לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עבירות תנועה חמורות

עבירות תנועה חמורות הן עבירות מסוג מיוחד, מאחר וכל אדם נורמטיבי עלול ללא כל כוונה לבצע אותן, אך ההשלכות בעבורנו, אנשים אשר פיתחו תלות ברכבים ובתנועה שלנו ממקום למקום הן מהותיות. כמובן שלא כל עבירות התנועה זהות ולכל אחת יש המאפיינים הייחודיים לה.

נהיגה בשכרות נהיגה בפסילה אור אדום
נהיגה תחת השפעת סמים נהיגה ללא רישיון נהיגה אי מתן זכות קדימה
תאונת דרכים והפקרה עקיפה מסוכנת מהירות מופרזת

ככלל, עבירות התנועה השונות מובחנות על ידי המחוקק בהתאם לדרגת החומרה שלהן. עבירות מסוימות נחשבות לקלות אם הן יוצרות סיכון קטן לתאונת דרכים או לסיכון עצמך ולחילופין, ישנן עבירות תנועה חמורות מאחר והסיכון הגלום בהן רב ועל כן, חלקן כוללות זמן ממושך של מאסר בפועל כמו עבירת ההפקרה לאחר תאונת דרכים או עבירות ההמתה בקלות דעת וגרימת מוות ברשלנות.

בהתאם לכך, במאמר זה נפרט מעט על עבירות תנועה שונות בהן מומלץ לפנות לעורך דין לענייני תעבורה בשל חומרתן. נציג את ההשלכות האפשריות שלהן מבחינה משפטית וכן דרכים בהן ניתן לסייע ללקוח המואשם בהן.

 

 

עבירות תנועה חמורות – נהיגה בשכרות

אחת העבירות הנפוצות ביותר בכבישי ישראל, לצערנו, היא הנהיגה בשכרות.  מי שמורשע בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות צפוי לעונש שלא יפחת משנתיים פסילת רישיון ועונשים נלווים.

מטרתו של עורך דין תעבורה היא לאתר כשלים בחומר הראיות ע"מ שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג בעבירת הנהיגה בשכרות וניתן יהיה להסתפק בעבירת הנהיגה תחת השפעה אלכוהול אשר העונש הקבוע בחוק בגינה עומד על מינימום שושה חודשי פסילה בלבד. לעוד פרטים על נהיגה בשכרות.

עבירות תנועה חמורות
עבירות תנועה חמורות

 

עבירות תנועה חמורות – נהיגה תחת השפעת סמים

נהיגה תחת השפעת סמים אסורים היא עבירה חמורה ביחס לעבירות תעבורה, אשר בגינה ניתן לקבל עונש של מאסר בפועל לצד שלילה ממושכת של רישיון הנהיגה. השפעת סם מוכחת כאשר הסם נמצא בדמו של הנהג, זאת על אף שהסם יכול להימצא גם שלושה שבועות לאחר שנעשה בו שימוש.

חשוב לדעת בהקשר זה שבניגוד לבדיקת שכרות, אותה רשאי שוטר לדרוש מכל נהג בכל עת, הדרישה לבצע בדיקת שתן לצורך הוכחת נהיגה תחת השפעת סמים מותרת במקרים ספציפיים בלבד כגון:

  1. ישנו מידע משטרתי על כך שאותו נהג תחת השפעת סמים אסורים.
  2. הנהג מעורר חשד סביר כי הוא תחת השפעת סמים אסורים הן בעת הנהיגה והן לאחר עצירתו.

אם עו"ד תעבורה יצליח להוכיח שהבדיקה נדרשה ללא חשד סביר, הבדיקה פסולה ולא ניתן יהיה להסתמך עליה לצורך הרשעת הנהג.

 

עבירות תנועה חמורות – תאונת דרכים והפקרה

המחוקק במדינת ישראל מנסה למנוע התנהגות זו על מנת להבטיח את שלומם של משתמשי הדרך, ומחייב נהגים לעצור לאחר מעורבות בתאונת דרכים ולהגיש עזרה לכל מי שנפגע בתאונה.

בהתאם לכך, המחוקק קבע ענישה מחמירה באופן יחסי לכל עבירות התעבורה על עבירות אלו המכונות בשפה העממית "פגע וברח" – אדם המעורב בתאונת דרכים ומפקיר בזירה נפגעים. הענישה הנהוגה היא בין 3 שנים ל-14 שנים של מאסר בפועל לצד שלילת רישיון הנהיגה לטווח זמן הנע בין שנתיים ועד שלילת הרישיון לצמיתות.

