המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מרב"ד – כל הדרכים להתמודד

תוכן עניינים
המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

תפקידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) הוא יחידת סמך של משרד הבריאות העוסקת ברפואה תעבורתית, במניעה ראשונית של מגיפת תאונות דרכים הנגרמות בשל ליקוי בריאותי של הנהג.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ממליץ לרשות הרישוי על כשירות רפואית לנהיגה של אנשים בהתאם לסוג הרכב המנועי. בסמכות המרב"ד לבחון כל נהג אשר הופנה לבדיקה או התקבלו דיווחים מהם עולה כי יש לבחון כשירותו לנהיגה. עו"ד יערית אוליאל מלווה נהגים המופנים לבדיקות המרב"ד לבדיקת כשירותם לנהיגה-

המופנים לבדיקות כשירות בשל בעיה רפואית:

 • מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי ומשא כבד  – על-ידי משרד הרישוי.
 • עברייני תנועה מועדים ולאחר תום שלילה – על-ידי משרד הרישוי.
 • נהגים שדווחו על-ידי משטרת ישראל על מעורבותם בתאונות דרכים.
 • נהגים שדווחו על-ידי בית משפט.
 • משתמשי/מורשעי סמים ו/או אלכוהול, המופנים על-ידי משרד הרישוי, משטרת ישראל וסמכות רישוי צה"ל.
 • נהגים המדווחים מכוח סעיף 12 ב' לפקודת התעבורה  –  חובת דיווח רופא.
 • מבקשי / מחזיקי רישיון נהיגה עם בעיות בריאותיות  –  על-ידי משרד הרישוי.
 • נהגים המופנים על-ידי רשות הרישוי מפאת גיל (תקנה 196 לתקנות התעבורה).
 • נבדקים המחויבים בבדיקת ביקורת מטעם המרב"ד וועדת ערר.

התהליך

במידה והמרב"ד קיבל דיווח עבור נהג, פונה המרב"ד לזימונו של הנהג לבדיקת כשירות רפואית.

במקרים מסויימים, אדם המופנה  למרב"ד לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה, עשוי להתבקש על-ידי מרב"ד להמציא  מידע רפואי ו/או מידע אחר, לעבור בדיקות במרב"ד  ו/או להידרש לבדיקות משלימות חיצוניות. לצורך גיבוש המלצה מבוססת על בדיקה יסודית ומעמיקה ישנם מבחנים רבים שעל הנהג לעבור.

המבחנים משתנים ממקרה למקרה בהתאם לנסיבות הספציפיות

 • מבחן אישיות רב שלבי
 • בחינה של פסיכולוג
 • בחינה של פסיכיאטר
 • בדיקת מומחה רפואי (בהתאם למקרה)
 • בדיקת נרקולוג (מומחה להתמכרויות)

לאחר הבדיקות מחליט המכון הרפואי האם להתיר המשך נהיגה או לחילופין לשלול רשיונו של הנבדק. לעיתים ישלל רק סוג ספציפי של רישיון ויותר לו להמשיך לנהוג על אחר.

בהתאם לממצאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יופנה הנהג לעריכת שימוע למול רשות הרישוי במחוז מגוריו. תוצאות השימוע ידועות מראש- רשות הרישוי מאמצת את המלצות המכון הרפואי.

הוחלט לשלול את רישיונכם? המצב עדיין לא אבוד

מבקש רישיון נהיגה או בעל רישיון נהיגה הרואה עצמו נפגע מהחלטת המכון, רשאי לערור בפני ועדת ערר תוך 30 ימים, מיום שההודעה נמסרה לו על-ידי רשות הרישוי.

משרד עורך דין תעבורה מומחה לועדות ערר יכול לסייע. במקרים רבים היד "קלה על ההדק" ורשיונם של נהגים רבים נפסל ללא הצדקה ולעיתים אף בניגוד לחוק.

