לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל

מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת לעבירת תעבורה נפוצה מאוד ומסוכנת מאוד. משטרת ישראל משקיעה לאורך שנים מאמצים מוגברים לאכיפה של דוחות מהירות באמצעות שימוש במכשור מתקדם, כגון מצלמות תנועה, ממל"ז, דבורה, מולטונובה ועוד. בשנת 2020 חולקו 477,800  דו"חות על מהירות מופרזת, מתוך  650,400 דו"חות שחולקו סך הכל במהלך השנה, בשנת 2021 ניתן להצביע על עליה חדה במספר דו"חות התנועה אשר חולקו לרוכבי אופניים חשמליים וכן קורקינטים ממונעים, ואילו בשנה הנוכחית – 2022, אנו עדים להתרחשותן של תאונות דרכים רבות מדי יום בגין ביצוע עבירות תנועה רבות. עבירת מהירות מופרזת נחשבת לעבירה מסכנת חיים ולכן זוכה למלוא תשומת הלב של רשויות האכיפה.

נתפסת נוהג במהירות מופרזת? זה לא אומר שאין מה לעשות! במאמר הבא נציג את כל הדרכים להתמודד  עם כתב אישום או דו"ח בגין מהירות מפורזת .

דו"חות מהירות מופרזת – מה העונש?

מהירות מופרזת - uliel

דוחות מהירות מופרזת – חלוקה לעבירות

העונש

20  קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 25 קמ"ש מעל המותר נהיגה בדרך לא עירונית ברירת משפט/קנס בסך 250 ₪, ללא נקודות
21-30 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 40-26 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך לא עירונית ברירת משפט/קנס בסך 750 ₪+ 8 נקודות
31-40 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 41-50 קמ"ש מעל המותר נהיגה בדרך לא עירונית ברירת משפט/קנס בסך 1,500 ₪+ 10 נקודות
41 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך עירונית או 51 קמ"ש מעל המותר בנהיגה בדרך לא עירונית זימון למשפט+ 10 נקודות

בכל מקרה של הזמנה לדין בדוחות מהירות

בכל מקרה של הזמנה לדין רשאי קצין משטרה לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית ל- 30 יום, ע"מ להרחיק נהגים מסוכנים מהכביש באופן מיידי. נהגים אשר הוגש כנגדם כתב אישום בגין ביצוע העבירה, יהיו צפויים לענישה מחמירה בבית המשפט כדוגמת:

 • קנס כספי
 • פסילת רישיון הנהיגה בפועל
 • רישום של נקודות תעבורה
 • פסילה על תנאי
 • במקרים חמורים בהם כתוצאה מביצוע העבירה התרחשה תאונה קטלנית, ייתכן והתביעה תדרוש מאסר בפועל וכן מאסר על תנאי.

בהתאם לכך, בכל תרחיש בו נדרש הנהג הנאשם לעמוד לדין בפני בית המשפט לתעבורה, יש להיוועץ עם עורך דין תעבורה מקצועי ומיומן בכדי לקבל הגנה משפטית כנדרש ובכך למזער נזקים ככל שניתן. זכרו – ניתן להתמודד עם דוחות מהירות 

נתפסת נוהג במהירות מופרזת? רישיונך בסכנה!
רגע… זה לא אומר שאין מה לעשות! 

משרדנו מתמחה בייצוג נהגים הנאשמים בנהיגה במהירות מופרזת 
בין הצלחות משרדנו באישום חמור כזה הצלחנו אף לסיים תיקים כאלו בלי קנס! בלי נקודות!  והיו גם תיקים בהם בוטל כתב האישום לגמרי! 

 • 67 קמ"ש מעל המותר – התיק הסתיים בלי פסילת רישיון
 • נמדד בממל״ז 143 קמ"ש – התיק הסתיים בביטול הפסילה והחזרת הרישיון לנהגת
 • נהג שנמדד בממל"ז במהירות של 63 קמ"ש מעל המותר, הסתיים בהסדר מקל.

לחץ כאן לעוד מקרים דומים לשלך בהם הצלחנו לשמור על הרישיון 
צור קשר ונציל גם לך את הרישיון!

מהירות מופרזת
מהירות מופרזת

הואשמת בנהיגה במהירות מופרזת?

במקרה בו קיבלת דו"ח תנועה ממשטרת ישראל מסוג ברירת משפט או ההזמנה לדין הם מעידים רק על פתיחת ההליך נגדך ומפרטים את החשדות נגדך. לאור תקדימים משפטים והתפתחויות משפטיות שחלו ועדיין חלות בתחום זה, רצוי לבחון בדקדקנות כל דו"ח מהירות שניתן נגד נהג בין אם הוא מבוסס על מצלמה, ממל”ז, דבורה או כל אמצעי אכיפה אחר.