תפקידו של עו"ד תעבורה הוא למנוע הרשעת הנאשם בעבירה חמורה זו לדוגמה במצב שבו ניתן להטיל ספק בכך שהנאשם ידע כי הוא מפקיר אדם כלשהו בזירת התאונה.

 

עבירות תנועה חמורות – נהיגה בפסילה

נהיגה כאשר רישיון הנהיגה כבר נפסל נתפסת כעבירה בדרגת חומרה גבוהה במיוחד מאחר ולא די בכך שמדובר בנהג שרישיונו כבר נפסל, אלא מדובר בנהג שלא מקבל את העונש שהוטל עליו. בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לנהגים שחוזרים ומבצעים עבירות תנועה וממשיכים לנהוג על אף שרישיונם נפסל. בהתאם לכך, הענישה הנהוגה על ידי בתי המשפט, כוללת לרוב מאסר בפועל, זאת, לצד פסילת הרישיון לתקופה ממושכת.

לשם הוכחת עבירה זו יש צורך להוכיח את כל 3 רכיבי העבירה:

  1. הנהג אכן היה בפסילה בזמן הנהיגה.
  2. לנהג נמסרה הודעה בדבר פסילת רישיון הנהיגה.
  3. נהג בזמן פסילה לאחר שנמסרה לו הודעה בנושא.

על מנת לבטל כתב אישום על נהיגה בזמן פסילה די להוכיח כי רק אחד מהרכיבים הנ”ל לא התקיימו, לכן עורך דין מנוסה בתחום התעבורה ידע לחפש חולשות בכל אחד מהאספקטים הללו על מנת לסייע ללקוח.

עבירות תנועה חמורות - uliel

עבירות תנועה חמורות – נהיגה ללא רישיון נהיגה

עבירה של נהיגה ללא רישיון מהווה אף היא עבירה חמורה. עבירה זו יכולה להיות מיוחסת לאדם שנהג ללא רישיון כלל או ללא רישיון נהיגה המתאים לסוג הרכב עליו נהג. בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירה זו שכן אדם הבוחר לנהוג על רכב כשמעולם לא הוסמך לעשות זאת מהווה סיכון של ממש לעצמו ולשאר משתמשי הדרך.

הענישה על מי שהורשע בעבירה זו יכולה לנוע בין מאסר בפועל או מאסר על תנאי, קנס כספי ופסילה מלהוציא רישיון נהיגה לתקופה.

 

עבירות תנועה חמורות – תאונות דרכים קטלניות

נהג המוצא עצמו מעורב בתאונת דרכים קטלנית עלול לעמוד לדין בשל עבירה של גרם מוות ברשלנות, או חמור מכך, עבירת ההמתה בקלות דעת. עבירות אלו הן עבירות חמורות אשר הענישה בצידן מבטאת את ערך קדושת החיים. נהג שיורשע בעבירות אלו צפוי לעונשים הנעים בין 3 ל- 12 שנות מאסר.

ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ והכוונה מעורך דין תעבורה סמוך ככל הניתן למועד התאונה בכדי להימנע מהתמודדות עם אישום חמורים כגון אלו. למידע על תאונות דרכים קטלניות.

 

עבירות תנועה חמורות – גרם מוות ברשלנות

עבירת גרם מוות ברשלנות מיוחסת לרוב לנהגים שגרמו לתאונת דרכים בה נהרג אדם. העונש הקבוע בחוק לנהג המורשע בעבירה של גרם מוות ברשלנות עומד על 3 שנות מאסר בנוסף לפסילת רישיון הנהיגה לתקופה ארוכה. בתיקים אלו יש משמעות רבה לייצוג הנהג מהרגע הראשון – על הנהג לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין תעבורה בטרם ימסור את גרסתו במשטרה.

ייעוץ לפני חקירה עלול להיות קריטי עבור נהגים שהיו מעורבים בתאונה קטלנית ואין לזלזל בחשיבות העניין. נהגים רבים סבורים שהם פשוט יאמרו את האמת שלהם ויהיה בסדר. טעות כזו עלולה להוביל לתסבוכת משפטית רצינית ולכן מומלץ להימנע מטעויות , לשים בצד את יסורי המצפון הנוראיים ולתת לעורך דין תעבורה לייצג אתכם ולהגן עליכם בהליך זה מתחילת הדרך.