רבים מלקוחותיי נפסלו ע"י המרב"ד לאחר שהפסיכולוג הבודק קבע כי קיימת "אי התאמה אישיותית" לנהיגה.

מה פירוש הביטוי "אי התאמה אישיותית"? מדובר במונח ערטילאי אשר לא ניתן למדידה ולכן נתון לגחמה של הפסיכולוג הבודק, ברצותו ימליץ על מתן רשיון נהיגה וברצותו ימליץ על פסילה.

באחד המקרים, לאחר בדיקת המסמכים התברר כי הפסיכולוג קבע את קביעתו לאור עברו התעבורתי של הנהג (בהתייחסו לכל 30 שנות נהיגתו ובניגוד מוחלט לחוק).

קיימת חשיבות לפנייה לעו"ד שמתמחה בעבודה מול המכון הרפואי וועדות הערר, אשר ידע לבקר את החלטות המרב"ד ולהמליץ על דרכי פעולת להשבת הרישיון במקרים המתאימים.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה.

לראיון רדיו בנושא

נגן וידאו
המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

למרב"ד יש סמכות לשלוח אותך לבצע בדיקות סמים. אם אין בעברך עבירות הקשורות בסמים הסיכוי הוא קלוש. לקבלת פרטים נוספים על סמכויות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים כנס לאתר.

וודאי. למרב"ד יש סמכות להמליץ למשרד הרישוי שלא לחדש רישיון נהיגה של נהג אם נשקפת סכנה מנהיגתו. נהגים שנשלחים למכון הרפואי אחרי פסילה נבדקים על ידי פסיכולוג שמוסמך לקבוע "אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה". הסבר מפורט באתר.

לצערי, כן. המרב"ד מוסמך לעשות כן ומשתמש בסמכות זו כאשר נהג מגיש בקשה לדרגה נוספת, המכון בוחן מחדש את הדרגה הקיימת. לרוב, אם יש לנהג עבר תעבורתי הדבר עלול להביא לפסילת רישיון קיים בלי כל סיבה נוספת. איך מתמודדים? כל המידע באתר.

כדאי להבין מה הסיבה לזימון כדי לדעת להתמודד עם העניין טוב יותר. הסיבות לקבלת זימון למכון הרפואי הן רבות ומגוונות – באתר מפורטות מגוון סיבות לקבלת זימון. מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה בהקדם.

בסמכות המכון הרפואי להתלות את רישיון הנהיגה של אדם שלא התייצב לבדיקות. למידע נוסף בנושא קראו בהרחבה באתר.

בהחלט כן. הרופא המטפל מחויב לדווח למכון הרפואי אם ישנם מצבים הפוגעים בכשירותך לנהיגה כמו היפוגליקמיה. מידע נרחב באתר.

בהחלט. בהחלטה שקיבלת כתובה תקופת הזמן שלאחריה ניתן להגיש בקשה מחודשת לקבלת רישיון נהיגה. רוצה לדעת איך ומה כדאי לעשות? מאמר מפורט באתר.

מורשעים רבים בעבירות של שימוש בסמים מקבלים זימון לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מומלץ לקבל ייעוץ מעורך דין לפני שניגשים למרב"ד. לראיון מלא בנושא חפש באתר.

עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל

עורכת דין יערית אוליאל החלה את דרכה המקצועית כמתמחה בפרקליטות הפלילית. בהמשך דרכה עבדה כסנגורית בתחום התעבורה וצברה ניסיון מעשי בייצוג חשודים ועצורים בתיקי תעבורה, תאונות דרכים ונהיגה בשכרות.

כיום עורכת דין אוליאל מנהלת משרד עורכי דין תעבורה, משמשת כמרצה בתחום התעבורה לבני נוער ולעורכי דין צעירים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה. לאורך השנים צברה ניסיון מקצועי עשיר בייצוג נהגים בבתי המשפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה בוחן תנועה ותיק ומקצועי יוצא משטרת ישראל.