במקרה הנוכחי, אורן החליט שלא לקבל את דבריו של השוטר ולהילחם למען האמת בה הוא דבק:

 

עו"ד תעבורה מכיר היטב את הנהלים והפסיקה המתחדשת בתחום הנהיגה במהירות מופרזת, ידע לבחון היטב את הראיות שעמדו בבסיס האישום נגדך ויוכל לסייע ולפעול לזיכויך או לכל הפחות, להפחתת העונש. עורכת דין יערית אוליאל מומחית בדיני תעבורה, מתמחה בייצוג נהגים שהואשמו בעבירות תעבורה בכלל, ובתיקי נהיגה במהירות מופרזת בפרט.

הצלחות המשרד בתיקי נהיגה במהירות מופרזת

משרד עו"ד יערית אוליאל לתעבורה בלבד! 

דו"ח מהירות מופרזת – הסתיים לא נקודות!

מאה ש"ח קנס בלבד בתיק מהירות מופרזת!

מהירות מופרזת מצולמת! נתפס ע" מצלמה ועדיין התיק הסתיים ללא נקודות!

במשרדנו נוהלו מאות תיקי מהירות מופרזת, אפשר לעזור גם לך! 

אנחנו כאן כי הרישיון שלך חשוב 

אמצעי אכיפת מהירות מד מהירות לייזר (ממל"ז)

אקדח הלייזר הוכנס לפעילות בשנת 1993. הממל"ז פועל בשיטה טכנולוגית לפיה מד הלייזר מודד את מהירות הרכב ע"י שליחת קרן לייזר לעבר הרכב הנמדד ומהירות הרכב נמדדת ע"י חישוב השינוי בין הזמן שלוקח לקרן הלייזר להגיע למטרה (לרכב הנמדד) אל מול הזמן שלוקח לה לחזור.

ע"מ שביהמ"ש יוכל להרשיע נהג בעבירת מהירות מופרזת חייבת התביעה להוכיח כי המדידה בוצעה בהתאם להוראות היצרן ולכלל ההנחיות והנהלים שנקבעו בפסיקה לאורך השנים. יש לבחון בין היתר את מרחק המדידה, תנאי מזג האוויר, הבדיקות המקדימות שבוצעו למכשיר טרם הפעלתו וכן את מיומנות השוטר שהמפעיל את הממל"ז.

עו"ד תעבורה הבקיא בתיקי מהירות ידע לבדוק את ראיות התביעה ולמצוא כשלים בהפעלת המכשיר (ככל שהתקיימו) אשר פגעו במהימנות הבדיקה או במיומנתו של השוטר שהפעיל את המכשיר. למשרד עו”ד תעבורה יערית אוליאל ניסיון עשיר ומגוון בייצוג נהגים שהואשמו בעבירות מהירות חמורות, לרבות ביטול כתבי אישום שהוגשו באשמת נהיגה במהירות מופרזת או שינוי סעיפי האישום לסעיפים מקלים ללא פסילת רישיון וללא נקודות. לאור האמור, ניתן לראות בהצלחות המשרד  כי לאחר עבודה מעמיקה ואיתור הכשלים המהותיים בתיק בידי עו"ד לתעבורה, תוקן כתב האישום בגין נסיעה במהירות מופרזת לעבירה מקלה שאין בגינה נקודות.

מהירות מופרזת – מצלמות א 3

מערכת מצלמות דיגיטליות המותקנות בכבישים ובצמתים שנבחרו לצורך צילום עבירות מהירות או מעבר באור אדום. סאגת מצלמות המהירות נמצאת כיום במרכז הזירה המשפטית. לאחר שבית המשפט לתעבורה בעכו זיכה נהגים רבים מעבירת מהירות מופרזת אשר התבססה על תיעוד ממצלמות א3, הופסקה האכיפה במערך המצלמות למשך תקופה ארוכה.

בית המשפט לתעבורה בעכו קבע כי התביעה המשטרתית לא הצליחה להוכיח את אמינות המצלמות ברמה הנדרשת בפלילים. כיום, ממות המהירות שבו לפעילות מלאה ונכון לחודש פברואר 2022, התביעה טוענת שיש בידיה חוות דעת המוכיחה את אמינות המצלמות ועל כך מתנהלים מספר הליכים ברחבי הארץ. בתי המשפט טרם פסקו בסוגייה זו באופן סופי. בעניין זה, ניתן לראות בהצלחות המשרד כתב אישום שהוגש כנגד הנהג בגין עבירת מהירות מופרזת שתועדה ע"י מצלמה אוטומטית (א3), שהסתיים ללא פסילת רישיון נהיגה.

מצלמות א 3
מצלמות א 3

מהירות מופרזת – המצלמות הישנות

דו"ח מהירות שהתבסס על המצלמות הישנות שהיו מנפיקות צילום המעיד על מהירות הנסיעה של הרכב, מקום הימצאו של הרכב ועוד נתונים הנראים בתחתית התמונה המצורפת. עורך דין תעבורה צריך לבחון את הליך הפקת התמונה, את תקינות המצלמה, את אופן שמירת סרט הצילום ועוד.

