על הסמכויות של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – לחץ כאן.

תקנה נוספת שכדאי להכיר היא תקנה 212ב המאפשרת לרשות הרישוי לפסול רישיון לתקופה של 5 שנים לנהגים המבצעים עבירות רבות –

פסילת רישיון לנהגים מסוכנים תק' (מס' 12)  תש"ע-2010

212ב. (א) רשות הרישוי תפסול את רישיון הנהיגה של נהג שבדרך נהיגתו יש משום סכנה לעוברי דרך כאמור בסעיף 56 לפקודה, לחמש שנים, אם הורשע בכך שבמהלך 5 שנים רצופות שקדמו להחלטתה של רשות הרישוי ביצע אחד מאלה:

(1)   30 עבירות תעבורה, למעט עבירות חניה;

(2)   חמש עבירות מהעבירות המנויות בסעיף 40א(א)(1) לפקודה או בתוספת העשירית לה.

נסו לדמיין שאתם קמים מחר בבוקר ונאסר עליכם לנהוג. אם אינכם מצליחים לדמיין את חייכם בלי רישיון הנהיגה שלכם- צייתו לחוקי התנועה. ואם בכל זאת קיבלתם דו"ח- כדאי לשקול את ההשלכות ולהתייעץ עם עו"ד תעבורה שניה לפני שרצים לשלם.

עו
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

חוות דעת
ללא ספק הכי טובה בתחום, ממליצה בחום!!!
Shelly Fadida
Shelly Fadida
12:57 16 Aug 20
יערית תותחית ! עזרה לנו מאוד
Roni Ruff
Roni Ruff
15:36 21 Jun 20
ממליצה בחום רותח! הכי מקצועית! נהדרת!
Rotem Saar Kless
Rotem Saar Kless
08:39 11 May 20
ממליצה בחום על עו"ד יערית אוליאל. מפגש בין אשת מקצוע מבריקה לבין אישיות ערכית ואנושית שיודעת להוביל וללוות מצבים... מורכבים בחכמה,רגישות ותחושה אמיתית שיש על מי לסמוך. בולטת מאוד בנוף הקולגיאלי של עורכי הדין . ישר כוח.קראו עוד
Meirav Glanz
Meirav Glanz
08:58 03 Feb 20
יערית שירותית מאוד , פתרה לי בעיה במסירות רבה והכי חשוב במקצועיות ובאדיבות!!
ממליצה לכולם
Rachel Keydar Fadida
Rachel Keydar Fadida
08:07 03 Feb 20
ממליצה בחום!!
עו"ד קשובה ללקוח ומקצועית.תותחית!!
Reut Shtochel-Dvir
Reut Shtochel-Dvir
19:36 23 Jan 20
תותחית בתחום התעבורה אלופה ממליץ בחום
אלי כהן
אלי כהן
18:02 10 Oct 19
בתור לקוח התרשמנו ממקצועניות יושר ואמינות יערית לא רק הייתה עורכת הדין שלי היא הייתתה לי לעזר גם בפן האישי בכל מה... שהייתי צריך במשך כל זמן המשפט ממליץ בחום תודה לך על הדרך הארוכה שעברת איתי ועם משפחתיקראו עוד
קייטרינג בצל האורן ברוכי
קייטרינג בצל האורן ברוכי
16:49 05 Jan 19
יערית מקצוענית, שרות מדהים, הצליחה להוציא אותי ממקרה שנראה אבוד, מומלץ להכניס את מס. הטלפון לזיכרון, שלא נצטרך, טוב... שיהיה! תודה והרבה הצלחה!קראו עוד
Amir Maor
Amir Maor
19:25 31 Dec 18
מדהימה!!!!!
המון תודה על השירות!!
מקצוענית אמיתית + ליווי לאורך כל הדרך.
Liran Hatuka
Liran Hatuka
15:20 31 Dec 18
מדהימה, קשובה, מקצועית.
שלא נצטרך אבל אם נצטרך- אז רק את יערית אוליאל!
Liat Benyamin
Liat Benyamin
11:49 31 Dec 18
דף הפייסבוק שלנו
עוד בנושא
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו