לוגו עורך דין תעבורה יערית אוליאל

עקיפה מימין

כולנו מכירים את האיסור על עקיפה מימין בכביש עוד משיעור הנהיגה הראשון, אך לצערנו, רבים אינם מקפידים על איסור זה, שהציות לו יכול להציל חיים. חשוב להכיר את עבירת העקיפה מימין על בוריה, על מנת לפעול כראוי בכביש ולדעת כיצד להתגונן אם נתפסתם מבצעים עבירה זאת. 

 

עבירת העקיפה מימין

קובעת תקנה 47(א) לתקנות התעבורה, כי "נוהג רכב לא יעקוף בכביש רכב אחר, בין שהוא באותו נתיב-נסיעה ובין אם לאו, אלא מצדו השמאלי".

כלומר, לנהג אסור לעקוף רכב מימין, בין אם הוא באותו נתיב כמו של הנהג או בנתיב אחר.

 

לתקנה 47 יש חריגים המתירים עקיפה מימין

"(ב)  מותר לנוהג רכב לעקוף רכב אחר מצדו הימני במקרים אלה:

(1)   נוהג הרכב האחר נמצא בנתיב לפניה שמאלה בלבד או מתכוון לפנות שמאלה ואותת על כך;

(2)   בפניה שמאלה אל כביש חד-סטרי או אל כביש שיש בו שני נתיבים או יותר בכל כיוון נסיעה ועד שנוהג הרכב האחר השלים את פנייתו לתוך הנתיב השמאלי;

(3)   נוהג הרכב נוסע בנתיב שיועד לתחבורה ציבורית;

(4)   נוהג הרכב נוסע בנתיב המיועד לפניה ימינה בלבד".

מתקנה זו ניתן לראות כי יש ארבעה מקרים בהם נהג לא יהיה חייב בעבירת העקיפה מימין – אם הנהג אותו עקף נמצא בנתיב לפנייה שמאלה בלבד או אותת על פנייה שמאלה, אם הנהג רוצה לפנות שמאלה ונהג הרכב השני השלים את פנייתו לנתיב השמאלי, אם הנהג נוסע בנתיב תחבורה ציבורית או בנתיב המיועד לפנייה ימינה בלבד.

מקרה נוסף בו עקיפה לא תיחשב כעבירה על החוק, היא עבירת נתיב בכביש חד סטרי עם שני נתיבים או יותר, כאשר הנתיבים צפופים. זאת, על מנת לאפשר תנועה גמישה גם בפקק.

 "(ג)   בלי לפגוע בהוראות תקנת משנה (א) ותקנה 35, בכביש חד-סטרי שיש בו שני נתיבים או יותר באותו כיוון נסיעה, אשר מחמת צפיפות התנועה נעים בו כלי רכב בטורים בכל נתיב, לא יראו כעקיפה את תנועתם של כלי רכב הנעים בנתיב אחד והנוסעים במהירות העולה על המהירות שבה נוסעים כלי הרכב שבנתיב האחר, ובלבד שהדבר לא יגרום הפרעה או סיכון לתנועה".

 

עקיפה מימין
עקיפה מימין

 

למה אסור לעקוף מימין?

הסיבה לאיסור העקיפה מימין היא פשוטה – שדה ראייתו של נוהג רכב הוא מוגבל, ולכן סביר שלא יוכל להבחין ברכב אחר העוקף אותו מימין. בהתאם לכך, עקיפה מימין עשויה להיות מסוכנת מאוד, להבהיל את נוהג הרכב השני ואפילו לגרום לתאונה.

יתרה מכך, נהגים שעוקפים מימין ויודעים כי הם עשויים להפתיע את הנהג שהם עוקפים, בדרך כלל מאיצים את מהירות הרכב על מנת לעקוף במהרה, ויוצרים סיכון נוסף בכך שהם חורגים מהמהירות המותרת.

כפי שניתן להבין, עקיפה מימין היא עבירה מסוכנת שעשויה לטמון בחובה עבירות מסוכנות נוספות, ולכן יש להניא נהגים מעבירה זו.