ממלז
ממל"ז – מד מהירות לייזר

מהירות מופרזת – מכשיר דבורה  Bee III IL

מצלמת הדבורה – מכשיר הדבורה מודד מהירות רכב אף בזמן נסיעה אך אינו מצלם את אותו הרכב, זהו אמצעי האכיפה היחיד כיום היכול למדוד מהירות כלי רכב גם כשהניידת במצב סטטי וגם כאשר הניידת במצב נסיעה. מכשיר הדבורה יכול לקלוט תוך כדי נסיעה הן רכבים הנוסעים בכיוון נסיעת הניידת והן רכבים הנוסעים בכיוון הנגדי. יש לבדוק היטב את כמות הרכבים שהיו באזור המדידה, את טווח האכיפה, תנאי מזג האוויר, האם נשמר קשר עין בין השוטר לרכב הנמדד מרגע מדידתו ועד לעצירתו ועוד.

מכשיר הדבורה
מכשיר הדבורה

מהירות מופרזת – מצלמת ממא”ל (F6) – מולטנובה

מד מהירות המבוסס על עקרון דופלר. מכשיר זה מוצב בתוך הניידת או על חצובה מחוץ לניידת. ניתן להפעילו באופן ידני או אוטומטי. יש לבדוק את תקינות המכשיר, בדיקות תקופתיות, מיומנות השוטר המפעיל את מכשיר המולטנובה, הצילום של הרכב, אופן הגשת התצלומים לביהמ"ש, האם יש רכבים נוספים לפני הרכב שצולם והאם הם בקו אחד איתו.

  מצלמת מולטנובה

כיצד ניתן לבטל דו”ח מהירות מופרזת או קנס על מהירות בשנת 2022?

לעורכי דין תעבורה יש ניסיון רב ואת כל הידע המקצועי הדרוש כדי להתמודד בדרך הטובה ביותר עם דו"ח מהירות. יחד עם זאת, יש לציין בהגינות כי מרבית דו"חות המהירות לא יבוטלו בקלות. ברוב המקרים, המטרה העיקרית בהתמודדות עם דו"ח מהירות מופרזת היא להביא לביטול הנקודות ע"י שינוי סעיף האישום לעבירה ללא נקודות – עבירה של נהיגה במהירות בלתי סבירה.

עורך דין תעבורה בוחן את הדו"ח שקיבל הנהג ומאתר כשלים בראיות התביעה. כשלים יכולים להיות בנסיבות הכתובות בדו"ח, בשטח בו בוצעה העבירה, בבדיקות אמצעי האכיפה ומיומנות השוטרים שביצעו את האכיפה. במרבית הדו"חות מתגלים כשלים רבים בדו"ח ואלה יכולים להביא לביטולו או לכל הפחות, להגעה להסדר טיעון מקל. ניתן לראות בהצלחות המשרד כיצד עבודת עו"ד מיומן עשויה להטיב עם הנהג הנאשם בעבירת מהירות מופרזת.

דו"ח מהירות מצלמה

כפי שציינו, בשנים האחרונות מתנהלים מספר תיקים בנוגע לאמינותן של מצלמות המהירות המכונות – א'3, אך טרם התקבלה פסיקה בעניין. בהתאם לכך, במקרה שנרשם לחובתכם דו"ח תנועה מסוג ברירת משפט עם קנס כספי ונקודות או שמא הוגש נגדכם כתב אישום בגין נסיעה במהירות מופרזת שתועד במצלמת א'3, תוכלו לבקש מבית המשפט שהינכם מעוניינים להצטרף לתיק העקרוני שמתנהל בנושא, או שמא לבקש דחייה עד אשר תתקבל פסיקה בעניין. חשוב לדעת כי בית המשפט לא מחוייב לבצע את הדברים הנ"ל, לכן מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין תעבורה בכדי להבין מהו הדבר הכי טוב שניתן לעשות במצבכם.

מהירות מופרזת - uliel

מדוע חשוב להילחם אם קיבלת דו”ח או קנס על מהירות מופרזת?

יש לזכור כי מעבר לקנס המצוין בדו"ח, יש "ענישה" נוספת לנהגים שצוברים נקודות לאור שיטת הניקוד שמפעיל משרד הרישוי. על כן, מומלץ לכל נהג לברר היטב מה מצב הנקודות שלו בטרם יבחר לשלם את דו"ח המהירות שקיבל. בהתאם לשיטת הניקוד של משרד הרישוי נהג אשר צבר לחובתו מספר נקודות תעבורה יידרש בביצוע אמצעי תיקון לרבות:

 1. 12 נקודות – ביצוע של קורס נהיגה בסיסי
 2. 24 נקודות – ביצוע של קורס נהיגה ייעודי
 3. 36 נקודות – שלילת רישיון הנהיגה בפועל לתקופה של שלושה חודשים
 4. 72 נקודות או רישום של 36 נק' בפעם השנייה תוך 6 שנים –  שלילת רישיון הנהיגה בפועל לתשעה חודשים בצירוף סנקציות נוספות כדוגמת מבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מבחן עיוני, מבחן מעשי ועוד.

