זיכוי נהיגה בשכרות קנביס רפואי

ראשי פרקים

ביום 4.8.15 נעצר תומר לבדיקת שכרות ולאחר שבדיקת השתן שבוצעה לו העלתה כי בגופו נמצאו שרידי סם מסוכן מסוג קנביס, הוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות.

תומר, משתמש דרך קבע בקנביס רפואי עם רישיון מטעם משרד הבריאות. תומר פעל בהתאם להנחיית רופאיו ונמנע מלעשן 6 שעות לפני נהיגתו. אין חולק כי השפעת הסם חלפה הרבה לפני שעלה על ההגה.

למרות זאת, בחרה משטרת ישראל להגיש כתב אישום בגין עבירה חמורה זו נגד תומר.

צריך להבין- המשמעות היא כי מבחינת משטרת ישראל, כל מי שניתן לו רישיון לקנביס רפואי צריך להימנע מנהיגה אחרת עלול למצוא עצמו מואשם בעבירה חמורה של נהיגה תחת השפעת סם (נהיגה בשכרות). הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי על פי החוק כיום, די בהמצאות שרידי סם בגופו של הנהג כדי לקבוע שנהג בשכרות. משתמשי הקנביס הרפואי לעולם יימצאו עם שרידי סם בגופם מאחר ושרידים אלה נשארים אף שבועות לאחר העישון.

למזלו הרב של תומר, בית המשפט לענייני תעבורה הבין היטב את המצב הבעייתי והחליט לזכות אותו מאשמה.

המדינה לא קיבלה את פסק הדין ובחרה לערער עליו לבית המשפט המחוזי. לשמחתנו הרבה, כבוד השופט בולוס שדן בערעור המדינה, דחה את הערעור. כבוד השופט בולוס ניתח את המצב המשפטי של משתמשי הקנביס תוך הבנת מצבם הקשה של משתמשי הקנביס הרפואי. כך תיאר כבודו את משתמשי הקנביס הרפואי:

"אתחיל מהמציאות הקשה ואף הבלתי אפשרית שבה המערערת העמידה את המשתמשים בקנביס רפואי בשל מחדלה המתמשך והימנעותו מהסדרה. ציבור זה כך סביר להניח, נזקק לטיפול בקנביס בשל מחלות או נכויות קשות. מחד צריכת הקנביס הינה דרושה לצורכי טיפול, שיקום רפואי ושיכוך כאבים וכזאת הינה חיונית ואף הכרחית; ומנגד, ציבור זה, בשל אותן המחלות והנכויות, לרוב הוא מוגבל בניידותו ותלוי במידה רבה ברישיון נהיגתו. הבחירה בין הפסקת השימוש בקנביס לבין ההימנעות מהנהיגה, מעמידה ציבור זה בפני ברירה קשה ואף בלתי אפשרית, שכן הפסקת השימוש בקנביס כרוכה בהתגברות המחלה או הכאבים, ואילו ויתור על הנהיגה פירושה הגבלה משמעותית לחופש התנועה".

השופט מבין היטב את חשיבות רישיון הנהיגה במיוחד לצרכני הקנביס הרפואי:

…" גם אם עסיקנן בשימוש רפואי לעיתים רחוקות, וכדי להימנע מהפרת האיסור, הדבר יחייב ריתוק כמעט מוחלט של אותו חולה או נכה לביתו והימנעות מוחלטת מנהיגה ברכבו- תוצאה קשה שלא ניתן להשלים עמה והפוגעת קשות בתחושת הצדק וההגינות."

וכך, בחר השופט לעשות צדק עד אשר תפעל המדינה להסדרת המצב החוקי:

"…לעניות דעתי הפגמים עליהם הצבעתי לעיל הינם קשים ובעקבותיהם קיימת פגיעה ממשית בתחושת הצדק וההגינות, פגיעה שלא ניתן לרפא אלא בנקיטה באקט הדרסטי של ביטול האישום, שבעיניי נראה הולם וראוי."

צרכני קנביס יקרים, עד אשר יוסדר העניין כחוק, הימנעו מנהיגה תחת השפעה סם.

 

ייעוץ ראשוני

לקבלת יעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
מידע משלים
לקבלת יעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו