לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל

תפקידו של עורך דין תעבורה וחשיבותו

בכל יום מתרחשות עבירות תנועה רבות כדוגמת שימוש בטלפון הנייד, נהיגה במהירות מופרזת, עקיפה מסוכנת, חציית צומת באור אדום וכן תאונות דרכים בדרגות חומרה שונות החל מפציעות קלות ועד לאובדן נפשות. רבים מן הנהגים לא מודעים לעובדה כי רישיונם עשוי להימצא בסכנה גם בגין ביצוע עבירה ולו הקלה ביותר. יש לציין כי תחום התעבורה הינו תחום רחב היקף אשר מכיל דינים רבים ומסועפים, מה שמצריך התערבות של איש מקצוע מנוסה ומיומן לצורך קבלת התוצאה הרצויה.

בנוסף חשוב לזכור כי במקרה שיידרש נהג להתייצב בבית המשפט לתעבורה, עליו לדעת כי ביהמ"ש פועל כערכאה פלילית לכל דבר ועניין, לכן בסמכותם של השופטים מתחם ענישה רחב אשר נע מקנס כספי, פסילת רישיון הנהיגה ועד למאסר בפועל. תפקידו של עורך דין תעבורה הוא לבחון עבור הנהגים הנאשמים בביצוע עבירת תנועה, האם התקיימו כל הנהלים הנדרשים אשר מבססים את הרשעתם או שמא עשוי להתקבל הסדר טיעון מקל וכן זיכוי מלא מן העבירה.

תחום התעבורה, הסבר אודות מורכבותו

מדי יום מחלקת משטרת ישראל עשרות ועד מאות דו"חות תנועה לנהגים השונים בגין ביצוע עבירות בדרגות חומרה שונות. יחד עם זאת, ניטה לראות כי גם מערכת המשפט נוטה להחמיר בענישתה עם הנהגים הנאשמים לצורך מיגור הקטל בכבישים וכן לצורך הרתעה בקרב הנהגים השונים. בנוסף, עם השנים חלה מהפכה טכנולוגית אשר הכניסה מערכות חדישות ועדכניות המשמשות לאכיפת עבירות כדוגמת מצלמות א'3 לצורך איתור עבירת חציית צומת ברמזור אדום וכן נהיגה במהירות מופרזת, וכן מכשירי אכיפת מהירות אשר משמשים את שוטרי התנועה לצורך איתור העבירה לרבות: מכשיר הממל"ז, דבורה, מולטנובה וכיוצ"ב.

כתוצאה מכך, כל אחד מאיתנו ציבור הנהגים עשוי לקבל דו"ח תנועה בשלב כזה או אחר, הן בגין עבירה שבוצעה בזדון והן בגין עבירה שבוצעה בשגגה. לכן, חשוב לדעת כיצד עליכם להתמודד בצורה הטובה ביותר מול העבירה המיוחסת לכם ובכך להימנע מענישה מחמירה כדוגמת פסילת רישיון הנהיגה וכן לעיתים גם ממאסר.

תפקידו של עורך דין תעבורה וחשיבותו
תפקידו של עורך דין תעבורה וחשיבותו

תפקידו של עורך דין תעבורה בעת קבלת דו"ח

כפי שציינו בהקדמה, קיימים שני סוגים של דו"חות תנועה, האחד דו"ח מסוג ברירת משפט אשר מכיל בתוכו קנס כספי ונקודות תעבורה ואילו הדו"ח השני הינו הזמנה לבית משפט לתעבורה. בשני התרחישים הללו לעורך הדין תפקיד חשוב וכעת נפרט כיצד בא לידי ביטוי תפקידו.

בית המשפט לתעבורה הינו ערכאה פלילית לכל המשתמע מכך, לכן בכדי להרשיע את הנהג בעבירה המיוחסת לו, תידרש התביעה להציג ראיות המעידות על ביצוע העבירה מעל לספק סביר, בדיוק כפי שנהוג בכל ביהמ"ש פלילי. תפקידו של עורך דין הוא לבחון את חומר הראיות הנתון בידי התביעה ולראות האם אכן התנהלו כל הנהלים מצידם של השוטרים והמעורבים בדבר. בהתאם לכך, ניתן לראות כי לעורך הדין דרוש ידע רב בתחום התעבורה בכדי שזה ידע לבחון עבור הנהגים הנאשמים את חומר הראיות בצורה הנדרשת ולאתר ליקויים אם ישנם.

דוגמא לתפקידו של עורך הדין בתיק נהיגה בשכרות – במסגרת עבודתו, בודק עורך הדין האם התקיימו כל הפרמטרים מצידם של אנשי החוק לרבות: כיול מכשיר הינשוף כהלכה, שמירת קשר עין עם הנהג הנאשם, טווח הזמנים בין בדיקה לבדיקה, היכן התבצעה בדיקת נשיפה / בדיקת סטיק וכיוצ"ב. איתור ליקויים בעבודתה של המשטרה עשוי לערער את בסיס ההרשעה.

כך גם בתיקים המכונים "ברירת משפט" עם קנס כספי ונקודות תעבורה, בודק עורך הדין את כל הנדרש למשל אם מדובר בעבירת מהירות, על עורך הדין לוודא את מיקומו של השוטר ביחס למדידת הרכב, כיול מכשיר המדידה, כיוון הנקודה האדומה וכן הלאה.

חשיבותו של עורך דין תעבורה

חשוב לזכור כי בעת קבלת דו"ח עם נקודות תעבורה ולו הקל ביותר אשר נושא עימו 2 נקודות, עשוי הנהג להיפרד מרישיונו לפרק זמן ממושך בהתאם לשיטת הניקוד של משרד הרישוי וכן להידרש בביצוע אמצעי תיקון לרבות:

 • 12 נקודות – קורס נהיגה בסיסי
 • 24 נקודות – קורס נהיגה ייעודי
 • 36 נקודות – שלילה לשלושה חודשים
 • 72 נקודות(או 36 בפעם השנייה ב-6 שנים) – שלילה לתשעה חודשים

ואילו במקרים בהם קיבל הנהג הזמנה לדין, עליו לדעת כי בסמכותם של השופטים מתחם ענישה רחב המכיל עונשים חמורים ומהותיים כדוגמת:

 • שלילת רישיון הנהיגה בפועל
 • שלילה על תנאי
 • קנס כספי
 • מאסר על תנאי
 • מאסר בפועל

בהתאם לכך, חשוב להסתייע בשירותיו של עורך דין תעבורה הבקיא ברזי הדינים השונים ולקבל ייצוג משפטי בצורה ראויה והולמת. ייצוג על ידי עורך דין מנוסה ומיומן עשוי להביא עבור הנהגים הנאשמים את התוצאה הרצויה.

האם נהג הנאשם בעבירת תנועה יכול לייצג את עצמו בביהמ"ש או שמא חשוב להיעזר בעורך דין תעבורה?

באופן כללי, כל אדם רשאי לבחור לייצג את עצמו בבית המשפט לתעבורה או שמא להסתייע בעורך דין מטעמו. רבים מן הנהגים נוטים להניח כי יוכלו לגשת לבדם לביהמ"ש ולקבל את ההסדר הרצוי אם יגידו את "האמת" שלהם או שמא יציגו בפני השופט את נסיבותיהם האישיות, הכלכליות וכן המשפחתיות. מעבר לעובדה כי אין לאמירות הללו כל תועלת, נהגים אלו עשויים לסכן את עצמם בענישה מחמירה בבית המשפט. לכן, הסתייעות בשירותיו של עורך דין תעבורה הינה חשובה לצורך שמירה על רישיון הנהיגה וכן לעיתים גם לשמירה על חירותם.

בכדי שתתקבל התוצאה הרצויה בעניינכם, יש להציג בפני התביעה כשלים מהותיים בראיותיה אשר עשויים לפגום את הבסיס להרשעתכם. אדם מן היישוב יתקשה לאתר כשלים אלו ולכן ייצוג מקצועי על ידי עורך דין הוא מעבר להמלצה, אלא חובה.

תפקידו של עורך דין תעבורה, באילו עבירות?

עורך דין תעבורה עוסק בתאונות דרכים ובכל סוגי עבירות התנועה השונות כדוגמת: :

 1. נהיגה בשכרות(סמים / אלכוהול)
 2. נהיגה במהירות העולה על המותר
 3. נהיגה בזמן פסילה
 4. נהיגה ללא רישיון(לא הוצא מעולם)
 5. חציית צומת באור אדום
 6. עקיפה מסוכנת
 7. אי מתן זכות קדימה
 8. שימוש בטלפון נייד

בנוסף, עורך דין תעבורה מעניק הדרכה והכוונה מקצועית לנהגים אשר נדרשים להתייצב למבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. זימון למרב"ד עשוי להתרחש במספר מצבים שונים לרבות: בעיה רפואית, ריבוי נקודות תעבורה, הרשעה בבית המשפט לתעבורה וכן הלאה. לאור העובדה כי הנהגים יידרשו בביצוע מבדקים שונים כדוגמת מבחני אישיות במחשב, שיחה עם פסיכולוג / פסיכיאטר / נרקולוג וכן שיחה עם רופא כללי, חשוב לקבל ייעוץ מעו"ד תעבורה טרם ההגעה למרב"ד.

חשיבות הבחירה בעורך דין תעבורה מקצועי

כיום, ניטה לראות עורכי דין אשר עוסקים במספר תחומים שונים במסגרת עבודתם כמו למשל: עורך דין לענייני משפחה אשר עוסק גם בהוצאה לפועל, חוזים, צוואות וכיוצ"ב. חשוב להבין כי תחום התעבורה בפני עצמו הינו תחום רחב אשר מכיל תקנות רבות ומסועפות אשר מצריכות התמקצעות בתחום זה בלבד. לכן, בעת קבלת דו"ח תנועה, חשוב להסתייע בעורך דין המתמחה בתחום התעבורה בלבד! ניתן לוודא את תחום עיסוקו דרך אתר אינטרנט שיש ברשותו, או שמא לשאול באופן ישיר את השאלה הנ"ל. בנוסף, קבלו מאיתנו עוד מספר טיפים אשר עשויים לסייע לכם בשלב בחירתכם בעורך דין תעבורה, לרבות:

יחס אישי ואנושי – באופן בלתי נשלט, ניטה להרגיש אמון וקרבה לאדם אשר נותן לנו יחס אישי ואנושי. בעת קיום פגישה עם עורך הדין עלינו להבין כי ייתכן וההליך בעניינו יהיה מורכב ויצריך שיתוף ושיקוף מלא של המתרחש ועל כן חשוב שנחוש קרבה מסוימת לעו"ד.

ניסיון ומיומנות – מכיוון שבית המשפט לתעבורה הינו ערכאה פלילית, צפויים הנאשמים לענישה מחמירה. בהתאם לכך חשוב לוודא כי עורך הדין הנבחר בעל ניסיון של מספר שנים בתחומו ובנוסף הינו בעל מיומנת בטיפול בתיקים הזהים לשלכם. ניתן לבקש לעיין בפרוטוקולים מתיקים הדומים לשלכם שהתנהלו על ידי עורך הדין בכדי לקבל אינדיקציה ראשונית לעניין התוצאה שהתקבלה בעניינם.

קיום פגישה פרונטאלית – מכירים את המשפט "אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני"? מדובר באמרה נכונה ומדויקת מכיוון שבפגישה הנוכחית תוכלו להתרשם מכמה וכמה דברים הנוגעים לעורך הדין כדוגמת בקיאותו ברזי הדינים השונים, קבלת יחס כנדרש, הכוונה מקצועית וכן הלאה. נכון, לרובנו קשה "לעצור" באמצע היום את העבודה, המשפחה ויתר הסידורים, אבל אם ברצונכם לקבל החלטה ממשית בעניין הייצוג אל תקלו ראש בדבר והגיעו לפגישה.