רישיון הנהיגה שלך בסכנה?  אנחנו כאן!

השאר פרטים עכשיו ונילחם עבור הצדק המגיע לך!

למה לנהג חדש וצעיר מגיל 24 כדאי לבקש להישפט על כל דו"ח מהירות מופרזת שיקבל?

מרבית הנהגים החדשים לא יודעים זאת – אם יעברו עבירת מהירות בתקופת היותם נהגים חדשים – רישיון הנהיגה שלהם לא יחודש בתום השנתיים והם יאלצו לעבור שוב מבחן תיאוריה כתנאי לחידוש הרישיון ולאחר מכן – תקופת הנהג חדש תתארך בשנתיים נוספות. שימו לב, כל עבירת מהירות תפעיל את הסנקציה האמורה, גם אם אין בצידה נקודות. ישנן עבירות נוספות שאסור לנהג חדש לעבור בתקופת הנהג חדש.

כמה גובה הקנס על עבירת מהירות?

כפי שצויין לעיל, הקנסות שניתנות בדו"חות (ולא ע"י בית המשפט) יכולים להיות בסך של 250 ש"ח, 750  ש"ח או 1,500 ש"ח, בהתאם לדרגת המהירות ולמהירות המותרת במקום ביצוע העבירה. יש לשים לב שאם ניתן דו"ח ממצלמת א3 לרכב הרשום על שם תאגיד – סכום הקנס שיצוין בדו"ח הוא פי 4.

הסיבה לכך היא לעודד את בעלי החברה להסב את הדו"ח על מי שנהג בפועל ע"מ שיוכלו לזקוף לחובתו את הנקודות הנגררות עם דו"ח המהירות. לא ניתן לרשום נקודות על רכב חברה.

קיבלתי דו"ח על מהירות אבל לא חתמתי עליו – אפשר לבטל את הדו"ח?

לא! אי חתימה על הדו"ח אינה מהווה עילה לביטול דו"ח מהירות או כל דו"ח תנועה אחר. השוטר יכתוב בתחתית הדו"ח כי אתה מסרב לחתום אך קיבלת את הדו"ח ביד ודי בכך. למעשה, כיום, בתקופת הקורונה, השוטרים נמנעים מלהחתים את הנהגים על הדו"ח ופשוט רושמים במקום החתימה "קורונה".

האם אפשר להמיר דו"חות מהירות מופרזת באזהרה?

עקרונית, אם אתה עומד בקריטריונים הנוספים שנקבעו, ניתן להמיר דו"ח מהירות להתראה אבל רק דו"חות עם קנס בסך 250 ש"ח או 750 ש"ח. הניסיון מלמד שהתביעה המשטרתית לא ממירה להתראה דו"חות מהירות בדרגת 750 ש"ח אבל שווה לנסות. אם קיבלת קנס על מהירות בשווי 1,500 ש"ח או הזמנה לדין בגלל מהירות מופרזת – לא ניתן להמיר לאזהרה.

קיבלתי דו"ח על מהירות – מה כדאי לבדוק לפני שמשלמים את הדו"ח?

דבר אחד שהנהג יכול לבדוק בעצמו לפני שהוא משלם את הדו"ח ומבלי להזדקק לעורך דין תעבורה הוא האם המהירות המותרת שהשוטר ציין בדו"ח אכן נכונה. לא מעט דו"ח מתבטלים לאחר שעורך דין תעבורה בדק וגילה שהמהירות המותרת שציין השוטר פשוט אינה נכונה.

חיזרו למקום ביצוע העבירה ובידקו איזה תמרורים הוצבו בתחילת הדרך. שוטר שמחליט לתת דו"ח על מהירות מופרזת חייב לכתוב בדו"ח המהירות כי ביום העבירה הוא בדק איזה תמרורים מוצבים בתחילת מקטע האכיפה. סוד קטן – הם לא באמת בודקים. לפחות לא כולם ובטח שלא תמיד. בידקו זאת בעצמכם וצלמו מה גיליתם.

מהירות מופרזת הזמנה לדין בבית המשפט

אם קיבלת כתב אישום והזמנה לדין על מהירות מופרזת, כדאי שתתייעצו עם עורך דין תעבורה. הענישה בבתי המשפט הוחמרה בשנים האחרונות ואם תבחרו להתמודד עם זה לבד אתם צפויים לפסילת רישיון הנהיגה שלכם, זאת, בנוסף לעונשים נוספים שיוטלו עליכם כמו קנס ותנאי.

אם רישיון הנהיגה שלכם חשוב לכם, אל תהמרו עליו. אל תנהלו משא ומתן עם התובע בלי עורך דין תעבורה שמגן על האינטרסים שלכם ויודע לבדוק היטב את ראיות התביעה ולאתר את חולשתן. זיכרו, התובע בתיק אינו לטובתכם. המטרה שלו היא להביא אתכם לדין ולהרשיע אתכם.

