"מילה שלי נגד מילה של השוטר"

ראשי פרקים

"זו מילה שלי נגד מילה של השוטר, ברור שהשופט יאמין לשוטר"

אם קיבלתם פעם דו"ח תעבורה אתם בטח מכירים את ההרגשה. אין אחד שלא חושב שאין לו סיכוי מול השוטר, שמילה של שוטר שווה יותר בעיניי בית המשפט ושחבל על המאמץ.

"מה את כבר יכולה לעשות?" שואלים אותי לא מעט לקוחות.

הגישה הזו מוטעית מיסודה. אין לי כוונה להוכיח לבית המשפט שהשוטר שקרן. זו לא המטרה.

כדי לסייע לכם להתמודד עם דו"ח תעבורה שקיבלתם עליי להראות לבית המשפט שהשוטר לא רשם את הדו"ח כנדרש. לא פירט ברמה מספקת את העובדות הנדרשות.

צריך להבין, דו"ח תעבורה מתנהל ככל הליך פלילי וככזה, ע"מ שבית המשפט יוכל להרשיע את הנאשם, התביעה צריכה להוכיח את אשמתו מעבר לכל ספק סביר.

אם ניקח לדוגמה תיק רצח- לא מספיק שיבוא עד לבית המשפט ויגיד "אני ראיתי את קין רוצח את הבל". על העד לספר לפרטי פרטים איפה התרחש הרצח, איך בדיוק בוצע הרצח, איפה הוא עמד כשראה את הרצח וכו'. הפרטים הללו נדרשים על מנת שבית המשפט יוכל להתרשם מאמינות הגרסה.

כך גם בכל תיק תעבורה. ישנה רשימה שהשוטר חייב לציין בנסיבות אחרת קיים סיכון שבית המשפט לא יוכל להרשיע. הרשימה משתנה בהתאם לסוג העבירה, מיקום העבירה, סטטוס הנהג והנסיבות הספציפיות של התיק. תפקידו של עורך דין תעבורה הוא לאתר את החוסרים (הכשלים) אותם שכח השוטר לציין.

ברשימה זו ישנם פריטים מהותיים וישנם פריטים שמשקלם מופחת.

לעיתים אותם חוסרים יביאו לזיכויו של הנהג ולעיתים יביאו להסדר מקל. התביעה לא תרצה לקחת סיכון שבית המשפט יזכה את הנהג והסניגור לא ירצה לקחת סיכון שבית המשפט ירשיע. לכן, מוצאים דרך ששני הצדדים יכולים לחיות איתה בשלום.

למשל, תיק שיסתיים אתמול בבית המשפט בחיפה. נהג מונית קיבל דו"ח על חצייה ברמזור אדום. 1,500 ש"ח קנס ו-10 נקודות שירשמו לחובתו במשרד הרישוי. כואב בכיס וכואב עוד יותר הסיכון לרישיון הנהיגה.

הנהג משוכנע שלא חצה באור אדום אבל מטיל ספק ביכולתו לשכנע את בית המשפט בצדקתו. לאחר שפנה לעזרתי, הצלחתי לשכנע את בית המשפט שקיימים כשלים חמורים בדו"ח. בית המשפט הפעיל לחץ על התביעה ורמז שכדאי להגיע להסדר מקל.

סופו של דבר, כתב האישום תוקן מעבירת רמזור אדום לעבירת רמזור צהוב. הקנס הופחת ל- 500 ש"ח בלבד והנקודות נמחקו כלא היו.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה מתמחה ומטפלת בין היתר בנושאים הבאים:

ייעוץ ראשוני

לקבלת יעוץ ללא שום התחייבות מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

עוד בנושא
מידע משלים
לקבלת יעוץ ראשוני ללא התחייבות
חייגו עכשיו