חשיבותו של עורך דין תעבורה בתיקים מסוג הזמנה לדין

במקרה שהוגש נגדכם כתב אישום בגין ביצוע עבירת תנועה, משמע שהינכם צפויים לסנקציות מהותיות אשר עשויות להשפיע על חייכם הן בהווה והן בעתיד. מעבר לעובדה כי לבית המשפט טווח ענישה רחב אשר נע מקנס כספי, שלילת רישיון הנהיגה בפועל / תנאי וכן גם מאסר, חשוב להבין כי הרשעה בבית המשפט עשוי להיות בעלת השלכות עתידיות וכעת נסביר.

במקרה שנהג לצורך ההדגמה הורשע בעבירת נהיגה בשכרות, לאחר שיבצע את הסנקציות שקיבל מבית המשפט, יידרש לעבור הליך במשרד הרישוי בכדי שיוכל להשיב את רישיונו בחזרה כדוגמת ביצוע מבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מעבר בהצלחה של המבדקים הללו איננו פשוט, מכיוון שהינכם מגיעים בנקודת פתיחה שאינה טובה ועל כן עשויה להתקבל בעניינכם המלצה שלילית לנהיגה בגין סכנה ממשית לביטחונם של משתמי הדרך השונים. בהתאם לכך חשוב להסתייע בשירותיו של עורך דין תעבורה עוד בשלב הראשוני בו נתפסת בביצוע העבירה ולא להקל ראש בדבר.

קיבלתם דו"ח עם קנס ונקודות? מדוע חשוב להיעזר בעורך דין תעבורה?

אם חשבתם לעצמכם שתשלום הקנס הכספי פוטר אתכם מהדו"ח המיוחס לכם, תחשבו שוב! כפי שכל נהג בישראל מכיר וידוע, מרבית מן עבירות התנועה נושאות עימן נקודות תעבורה הנעות בין 2 נקודות ל-10 לכל היותר, כאשר ריבוי נקודות במרשם התעבורתי של הנהג עשוי להביאו למצב בו רישיונו נפסל ולתקופה ממושכת!

אם ניקח לדוגמא דו"ח עם 2 נקודות תעבורה, אמנם כמות הנקודות נשמעת לנו מזערית ואינה בעלת השלכות מהותיות, אך במקרה שקיימות לנהג 34 נקודות תקפות, רישום של 2 הנקודות הנוכחיות עשוי להביאו למצב בו הוא ייפרד מרישיון הנהיגה לתקופה של שלושה חודשים.

לכן, גם בתרחיש הקל ביותר מומלץ לכל הפחות להיוועץ עם משרד עו"ד תעבורה יערית אוליאל בכדי לקבל הכוונה מקצועית ונכונה בהתאם למצבכם. זכרו, אם בחרתם לשלם את הקנס הכספי, לא יהיה ניתן לסייע לכם להתמודד מול הנקודות מכיוון שבחרתם להודות באשמה בעת התשלום. לכן, הקדימו תרופה למכה, ופנו לייעוץ כנדרש טרם ביצוע כל פעולה בדו"ח שניצב למולכם.

המלצות מעורך דין תעבורה לנהגים הנאשמים בביצוע עבירות תנועה

בעת קבלת דו"ח תנועה עם קנס כספי ונקודות תעבורה חשוב להמתין עם התשלום של הקנס עד אשר תיוועצו עם עורך דין בעניין. תשלום הדוח משתווה להודאה באשמה ועל כן, אם בחרתם לשלם את הקנס, באופן אוטומטי נזקפות לחובתכם נקודות התעבורה המיוחסות לכם בדו"ח וכן נסגרות בפניכם כל האפשרויות לצורך ההתמודדות מול הדו"ח. קיימות מספר אפשרויות לצורך התמודדות מול הדו"ח שניצב למולכם למשל:

 • הגשת בקשה להמרה באזהרה – יש לציין כי קיימים מספר תנאים לצורך המרת דו"ח באזהרה כדוגמת ותק רישיון הנהיגה וכן עברו התעבורתי של הנהג. גם במקרה בו הינכם עומדים בכל הפרמטרים, ייתכן ותיענו בסירוב לבקשה מכיוון שמדובר בשיקול דעתו של השוטר בלבד.
 • הגשת בקשה לביטול הדו"ח – לרוב, בקשות אלו יטו להיענות בסירוב מכיוון שתידרשו להציג ראייה מובהקת שאינה מתפרשת לשתי פנים כמו למשל, תצלום ממצלמת הרכב וכ"ו.
 • הגשת בקשה להישפט – מדובר באפשרות הטובה ביותר לצורך התמודדות מול הדו"ח שניצב למולכם. יחד עם זאת, חשוב להסתייע בעורך דין מקצועי ומנוסה ולא לגשת לבדכם לבית המשפט לתעבורה.

היתקלות עם כוחות שיטור אף פעם איננו מחזה נעים ועל כן ניטה לבצע טעויות מהותיות כמו אמרות כאלו ואחרות למשל: "אני מצטער", "אתה צודק", "לא שמתי לב" וכיוצ"ב. חשוב להבין כי לדברי הנהג עשויה להיות משמעות מהותית ועל כן חשוב להימנע מלומר דברים מיותרים. בנוסף, לרוב נוטים הנהגים להקל במיוחס להם מבלי להבין כי ייתכן והינם צפויים לענישה מחמירה כדוגמת פסילת רישיון הנהיגה בפועל ולעיתים גם שלילת חירותם! בהתאם לכך, חשוב להיוועץ עם עורך דין תעבורה בכל תרחיש אשר ניצב למולכם.

שאלות נפוצות
עורך דין תעבורה תפקידו לבחון את הדו"ח שנרשם לחובתכם וכן את הראיות הקיימות בעניינכם בכדי לראות האם התקיימו כל הנהלים הנדרשים בכדי להרשיעכם מעל לספק סביר. במקרה של איתור כשלים, עשוי עורך הדין לקבל עבורכם הסדר טיעון מקל ואילו במקרים מסוימים גם זיכוי מלא מן האשמה המיוחסת לכם.
נהגים רבים נוטים להניח כי יוכלו להתמודד לבדם מול ביהמ"ש לתעבורה בגין עבירה שביצעו ואין כך הדבר. ביהמ"ש לתעבורה הינו ערכאה פלילית ועל כן בסמכותם של השופטים מתחם ענישה רחב. בכדי שתתקבל תוצאה טובה בעניינכם תידרשו להציג בפני התביעה ליקויים בראיותיה, לכן חשוב להיעזר בעו"ד הבקיא ברזי הדינים השונים לצורך כך.
עורך דין תעבורה עוסק בכל עבירות התנועה השונות כדוגמת – שימוש בטלפון נייד, מהירות מופרזת, נסיעה באור אדום, אי מתן זכות קדימה, תאונת דרכים וכיוצ"ב. בנוסף, עורך הדין מתמחה בכל הנוגע להתנהלות מול משרד הרישוי וכן מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. לעוד מידע, באתר.
בהגיעכם לבית המשפט לתעבורה לבדכם, עליכם לדעת כי בסמכותו של בית המשפט להקל עימכם או שמא לבצע החמרה בענישה. חשוב לזכור כי הינכם ניצבים בפניי סנקציות מהותיות כדוגמת קנס כספי, פסילה בפועל וכן מאסר. לכן, בכדי לקבל ייצוג ראוי והולם בביהמ"ש והגנה מקסימלית יש להסתייע בשירותיו של עורך דין תעבורה.
במאמר זה דיברנו על:
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
משרדנו מתמחה רק בתעבורה