אתם זקוקים להגנה מקצועית של עורך דין תעבורה שידע לתקוף ולערער את ראיות התביעה כדי להביא להפחתה בענישה ולשמור על רישיון הנהיגה שלכם בכיסכם.

פגמים בראיות שיכולים להביא לביטול דו"ח מהירות מופרזת

אם יצא לכם לומר את המונח "מילה שלי אל מול מילה של השוטר" סביר להניח שאתם לא לבד. אנשים רבים נוטים להאמין כי בעת קבלת דו"ח מהירות מופרזת, אין באפשרותם לבצע דבר היות ומדובר במילה של השוטר אל מול מילתם. חשוב להבין שאין כך הדבר! לצורך ההדגמה בעת קבלת דו"ח דוח ברירת משפט, הינכם רשאים להגיש בקשה להישפט ולהציג בפני בית המשפט כשלים שאותרו בדו"ח אשר עשויים לפגום את ביסוס הרשעתכם. בכדי לאתר את אותם פגמים מהותיים בראיות התביעה אשר עשויים להביא לביטול דו"ח מהירות מופרזת, יש להסתייע בעורך דין תעבורה מקצועי ומיומן לשם כך.

במסגרת עבודתו של עורך דין, נבדקים כלל חומרי הראיות בתיק לרבות: מקצועיותו של השוטר בהפעלת מכשיר המדידה, תקינות מכשיר המדידה כדוגמת ממל"ז / דבורה וכ"ו. עורך דין מנוסה ומיומן ידע לבחון את חומר הראיות בצורה מקיפה ועניינית ובאמצעות בקיאותו הרבה בתחום, לאתר פגמים בראיות ובכך להביא עבורך הסדר טיעון מקל או שמא ביטול מלא של דו"ח מהירות המופרזת שנרשם לחובתכם.

יש לציין כי קיימים לא מעט פסקי דין בהם זיכו נאשמים מעבירות מהירות מופרזת, כאשר הסיבות לזיכויים רבות ומגוונות ובעיקר מעידות על עבודתו המקצועית של עורך דין תעבורה. נביא מספר דוגמאות לזיכוי מעבירת מהירות מופרזת:

זיכוי דו"ח מהירות – מכשיר לא כויל

מ.י. משטרת ישראל – המטה הארצי נ' ציון לוי זוכה הנאשם מעבירת מהירות מופרזת לאחר שבית המשפט חזר והדגיש כי יש צורך בכיול המכשיר להבטחת אמינות המדידה. בהעדר תעודת כיול יש חסר בראיות התביעה. על כן, המדינה לא עמדה בנטל ההוכחה המוטל עליה בהליך בהעדר תשתית ראייתית מספקת להוכחת אמינות המדידה. ( בתת"ע 43151-09 )

זיכוי תיק מהירות – מפעיל ממל"ז לא פעל בהתאם להנחיות המדויקות

מדינת ישראל נ' שי נממי בית המשפט לתעבורה זיכה את הנאשם מעבירת מהירות מופרזת, בין היתר, בשל אי סימון V על-ידי מפעיל הממל"ז ואי פירוט הנתונים העובדתיים של הבדיקות שנעשו לממל"ז. ( בתת"ע 3579-03-10 )

זיכוי דו"ח מהירות מופרזת – התביעה לא הוכיחה קיומו של תמרור

מדינת ישראל נ' קאזוז הומן זוכה הנאשם מעבירת מהירות מופרזת כי המאשימה לא הרימה את הנטל המוטל עליה בדבר הוכחת קיומו של תמרור 424 בכניסה לתחום שטח השיפוט של העיר נצרת ביום העבירה הספציפי, ובוודאי שלא עשתה זאת ברמת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי. ( תת"ע 1552-02-16 )

ביטול דו"ח מהירות ממל"ז – מכשיר לא כויל

מדינת ישראל נ' גל דיגמל בית המשפט לתעבורה זיכה את הנאשם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, המייחס לו עבירת נהיגה ברכב בדרך עירונית במהירות מופרזת, זאת משלא הציגה המאשימה ראיה בדבר כיול מכשיר הממל"ז לפני ביצוע המדידה לרכב בו נהג הנאשם. ( בתת"ע 3843-12-09 )

זיכוי תיק מהירות – ספק בזיהוי הרכב הנמדד

מדינת ישראל נ' טחאן חסן בית המשפט זיכה את הנאשם מעבירות של אי ציות להוראת שוטר ונהיגה במהירות מופרזת. לאור הספק בזיהוי הרכב והספק שהתעורר בנוגע לאופן שבו הורה השוטר לרכב הנאשם לעצור, עלה בידי ההגנה לעורר ספק סביר בגרסת המאשימה. ( תת"ע 3785-04-15 )

זיכוי דו"ח מהירות דבורה – ספק בזיהוי הרכב הנמדד

מדינת ישראל נ' יהונתן שלו בית המשפט לתעבורה זיכה את הנאשם מעבירה של מהירות מופרזת מאחר ולא הוכח מעבר לכל ספק סביר כי מכשיר הדבורה מדד את רכבו של הנאשם ולא כלי רכב אחר שנסע לצד הכביש. בית המשפט קבע שלא ניתן לשלול מעבר לכל ספק סביר את האפשרות כי בעת המדידה קלט מכשיר הדבורה כלי רכב אחר שנסע במקביל לכביש, בשביל עפר לפני העיקול בכיוון נסיעת הנאשם והיה מוסתר מעיני השוטר.