 

עבירות תנועה חמורות – המתה בקלות דעת

עבירה של המתה בקלות דעת תיוחס לרוב לנהג שהיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית (תאונה בה נהרג אדם) כאשר התאונה נגרמה בעקבות ביצוע עבירת תעבורה נוספת שביצע הנהג. העונש הקבוע בחוק על עבירה זו הוא 12 שנות מאסר. מדובר בעבירה חדשה בספר החוקים ולכן אין הרבה פסקי דין שניתן למצוא בנושא.

קודם לחקיקת עבירה זו, היו מייחסים לנהג באותן הנסיבות את עבירת ההריגה כאשר העונש על עבירת הריגה הוא 20 שנות מאסר. יש הרואים בכך הקלה מסויימת עבור ציבור הנהגים ויש הסבורים שדווקא הדבר יביא להחמרה בענישה שכן, עד לחקיקת הסעיף של המתה בקלות דעת, הפסיקה גזרה עונשים קלים במיוחד על נאשמים שהושעו בעבירת ההריגה בתאונות דרכים מאחר והריגה בנסיבות של תאונה אינה דומה בנסיבות ביצועה להריגה בנסיבות פליליות (לאחר קטטה נניח).

כעת, ישנה עבירה המתאימה יותר בנסיבותיה למקרה של תאונת דרכים ולכן יש הסבורים שהדבר יביא דווקא להחמרה בענישה. ישנה חשיבות רבה לייצוג ע"י עורך דין תעבורה בעבירת המתה בקלות דעת מן הרגע הראשון ע"מ שעורך הדין יוכל לבחון היטב את כלל הנסיבות שגרמו לתאונה ולפעול לשינוי סעיף האישום לגרם מוות ברשלנות ולהביא להפחתה בענישה.

 

עקיפה מסוכנת – עקיפה כשהדרך לא פנויה – עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף

עבירות תעבורה חמורות אשר יביאו להגשת כתב אישום והזמנה לדין נגד הנהג הן עבירות העקיפה. לעבירת עקיפה מסוכנת יש דרגות חומרה שונות בהתאם לנסיבות ביצועה והסיכון הגלום בה. תאונות דרכים רבות נגרמות כתוצאה מעבירת עקיפה מסוכנת – נהגים שיוצאים לעקיפה כשהדרך לא פנויה, כששדה הראייה מוגבל או תוך חיי קו הפרדה רצוף – לא מעט פעמים עקיפה מסוג זה מסתיימת בתאונת דרכים חזיתית עם נפגעים.

על כן, בתי המשפט נוהגים להעניש בחומרה נהגים המורשעים בעבירות אלו בשל הסיכון הרב הטמון בהן לחיי אדם. יחד עם זאת, עקיפה כשלעצמה אינה אסורה על פי חק ולכן יש לבחון היטב מדוע התביעה מייחסת לעקיפה שביצע הנהג חומרה יתרה והאם אכן התקיימו יסודות העבירה המסוכנת. לצורך כך, מומלץ להיעז בעורך דין תעבורה מיומן שידע לבחון את כלל הנסיבות.

 

נהיגה כשברמזור אור אדום בצומת

עבירה של כניסה לצומת באור אדום יכולה להיות עבירה שהעונש עליה הוא קנס בלבד אך אם עבירה זו נעברה בנסיבות מחמירות – הנהג יקבל כתב אישום וזימון לדין על נהיגה באור אדום. הענישה בבית המשפט על עבירת רמזור אדום יכולה לכלול פסילת רישיון נהיגה, קנס ופסילה על תנאי.

 

עבירות תנועה חמורות – אי מתן זכות קדימה

עבירות של אי מתן זכות קדימה מדורגות אף הן למספר דרגות חומרה. ישנן עבירות שישאו בצידן קנס ונקודות בלבד וישנן עבירות שיובילו להגשת כתב אישום והזמנה לדין. מטרת האכיפה של עבירות אלו היא למנוע סיכון לכלל משתמשי הדרך. הענישה משתנה בהתאם לחומרת הנסיבות ולסיכון הגלום בעבירה.

 

נהיגה בקלות ראש

נהיגה בקלות ראש נחשבת לעבירה חמורה ביותר. נהג המורשע בעבירה זו מסתכן בעונש של פסילת מינימום לשלושה חודשים ועד מאסר בפועל לתקופה של שנתיים. נהיגה בקלות ראש מעוגנת בסעיף 62(2) לפקודת התעבורה ונחשבת לעבירת סל. המשמעות היא שניתן לייחס עבירה זו לנהג בסיטואציות שונות ומגוונות ולרוב השימוש שנעשה בה הוא בכתבי אישום על גרימת תאונת דרכים.