עקיפה מימין - uliel.co.il

העונש על עקיפה מימין

למרבה ההפתעה, העונש על עקיפה מימין אינו כה מחמיר כפי שהיינו מצפים – מדובר בקנס של 250 ₪ וארבע נקודות. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בעבירה שעשויה לגרור עבירות רבות אחרות, כמו מהירות מופרזת, קיפוח זכות השימוש בדרך ואפילו תאונת דרכים עם נזקי גוף או רכוש. במקרים כאלו, הענישה עשויה להיות מחמירה בהרבה, בהתאם לחומרת העבירה.

למשל, במקרה שבו העקיפה מימין הובילה לתאונת דרכים עם פצועים או הרוגים, סביר מאוד להניח כי הנהג שעקף יועמד לדין על עבירת המתה אשר תגרור עונש מאסר בפועל או נהיגה בקלות ראש במקרה של תאונה עם נפגעים אשר תגרור ענישה של פסילת רישיון ובמקרים חמורים אף מאסר בפועל. בית המשפט לתעבורה מתייחס בחומרה רבה לעבירת תנועה שהובילה לתאונת דרכים, ובדרך כלל העונש יהיה בהתאם. מלבד עונש מאסר בפועל, רישיונו של הנהג עשוי להישלל וייתכן שהוא ייאלץ לשאת בפיצויים כספיים גבוהים.

 

נתפסתי עוקף מימין, מה עליי לעשות?

כמובן שההמלצה החשובה ביותר היא להימנע מעקיפה מימין. במקרה שנתפסתם עוקפים מימין, וייתכן שאתם עומדים באחד החריגים המופיעים לעיל, מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני תעבורה על מנת להחליט מה יהיה הצעד הבא שלכם. תוכלו לבקש להישפט ולערער על הנקודות בליווי עורך דינכם.

כמו כן, חשוב לזכור שנקודות תעבורה מצטברות, וכי אם יש לכם היסטוריה של עבירות תעבורה, ייתכן שרישיונכם יישלל או שתתבקשו לעבור קורס נהיגה מונעת. לכן, אם צברתם נקודות תעבורה רבות, חשוב לבדוק אם מרשם הנקודות שלכם, ולוודא כי אינכם עומדים בפני סנקציה מחמירה. כך או כך, חשוב לנסות לערער על הנקודות שקיבלתם בגין עבירת העקיפה מימין על אף שאינן רבות במיוחד, כדי להימנע מענישה חמורה בעתיד בשל הצטברות נקודות תעבורה.

אם ביכולתכם לעשות זאת, מומלץ לתעד את זירת האירוע ולקחת פרטים של עדי ראייה, כמו במקרה שבו העקיפה מימין הייתה מוצדקת בשל אחד החריגים הנ"ל או שהעבירה נעשתה בשל התרשלות של נהג אחר. הנחייה זו חשובה בעיקר במקרה של תאונת דרכים, בה כמעט כל פרט עשוי להיות רלוונטי להגנתכם. במקרה של תאונת דרכים מומלץ להיעזר בעורך דין תעבורה מן הרגע הראשון, על מנת שינחה אתכם כיצד לפעול וכיצד לתעד את זירת התאונה.

 

עקיפה מימין – עורך דין תעבורה

כאמור, אם ברצונכם לערער את נקודות התעבורה שקיבלתם או על ענישה אחרת, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה ולא לפעול על דעת עצמכם. הסיבה לכך היא פשוטה – דיני התעבורה הם רבים ומסועפים, ורק בידי עורך דין תעבורה מצוי הידע והניסיון על מנת לערער על הענישה בצורה היעילה ביותר.

אין ספק כי שכירת עורך דין תעבורה כרוכה בעלויות נוספות, אך לעיתים הדבר הכרחי על מנת לשמור על רישיונכם. אם תגישו ערעור לא יעיל בעצמכם, תאלצו לשאת בעלויות מיותרות ואולי אפילו תמצאו את עצמכם נושאים בקנס כספי גבוה יותר.

עקיפה מימין - uliel.co.il

כמו כן, חשוב לזכור שעל הפרק עומד עתידכם כנהגים וכאזרחים – בעתיד, בית משפט יכול לזקוף את נקודות התעבורה שבתיקכם האישי לרעתכם, ולפסוק על ענישה מחמירה יותר בשל היסטוריית הנהיגה הבעייתית שלכם. בנוסף, פסילת או שלילת רישיון הוא עונש קשה מאין כמוהו, ובמיוחד אם אתם מתניידים ברכב בחיי היומיום.