רכב זה היה בטווח המדידה של המכשיר, אך טרם נכנס לתוך שדה הראיה של השוטר. אומנם הנאשם לא טען כנגד אמינות המכשיר, אך לא ניתן להתעלם מכך שלא נשללה האפשרות שכאשר שטח שדה הראייה של השוטר קטן מטווח הקליטה של המכשיר, ייתכן כי רכב אחר שנסע במקום מחוץ לשדה הראיה של השוטר אך לא מחוץ לטווח הקליטה של המכשיר, הוא אשר נקלט במכשיר.

הנאשם עורר ספק הן באשר למקום האכיפה המדויק והן באשר לאפשרות שנמדדה מהירותו של רכב אחר שאינו רכבו, ומשכך יש לזכות את הנאשם מחמת הספק מהעבירה המיוחסת לו בכתב האישום. ( בתת"ע 9395-08-17 )

ביטול דו"ח מהירות – ניתוק קשר עין עם הרכב נמדד

בתת"ע 4404-03-17 מדינת ישראל נ' משה הורביץ בית המשפט זיכה את הנאשם, מחמת הספק, מעבירת המהירות המיוחסת לו. נפסק, כי נוצר ספק ביחס לשאלה אם של הנאשם הוא הרכב שנמדד. כתב האישום ייחס לנאשם עבירה של נהיגה במהירות של 137 קמ"ש במקום 90 קמ"ש.

לטענת הנאשם רכבו אינו הרכב הנמדד. לטענתו קשר העין עם הרכב הנמדד נותק בעיקולי הדרך כיון שמדובר בכביש המתעקל ימינה ולכן השוטר לא רשם את מספר הרכב וזיהה אותו רק על פי צבעו והדגם שלו. השוטר ביצע אכיפה בלילה לבדו מקום שהנוהל מחייב אכיפה בסיוע שוטר או מתנדב נוסף. השוטר לא עצר את הרכב הנמדד מיד לאחר מדידתו אלא נסע אחריו כקילומטר בכביש מתעקל כאשר הזיהוי נעשה על פי צבע וסוג ולא לפי מספר רישוי או חלק ממנו .

אין נתונים לגבי מהירות נסיעת הניידת ולכן לא ניתן לקבוע אם הניידת הצליחה לצמצם באופן מספק את המרחק בינה לבין הרכב הנמדד. לא הוכח כי לאחר המדידה היה רכב הנאשם בודד על הכביש. ישנה אפשרות שלא נשללה כי לאחר המדידה נסעו לצדו של רכב הנאשם כלי רכב נוספים.

בנסיבות העניין יתכן כי הרכב הנמדד עקף את רכב הנאשם והשוטר סבר בטעות כי זה הרכב הנמדד. יתכן כי הרכב הנמדד אף יצא ימינה במחלף שורש והשוטר לא הבחין בכך. כך או אחרת נוצר ספק סביר בלתי מבוטל אם לא למעלה מזה ביחס לאשמתו של הנאשם.

דו"ח מהירות מופרזת – סוגי עבירות

להלן פירוט כלל עבירות המהירות המופרזת הקיימות כיום בשנת 2022 בתקנות התעבורה. בסוף כל עבירה מצויין מספר הנקודות, סכום הקנס וסמל העבירה:

סוגי עבירות

העונש

נהגת ברכב הנ"ל בדרך עירונית בה מותרת מהירות מירבית 50 קמ"ש במהירות של… קמ"ש, בניגוד לתקנה 54)א) לתקנות התעבורה. נקודות: 0 קנס: 250 סמל העבירה: 6535
נהגת ברכב הנ"ל בדרך עירונית בה מותרת מהירות מירבית 50 קמ"ש במהירות של… קמ"ש, בניגוד לתקנה 54)א) לתקנות התעבורה. נקודות: 8 קנס: 750 סמל העבירה: 6536
נהגת ברכב הנ"ל בדרך עירונית בה מותרת מהירות מירבית 50 קמ"ש במהירות של… קמ"ש, בניגוד לתקנה 54)א) לתקנות התעבורה. נקודות: 10 קנס: 1,500 סמל העבירה: 7067
נהגת ברכב הנ"ל בדרך עירונית בה מותרת מהירות מירבית 50 קמ"ש במהירות של… קמ"ש, בניגוד לתקנה 54)א) לתקנות התעבורה. נקודות: 10 הזמנה לדין (הכי חמור) סמל העבירה: 7068

ישנם סעיפי עבירה רבים נוספים המייחסים לנהג עבירות מהירות בדרגות חומרה שונות. הכל קבוע בתקנות התעבורה:

מה מהירות מרבית מותרת לפי החוק?