התביעה תצטרך להוכיח נהיגה ברשלנות על מנת שבית המשפט ירשיע נהג בעבירה זו. על התביעה להוכיח מעבר לכל ספק סביר שהנהג זלזל בחוקי התנועה וסיכן את שאר משתמשי הדרך בשל נהיגתו הרשלנית.  התפרעות בכביש, זגזוג בין נתיבים, נהיגה במהירות מופרזת ועוד אלו התנהגויות שעלולות להביא להגשת כתב אישום בגין נהיגה בקלות ראש. חשוב מאוד להיות מיוצג ע"י עורך דין תעבורה בתיק זה ולא להקל ראש באישום חמור של נהיגה בקלות ראש.

 

נהיגה בחוסר זהירות

עבירת הנהיגה בחוסר זהירות קבועה בסעיף 21(ג) לתקנות התעבורה: " לא ינהג אדם רכב בקלות ראש או בלא זהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות ובין השאר בסוג הרכב, במטענו, בשיטת בלמיו ומצבם, באפשרות של עצירה נוחה ובטוחה והבחנה בתמרורים, באותות שוטרים, בתנועת עוברי דרך ובכל עצם הנמצא על פני הדרך או סמוך לה ובמצב הדרך".

עבירה זו נחשבת לעבירה קלה המבוצעת לרוב ע"י נהג נורמטיבי, בתום לב, כשמדובר על חוסר תשומת לב רגעית וחד פעמית ולא מתוך זלזול או אדישות לחוקי התעבורה. לרוב, הענישה בגין עבירה זו היא קלה למדי – קנס כספי בסך 500 ₪ ו-6 נקודות תעבורה.

לעומת זאת, אם העבירה גרמה לתאונת דרכים, הנהג יקבל כתב אישום והזמנה לדין. אמנם אין פסילת מינימום בגין עבירה זו אך בתי המשפט מוסמכים לפסול את רישיון הנהיגה לתקופה לנהגים המורשעים בביצוע העבירה.

 

מהירות מופרזת

עבירת המהירות מופרזת מחולקת אף היא למספר דרגות חומרה. ישנן עבירות שבגינן יקבל הנהג קנס ונקודות וישנן עבירות שיביאו להגשת כתב אישום נגד הנהג. תיק מהירות מופרזת המגיע לדיון בבית המשפט מעמיד את הנהג בסיכון לפסילת רישיון הנהיגה שלו ואף במאסר בפועל (במהירויות חריגות). מומלץ להיות מיוצג ע"י עורך דין תעבורה שידע לבחון את ראיות התביעה ומהימנות תוצאות המדידה.

עבירות תנועה חמורות - uliel

עבירות תעבורה חמורות נוספות שיביאו להגשת כתב אישום בתעבורה נגד הנהג

ישנן עבירות תעבורה חמורות נוספות לצד כל אלו שצויינו לעיל, אלה העיקריות שבהן:

ניתן לסכם ולומר שאם רישיון הנהיגה חשוב לך – בכל מקרה בו הוגש נגדך כתב אישום – אל תגיע לבית המשפט ללא עורך דין תעבורה מטעמך!

רישיון הנהיגה שלך בסכנה?  אנחנו כאן!

השאר פרטים עכשיו ונילחם עבור הצדק המגיע לך!

 

סיכום

לסיכום, על אף שלרוב עבירות תעבורה נתפסות בציבור כעבירות קלות, עבירות אלו עלולות להיות בעלות השלכות חמורות, החל מקנסות גבוהים ופסילת רישיון לתקופה ארוכה וכלה אף במאסר בפועל. יחד עם זאת, עורך דין הבקיא בתחום התעבורה ידע כיצד לפעול ולהבטיח הקלה משמעותית בענישה ובמקרים המתאימים להביא אף לזיכוי מוחלט.

במידה ואתם מואשמים בעבירות תנועה מומלץ לפנות לעורך דין אשר יוכל ללוות אתכם במסגרת ההליך. משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל הוא משרד המתמחה בדיני תעבורה באופן בלעדי ובעל ניסיון רב בתיקים אלו.

המחבר
Picture of עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
משרדנו מתמחה רק בתעבורה