לכן, מומלץ בחום שלא לפעול בשאננות, וליצור קשר עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה וכן גם דו"חות תנועה בהקדם האפשרי על מנת להגן על עצמכם ועל עתידכם.

עורכת הדין יערית אוליאל מתמחה בדיני תעבורה ומזמינה אתכם ליצור קשר אם נקלעתם לכל בעיה שהיא בתחום התעבורה. משרד עורכת הדין אוליאל מציע ליווי משפטי אישי, מיומן ויסודי, הכולל מתן דגש על צרכיכם האישיים ועל קידום האינטרסים שלכם. נשמח לעמוד לשירותכם בכל סוגיה שהיא, ולסייע לכם למצות את זכויותיכם.

 

שאלות נפוצות
קיימים מספר חריגים המתירים לבצע עקיפה מימין, לדוגמא: במקרה שהנוהג ברכב האחר מתכוון לפנות שמאלה ואותת על כך, אתה רשאי לעקוף מימין. לרשימת החריגים המלאה כנסו לאתר.
הסיבה העיקרית לאיסור עקיפה מימין היא פשוטה, במקרה שכזה שדה ראייתו של הנוהג ברכב הוא מוגבל ולכן קיים סיכוי סביר שלא יוכל להבחין ברכבים המבצעים עקיפה מימין, מה שעשוי להוביל להתרחשות תאונה.
עקיפה מימין מהווה עבירת תנועה הנושאת עימה דו"ח ברירת משפט על סך 250 ₪ בצירוף של 4 נקודות חובה למרשם התעבורתי. לעוד בנושא, בקרו באתר.
במקרה שכזה ביהמ"ש מתייחס לעבירה שביצעת בחומרה רבה ועל כן העונש יהיה בהתאם, לרבות: שלילית רישיון הנהיגה, קנס כספי, ואף מאסר בפועל בנסיבות מסוימות. לעוד מידע, באתר.
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד יערית אוליאל
עו"ד אוליאל סיימה את לימודי התואר‎ ‎במשפטים בהצטיינות יתרה ואף התמחתה בתחום ‏הפלילי בפרקליטות מחוז צפון וכך זכתה להכיר את מערכת אכיפת החוק משני צידי המתרס, דבר אשר מהווה יתרון משמעותי עבור קהל לקוחותיה‎.‎‏ עו"ד יערית אוליאל‎ ‎מתמחה בתחום דיני התעבורה ותאונות הדרכים בישראל, כאשר במסגרת עבודתה מייצגת נהגים במגוון תיקים בתחום בדרגות קושי שונות החל מעבירות קנס וכלה בתאונות דרכים קטלניות‎.‎ בנוסף, עו"ד אוליאל מקדישה זמן ומאמצים רבים בלימוד תחום התעבורה, מרצה בפני עורכי דין חדשים מטעם לשכת עורכי הדין וחברה בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, עו"ד אוליאל מתנדבת בבתי ספר ומרצה לתלמידים בתחום הבטיחות בתעבורה כאשר מטרתה העיקרית היא להקנות ערכים וידע בתחום.
קצת על משרדנו

בעלי ניסיון מקצועי רב שנים בייצוג נהגים בבתי משפט, במשרדי הרישוי ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. צוות המשרד מונה עו"ד לתעבורה ותאונות דרכים ובוחני תנועה מקצועיים יוצאי משטרת ישראל וכן אנשי מקצוע נוספים המסייעים לתיקי המשרד במתן חוות דעת מקצועיות. צוות המשרד נבחר בקפידה רבה בכדי להבטיח לכלל הלקוחות קבלת שירות מקצועי ואיכותי. קראו עוד על משרדנו או על תיקים מעניניים שניהלנו לאחרונה – הצלחות המשרד

אהבתם את הכתבה? שתפו!
עלול לעניין אתכם גם...
בדיקת מצב רישיון נהיגה

נתחיל ונאמר כי, רישיון הנהיגה שלנו מהווה אסמכתה רשמית לכך שאנו זכאים לנהוג ברחבי כבישי הארץ באופן חוקי. יחד עם

עורך דין דו"חות תנועה

הוצאתם רישיון נהיגה? מזל טוב! עלייה מאחורי ההגה ונסיעה ברחבי הכבישים השונים דורשת ממכם אחריות רבה וציות לכללי התעבורה השונים.

משרדנו מתמחה רק בתעבורה