לא ינהג אדם ברכב בדרך במהירות העולה על הקבוע בטבלה שלהלן: מהירות מרבית מותרת בקילומטרים לשעה (קמ"ש).

בדרך עירונית

סוג הרכב

מקום

דרך עירונית דרך עירונית שמוצב בה תמרור 426 או 426פ
כל רכב מנועי למעט הרכבים בסעיפים הבאים 50 כמצוין בתמרור
אוטובוס שאינו אוטובוס זעיר 50 כמצוין בתמרור
רכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר עולה על 12,000 ק"ג וברכב עבודה וטיולית 50 כמצוין בתמרור ולא יעלה על 50
רכב איטי, טרקטור ומכונה ניידת 40 כמצוין בתמרור ולא עולה על 40

בדרך בין עירונית

סוג הרכב

מקום

דרך שאינה עירונית דרך שאינה עירונית שמוצב בה תמרור 426 או 426פ דרך שאינה עירונית עם שטח הפרדה בנוי
כל רכב מנועי למעט הרכבים בסעיפים הבאים 80 כמצוין בתמרור 90
אוטובוס שאינו אוטובוס זעיר 80 כמצוין בתמרור 90
רכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר עולה על 12,000 ק"ג וברכב עבודה וטיולית 80 כמצוין בתמרור ולא יעלה על 80 80
רכב איטי, טרקטור ומכונה ניידת 40 כמצוין בתמרור ולא עולה על 40 40

בדרך מהירה

סוג הרכב

מיקום

דרך מהירה דרך מהירה שמוצב בה תמרור 426 או 426פ
כל רכב מנועי למעט הרכבים בסעיפים הבאים 110 כמצוין בתמרור
אוטובוס שאינו אוטובוס זעיר 100 כמצוין בתמרור ולא עולה על 100
רכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר עולה על 12,000 ק"ג וברכב עבודה וטיולית 80 כמצוין בתמרור ולא עולה על 80
רכב איטי, טרקטור ומכונה ניידת סגורה בפניו סגורה בפניו

לטבלה המצורפת יש מספר סייגים

 • לא ינהג אדם ברחוב משולב או באזור מיתון תנועה במהירות העולה על 30 קמ"ש.
 • כל הדרכים המצוינות בחוק למעט כביש פנימי בתחום מושב וקיבוץ סגורות בפני טרקטורון, ובלבד שלא ינהג אדם בטרקטורון במהירות העולה על 40 קמ"ש.
 • רשות הרישוי רשאית לציין ברשיונו של רכב מהירות מרבית מותרת פחותה מן המפורט בתקנה.
 •  לא ינהג אדם במהירות העולה על המהירות המרבית שצוינה ברשיון הרכב;
 •   לא ינהג אדם רכב בקטע המסומן בתמרור, במהירות העולה על הקבוע בתמרור.
 •  רשות התימרור המרכזית רשאית לקבוע בקטע דרך מהירות מרבית מותרת השונה מן האמור בתקנה, ובלבד שהמהירות המרבית המותרת שתיקבע לא תעלה על המפורט להלן:
  1. בדרך עירונית – 80 קמ"ש.
  2. בדרך שאינה עירונית ושאינה דרך מהירה – 100 קמ"ש ובדרך כאמור בת שני נתיבים לכל כיוון נסיעה עם שטח הפרדה בנוי – 110 קמ"ש;
  3. בדרך מהירה – 120 קמ"ש.

לא תקבע רשות התימרור המרכזית מהירות מרבית מותרת בדרך מהירה כאמור בתקנות, אלא לאחר התייעצות עם ראש אגף התנועה של משטרת ישראל.

זיכוי דו"ח על מהירות – התביעה לא הוכיחה שמדובר בדרך עירונית

מדינת ישראל נ' דוב ריזמוביץ כנגד הנאשם הוגש כתב אישום שמייחס לו עבירה של נהיגה בדרך עירונית במהירות של 110 קמ"ש במקום בו המהירות המרבית המותרת הינה  50 קמ"ש. המדידה התבצעה באמצעות מכשיר הממל"ז  בדרך הדרום – קריית גת. הנאשם ביקש שלא להשיב לאשמה. ב"כ הנאשם טען, כי התביעה לא הוכיחה יסוד עובדתי של היות הדרך – "דרך עירונית".

ב"כ הנאשם ציין, כי אף שעדת התביעה העידה בבית המשפט, כי הפעילה את מכשיר הממל"ז בתוך העיר קריית גת אין בכך כדי להשלים את החסר שבראיות התביעה. בית המשפט קיבל את טענת הנאשם ופסק כלהלן: תקנה 54(א)(1) לתקנות התעבורה כוללת בחובה נסיבה עובדתית של היות הדרך – דרך עירונית, בה המהירות המרבית המותרת הינה 50 קמ"ש. דרך עירונית הינה נסיבה עובדתית שעל התביעה להוכיח קיומה.

על מנת שהתביעה תעמוד בנטל לעניין זה עליה להוכיח שני תנאים מצטברים- היות האכיפה בשטח שיפוטה של רשות מקומית וגם דבר הצבת התמרורים הרלוונטיים המלמדים על כניסה לדרך עירונית.

לא בכדי דרש מחוקק המשנה הצבתם של שני תמרורים, כאשר ניתן היה לכאורה להסתפק בהצבת תמרור אחד, וכי לא בכדי בחר להטיל נטל נוסף על רשויות התמרור. בנסיבות העניין, אין ראיות לכאורה להוכחת היסוד העובדתי של "דרך עירונית".

מחוקק המשנה קבע, חובת הצבה של 2 תמרורים – תמרור אחד מכל צד של הכביש ללמד נהגים על כניסה לדרך עירונית בעוד שעדת התביעה תעדה קיומו של תמרור אחד בכניסה לעיר. המדובר בחסר מהותי. יש חשיבות שהצבת תמרורים תהא כדרישת המחוקק וכי יהיו נראים לעין נהג מן היישוב, שכן הללו אמורים להדריך את הנהגים באשר לכללים החלים בדרך. במקרה דנן עדותה של עדת התביעה חושפת בעליל על חסר בתמרור הנוסף הנדרש ע"י המחוקק.

עסקינן בעבירות קפידה. לצורך הרשעה בעבירות מסוג זה די בהוכחת היסודות העובדתיים. על כן יש להקפיד הקפדה יתרה על קיום כל היסודות העובדתיים של העבירה. בנסיבות דנן, התביעה לא הוכיחה אף לא לכאורה יסוד עובדתי הנדרש להרשעה ואין היא יכולה להשלים את החסר באמצעות ההגנה. לפיכך, ההגנה פטורה מלהשיב לאשמה. הנאשם יזוכה מהאישום, שיוחס לו בכתב האישום. ( בתת"ע 4746-02-11 )

משרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל – טיפול בתיקי מהירות מופרזת

למשרד עורכי דין תעבורה יערית אוליאל יש את כל הידע הדרוש והנחוץ לסייע לכם להתמודד עם עבירת המהירות המיוחסת לכם. בין אם מדובר בעבירה הגוררת דו"ח מהירות ובין אם עבירה הגוררת הזמנה לדין על מהירות מופרזת – משרדנו ידע לחתור לתוצאה הטובה ביותר בנסיבות העניין. אנו פועלים תחילה לצילום כל חומרי החקירה הנמצאים בידי התביעה (כולל סרטונים ממצלמות הגוף של השוטרים) על מנת ללמוד את התיק ולאתר את כלל הפגמים והכשלים שיש בראיות התביעה.

לאחר לימוד התיק, מתנהל משא ומתן שאם בסופו תסכים התביעה להציע הסדר שיהיה מקובל עליכם, נפעל להצגתו וקבלתו בבית המשפט. אם לא, נפעל לזימון העדים ולחקירתם בבית המשפט ע"מ לערער את ראיות התביעה. אנו פועלים להשגת התוצאה האפשרית הטובה ביותר עבור לקוחותנו בכל תיק ותיק.

אם קיבלת דו"ח על מהירות מופרזת או הזמנה לדין – הנך מוזמן ליצור קשר עם משרדנו ולקבל ייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

יערית אוליאל, עו"ד תעבורה

שאלות נפוצות
בוודאי! על התביעה יהיה להוכיח בבית המשפט כי השוטר אכן מדד את הרכב שלך, שהמדידה בוצעה ע"פ כל הנהלים, שמכשיר הממל"ז איתו בוצעה המדידה טופל ותוחזק בהתאם להוראות היצרן ועוד. לפרטים נוספים, במאמר.
ניתן להגיש בקשה להסבת הדו"ח על הנהג בפועל. קרא באתר הנחיות מלאות איך מבצעים את ההסבה.
עבירת מהירות היא עבירה מדורגת המכילה סנקציות שונות בהתאם למהירות בה נמדד הנהג. דו"ח מהירות עשוי לשאת בין 0 ל-10 נקודות תעבורה.
עבירת נהיגה במהירות מופרזת נחשבת לאחת מעבירות התנועה הנפוצות ביותר ברחבי ישראל ועל כן משתמשת משטרת ישראל באמצעי אכיפה רבים החל ממצלמות אוטומטיות, וריבוי מכשירים למדידה כדוגמת ממל"ז, מולטנובה ודבורה.
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
בדיקת מצב רישיון נהיגה

נתחיל ונאמר כי, רישיון הנהיגה שלנו מהווה אסמכתה רשמית לכך שאנו זכאים לנהוג ברחבי כבישי הארץ באופן חוקי. יחד עם

עורך דין דו"חות תנועה

הוצאתם רישיון נהיגה? מזל טוב! עלייה מאחורי ההגה ונסיעה ברחבי הכבישים השונים דורשת ממכם אחריות רבה וציות לכללי התעבורה השונים.

משרדנו מתמחה רק בתעבורה